Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania
#1
Witam. Jestem nowy. Moje doświadczenie z modelarstwem, zwałszcza kartonowym jest niewielkie i mam kilka pytań.
Zapewne znalazłbym na częsć z nich lub nawet na wszystkie odpowiedzi na tym forum, ale byłbym wdzięczny gdyby wszystkie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania były w jednym miejscu. Jeśli tak się stanie to przy odrobinie czasu może opracuję jakiś mini poradnik z podstawowymi informacjami bo moje pytania będą dotyczyły podstaw.
Przejdę więc do rzeczy:
1. Jakie kleje polecacie i do czego jaki stosować? Np. Jaki do dużych powierzchni, jaki do krawędzi itp.
2. Materiały i sposoby impregnacji.
3. Materiały i sposoby retuszu.
4. Czy wszystkie modele impregnować? Chodzi np. o modele wydawnictwa GPM które są drukowane na kredowym papierze.
5. Jakie wydawnictwa polecacie a jakich lepiej unikać?
6. Jakie narzędzia bedą niezbędne do sklejenia modelu?

Przepraszam jeszcze raz bo wiem że te informacje zapewne znajdują się na tym forum, ale wyszukiwanie każdej z nich z osobna jest nieco kłopotliwe i czasochłonne. Nie znalazłem na tym forum tematu gdzie tak podstawowe zagadnienia byłyby zebrane w jednym miejscu i jakoś usystematyzowane (chyba że źle szukałem :neutral: ).

Mam już na swoim koncie modele RWD 5 z MM, Cromwella z MM, i Ił-28 z GPM. Jednak z żadnego z nich nie byłem zadowolony i wszystkie po jakimś czasie od ukończenia, poleciały do śmieci. Stąd moje pytania o takie podstawy. Obecnie chcę się skupić na modelach FW 190 D9 i FW TA 152H z GPM. Wiem że mogą być trudne na początek, zwłaszcza po długiej przerwie ale chcę spróbować stawić im czoła. Z każdym dylematem w czasie sklejania będę się zwracał z pomocą do Was z nadzieją że podzielicie sie ze mną doświadczeniem. Chcę się z nimi zmierzyć ponieważ mam zamiar później skleić P-39 z KW a obawiam się że na chwilę obecną mógłby mnie ten model pokonać. Mam nadzieję że pomożecie. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie :wink:
Odpowiedz
#2
Właśnie ten dział "Nawet najprostsze pytania" jest takim swoistym poradnikiem dla początkujących. Drugi to dział dla początkujących "Pokaż nam co budujesz" Jeżeli poświęcisz trochę czasu i wnikliwie zapoznasz się z postami, które tam się znajdują myślę że uzyskasz odpowiedzi praktycznie na większość zadanych pytań Smile

A tak w skrócie i moim zdaniem: ( co nie świadczy o tym że jest to zdanie wszystkich)
1. Butapren i pochodne do podklejania dużych części, BCG (Brand Clear Glue - klej wodny) do sklejania na styk, do kształtowania kołpaków rurek itp (ogólnie bardzo ciekawy klej) Cjanoakrylowe (Cjanopan, kropelka itp) do szybkiego klejenia na styk np drutologi czy drobnych części a także do swoistego impregnowania np krawędzi wręg przed szlifowaniem. Ja w sumie używam tego no może czasem jeszcze wikol
2. Impregnacja np rozcieńczonym caponem, lakierem akrylowym w spraju lub rozcieńczonym wikolem
3. Retusz można plaktówkami, akwarelami, farbkami humbrola lub pactry (to dla nie plastyków tak jak ja) Sposób - drobny pędzelek (000) lub/i wykałaczka i nanosisz farbę na krawędź. Nadmiar ścierasz np paluchem. Dokładnie nie wiem bo tez się uczę Smile
4 Nie wiem bo nie sklejałem Smile
5 Nie odpowiem i chyba nikt tego nie zrobi. Kwestia gustu. Kfiatki się zdarzają praktycznie wszędzie Smile
6 Narzędzia - nożyk np Olfa AK3 ale są tez inne zdania jak poczytasz to będziesz wiedział,nożyczki, pesety różnego rodzaju, podkładka do cięcia (najlepiej mata do cięcia której niestety jeszcze nie mam Sad ), pędzelek o którym wspomniałem wcześniej, różnego rodzaju igły, cążki do cięcia drutu, najlepiej metalowa linijka i to chyba na tyle na początek ale i tak warsztat się będzie rozbudowywał

Pozdrawiam
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedź Marmor32 Confusedmile: Pojawił się jednak drobny zgrzyt... Bylem w trzech sklepach z chemią i na hasło "Klej wodny" lub "BCG" sprzedawcy patrzyli na mnie jak na kosmitę a po krótkiej chwili milczenia stwierdzali że nie mają nic takiego :neutral: Gdzie więc mam to kupić? Ewentualnie co sądzicie o klejeniu krawędzi wikolem?
Odpowiedz
#4
papiernicze odwiedź... spytaj jeszcze o klej wodny w sztyfcie

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#5
Cytat:Przejdę więc do rzeczy:
1. Jakie kleje polecacie i do czego jaki stosować? Np. Jaki do dużych powierzchni, jaki do krawędzi itp.
2. Materiały i sposoby impregnacji.
3. Materiały i sposoby retuszu.
4. Czy wszystkie modele impregnować? Chodzi np. o modele wydawnictwa GPM które są drukowane na kredowym papierze.
5. Jakie wydawnictwa polecacie a jakich lepiej unikać?
6. Jakie narzędzia bedą niezbędne do sklejenia modelu?

No to lecąc po kolei (na podstawie swoich doświadczeń):
1. butapren/klej szewski - do podklejania wręg, do dużych powierzchni, stosowałem też do klejenia całego modelu
wikol/intoligatorski - do sklejania małych elementów, generalnie do wszystkiego co z papieru i nie jest zbyt duże (ale np. oklejałem wikolem poszycie Bismarcka)
BCG - na razie uzywam go najmniej, ale zdecydowanie nie nadaje się do wiekszych powierzchni, korzystam z niego tylko do maluczkich częsci
SG - nie zastapiony do całej drutologii
próbowałem korzystac także z takiego kleju "Minutex", ale nie przypadł mi do gustu (jako zastepstwo do Wikolu)

2. Praktycznie nie bawię się w impregnację kartonu, ostatnio tylko zacząłem lakierować arkusze przed rozcinaniem lakierem z żywic syntetycznych.

3. Retusz, jak napisał Marmor - do wyboru do koloru.... akwarele, plakatówki, temprey, akryle i olejne. Ja osobiście uzywam Humbrola (olejne) - największa paleta barw, bo to w końcu farby dla modelarzy, ale generalnie spodobały mi się akryle - tyle, że trzeba mieszać kolory, bo paleta jest dość wąska.
Maluję małymi pędzelkami (0 - 5x0) ze skróconym włosiem lub wykałaczką lub iglą lekarską.

4. Jakoś nie miałem styczności z modelami na papierze kredowym. Jak napisałem, dopiero od niedawna bawię się w zabezpieczające lakierowanie modeli przed klejeniem. Ale wydaje mi się, że obowiązkowo do impergancji nadają się stare modele, zwłaszcza MM-y z przed lat dziewięćdziesiątych.

5. Popieram Marmora - to jest tylko i wyąłcznie kwestia gustu i indywidualnej praktyki. Pozostaje kwestia wyszukania przed doborem modelu, czy ktoś juz składał dany model i czy warto (dasz radę) za niego się zabierać.

6. Narzędzia - kolejny temat rzeka.
Wydaje mi się, że najbardziej podstawowe to: podkładka do ciecia, nożyczki, linijka metalowa, pędzelki, wykałaczki/patyczki do szaszłyków, igły krawieckie/lekarskie/szpilki.
Dodatkowo obowiazkowo jakiś nożyk - do wycinania od linijki i nacinania krawędzi zagięć - nie musi być to wcale OLFA, ważne aby nie był za duży (ostrze rzędu 8-10 mm szerokości) i nie "latał" w oprawce.
Ostatnio korzystam tylko z maty, nożyka "S' i sklapela AK-3 olfy
(inwestycja w Olfę jest dość kosztochłonna, zwłaszcza dla nastolatków bez własnych dochodów, ale tutaj faktycznie cena idzie w parze z jakością).


Ufff, ale się naprodukowałem. :lol: :lol:
(inwestycja
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady poljasiek 2 2,751 05-02-2018, 07:32
Ostatni post: poljasiek
  Powrót po latach - pytania dot. modeli i potrzebnych rzeczy kiziordzn 7 4,033 21-03-2014, 01:59
Ostatni post: Alski
  Pytania początkującego ("nawróconego") kartoniarza otrivinbaby 24 10,838 14-08-2010, 06:05
Ostatni post: redbaron
  Kulanie walców i inne pytania dragonhunters 13 6,054 30-09-2009, 07:33
Ostatni post: karol3414

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości