Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modelarskie podsumowanie roku, noworoczne postanowienia...
#1
(dokończenie tematu)...i przemyślenia o mijającym roku w kontekście modelarstwa.

Z racji, że powoli mija rok 2009, postanowiłem założyć taki temat, abyśmy mogli wspólnie rozważać o naszej pasji w kontekście kolejnego, może pierwszego roku z modelarstwem. Jeśli temat był, to przepraszam. Zachęcam do dyskusji.

Zacznę ja.

W okolicach przednoworocznych minie moja pierwsza rocznica. Pierwsze starcie z kartonem, sklejenie pierwszego modelu. W tym roku (jak dobrze pójdzie) skleiłem 4 modele, zakupiłem modeli 11, więc przyrost "rzeczywisty" wynosi 7. Jeśliby się opierać o numerację tychże modeli (bez orła to same MM-y) i licząc orła jako model jednomiesięczny mam sklejania na następne 14 miesięcy  ;D. Mimo, że jest to już rok to postępy są niewielkie. No, ale cóż. W następnym roku (2010), mam zamiar zrobić większy postęp i poprawić poziom, jak i estetykę sklejanych modeli.
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#2
W tym roku skleiłem tylko surówkę ORP Orzeł i chyba rakietę Diamant B (nie do końca jestem pewny), urodziła mi się córeczka, modeli prawie nie kupowałem, rozpocząłem ze 4 inne - przyszłość czeka mnie jasna  ;D
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#3
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, kończący się rok 2009 mogę zaliczyć do udanych. W prawdzie do 2010 r. pozostało jeszcze kilkanaście dni, ale wątpię żeby coś już uległo zmianie. W tym roku udało mi się skleić trzy modele: Ił-2 Szturmowik z Fly Model, Brewster Buffalo z Kartonowej Kolekcji oraz Heinkel He-100 z Answera. Do tego zaczęte mam dalsze cztery: Katedrę św. Wita w Pradze (Betexa), Chatki z Volar (ErkoTyp), Hawker Hurricane (Haliński) i De Havilland Mosquito (Modelik). Więc nazbierało się tego trochę. Mijający rok przyniósł także diametralną poprawę jakości moich prac. W porównaniu z modelami z poprzednich lat widać ogromną różnice w poziomie wykonania. Mam nadzieję że z roku na rok i z modelu na model będę mógł prezentować coraz ciekawsze i coraz lepiej wykonane kartonówki. W tym roku po raz pierwszy zdecydowałem się pokazać moje prace na konkursach modelarskich. Wprawdzie na ogólnopolskich nie mam jeszcze nic do powiedzenia, ale na tych regionalnych kościołek czy Buffalo radziły sobie całkiem nieźle. Tak więc z czystym sumieniem mogę powiedzieć że to był dobry modelarski rok ;D
W przyszłym roku, chciałbym kontynuować rozwijanie swoich umiejętności. No i przede wszystkim pokończyć zaczęte modele, ale sami wiecie jak to z tym bywa czasami   Smile
Odpowiedz
#4
Od października (dla mnie miesiąc rozpoczęcia sezonu modelarskiego, bo też roku akademickiego, w którym siedzę na miejscu a nie latam po szerokim świecie): skleiłem przez pierwszy miesiąc USS Los Angeles, potem nieco bardziej skomplikowany, choć i tak prosty ORP Orzeł- tak na rozgrzewkę. Listopad to rozpoczęcie Mayflower, który jest na wykończeniu, z czego bardzo się cieszę. W międzyczasie udało mi się nieco poprawić technikę wykonania, chociaż to bardziej ewolucja niż rewolucja. Ale udało się podpatrzeć kilka dobrych pomysłów. Z planów: po nowym roku startuje następny model, ale budowa raczej zostanie zatrzymana przez sesję egzaminacyjną. Powinien dojrzeć na wiosnę.
Odpowiedz
#5
Siemka.

W 2009 br. rozpocząłem 3 modele kartonowe i 2 palstiki ,z czego jeden plastik niedługo skończę , a reszta modeli na 2010 pr. zamówiłem dwa okręty z JSC , spitfire MKII z ANSWERA , i 11 tektur piwnych 1mm.
Odpowiedz
#6
No ja ja reż coś naskrobię Smile
Przez 2009 rok skleiłem tylko jeden model- messerschmit 109 ( galeria na forum)
Zacząłem :  ORP Burza- drugi statek nawet mi sie by podobał jak by mu się dno odcięło Smile ORP Jaskółka ( dno według mnie zrobione o wiele lepiej ale za to burty dzięki części dziobowej po trochu spiepszyłem ja i autor opracowania , a i kolejne byki już mi się szykują) Kamaz ( relacja na forum chcę jeszcze skończyć w tym roku) i 2 inne modele rozgrzewko-treningowe ( wz.29 trening malowania i LUBLIN III z answera jako prezent dla mamy ale się z nim nie wyrobie tak więc budowę odwlekam)
w sumie zrobiłem zakupy na ok 80 zł w tym kupiłem trochę tektury, kabinkę do harriera, kołka sterownicze do żaglowców, model kamaza model mig-a 15 jeszcze zakupiłem 3 farbki modelarskie i 2 metry drutu Smile poczta zachlała z tej kwoty ok 20 zł Sad
Wymieniłem masę modeli Smile
a i to pierwsze kilka miesięcy na forum i tu panuje świetna atmosfera Smile wszyscy pomocni potrafią wytknąć błędy z taktem i tak aby nie urazić początkujących modelarzy
Pozdrawiam
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#7
No to ja nabazgrzę co nieco :
Rozpoczęte modele i skończone ( W kolejności powstawania )  :
ORP"DZIK", ORP"ORZEŁ III" , USS"HOUSTON" , N1K1 Ja-Shiden
Rozgrzebane :
ORP"PIORUN" ( ale tamtego to zaczęłem w grudniu 2008roku - to się nie liczy ;D ;D ;D )  , "SHIKISHIMA" , "TSINGTAU" ( Tego na pewno nie ukończę bo do budowy nakłoniła mnie pewna osoba , z którą kontaktu nie zamierzam już utrzymywać - znaczy wszystkie ewentualne pamiątki i skojarzenia do pieca ...  - wiecie chyba o czym mówię , każdy chyba przez podobną sytuację przeszedł Sad Sad Sad  )  , HMAS"PERTH", ANATRA ANASAL , USS"JOHN D.FORD" .

Plany na rok następny :
HMS"EXETER" , SMS"GNEISENAU" , "ATLANTIS" , "Konwój Gdyna-Hel 1 IX 1939" z OORP"GRYF" i "WICHER" , 7TP , P.11C i Dokończyć rozgrzebane modele .

Moje zakupy :
Sporo modeli kupiłem i wymieniłem
- AK-1
- SCS-3
- Nożyczki Gerlachowskie dwie sztuki
- 10 metrów drutu 0,2mm z Orlika
- Kilkanaście arkuszy tektury  1mm i 2mm
- wydanych duziooo PeeLeNów Smile Smile Smile

Plany zakupów :
- 7TP , "De Ruyter" i pewnie dużo jeszcze wyjdzie "w praniu" - pewnie wydam jeszcze więcej niż w tym roku i pewnie znowu wszyscy mnie będą chcieli zlinczować za to albo i pozbawić tego i owego  ...

Do forum dołączyłem w kwietniu albo maju - co dość dużo mi pokazało i przez co dużo się nauczyłem , za co też dziękuję wszystkim .
Życzenia Wesołych Świąt w Wszystkiego Najlepszego dla wszystkich forumowiczów
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#8
A ja w miniony rok mogę uznać za najlepszy w moim życiu jeśli chodzi o modelarstwo Smile Na początku skleiłem me 109 z plastiku 1:48 następnie Me 262 z Gpmu , Wostoka z Hobby Model i Biesa także z Gpmu. Zacząłem  natomiast B5N2 Kate z MM (Budowa przerwana przez to iż dziewczyne czarna farba skapnęła na poszycie i musiałem szukać 2 egzemplarzaSmile)a także U2, którego mam zamiar skończyć przez święta. Przełomowym momentem okazało się dołączenie do forum w lutym (za namową Dombrka) . Skłoniło mnie to do pewnych rozmyślań na temat robienia modeli tak jak to robiłem wcześniej czyli : " na pałę" Smile . Wiem że pozostało jeszcze wiele do zrobienia ale widzę postępy w klejeniu tj. w estetyce wykonania czy w odpowiednim retuszuSmile Ponadto skleiłem szybowiec RC klasy F3J/M i akrobata na uwięzi klasy F2B. Mam nadzieję iż nadchodzący rok będzie równie udanySmile A ogólnie to wesołych świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich forumowiczów.
Everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon

Pink Floyd 1973
Odpowiedz
#9
Ja miniony rok modelarski rozpocząłem od dokończenia rozgrzebanego Brummbara z GPM-u,a następne modele sklejone w tym roku to Bf 109G2 z Orlika,Tiger Ausf.E z GPM,Convair Pogo z Modelika,Grumman Tigercat z Fly Model,Saint Chamond z Modelika,Mitchell z Orlika,Tiger Ausf.H z Answera i CF 105 Arrow z Hobby Model.Na więcej niestety nie starczyło czasu-pracować trza było Tongue Do forum dołączyłem w lutym,i jest to pierwsza publiczna prezentacja moich prac SmileDziękuję wszystkim za miłe i pozytywne przyjęcie na forum ;D ;D
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#10
Hmmm...
Na początku roku (29 stycznia) skończyłem BRYZĘ z małego modelarza (relacja na forum) , potem zbudowałem STARA 25 (relacja na forum) oraz rozpocząłem ORP BURZA z MM'a , STARA 20 z MODELIKA (dzięki uprzejmości Astry i wydawnictwa) oraz PAK'a 40 z GPM'u. Na rok 2010 planuję dokończyć zaczęte model oraz zastanawiam się nad zbudowaniem czegoś większego ( B-52 z GPM'u, ENTERPRISE z GPM'u [1:200] bądź jakiś projekt własny [ mam parę tematów w głowie które chciałbym mieć w swojej kolekcji, lecz nikt ich nie wydał] Sad ). Mam nadzieję, że w tym roku będę miał więcej czasu na klejenie :-\
Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#11
Siemanos.

Ten rok modelarsko był dla mnie niezbyt udany. Niestety ze względu na półroczne zamieszanie z przeprowadzką ze Słupska do Szczecina, remontu nowego mieszkania w Szczecinie, niepewnej sytuacji ekonomicznej w Kraju czasu na klejenie modeli nie miałem prawie wcale. Widoczne jest to również w opóźnieniu związanym z ułożeniem naszego kalendarza na 2010 rok.

Skończyłem w tym roku model powiększonego kościoła z Porąbki (czerwiec), zdobyłem kilka medali na wystawach modelarskich (Inowrocław i Goleniów) oraz zebrałem sporo dokumentacji (głównie architektura i kolejnictwo).

Udało mi się ruszyć z zajęciami modelarskimi w Świetlicy Środowiskowej TPD na moim nowym osiedlu w Szczecinie (grudzień). Póki co dzieciaki trochę się "macają z modelarstwem", ale mam nadzieję, że na przyszłoroczne Święta będzie już kilka modeli do pokazania. Ogólnie muszę powiedzieć, że praca z dziećmi bardzo mi się podoba.

Na przyszły rok założenia są dość ambitne:
- budowa dioramy kościoła w Porąbce i wykonanie jego oświetlenia,
- budowa jakiegoś budynku od zera,
- zakończenie prac nad udostępnieniem modelu mojej betoniarki,
- dokończenie kilku rozgrzebanych modeli (głównie kolejowych),
- powrót do projektu GAZ-ików i przyczepki,
- wyjazdy służbowe po Polsce (Łódź, Wrocław, Olsztyn, Kielce, Kraków),
- wyjazd wakacyjny do rodziny w okolice Mielca,
- wyjazd rekreacyjny do koleżanki na Kretę,
- dalsza praca z dziećmi z TPD.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#12
Witam Wszystkich!
Jestem na Wszym forum bardzo, bardzo "nowy".
Przez przypadek odkryłem Waszą stronę i jestem zachwycony ilością zgromadzonych tutaj doświadczeń i matriałów.
Nie czuję się na razie na siłach uczestniczyć w Waszych dyskusjach i wymianie doświadczeń, kartonowe modelarsto traktowałem dotychczas li tylko jako relaks i nie przywiązywałem do tego jakiejś większej wagi.
Intrygowała mnie również skromność wrsztatowa; przy minimalnych nakładach, kosztem czasu i cierpliwości można uzyskać naprawdę piękne efekty!
Parę  modelików już "popełniłem" i, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, w nadchodzącym roku popełnić chcę jeszcze kilka - jakich, jeszcze nie wiem...
Z nadchodzącym Nowym Rokiem będę starał się także "równać w górę" w jakości wykonawstwa i Wasze relacje "na gorąco" z budowy kartonowych cudeniek będę śledził z wielką uwagą, i, proszę o wyrozumiałość i cierpliwość! - będę zadawał pytania!
Zasyłam wszystkim piękne życzenia noworoczne -
ZbiG
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  B-17. ''Modelarskie cacka pana Jana'' xoxsc 1 2,574 28-11-2016, 01:15
Ostatni post: Lukee
  Kolega z forum człowiekiem roku popala 7 4,496 04-02-2016, 01:45
Ostatni post: popala
  Wspaniała muzyka w wykonaniu silniczka z 1936 roku Piotras65 0 2,144 06-09-2013, 05:49
Ostatni post: Piotras65
  [G] Biurko modelarskie własnej roboty popala 16 9,755 29-11-2012, 08:42
Ostatni post: mamt1971
  Sklepy modelarskie Wa-wa Raven 16 7,034 06-06-2012, 01:32
Ostatni post: zetpt

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości