Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] WSK M06-B3 GIL z kartonu w skali 1/10
#1
Witam!

Jakiś czas temu (prawie roczek) rozpocząłem pogaduche  na temat zamiaru budowy modelu WSKi.
Przechodząc do rzeczy...

Tydzień temu stałem się szczęśliwym posiadaczem ww MOTÓRA, teraz trwa żmudny okres remontu a co za tym idzie zbierania szczegółowej dokumentacji technicznej potrzebnej do budowy miniatórki pojazdu.
Tu nurtuje mnie jedno pytanie dotyczy ono koloru jaki odkryłem po zeszlifowaniu kilku warstw różnych farb...
jest to czerwony choć nie do końca taki niby wymieszany z pomarńczowym.
Czy jest ktoś z was w posiadaniu informacji na temat tego koloru czy też jego odpowiednika w palecie ogólno dostępnych farb?
Ja dotarłem tylko do kolorku nr 489 LM palety SPEEDY Tintonetric system

Przykładowe foto kolorku
foto WSK

Pozdrawiam!

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
Z tego co ja się orientuję romet oryginalnie wypuszczał motorki w kolorach czerwonych coś ala ferrari oraz z jaskrawym zielonym, sam jestem posiadaczem motoroweru rometu z okresy kiedy wypuszczane były z kierownicą la chopper i biegami w manetce
Odpowiedz
#3
Cytat:Z tego co ja się orientuję romet oryginalnie wypuszczał motorki w kolorach czerwonych coś ala ferrari oraz z jaskrawym zielonym, sam jestem posiadaczem motoroweru rometu z okresy kiedy wypuszczane były z kierownicą la chopper i biegami w manetce

Co ma Romet do WSKi?
Odpowiedz
#4
Jako były posiadacz WuSeK różnych odmian mogę stwierdzić,że standartowa WSK 125 była malowana kolorem czarnym błyszczącym.Jedynie odmiany tego motocykla nazwane nazwami ptaków (Gil,Kobuz,Dudek) były kolorowe, a nawet tak jak WSK175 "Dudek" błotniki były niklowane.Gdybyś miał problemy techniczne z tym pojazdem chętnie pomogę.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Poszperałem, poszukałem i znalazłem: moja habeta to WSK 125 B3 (prawdopodobnie GIL), jako, że "czerwona" i z popielatymi błotnikami.

Podczas usuwania ognisk rdzy z błotników zauważyłem, że rdza na ich blasze w dziwaczny sposób się rozprzestrzenia pod lakierem. Wygląda to jakby kornik drążył korytarze pod korą drzewa.

Jak coś będę potrzebował to się zgłoszę.

Rometa tez mam jest to KOMAR"3" (dokładnie pomieszanie trzech wersji: silnik z MR2350, rama z ROMETA 100, lampa od wczesnego MR2330) widoczny na obrazku w stopce.

Pozdrawiam

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#6
Mariusz, chciałbym Ci pomóc w rozwikłaniu zagadki lecz nie będzie to najprostsze, gdyż nie da się w 100 % określić ( w odniesieniu do współczesnych wzorników ) koloru jakim były malowane WSK-i .
Po pierwsze to odczytaj rok produkcji z tabliczki znamionowej Twojej WSK-i pomoże to w przybliżeniu określenia koloru lakieru jakim była pomalowana Twoja maszyna.
Cytat:Jedynie odmiany tego motocykla nazwane nazwami ptaków (Gil,Kobuz,Dudek) były kolorowe,

O dziwo nie tylko "ptaszki" Były kolorowe.
Cytat:, a nawet tak jak WSK175 "Dudek" błotniki były niklowane.
Nie niklowane a chromowane, niby też się błyszczy a odcień jest inny.
Cytat:Podczas usuwania ognisk rdzy z błotników zauważyłem, że rdza na ich blasze w dziwaczny sposób się rozprzestrzenia pod lakierem. Wygląda to jakby kornik drążył korytarze pod korą drzewa.
To jest bardzo możliwe i prawdopodobne gdyż WSK-i jako i inne motocykle były malowane bez podkładu pod lakierem...
Odpowiedz
#7
A jak plany przeprowadzenia relacji? , mam nadzieje że się doczekam .
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#8
Witam  po długiej przerwie!
Natłok zajęć zakłuca porządek modelarski.
Przez ten czas pobawiłem się liniałem i suwmiarką oraz corelem co dało oto taki efekt   {zaktualizowane 18102009}
[Obrazek: th_ws1-1.jpg]
Teraz powoli rozrysowywuję jednostkę napędową
Jak  skończę te rysunki to będą chyba pierwsze plany WSKi przeznaczone dla modelarzy.
Tyle na teraz ... i do pracy.



02-08-09
Nie chcę tworzyć  nowego postu wiec dodam do tego...
Tak się zkołowałem, że powstało testowe kółko, znaczy się obręczo-opona...
próba teorii w praktyce
[Obrazek: th_02082009002.jpg]  [Obrazek: th_02082009003.jpg]  [Obrazek: th_02082009001.jpg]
wszystko jeszcze do poprawienia wygładzenia...   a następnie budowa właściwych kółek .

Mariusz

Niektórym może się nie podobać sposób w jaki prowadzę relacje...  za co ich przepraszam i nakłaniam do pogodzenia się z tym faktem.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#9
Trochę wody upłynęło jak i paliwka się utleniło.

Trochę z życia prawdziwej WSK.
MOTÓR kaput... coś zgrzytnęło, piskneło i pchanie trupa 5 km do domu...   Confusedad:
zarysowany cylinder, tłok do wymiany, i wał do regeneracji.  Jednymi słowy remont kapitalny się przyśpieszył z zimy na jesień.


Postępy przy rysunkach.

Korzystając z okazji posiadania silnika na stole pomierzyłem silniczek dokładnie i oto efekty

[Obrazek: th_130909sil.jpg]
[Obrazek: th_ws120909-1.jpg]

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#10
Bardzo dobrze że prace nad kartonowym,,motórem,, :mrgreen: posuwają się naprzód.Czekam z niecierpliwością na dalsze zdjęcia.
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#11
Hej Mariusz
Tak jak Dominik cieszę się ogromnie że działasz coś dalej w tym temacie i szczerze mam nadzieję że będziesz drugim po Cześku osobnikiem w tym kraju który samodzielnie zbuduje papierowy Motór PDT_Armataz_01_34
PS: mi też chodzi po głowie pewien jednoślad ale raczej nie powiem jaki....zCKM'em w każdym bądź razie :wink:
Pozdrooo
Odpowiedz
#12
Cytat:PS: mi też chodzi po głowie pewien jednoślad ale raczej nie powiem jaki....zCKM'em w każdym bądź razie :wink:
Pozdrooo
To pewnie BMW
Odpowiedz
#13
Cytat:To pewnie BMW

Nie znam się na temacie ale czy na BMW montowano CKM'y ?? No moze na zdobycznych.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#14
A te z bocznymi wózkami to nie BMW? Fakt, znawcą nie jestem.
Odpowiedz
#15
No nie jesteś ;-)
Poszukaj Sokoła z Bronkiem wz30, fajny widok Smile

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#16
Cytat:A te z bocznymi wózkami to nie BMW? Fakt, znawcą nie jestem.

Cytat:Poszukaj Sokoła z Bronkiem wz30, fajny widok

Poszukałem i już jestem uświaddomiony Smile.
Jarosłav jeżeli to będzie BMW to juz nie mogę sie doczekać relacji .
Nie wiem dlaczego jak słyszę CKM to zaraz mi się kojarzy z takim ruskim ustrojstwem na kółkach :mrgreen: .

Mariusz sorry za offa już siadam cicho i podglądam dalej.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#17
witam w kolejnej odslonie
dziś postanowiłem pokazać warsztat czyli jak zdobywam wymiary...  potrzebne do tego są:
ołówek
gumka
cyrkiel
liniał 15 i 30 cm
ekierki
suwmiarka
papier do drukarki ( na szkice i odbitki z oryginału
papier milimetrowy
oprogramowanie do grafiki wektorowej ( lub kto co woli, może być i paint)
i trochę umiejętności

foto warsztatu
[Obrazek: th_01102009003.jpg]

ostatnio stworzone rzuty
[Obrazek: th_cyl.jpg]

dziś powstały rys nie opracowany w corelu
[Obrazek: th_Kopia_zapasowa_WSK125B3Gil.jpg]

na dzis tyle

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#18
Pięknie Mariusz, cieszy mnie bardzo że wszystko u Ciebie powstaje w zgodzie z oryginałem takie podejście lubię najbardziej PDT_Armataz_01_34
Ino skala tego modelu mnie ciekawi bo w '25 to ten silnik będzie malutki dość
Pozdroo
Odpowiedz
#19
Może 1:16 ?
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#20
Oryginał, oryginałowi nie równy.
Np działam na dwóch cylindrach i dwóch głowicach różnice sięgają nawet 0,5cm.
Jak niektórzy wiedzą cylinder jest odlewany z żeliwa tylko, że ten odlew nie trzyma symetrii, tj prawe żeberka są inne niż lewe.

wcześniej był rysunek teraz po obróbce
[Obrazek: th_cyl-1.jpg]
i mam pytanko
jak widać poszczególne żebra są nie pasujące do sąsiednich  (lewa strona jest lustrzanym odbiciem prawej)
czy mam je usystematyzować ( by były jak wręgi na statku) czy tak pozostawić?

Kółko zacząłem w skali 1:10 i tak chyba zostanie.
przykładowe wymiary w tej podziałce
silnik
długość  38mm, wys 32,5
rama z kołami bez kierownicy i błotników
długość 193mm,  wys 97
średnica koła
59mm


Chciałbym by ta WSK mi wyszła tak jak to coś
[Obrazek: th_HPIM3424.jpg]
Więcej TUTAJ .

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#21
Skala 1:10 - no to mochery kartonowe Cię zlinczują Smile

Zalecam Siatki - bardzo fajny programik...
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#22
Wsk to nie tak bardzo skomplikowany obiekt, najgorsze do odwzorowania w kartonie to bak, silnik, lampa, boczki, błotniki i siedzenie.
Ale mając oryginał jako wzorzec to nie trudno go oblepić papierem i potem z tych skorup rozwinąć siatki.
Co do tego programu to bawiłem się nim i stwierdzam, że mam w łapkach podobne umiejętności.
Wiem że są ustalone skale do różnych obiektów ale do 10 łatwiej jest przeliczać i nie trzeba wymiarów zaokrąglać niekiedy. Poza tym ten model ma być widoczny. Np te Yamachy są w moim mniemaniu gigantami, tą SRkę pomniejszyłem przed sklejaniem.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#23
Czy masz zamiar wyadać ten motor ?
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#24
Jak się uda go w pełni rozwinąć na papierze i będzie to miało "ręce i nogi" może się nad tym głębiej zastanowię. Na razie jest opcja jednego egzemplarza.

Dziś zaplanowałem, że jutro spróbuję bak rozwinąć. Postaram się tą operacje w miarę szczegółowo przedstawić w wersji fotograficznej.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#25
Jak wczoraj wspomniałem  miałem rozwinąć bak.
Rzeczy potrzebne
obiekt
gazeta
woda
wikol
[Obrazek: th_03102009.jpg]

moczymy skrawki gazety w wodzie
[Obrazek: th_03102009001.jpg]

nakładamy mokrą gazetę na obiekt
[Obrazek: th_03102009002.jpg]

aż do pokrycia całego obiektu
[Obrazek: th_03102009003.jpg]

rozrabiamy wikol z wodą
[Obrazek: th_03102009004.jpg]
[Obrazek: th_03102009005.jpg]

teraz moczymy skrawki gazety w tym roztworze i nakładamy kolejną warstwe

ja dałem dwie warstwy gazety
teraz polałem ogazetowany obiekt wikolem i rozsmarowałem reką
[Obrazek: th_03102009007.jpg]
[Obrazek: th_03102009008.jpg]

to samo zrobiłem w stosunku do dekla sprzęgła
[Obrazek: th_03102009009.jpg]

Gdy ów zabieg schnie wydrukowałem próbną wersje cylindra i głowicy

Głowica
Podczas jej sklejania trzy skrajne żebra okazały się za długie o jakieś 0,2-0,5 mm.
[Obrazek: th_03102009010.jpg][Obrazek: th_03102009011.jpg] [Obrazek: th_03102009012.jpg] [Obrazek: th_03102009013.jpg] [Obrazek: th_03102009014.jpg] [Obrazek: th_03102009015.jpg] [Obrazek: th_03102009016.jpg]

Cylinder jeszcze nie powstał.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Tobruk, eskortowiec z MM nr 2-3/1982 kokosz 2 4,371 09-07-2019, 08:08
Ostatni post: hajer_mihau

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości