Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pacyfizm czy to droga do wojny ??
#51
I co teraz Dominik ?
weź chłopie już nie ośmieszaj się bo wstyd czytać[/quote]
Odpowiedz
#52
W starożytności obecna Palestyna nosiła nazwę Kanaan. Kanaan został zasiedlony w paleolicie. W mezolicie istniały na tym terenie osiedla kultury natufskiej. Od neolitu rozwijały się, tak jak na całym Bliskim Wschodzie, pierwsze miasta (Jerycho).

Korzystne położenie geopolityczne Kanaanu w miejscu, gdzie prowadzą szlaki handlowe pomiędzy Afryką, Azją i Europą, powodowało, że region ten był podbijany przez wiele ludów, m.in.: Egipcjan, Hetytów, Hebrajczyków, Filistynów, Asyryjczyków, Arabów, Turków ottomańskich, Brytyjczyków czy Izraelitów.

Około 2500 p.n.e. zasiedlona została przez Kanaanejczyków. Około XIII wieku p.n.e. zaczęły ją przemierzać wędrowne plemiona Hebrajczyków. W XII wieku p.n.e. na jej wybrzeżu osiedlili się Filistyni. Pod koniec XI wieku p.n.e. powstało na jej terytorium królestwo żydowskie, które wkrótce uległo rozbiciu na królestwa: Izrael i Judę. Około 587 p.n.e. Palestyna została podbita przez Babilonię. Od 538 p.n.e. weszła w skład imperium perskiego. W 332 p.n.e. zdobył ją Aleksander Macedoński. Następnie znalazła się pod władzą dynastii Ptolemeuszów, a później dynastii Seleucydów.

Od 63 p.n.e., pod panowaniem rzymskim, początkowo otrzymała status państwa sprzymierzonego, lecz od 6 n.e. stała się częścią rzymskiej prowincji zwanej Judeą. Powstania żydowskie z lat 66–70 oraz 132–135 zakończyły się klęską i wypędzeniem Żydów z Palestyny. Od 395 Palestyna stała się częścią cesarstwa wschodniorzymskiego. W latach 634 – 640 została podbita przez Arabów. Między XI a XIII wiekiem w wyniku wypraw krzyżowych istniało - założone przez krzyżowców - Królestwo Jerozolimskie, które później zdobyli egipscy mamelucy.

W latach 1516–1918 Palestyna wchodziła w skład imperium osmańskiego, nie stanowiąc jednolitej jednostki administracyjnej. Zdobyta przez siły arabsko-brytyjskie podczas pierwszej wojny światowej stała się w 1922 roku brytyjskim mandatem - wraz z Jordanią - nazwa 'Palestyna' była stosowana do całego mandatu brytyjskiego. W lipcu 1922 roku mandat został podzielony na dwie części - Transjordanię (później nazwaną Jordanią) - na razie bez niepodległości/niezależności od mandatu brytyjskiego, którą Transjordania uzyskała dopiero w roku 1946.

W tzw. deklaracji Balfoura zapowiedziano przekazanie części tego terytorium Żydom, którzy od wieków żyli w diasporze. Sprzeciwiała się temu zamieszkująca tu ludność pochodzenia arabskiego, wśród której zaczęły narastać antyżydowskie nastroje. Tragedia holocaustu przyspieszyła starania międzynarodowe o stworzenie państwa żydowskiego, które od końca XIX w. było głównym celem ruchu syjonistycznego. Już od ponad 50 lat do Palestyny zmierzały tysiące osadników żydowskich.

W 1947 r. ONZ przedstawił projekt podziału Palestyny na dwie części: żydowską i arabską. W przeddzień wygaśnięcia mandatu brytyjskiego (1948) sąsiednie państwa arabskie: Egipt, Jordania i Syria zaatakowały powstające państwo Izrael. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 Izrael zajął całe terytorium Palestyny i zajęte wtedy terytorium okupuje do dnia dzisiejszego, mimo protestów społeczności międzynarodowej. Na okupowanych terenach wybuchły dwa powstania palestyńskie (tzw. intifady), skierowane przeciwko władzom izraelskim.
Odpowiedz
#53
bije się w piersi.mój błąd :oops:
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#54
niech, będzie :mrgreen:
Odpowiedz
#55
Miałem się już nie udzielać z temacie, ale widzę, że koniecznie chcesz postawić na swoim. Przytoczyłeś artykuł - i dobrze.

Więc pytanie po lekturze: to do jakiej "palestyny" należała ta ziemia przed powstaniem państwa Izrael?

Przeczytaj więc TO

Nie jestem wszechwiedzący, ale nie lubię operowania takimi uogólnieniami jakich użyłeś. Temat państwa żydowskiego uważam za zamknięty.
Odpowiedz
#56
ups, Wichurek wyprzedziłeś mnie :mrgreen:
Odpowiedz
#57
Koniec wojny!!! Teraz następują okrzyki radości, strzały z karabinów (na wiwat oczywista), odgłosy z przejedzenia,strachu i inne. A jak zapadnie już cisza temat do zamknięcia.
Odpowiedz
#58
Cytat:W 1979 zawarł układ pokojowy z Egiptem,
że się wtrącę ale to chyba jest rozejm nie pokój, zgodnie z moją wiedzą nadal tam trwa stan wojny pomiędzy obydwoma państwami.
Odpowiedz
#59
Oba fragmenty ściągnięte z wikipedii. nic mojego. Cool
Odpowiedz
#60
Żydzi dogadali się z Egipcjanami - wielka zasługa zamordowanego póxniej prezydenta Egiptu Anwara Sadata, który jako peirwsza głowa państwa arabskiego odwiedził Izrael. A sam proces pokojowy rozpoczęto słynną umową w Camp David, zaś sam pakt pokojowy podpisano w Waszyngtonie 26 marca 1979 r. Rok później wymieniono ambasadorów, co w pełni unormowało stosunki między oboma państwami... a dziś kraje te częściowo współpracują w walce z terroryzmem Confusedmile:
Odpowiedz
#61
moja wina ,powinno się czytac do konca ,a nie po łebkach . :twisted: mam nadzieje że przez to naszę wzajemne relacje nie ulegną pogorszeniu :mrgreen: pozdrawiam
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#62
Luzik Confusedmile:
Odpowiedz
#63
hmm Szebi, Ja moge ta dyskuje prowadzic w RL, i powtorzyc wszystko co powiedzialem.

Ja dalej nie wiem oco chodzi Dominikowi...
tak naprawde problem leży owszem po stronie państwa Izrael, bo pozwolil na enklawe Strefe Gazy.
Ronież dlatego że ma problem z ortodoksami którzy sami uważaja własne państwo za dziecko szatana, i konsekwentnie utrudniają życie.

Ja bym sie tak mocno nie podniecał palestyńczykami, bo gdyby tak strasznie sie im działo a oni byli by całkowicie bez winy, to czy Sąsiednie państwa arabskie stały by bez czynnie? dlaczego na granicy są tunele ? no chyba nie dla frajdy podkopujących sie

a zarzuce wam inny temat
Afryka, Kongo i Armia Pana ?
co znimi zrobic? Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sytuacja dziecka podczas II Wojny Światowej Pawel_P 15 7,489 19-03-2013, 10:32
Ostatni post: dominik294
  Odnaleziono A7V Niemiecki czołg z I wojny Św. !!! seb545 20 7,621 28-12-2012, 03:23
Ostatni post: Jaroslav

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości