Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odwieczne pytanie modelarza, Jaki klej?
#26
Ściągnąć tylko zatyczkę i odkręcić sitko?
Odpowiedz
#27
Cytat:Ściągnąć tylko zatyczkę i odkręcić sitko?

Najlepiej to sobie przelej w jakiś nieduży słoiczek.
Wtedy będzie Ci łatwiej nim operować.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#28
Najlepszy jest słoiczek po kremach są takie po 20ml a w nakrętce jest papier który działa jako uszczelniacz ale czy nie zastygnie za szybko po 48h?
Odpowiedz
#29
Ja w tej chwili używam kilku rodzajów klejów.
-do podklejania teraz używam kleju polimerowego w butelce w cenie do 7 zł. Oryginalny jest bardzo gęsty więc rozcięczyłem do białym denaturatem do dość mocno rzadkiej konsystencji. Nakładam bardzo cienkie warstwy kleju na obie części czekam chwile na przeschniecie i przyklejam.
-BCG na razie z nim eksperymentuje. W tej chwieli używam go do klejenia małych elementów gdzie nie mogę używać SG
-SG do usztywniania części i impregnowania krawędzi wręg przyklejania części metalowych i sklejania szkieletu
-wikol głównie do zalewania połączeń w szkieletach i segmentach.
-Butapren kleje nim 70% model. Jak opanuje klejenie BCG to butaprenu będę używał rzadko.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#30
Ja swój BCG rozlałem do słoiczka i czekam zobaczymy co z tego będzie
Odpowiedz
#31
Cytat:Ja swój BCG rozlałem do słoiczka i czekam zobaczymy co z tego będzie
i co z tego wyszło???
a tak przy okazji uprzejmie zapytuję... co sądzicie o Minutex-sie?
Odpowiedz
#32
Cytat:co sądzicie o Minutex-sie?
ja nic bo go nie znam Smile
Odpowiedz
#33
[/quote]ja nic bo go nie znam Smile[/quote]
A to ciekawe... widocznie nie wszędzie jest sprzedawany...
Czytam relacje forumowiczów z budownia modeli, i niesamowita "uczta" dla oka Big Grin
Wracając do tematu... ja np. nie znam kompletnie BCG i jak się zachowuje podczas klejenia modeli. Moim zdaniem przydały by się opisy mało spotykanych klei (bądź nieznanych) i jak się zachowują podczas klejenia; wiem, że większość, ma wypróbowane swoje moteody, kleje, technika, ale nadal są też tacy co eksperymetują. Zapytałem nieśmiało o Minutex bo jestem ciekaw opini innych na temat tego kleju. Jestem też ciekaw informacji na temat innych "glutów".
Większość modelarzy zna takie kleje jak: Budapren, Vikol, Super Glue i ich właściwości przy zastosowaniu, ale brakuje nadal opisów na temat wad i zalet. Czasem zdarzają się opisy na ten temat, ale nie wszyscy mają czas przeglądać wszystkie posty, które też są kasowane. Ten dział jest poświęcony właśnie na temat stosowania kleju w modelarstwie, a dla początkujących i nie tylko, tego rodzaju informacje na pewno się przydadzą.
Minutex: przezroczysty jak woda, ale gęsty-wada, zawiera etanol, co nadaje mu właściwości łatwopalne, można go stosować do klejenia praktycznie wszystkiego (nie próbowałem wszystkich kombinacji) w każdym bądź razie do sklejania modeli nadaje się; modele (jeszcze) się nie rozpadają Big Grin (jak w przypadku Hermolu), nie śmierdzi tak bardzo jak Budapren, zaleta: niebrudzący, model skleja się czysto, nadmiar daje się łatwo usunąć; schnie hm... jest napisane, że po ok 2 minutach dopiero łączyć lelementy, ale w rzeczywistości potrafi schnąć o wiele szybciej, zwłaszcza przy sklejaniu papieru.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#34
http://klejady.konradus.com/
na macie: projekt X
Odpowiedz
#35
Cytat:http://klejady.konradus.com/
Dziękuję bardzo, w razie potrzeby każdy będzie mógł wejść na tę stronkę i sobie poczytać.
Odpowiedz
#36
roubaix czy to jest ten sam co Modelik ma w swoim sklepie? [url]http://modelik.nazwa1.pl/sstore/klej-min...p-381.html[/url]
Odpowiedz
#37
Tak. właśnie chodziło mi o ten klej. Hm... sprzedają za 5 zł w Modeliku taką tubeczkę... zdzierstwo. Postaram się w najbliżym czasie podać Wam cene jaka jest w sklepie (farby, tapety, kasetony, pędzle). Sprzedawany jest w takich tubeczkach i w butelce plast. o poj 250 ml (cena ok 5 zł). Modelarze przyzwyczajeni do budaprenu, powinni być raczej zadowoleni z tego kleju, pożyjemy zobaczymy...

Tak jak obiecałem, uprzejmie podaję Wam cennik "gluta" Minutex:
- w małej tubce 2,95 zł
- w pojemniku 250 ml 4,56 zł
- w pojemniku 0,5 ml 7,50 zł
Odpowiedz
#38
Cytat:sprzedają za 5 zł w Modeliku taką tubeczkę...
zapodam że UHU Power kosztuje 10 PLN
Odpowiedz
#39
Witam!
Korzystając z tego wątku chciałbym zapytać co modelarska brać twierdzi o tym kleju:

[Obrazek: f95f6fb3c27e8a5fm.jpg]

Jest to polimerowy klej "do wszystkiego" firmy Dragon, kupiony w RCMB Majster za 7 zł za 0.5L.
Chcę nim podklejać wręgi. Czy ktoś już coś kleił tym klejem?
Pozdrawiam
My Armor    is Contempt
My Shield    is Disgust
My Sword    is Hatred
In the Emeperor's Name! No one Survive!
Odpowiedz
#40
Przezroczysty, nie śmierdzi jak butapren (zalatuje lekko octem względnie spirytusem), po jakiejś minucie całkiem dobrze wiąże. Jeśli jakaś część nadruku się nim lekko zachlapie można plamę kleju zrolować i zdjąć bez większych "strat własnych". Po wyschnięciu jest błyszczący, więc lepiej starać się nie brudzić nim modelu mimo jego przezroczystości. Nitkuje, ale to nie musi być dużą wadą. Jest dość gęsty, można rozcieńczyć tak jak pisał wyżej Bizon. Radzę pomyśleć nad sensownym dozowaniem go, bo prosto z opakowania przez ten nakrętkowy dozownik to zdecydowanie odpada Wink . Ja wykorzystuję do tego cienki patyczek. Klej tworzy bardzo mocną, elastyczną spoinę, z tym, że maksymalną wytrzymałość osiąga wg. moich doświadczeń po kilku(nastu) godzinach, schnąc znacznie zmniejsza swoją objętość. Bardzo dobrze nadaje się na podklejanie ramek do owiewki kabiny. Nadaje się do klejenia całego modelu, poza może łączeniem bardzo malutkich części punktowo- do tego stosuję cyjanoakryl.
Odpowiedz
#41
polecam artykuł :

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?gr...edm=995273
Everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon

Pink Floyd 1973
Odpowiedz
#42
mam ten sam klej w tym samym opakowaniu
Bardzo dobry ze wszystkich polomerów najlepszy dla mnie. Ja dozuje wykałaczką
michał ma 100% racji co do tego kleju.
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#43
Ja wprawdzie jestem tu dość krótko i doświadczenia za wiele nie mam, ale to właśnie dzięki temu forum (i KW) dowiedziałem się o BCG. Szukałem go dość długo, ale ostatecznie kupiłem (w Gdańsku, w papierniczym koło Manhattanu) i bardzo się do niego przekonałem. Klei niewiarygodnie mocno jak na wodorozcieńczalny specyfik, nie brudzi, łatwo się go pozbyć z niechcianych miejsc i bardzo wspomaga formowanie kartonu. Oczywiście nie nadaje się do wszystkiego, więc czasami sięgam też po cyjanoakryl. A co do samego "modelu" tego kleju to używam tego(podobno jedyny, oryginalny i prawdziwy BCG):

[Obrazek: img2191j.jpg]
Naprawdę ostry kebab piecze dwa razy!
Odpowiedz
#44
Ja też go używam. Ostatnio nawet podleiłem nim szkielet do Messerschmitta, ale
drugi raz bym tego już nie zrobił. Nie mniej do drobnicy bardzo dobry i niedrogi. Polecam Smile
My Armor    is Contempt
My Shield    is Disgust
My Sword    is Hatred
In the Emeperor's Name! No one Survive!
Odpowiedz
#45
moje kleje:
Do podklejania na tekture zwykły w sztyfcie lub (rzadko) butapren
do łączenia dużych powierzchni butapren
do małych dupereli SG
czasmi zdarzy mi sie uzycie wikolu do wzmocnienia czegos Smile
BCG jeszcze nie używalem, troche sie obawiam Big Grin

Odpowiedz
#46
Hej.

A ten BCG - kupujecie otwieracie dozownik i kleicie? czy jakoś go trzeba przygotować? bo Ktoś napisał
o wcześniejszym wysuszeniu go (odparowaniu) w słoiczku jakimś.

Pytam bo właśnie zaczynam sklejać pierwszy model po przerwie chyba z 15 lat i jak na razie
testuje na nim rożne kleje. A ten "cudowny" BCG ostro mnie zaintrygował.

I jeszcze zapytam - czy on naprawdę nie brudzi? czy to po prostu kwestia wprawy w klejeniu - albo dzięki wcześniejszej impregnacji,
z której podobno łatwo się usuwa zabrudzenia  (jeszcze nie testowałem)

Odpowiedz
#47
Witam
Temat "rzeka" ;D a klej super i tani. Polecam lekturę wnioski wysnujesz Sam: :o
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic...hlight=bcg
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic...hlight=bcg
Pozdrawiam. Wink
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#48
Ja zawsze używam wikolu widzę ten klej niema tu zbyt wielu fanów
jednak ma plusy nad butapremem takie:

nie śmierdzi
można usunąć wodą
przezroczysty
elastyczny

BCG wydaje mi się że kiedyś użyłem ale rozmoczył mi papier i się obraziłem na niego
Odpowiedz
#49
Ja wikolu uzywam od poczatku do wszystkiego. Do podklejania na tekture, do wzmacniania szkieletu po wypelniania wszelakich szczelin i zwykle łączenie częśći ze sobą, a także niektóre wzmacniam po sklejeniu aby nadac im większą trwałość poprzez nakładanie do wewnatrz wikolu wykalaczką. Założe się że większość modelarzy starej daty nie może się bez niego obejść. Drugim klejem bez którego nie wyobrażam sobie modelarstwa jest niemeicki klej UHU POR jest to genialny klej do łączenia wszystkiego ze wszystkim na styk z możliwością poprawy nawet do 30 minut po klejeniu, jest w formie żelu wiec nie brudzi i mozna zebrać nadmiar szpilką lub wykałaczką prosto z modelu i nei zostają żadne plamy.
-------------------------------------------------------
ONLY SKYDIVERS KNOW WHY THE BIRDS SING
-------------------------------------------------------
Odpowiedz
#50
Dorwałem ostatnio UHU Power i generalnie dwa wnioski ode mnie:
1. Śmierdzi podobnie jak butapren, jednak ma przewagę nad tym drugim, bo jest przeźroczysty
2. Wysycha momentalnie po opuszczeniu tubki, jak dla mnie aż za szybko. Próbował go ktoś rozcieńczać? Ja go pomieszałem z alkoholem izopropylowym i zaczął trochę wolniej schnąć, ale może to nie jest dobry rozpuszczalnik dla tego typu klejów?
Naprawdę ostry kebab piecze dwa razy!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [PYTANIE] o poszycie holownika Atlas II DziwnY 1 794 28-07-2023, 08:22
Ostatni post: Lukee
  Klej Butapren LAB Raven 7 1,673 22-02-2023, 01:00
Ostatni post: 970
  klej Butapren btomko 4 3,450 21-04-2019, 12:20
Ostatni post: kajym
  [Pytanie] OKZ 32 ANSWER- tabliczki - malowanie kuno01 2 2,460 24-05-2018, 08:58
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Pytanie] OKZ 32 ANSWER- tabliczki i kalkomania kuno01 6 3,544 23-05-2018, 01:32
Ostatni post: kuno01
  Pytanie jak wykonać fartuchy dział fishbed 2 3,280 17-10-2016, 07:34
Ostatni post: Karas
  [Pytanie] Relingi fishbed 6 7,069 09-08-2015, 08:59
Ostatni post: Piotr D.
  Klej w sprayu undertow 5 5,606 16-07-2014, 01:12
Ostatni post: zetpt
  Pytanie o wygniecenia Antonov26 4 4,365 02-09-2013, 12:05
Ostatni post: Lukee
  Klej Omnipren waca13 1 3,868 05-11-2012, 06:08
Ostatni post: seb545

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości