Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malowanie - ślady pędzla/świecenie się matowej farby - co zrobić?
#1
Cześć. Wróciłem do modelarstwa kartonowego po mniej więcej 5 latach. Postanowiłem skleić coś darmowego na początek, wybór padł na drezynę Tatry autorstwa Chopina. Bardzo miło mi się kleiło, świetna wprawka do czegoś poważniejszego (tak wiem że reflektor po złej stronie itp, to taka radosna twórczość).

Mam problem z jedną rzeczą, mianowicie z malowaniem. Nigdy wcześniej nie malowałem modeli, retuszowałem jedynie brzegi. Kupiłem sobie humbrola 67 matowego, pędzelki: cieniutki (1mm) i szerszy (4-5 mm). Pomalowałem pierwszą warstwę, cieniutko jak wszędzie pisano, nie pokryła całkiem, spodziewałem się tego, wynik poniżej.

[Obrazek: 61a54a0458559439m.jpg]

Poczekałem sobie dobę i pomalowałem raz jeszcze, wygląda to tak, w zależności od kąta wygląda od "w miarę" po "kiepsko"  ;-) jak widać, są ślady pędzla i troszkę się to świeci..

[Obrazek: ffd0a2241d3b9256m.jpg]

[Obrazek: 74a79a65347c720dm.jpg]

[Obrazek: 0571a78680348200m.jpg]

Jako że jest to mój pierwszy kontakt z malowaniem farbami modelu, ciekawi mnie czy to da się jakoś bez aerografu poprawić, czy raczej pierwsze XX modeli tak będzie wyglądało aż zostanę wirtuozem pędzla (albo kupię ze złości kompresor i resztę sprzętu). Może pędzel zbyt twardy? Farbka była normalnej gęstości, starałem się malować w jedną stronę całość. Może lakierowanie wyrównałoby to trochę? Może jeszcze jedną warstwę na to?

pozdrawiam świątecznie Wink

Odpowiedz
#2
Witaj na forum:-)

Jest tutaj kilku specjalistów od malowania pędzlem, mam nadzieję, że Ci pomogą. Ja od siebie mogę doradzić zmianę farby. Nigdy nie umiałem malować pędzlem farbami olejnymi. W zamian proponuję taki zestaw: podkład w sprayu, na to farba akrylowa np. Pactra albo ModelMaster dobrze rozcieńczony (czyt. do konsystencji mleka) nakładany kilkoma cienkimi warstwami. Na to lakier w sprayu - powinien zlikwidować smugi.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Przyglądając się zdjęciom,można wyciągnąć dwa wnioski.
-zbyt twarde pędzle,
-zbyt gęsta farba,
Po odpowiednim doborze,maluj "krzyżowo" i powinno być dobrze,bez śladów pędzla i smug.
Pozdrawiam Dziadek Andrzej.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#4
Dokładnie tak jak pisze Jowisz.
Farba za gęsta-zapomnij o malowaniu z puszki. Przelej ją do pojemnika i rozcieńcz OLEJKIEM TERPENTYNOWYM /do kupienia w aptece/ do konsystencji wody. Ma kapać z pędzla jak z kranu.
Pędzel dobrej jakości,nie marketowy. Nie musi być płaski,byle z dobrego włosia. I nie dociskaj go mocno do modelu.
Malujesz jedną warstwę,odczekaj 2 dni /to nie akryl/ i pomaluj drugą POPRZECZNIE.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#5
Dziękuje bardzo za porady. Postaram się popracować troszkę nad tym malowaniem Smile
Odpowiedz
#6
Jak malować pędzlem-QŃ-owe porady:
Cytat:
"1. Do malowania używać dobrze rozcieńczonej farby - do konsystencji mleka, żeby nie robiły się smugi itp. Malować kilkoma cienkimi warstwami - 1 nigdy nie pokryje od razu. Powyżej 2-3 warstw dobrze jest odseparować je od siebie np. lakierem bezbarwnym w spray-u. Nie będą miały tendencji do rozpuszczania farby pod spodem. Pod kolory biały, żółty i czerwony dobrze jest dać najpierw jasnoszary jednolity podkład. Te 3 kolory zawsze kiepsko kryją.
2. Nie poprawiać raz pomalowanej powierzchni do momentu jej kompletnego wyschnięcia. Jak trzeba coś poprawiać, to po wyschnięciu papier ścierny i malowanie od nowa.
3. Do wykańczania powierzchni używam zwykłych lakierów bezbarwnych w spray-u, dostępnych w supermarketach. Niwelują ułomnosci pędzla typu nierówne błyszczenie powierzchni.
4. Impregnować karton przed sklejaniem. Ja w tym celu używam zwykłego bezbarwnego, rozcieńczonego Revella. Niektórzy używają Caponu rożcieńczonego 1:1 lub nawet 1:2 rozpuszczalnikiem nitro.
5. Na impregnowany karton spokojnie można naklejać taśmę do rozdzielania kolorów. Najlepsza jest modelarska Tamiya, ale ja też daję sobie radę za zwykłą malarską. Przy tej drugiej trzeba pamiętać o szybkim pozbywaniu się jej tuż po wyschnięciu farby. Jak daję radę, jest dostęp i nie grozi uszkodzenie powierzchni, to robię to nawet 2 godziny po pomalowaniu. W przeciwnym przypadku klej z tej taśmy ma tendencję do pozostawania na powierzchni. Czasami używam też ZIELONEJ przezroczystej taśmy samoprzylepnej SCOTCH-a.
6. Wszelkie drobne nadlewki lub podcieknięcia farby można po wyschnięciu delikatnie zeskrobać skalpelem. Trzeba tylko bardzo uważać, farba musi być całkowicie wyschnięta. Wszelkie ewentualne różnice w błyszczeniu i tak pokryje i zniweluje wierzchnia warstwa lakieru w spray-u.

Czym rozcieńczać farby olejne. Dla mnie najlepszy jest olejek terpentynowy, dostępny w aptekach. Farba się pięknie rozcieńcza, nie robią się grudki i pięknie się rozprowadza.
Z akrylami nie mam dużego doświadczenia, ale na pewno trzeba z nimi uważać przy papierze, szczególnie na dużych powierzchniach. Woda zawsze deformuje karton, więc na pewno musi być impregnowany czymś innym przed malowaniem. Czasami wystarczy na podkład delikatnie napylić cienką warstwę lakieru w spray-u. Zresztą jest ona wskazana przy każdym malowaniu. Te farby mają inny skład chemiczny niż farby modelarskie, nie reagują z nimi. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia nie "pije" rozpuszczalnika, nie robią się białe plamy od nadmiaru pigmentów (ważne szczególnie przy farbach matowych)."
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zabezpieczenie przed malowanie btomko 5 3,232 02-12-2019, 10:30
Ostatni post: dorme
  Farby do polskiego F-16 GPM fishbed 0 1,627 23-07-2018, 11:03
Ostatni post: fishbed
  Malowanie gąsienic metalizerem Cruiser 3 3,885 15-01-2015, 09:33
Ostatni post: Cruiser
  Malowanie szpachlowanie Tomek_Tuptak 0 2,564 10-10-2014, 06:28
Ostatni post: Tomek_Tuptak
  Oszklenie modelu i maskol Humbrola. Malowanie aero. fishbed 8 4,312 02-09-2013, 08:41
Ostatni post: fishbed
  Star 266 i malowanie aerografem. fishbed 6 3,707 13-05-2013, 11:28
Ostatni post: Dombeer
  Szybka z PCV - jak zrobić ?? Maniek 1 2,080 22-06-2012, 10:04
Ostatni post: kordian
  Kolor farby z czołgach amerykańskich w II wojnie. fishbed 5 3,430 06-12-2011, 10:55
Ostatni post: fishbed
  Jak zrobić koło sterowe do okrętu w skali 1:96 ? kanti 3 3,494 13-09-2011, 03:42
Ostatni post: Patryk.K
  Malowanie kartonu bonk 7 4,694 18-07-2011, 11:48
Ostatni post: kordian

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości