Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to dobry model na początek? Prośba o poradę
#1
Witam!

Zacznę od razu bez zbędnych wstępów :wink: Po latach wróciłem do modelarstwa i sklejam głównie plastikowe modele. Interesują mnie samoloty z I Wojny Światowej. Jednak postanowiłem spróbowac swoich sił w kartonach. Na początek zafundowałem sobie model Fokker D.VII z "Kartonowej klekcji" wydawnictwa Profile.
[Obrazek: Fokker%20D.VII.jpg]

Wcześniej miałem niewielkie doświadczenie z kartonami jednak wybierałem zbyt trudne modele i szybko się zniechęcałem. Tutaj pytanie czy wybrany przeze mnie model jest dobry na początek. Proszę Was o poradę.


Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Nie sklejałem tego modelu, gwarantuje jednak ze będzie się go bardzo dobrze sklejało.
Polecam polecam natomiast bardziej Fokkera E.V/D.VIII z małego modelarza. Projekt jest tego samego autora. Następnym dobrym modelem jest Fokker Dr.1 tez z małego modelarza i również tego samego autora, czyli P. Mistewicza.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#3
xkubax, witaj na forum :wink:
Modele Pawła Mistewicza są właśnie projektowane głównie pod kątem początkujących modelarzy więc trafiłeś w przysłowiową 10.
Najlepiej załóż tu na forum relację z budowy a na pewno wiele osób (w tym również sam autor) Ci pomoże rozwiązać wszelkie trudności :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Jarek
Odpowiedz
#4
Panowie dzięki za porady i opinie.
Jaroslav relacji niestety nie planuję ze względu na brak cyfrówki Confusedad: Jednak postaram się zamieścić efekt końcowy.
Jak narazie idzie mi całkiem łatwo. Opis budowy modelu jest bardzo dobry.
Poza tym pomógł mi temat odnaleziony na tym forum - http://www.papermodels.pl/topics1/relacj...kker+d.vii
Dzięki niemu zobaczyłem jak to powinno wyglądać Confusedmile:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
xkubax, Panowie to wyginęli w '39 tym, jak to moja babcia mawiała :roll:
tu na forum wszyscy jesteśmy kolegami bez względu na wiek itd :wink:
Pozdroo
Odpowiedz
#6
Jaroslav słowa Panowie użyłem raczej żartobliwie :wink: To że na forum jest przyjazna atmosfera to już zauważyłem.
Teraz konkrety. W modelu który sklejam kilka elementów jest zaznaczonych jako te których nie trzeba sklejać jeśli jest się początkującym modelarzem. Mój problem polega jednak na tym że chciałbym aby model jak najlepiej oddawał oryginał. W związku z tym powinienem skleić też te elementy które są oznaczone kolorem niebieskim (jako dodatkowe). Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych - brać się za to czy poskromić ambicje i nie sklejać tych szczególików? Boję się po prostu tego że upapram model klejem i zwyczajnie przedobrzę. Z drugiej strony nie ma to jak perfekcyjnei wykonany model Cool
Odpowiedz
#7
Kuba, jeżeli będziesz przestrzegał zaleceń autora to uważam, że śmiało możesz się brać za pełną wersję. Jak sam napisałeś "nie trzeba" ale można te elementy wykorzystać Dasz radę:wink: model nie jest trudny a samo nazwisko autora daje Ci gwarancję że jest przyjemny w montażu
Pozdroo
Odpowiedz
#8
OK to się rzucę na głęboką wodę i zrobię szczegóły. Jak narazie model klei się naprawdę przyjemnie. Robię wszystko po kolei zgodnie z instrukcją. Jak narazie jestem na etapie wnętrza kadłuba.
Będę zanudzał pytaniami:
1) Czym mam wycinać tak małe szcegóły jak np. celowniki karabinów?
2) W sklepie modelarskim poprosiłem o klej do modeli tekturowych. Polecono mi klej RAKOLL. Niestety nic o tym kleju na forumnie znalazłem. Czy to dobry klej czy lepiej wymienić na inny. Nie narzekam - dobrze mi się nim klei. Części fajnie się trzymają, klej nie brudzi. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie to będzie miło
Narazie mam tyle wątpliwości. Z góry dzięki za pomoc Cool
Odpowiedz
#9
Witajxkubax,

Cytat:postanowiłem spróbowac swoich sił w kartonach.
Cytat: W sklepie modelarskim poprosiłem o klej do modeli tekturowych. Polecono mi klej RAKOLL..... Czy to dobry klej czy lepiej wymienić na inny. Nie narzekam - dobrze mi się nim klei. Części fajnie się trzymają, klej nie brudzi.

Pytasz czy to dobry klej, -nie wiem nie mam z nim doświadczeń.
Niemniej nie ograniczaj się tylko do jednego kleju, ja generalnie kleję introligatorskim CR / sklepy chemiczno-budowlano-farbiarskie /, ale stosuję też BCG, polimery oraz cyjanoakryle /kropelka, RIKU-wyszukaj w google/.
Każdy z nich ma swe zalety i przeznaczenie, jeden klej zawęża pole działania i wydłuża czas klejenia. Piszesz że dobrze Ci się nim kleji, więc zostaw go jako podstawowy ale doświadczaj też inne, może zmienisz zdanie.
Generalnie przestudiuj <klejady> na konradusie i pytaj, pytaj, pytaj a napewno na forum uzyskacz porady. Jeśli interesują cię szczegóły przeznaczeń klejów chętnie Ci pomogę.


Czym wycinać drobnicę? Najlepiej AK3 Olfa, lub Exsell - to nozyki do precyzyjneg dłubania.

Pozdrawiam SZAD :mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#10
Dzięki SZAD za wszystkie porady. Z klejamy cyjanoakrylowaymi nie będzie problemu. Super Glue i Kropelka są dostępne w każdym kiosku. Poza tym sam jestem sobie winien w opisie modelu wyraźnie jest napisane że warto zastosować tego typu klej. Nie zauważyłem tego czytając go po raz pierwszy.
Cytat:Każdy z nich ma swe zalety i przeznaczenie, jeden klej zawęża pole działania i wydłuża czas klejenia
Co to znaczy "zawęża pole działania" w tym kontekście?
Cytat:Czym wycinać drobnicę? Najlepiej AK3 Olfa, lub Exsell - to nozyki do precyzyjneg dłubania
Dzięki Confusedmile: Sprawię sobie któryś z tych nożyków zaraz po Świętach Cool


Co do mojego modelu to teraz robię sobie małą przerwę. Wyjeżdzam na Święta do rodziców. Mam nadzieje że wrócę ze zdwojoną energią do klejenia. Postaram się też aby po przerwie pojawiły się jakieś zdjęcia. Jak dobrze pójdzie to w dziale dla początkujących zamieszczę relacyjkę

Pozdrawiam
Odpowiedz
#11
Celowniki do karabinów najlepiej się robi z pojedynczego drutu miedzianego z przewodu.. Te kółko owijasz na jakimś pędzelku albo czymś innym okrągłym średnicom zbliżonym do tego kółka no i kółko powinno być już zwinięte. A w celu takim żeby to się trzymało ja kleiłem super glue.
Tutaj jest mój pierwszy taki celownik:
[Obrazek: 09455c5184a3bd43m.jpg]
Odpowiedz
#12
Cytat:Celowniki do karabinów najlepiej się robi z pojedynczego drutu miedzianego z przewodu [...] A w celu takim żeby to się trzymało ja kleiłem super glue.
Też świetny pomysł. Z pewnością go wypróbuję. Ładnie to wygląda.

Szczerze mówiąc to wchodząc na to forum nie liczyłem że wszyscy mi będą tak dobrze doradzać
Odpowiedz
#13
To i ja dorzucę swoje trzy grosze.
Po pierwsze możesz w modelu wykorzystać wszystkie dodatkowe części (niebieska numeracja). Ich montaż w przypadku Fokkera nie jest tak mocno kłopotliwy. Jedyną wadą ich zastosowania będzie nieco dłuższy czas budowy całego modelu.
Odnośnie kleju, o którym wspomniałeś, jest to prawdopodobnie Rakoll GXL-3, czyli popularny Wikol. Doskonale nadaje się on do drobnych części, jednak w przypadku klejenia dużych powierzchni karton może ulec zniekształceniu (pofałdowaniu). Początkującym radzę używać w przypadku klejenia kadłuba, skrzydeł (a także podklejania tekturą) Butaprenu lub temu podobnych - ja stosuję klej kontaktowy MOMENT (Pattex firmy Henkel) podobny do Butaprenu ale o łagodniejszym zapachu. Nadmiar tego kleju zawsze można zrolować i łatwo usunąć z zabrudzonych powierzchni.
A jeśli chciałbyś usłyszeć kilka innych porad to zajrzyj w przyszłym roku na spotkanie QWKAK-u w MDK na Działdowskiej (z modelem rzecz jasna). Tu masz info: http://www.qwkak.pl
Odpowiedz
#14
P.S.
Model w moim Avatarze można obecnie zobaczyć na żywca w Muzeum Techniki na wystawie modelarskiej Pancelotu (także parę innych QWKAK-a).
Odpowiedz
#15
Dziękuję za wszystkie porady. Co do kleju MOMENT to skoro jest tai dobry to postaram się w niego zaopatrzyć.
Cytat:jeśli chciałbyś usłyszeć kilka innych porad to zajrzyj w przyszłym roku na spotkanie QWKAK-u w MDK na Działdowskiej (z modelem rzecz jasna). Tu masz info: http://www.qwkak.pl
Jeśli tylko czas pozowoli to chętnie zajżę. Tym bardziej że jest to rzut kamieniem od mojego mieszkania Confusedmile:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#16
xkubax
Wybacz ale zawężenie pola działania jest oczywiste przy trzymaniu się tylko jednego rodzaj czegokolwiek. Nie tylko jeden rodzaj kleju zmniejsza szanse na lepsze efekty końcowe. Przecież obiad zajadasz róznymi sztućcami a nie tylko widelcem. Otwarcie się na różne techniki, narzędzia również kleje pozwala ulepszać swój warsztat, a przez to osiągać lepsze efekty / modele /. Otwarcie się na coś nowego-to jest właśnie pole działania.
Sory za te montorskie wywody, ale sądzę że każdemu potrzebna jest zachęta do rozszerzania jego pola widzenia. Skupianie się tylko na jedym powoduje zastój w rozwoju. Doświadczaj, doświadczaj, doświadczaj
No już dość. xkubax wszystkiego dobrego na święta
Pozdrawiam SZAD :mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#17
SZADRozumiem już co miałeś na myśli i się oczywiście zgadzam w 100%. Nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi do końca gdy ją pierwszy raz czytałem i dla tego prosiłem o wyjaśnienie Confusedmile:
Wesołych Świąt i pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  USS SELFRIDGE - pro model i PORTER - modelik Galo82 0 1,956 20-09-2018, 09:24
Ostatni post: Galo82
  Pierwszy model Gąsiennicowy Galo82 4 2,893 10-09-2018, 10:11
Ostatni post: skarczew
  Prośba o rady sakai 9 4,694 15-03-2018, 09:51
Ostatni post: noker
  Łoś -Fly Model 46 fishbed 4 3,935 29-12-2016, 11:20
Ostatni post: Rafael
  Lakier bezbarwny model master Roland 4 4,032 20-02-2015, 11:19
Ostatni post: air_22
  [Prośba] Skan wręg do IRYDY z MM oraz fotel pilota Mig 21 ReVan_1991 0 2,337 18-02-2014, 05:51
Ostatni post: ReVan_1991
  Prośba o pomoc - SCHARNHORST z GPM 71 buniodawid1 2 2,971 02-07-2013, 01:26
Ostatni post: buniodawid1
  Prośba o pomoc - Niszczyciel "Taszkient" GPM 1998 - zapas koloru Raven666 0 2,203 06-02-2013, 10:59
Ostatni post: Raven666
  Model kartonowy z napędem elektrycznym ;) piotr0606 6 5,139 26-05-2012, 11:44
Ostatni post: piotr0606
  Aerograf+kompresor na początek. Xqwzts 29 24,588 25-05-2012, 08:57
Ostatni post: katmpb

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości