Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małe pytanko o klej i nie tylko... :)
#1
Witam, z racji, że bardzo fajnie i przyjemnie klei mi się ORP Garland, postanowiłem nasączyć dzisiaj po raz pierwszy mój kolejny model (e):
jest to Mały Modelarz 1/95, z samolotami Fokker E.III i Sopwith Pup, opracowanie Pana Pawła Mistewicza.
Wszystkie 4 kartki nasączyłem Caponem od strony zadrukowanej jeden raz, zostawiłem do wyschnięcia.
I oto moje pytania:
czy nasączać Caponem jeszcze raz, od strony niezadrukowanej czy zadrukowanej? Za pierwszym razem Caponu nie rozcieńczałem.
Czy po zacaponowaniu mogę używać tego: http://www.dudus.com.pl/red-q7620-extra-...100ml.html kleju, ma on konsystencję mleczka do opalania, po wyschnięciu robi się bezbarwny Smile coś jak wikol chyba, klej na bazie wody (tak pisze na stronie).
Czy mogę używać plakatówek do retuszu po zacaponowaniu?

Proszę o odpowiedź, z góry dzięki. Smile
Jak coś to będę się jeszcze pytał Smile
Odpowiedz
#2
kolego jak pociągniesz Caponem od strony niezadrukowanej to zapomnij o klejeniu klejem wodnym.
A co do samego Caponowania drugi raz to nic nie zaszkodzi ale od strony zadrukowanej.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#3
to w takim razie jaki klej polecacie po caponowaniu?
czy ewentualnie przy lakierze akrylowym mógłbym używać tego kleju co mam teraz?
i prosiłbym  również o odpowiedź na poprzednie pytania Wink
z góry dzięki Wink
Odpowiedz
#4
Polecam Pattex do drewna.
Bardzo dobry klej i na pewno poradzi sobie z kaponowanym modelem.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odpowiedz
#5
a możesz powiedzieć dokładniej jaki rodzaj tego kleju? - bo ich jest naprawdę dużo Smile
czy mówisz o takim:
http://www.icmarket.pl/pattex-klej-drewn...15691.html
?
Odpowiedz
#6
Ja caponuje arkusze z jednej i z drugiej strony. Swego czasu robiłem tak obie strony caponem nie rozcięczonym. Teraz rozcieńczam tak na oko rozcieńczalnikiem uniwersalnym. Jeśli się nie mylę to ceva swego czasu potwierdził ,że caponowanie arkuszy ma niewielki wpływ na użycie BCG czyli kleju wodnego.Ja sam w niektórych momentach używam kleju introligatorskiego CR , coś ala wikol. I też mi się dobrze klei. Prawie cały model jednak kleję klejem poliuretanowym zwanym też szewskim. Do kształtowania używam czasami BCG lub śliny i też nie widzę kłopotów z rozmiękczeniem części i ich ukształtowaniu. Krystian śmiało możesz położyć jeszcze jedną warstwę caponu od strony niezadrukowanej. A wybór kleju to już kwestia użycia i testowania ,aż znajdziesz ten który ci najbardziej pasuje.

pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
Dzięki za radę, na razei spróbuję z zacaponowanym arkuszem z jednej strony Smile mogłem użyć rozpuszczalnika do zacaponowania, ale co się stało to się nie odstanie. Próbowałem zachowania caponu i kleju - tzn. kleiłem stronę zacaponowaną z zacaponowaną, nieco słabiej klej trzyma - wiadomo. Ale ja lekko podrapałem cyrklem tą powierzchnię, która miała być zaklejona i zacaponowana, to klej trzymał bardzo dobrze. Także dzięki partyzant za radę Smile

I jeszcze jedno - jak ma się sprawa z retuszem plakatówkami na zacaponowanym modelu?

Pozdrawiam i chwilowo uciekam kibicować Justynie Kowalczyk, potem kleimy Smile
Odpowiedz
#8
Dobrze się retuszuje - plakatówka wnika w papier na krawędzi, a jeśli rozmaże Ci się na nadruk to zmywasz ją wilgotnym palcem - farbka znika z zacaponowanej powierzchni. Same + ;-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#9
(19-02-2010, 10:01)Partyzant link napisał(a):Jeśli się nie mylę to ceva swego czasu potwierdził ,że caponowanie arkuszy ma niewielki wpływ na użycie BCG czyli kleju wodnego.
Owszem, zrobiłem takie doświadczenie kleiłem jednostronnie caponowany karton BCG i do tej pory stosuję z dość dobrym skutkiem. BCG co prawda zauważa że karton jest pocaponowany i nie łapie tak jak czystego kartonu, ale nie jest źle.
(20-02-2010, 12:14)Kroolo link napisał(a):Dobrze się retuszuje - plakatówka wnika w papier na krawędzi, a jeśli rozmaże Ci się na nadruk to zmywasz ją wilgotnym palcem - farbka znika z zacaponowanej powierzchni. Same + ;-)
Jeszcze lepiej ściera się nadmiar retuszu jeśli arkusze zamiast caponować polakieruje się lakierem akrylowym.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pytanie do modelarzy kolejowych (ale nie tylko). harkonnen 3 1,996 09-07-2022, 08:09
Ostatni post: łosiu
  Klej Cyjanoakrylowy Karas 7 4,079 18-01-2017, 11:31
Ostatni post: ges
  Podklejanie, klej, tektura, strzykawki, igły i szpachla. awryg 5 5,801 08-10-2014, 07:49
Ostatni post: Lesio73
  klej do butów poliuretanowy Dragon, czy żółknie po latach? Vincent 4 3,521 31-08-2013, 12:30
Ostatni post: ZbiG
  banalne pytanko puchacz 2 2,226 22-05-2013, 11:25
Ostatni post: struna
  Pytanie starego/nowego modelarza o klej rudy_rydz 9 6,112 03-01-2013, 12:53
Ostatni post: Airman
  Małe Modelarze Mateusz156 4 2,368 12-03-2012, 12:22
Ostatni post: Andrzej Px48
  Jaki klej...? Nado 3 2,452 15-08-2011, 10:57
Ostatni post: Nado
  Małe Modele KA wasyl 5 3,039 01-04-2011, 01:41
Ostatni post: lehcyfer
  Pytanie o klej introligatorski artururban 7 8,158 05-04-2008, 05:40
Ostatni post: Batman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości