Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wstawki pomiedzy wregi
#1
Witam wszystkich kolegów modelarzy. jestem nowicjuszem w sklejaniu modeli kartonowych. Najbardziej interesuja mnie okrety. miałbym kilka pytań do was.
1. W jaki sposób zamontowac wstawki pomiedzy wregi. Jak je odrysowac itp.
2. Jak najlepiej jest zamontowac  cześc podwodna tak aby sie nie zapadała i całkiem przyzwoicie wygladała.
3. jak najlepiej wycinać wregi. Chodzi mi tu o to to czy lkepiej nozykiem czy nożyczkami tak aby wyszło idealnie i nic nie trzeba było doklejać
prosił bym was wszystkich o pomoc kierujac sie zdjeciami i opisami.                                                Adam
Odpowiedz
#2
Polecam Ci podejrzeć warsztat mistrzów, jeżeli chodzi o niezapadające się poszycie, to polecam tą metodę, podposzycia bardzo fajnie obfotografowaną.:

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=1332.0
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=920.htm
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3960.htm

ewentualnie jeżeli wolisz wstawki to zajrzyj tutaj, też jest bardzo ładnie wszystko obfotografowane i wykonane po mistrzowsku, najlepiej uczyć się od najlepszych:

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=1547.htm

Jeżeli chodzi o Twoje pytania to ze swojej krótkiej praktyki podpowiem Ci żeby wręgi wycinać tylko nożykiem i nigdy nie za pierwszym razem, u mnie całą wręge wycinam po 3 albo 4ro krotnym przejechaniu nozykiem wokól wręgi i to efekty osiągam jak narazie takie sobie, pozostałe rady to najważniejsze żeby zastosować się do instrukcji budowy modelu ciąć po linii wręgi albo tak żeby została linia obrysu na wrędze (zastosować się do instrukcji konretnego modelu) i ciąć trzymając ostrze nożyka prostopadle do powierzchni z której wycinasz wręge. Smile
Pozdrawiam
Artilleriefährprahm typu D3   PC-553      PGM-17
K-335 GIEPARD     Lira ALFA      Skat CHARLIE I     Orzeł III 

to bo continued....  Jeremiah O'Brien   HMS Abercrombie 

Jesteśmy otoczeni ?? !!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!!!
Odpowiedz
#3
wielkie dzieki za pomoc ale jeszcze jedno nie rozumiem. W tej relacji    http://www.papermodels.pl/index.php?topic=1332.0 mowa jest o tym że wergi zostały odrysowane po dwa razy i potem zmniejszone o 1 mm. w zwiazku z tym mam pytanie po co odrysowywac te wregi i jak zrobić (jaka metoda) aby zostały zmniejszone one dokładnie o 1 mm??
Odpowiedz
#4
Do każdej wręgi doklejone zostały z obu stron wręgi pomniejszone w celu uzyskania podparcia dla kawałków tektury tworzącej podposzycie. 1 mm pomniejszenia odpowiada 1mm grubości tektury użytej na podposzycie. Wyjdą Ci takie „schodki”, lub raczej „podium”.
Zamiast odrysowywać wręgi możesz je na przykład skserować. Zmniejszać wręgi należy po łuku.
Żeby równo zmniejszyć wręgę trzeba sobie najpierw przygotować narzędzie pomocnicze:
do pręta lub linijki przyklejasz (na przykład taśmą) cienkopis w taki sposób aby jago piszący koniec był oddalony dokładnie 1 mm od pręta/linijki. Pisak musi być przyklejony na tyle solidnie, aby nie zmieniało się jego położenie względem pręta/linijki.
Teraz trzeba wyciąć wręgę i wykonanym wcześniej narzędziem narysować linię oddaloną 1 mm od krawędzi wręgi. Wycinasz jeszcze raz po narysowanej linii i masz pomniejszoną wręgę.

Z resztą co tu dużo pisać, wstawiam fotki na szybko zrobionego narzędzia.

[Obrazek: f548kxwy7y0vmppmqq1a_thumb.jpg] [Obrazek: mueqr15uktd4gwjh9c_thumb.jpg] [Obrazek: x9clvkeloc60bs7o8zq_thumb.jpg]


Na koniec jeszcze dodam, że tak wykonane podposzycie musi być absolutnie gładkie. Wszelkie nierówności musisz zeszlifować, zaszpachlować i takie tam. Jeśli tego nie zrobisz wszystkie szpary i garby będzie widać po przyklejeniu poszycia.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#5
Wielkie dzieki to wyjaśnia moje dotychczasowe pytanie ale jedna jeszcze rzecz mnie dziwi. Jak wykonac elemety pod poszycia tak aby idealnie wchodziły pomiedzy przygotowane wcześniej wregi. jest jakaś określona na to metoda czy robimy to na oko??  Z góry dzieki.
Odpowiedz
#6
tutaj ładnie ceva to obfotografował, to chyba to o co pytasz:

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3960.40
Pozdrawiam
Artilleriefährprahm typu D3   PC-553      PGM-17
K-335 GIEPARD     Lira ALFA      Skat CHARLIE I     Orzeł III 

to bo continued....  Jeremiah O'Brien   HMS Abercrombie 

Jesteśmy otoczeni ?? !!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!!!
Odpowiedz
#7
To mi sie bardzo przydało ale dziwi mnie jeszcze jedna rzecz. mianowicie to jeżeli chciałbym piankowac miejsca pomiedzy wregami to czy musiał bym uważać, gdyż pianka zwieksza objetość i może rozsadzić pokład. Czym mozemy ja szlifowac aby wszystko było jak należy. chodzi mi o takie rzeczy żeby nie za drogie były i ogulnie dostepne.
Odpowiedz
#8
Nie uzywałem pianki ale wydaje mi się że decydować się trzeba albo na wstawki między wręgi/podposzycie albo na pianke, nie ma sensu robićwstawek i pózniej jeszcze to piankować.

A co do piankowania to najpierw piankowanie a pozniej pokład Smile i polecam zacząć coś robić pomimo "domniemanych" problemów czy niewiadomych, ja przy szczuce tez na początku tak głowkowałem, tak szukałem NAJLEPSZYCH rozwiązań że ąz posty zacząłem produkować iwtedy bodajże ceva szybko sprowadzil mnie na ziemie - podpowiadając najprostrze z mozliwych rozwiązań Smile.

Także do roboty a rozwiązania same przyjdą tylko trzeba dać im szanse (tym rozwiązaniom) i zacząć coś robić, aby przyszły... one Wink
Pozdrawiam
Artilleriefährprahm typu D3   PC-553      PGM-17
K-335 GIEPARD     Lira ALFA      Skat CHARLIE I     Orzeł III 

to bo continued....  Jeremiah O'Brien   HMS Abercrombie 

Jesteśmy otoczeni ?? !!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!!!
Odpowiedz
#9
Ja już złożyłem kilka modeli, a teraz zaczynam brać na warsztat model kartonowy LUTZOW i nie chce go popsuć na poczatku dlatego zadaje te pytania.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  DiY Laserowe wręgi - zapytanie. noker 16 7,351 08-03-2017, 11:47
Ostatni post: noker
  Wręgi kuwer19 18 7,702 02-11-2012, 10:34
Ostatni post: kuwer19
  Qest - ORP Garland wręgi Darecki IV 4 2,671 17-12-2011, 11:15
Ostatni post: Darecki IV
  Wręgi laserowe - co i jak Verner82 5 3,611 15-08-2009, 03:28
Ostatni post: struna
  Czym nasączać wręgi? (Capon?) AdrianM 1 2,684 20-12-2008, 02:09
Ostatni post: Jaroslav

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości