Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początkujący dla początkujących.
Akurat ten model został wydany jakieś 25 lat temu, więc nie jest tak skomplikowany jak dzisiejsze opracowania. Osobiście go nie kleiłem, ale zbierał bardzo dobre opinie. Poszukaj na forum, powinno być kilka galerii.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
@Tuco Wielkie thx! Smile
Odpowiedz
@rutheford261:
Z tą famą "Halińskiego" to trochę inaczej jest. Podstawowym wyznacznikiem cech modelu jest jego projektant, zaś wydawca stoi na drugim miejscu.
Haliński zebrał famę "zaawansowanych i trudnych" modeli głównie poprzez opracowania Marcina Dworzeckiego, ale ten opracowywał u niego latadła.
Za pancerkę natomiast odpowiadali m.in. Artur Rożek i Marian Sobel. Ten drugi jest autorem modeli wydawanych w MM, Model Hobby, i u Halińskiego - chociażby wspomnianego PzKpfw II Ausf C.
Jak słusznie zauważył Tuco, ten model został wydany 25 lat temu, ale merytorycznie nadal stoi na bardzo dobrym poziomie (nawet wyższym niż inne modele tego samego pojazdu, wydane bardziej współcześnie). Co do trudności to jest najwyżej średnio trudny, moim zdaniem.
Grafika może na początku wydawać się nieco dziwna - ale takie były poczatki "waloryzacji" w kartonach. Po sklejeniu ten podstawowy czołg Wehrmachtu prezentuje się bardzo fajnie.
Odpowiedz
@skarczew: Bardzo dziękuję!

W moim przypadku model wybieram oczami. Co za tym idzie jego grafika, a tym bardziej waloryzacja ma dla mnie najważniejsze znaczenie. Na drugim miejscu jest jego sklejalność, czyli im mniej problemów, tym lepiej. Względy ideologiczne oraz to czy model jest w 100% zgodny z jego prawdziwym pierwowzorem (tym w skali 1:1), są dla mnie na piątym miejscy po przecinku Wink Przynajmniej na razie. Jak już wspomniałem, zakupiłem model samochodu pancernego Wz.29. Też wydaje mi się w miarę nieskomplikowany (ma w końcu tylko 4 koła) i ładną grafikę (przynajmniej na zdjęciach).

Zapytałem o tego Panzer II od Hala, bo gdziekolwiek nie zajrzę w internet, wszędzie czytam że modele z wydawnictwa zwanego nierzadko „stajnią” Halińskiego są tylko i wyłącznie dla tych, którzy na modelach zjedli własne zęby. Ale teraz już rozumiem o co biega.

Tak „wzrokowo” podobają mi się jeszcze niemieckie czołgi z wydawnictw GPM oraz Angraf. Ale to pewnie kiedyś w przyszłości…

Raz jeszcze bardzo dziękuję za wskazówki.
Odpowiedz
Rzuć jeszcze okiem na pancerkę z Kartonowej Kolekcji. Jeśli dobrze pamiętam, to np. Cromwell ma delikatną waloryzację.
To modele z dobrym spasowaniem w przyzwoitej cenie.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
@Hastur: Ten model też brałem pod uwagę!
A jeszcze mam pytanko! W prawdzie mam nadzieję, że ów problem nie będzie dotyczył modelu zamówionego przeze mnie ale tak na przyszłość… Jak najlepiej wycinać koła, kółka i łuki wszelakie, jeśli wydawca nie zaznaczył ich środka?
Bardzo dziękuję!
Odpowiedz
Polecam ten filmik
https://www.youtube.com/watch?v=B5JkvZY6nNc
Odpowiedz
@dexter: Serdeczne thx!
Nie znałem tego kanału! W ogóle to mógł być szalenie rzeczowy kanał. Jasno i na temat, bez nudnego i bezsensownego gadania (jak przypadku większości krajowy kanałów na temat modelarstwa) oraz denerwującej muzyki. Szkoda jednak, że od lat ów kanał nie jest rozwijany…
Odpowiedz
Witam Wszystkich!

Widzę, że temat dla nawróconych już jest pozwólcie zatem proszę, że się w nim odezwę. Otóż wracam do sklejania modeli po ponad 20 letniej przerwie. Nic nowego, prawda? Kolejny „recydywista” hobbystyczny. Chciałbym Was zatem zapytać o chemię modelarską, a chodzi mi o chemię jak najmniej szkodliwą i śmierdzącą. Z racji owego „uczulenia” na chemię, zdecydowałem się na powrót do modelarstwa kartonowego. Modelarstwo plastikowe - zwłaszcza jego obecna postać – to istny masochizm. Farby, lakiery, opóźniacze, kleje, szpachlówki, obróbka żywicy… Sorry, to nie dla mnie. Nie mam też zamiaru przerabiać kuchni na komorę lakierniczą, jak czynią (podobno?) niektórzy zapaleńcy plastik. Nie przynudzając zatem, zapytam:

1. Jakie kleje do kartonu polecacie?

2. Jakie farby do retuszu?

3. Jeśli nie Capon, to co innego? Czy w ogóle ów zabieg caponowania jest konieczny? Czy dotyczy on jedynie starych, rozlatujących się w rękach zeszytów z modelami?

Z pytań o chemię modelarską to chyba na ta chwilę wszystko. Jak już pewnie się domyślacie, zamierzam sklejać modele w standardzie – „prosto z wycinanki”. Co mnie interesuje? Głownie wszelkiej maści technik lądowa, zarówno wojskowa jak i cywilna. Nie mam jeszcze upatrzonego modelu na początek, bo póki co kompletuję warsztat. Niby wybór jest spory ale jak się popatrzy, to w sumie sam nie wiem…

Bardzo dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
Odpowiedz
Cześć.
1. Kleje: BCG, Magic - te nie są agresywne, ale wszystkiego nimi nie skleisz, Butapren i Polimerowy - do podklejania wręg, łączenia dużych powierzchni (ważne żeby klej którym podklejasz nie zawierał wody), kleje cyjano-akrylowe do klejenia drutologii.
2. Farby: tutaj nie ma reguły, każdy stosuje takie jakie lubi (akryle, oleje, akwarele, plakatówki...), ja używam temper, ale do malowania drutu raczej się nie nadają...
3. Zamiast Caponu można polakierować arkusze np. akrylem w spraju, ale też śmierdzi... W sumie nie trzeba, ale warto impregnować każdą wycinankę, zabezpiecza to wydruk przed ścieraniem, co w wyniku formowania papieru może się przydarzyć. Poza tym jeśli zabrudzisz części podczas retuszu, to na zaimpregnowanym kartonie masz większe szanse na zmycie farby bez uszkodzenia części. Decyzja o impregnacji należy do Ciebie.

Jak widać agresywnej chemii w 100% nie unikniesz ;-)
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
1. Poliuretanowy, polimerowy, butapren - niestety śmierdzą. PVA biały (np. Magic, Red) i PVA transparentny (BCG itp) - wodne, ze wszystkimi zaletami i wadami wody. Do wręg klej w spraju. CA do specjalnych zadań.
2. Akryle wodorozcieńczalne pod pędzel (Vallejo, Pactra, Hataka); tempery.
3. Jeśli nie nitro, to emalia transparentna też może dać radę. Może być lakier akrylowy w spraju (np. Motip).
Odpowiedz
Z tym zabezpieczaniem lakierniczym też jakiegos dramatu nie ma, robi się to raz per wycinanka, ja robie to zawsze na zewnątrz, więc trzeba czekać do wiosny na kaponowanko; ]
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
Drodzy forumowicze: Tuco, skarczew, Karas – bardzo dziękuję Wam za komentarze.
Wydaje mi się, że warsztat (przynajmniej startowy) mam już skompletowany Wink Teraz jeszcze tylko trzeba znaleźć model. A z tym też będzie trochę roboty, bo jakoś mało jest fajnych tematów. Nie mniej bardzo Wam dziękuję za pomoc!
Odpowiedz
Co do modelu na pierwszy raz to jak autor tego wątku weź coś prostego kańciastego. Nawet jeśli samochody to nie Twoja bajka to na nich nauczysz się podstaw. Dzisiaj takie wydawnictwa jak Sklej Model, Wektor czy Answer ( Kartonowy Express ) mają bogatą ofertę dla początkujących modelarzy. Możesz też poszukać w internecie darmowych wycinanek ( a też jest tego trochę ). Jak nauczysz się już profilowania i kształtowania, zobaczysz że będziesz chciał iść dalej. Co jakiś czas prowadzę zajęcia z klejenia modeli w klasie córki. Dzieciaki po zapoznaniu się z tematem i materią, właśnie zaczęły same uplastyczniać swoje wycinanki. Dobrą opcją jest też zaopatrzenie się w 2-3 zeszyty tego samego modelu i na ich podstawie spróbowanie właśnie zwaloryzowania go ( zrobienie osobnych kół, przerobienie niektórych elementów z płaskich na przestrzenne, powielenie jakiejś części w celu jej uwypuklenia ). Takie proste zabiegi pozwolą Ci nabrać doświadczenia, rozwinąć myślenie przestrzenne i zobaczysz, że nawet model dla początkująch może zadziwić nie jednego doświadczonego modelarza.

Daj znać co wybrałeś.
Załóż relację i nie bój się pytać. Nie ma głupich pytań.

Pozdrawiam i do następnego.
Odpowiedz
@karol1985
Bardzo dziękuję! I tutaj od razu mam pytanko - znasz jakieś strony z darmowymi modelami samochodów osobowych (rajdowych, wyścigowych czy oldtimerów) lub sklepy z w/w modelami do kupienia? Wiem, że nasi południowi sąsiedzi są mocni w tej tematyce. U nas jakoś temat jest mało popularny.
Odpowiedz
Hej.

Kolejne dwie porady:
1. Na początek zajrzyj tutaj:
https://www.answer.pl/pl/97-modele-dla-d...atkujacych
Modele KE są fajne graficznie i w bardzo łatwy sposób możesz je zmodyfikować. Jak coś napisz, wrzucę Ci jak to u mnie wygląda.
Zeszyty kosztują po 6-8 zł w zależności od daty wydania, do tego modele specjalne raz w miesiącu po 12-25 zł w zależności od skomplikowania modelu.

kolejna pozycja to:
https://sklej-model.pl/pl/16-dla-poczatkujacych
i niech Cię nie zwiedzie "pudełkowość" tych modeli..... zamów sobie VW albo BMW policyjne i spóbuj ładnie złożyć maskę. Wink
Przerabiałem to z dzieciakami w III klasie i łatwo nie było. Ba, te modele były dostępne na warsztatach modelarskich, na jednym z konkursów i nawet rodzice powiedzieli, że są dość skomplikowane.

Dodatkowymi atutami zamówienia tych modeli, jest to że po zakupie możesz zrobić sobie kopię na własny użytek. I to Ci bardzo polecam. Sam czasem robię tak, że kupuję wycinankę a model buduję na podstawie jej kopii.

Modele darmowe mają to do siebie, że czasem trzeba się nagłowić z ich składaniem bo albo instrukcja jest lakoniczna albo jest jej brak. Ale jakbyś chciał spróbować swoich sił to mam trzy propozycje:

pierwsza to sprawdzony i popularne:
https://paper-replika.com/index.php/vehicle

modele czasem wymagające, ale z bardzo dobrym efektem wizualnym na koniec sklejania.

dwa to modele od naszych kolegów z zachodu:

http://streetpaper.de - tutaj masz bazę modeli w skali głównie 1:43 ale są to fajne modele pojazdów cywilnych i specjalnych

druga opcja:
http://www.racepaper.de - tutaj baza rajdówek, wyścigówek itp. też skala 1:43

A gdybyś chciał coś mniejszego to ja bardzo zawsze polecam naszych kolegów z południa:
https://www.minimodel.sk/en/
baza modeli w skali 1:100 za free od samochodów, przez cieżarówki, człogi, pojazdy specjalne, samoloty i dioramy....

A żebyś się zdziwił jak bardzo temat się rozwija u nas.... W tym roku, Ścinawka proponuje kategorię specjalną "pojazdy strażackie" pole do popisu duże, tym bardziej, że konkurencja z Czech jest jeszcze większa.
Nie wspomnę też o pojazdach rolniczych, które ma coraz większe grono swoich wielbicieli.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Początkujący okrętowiec (kilka pytań) imperfetto8000 4 3,059 02-09-2019, 02:02
Ostatni post: imperfetto8000
  kolejny początkujący Kitek 9 5,179 24-09-2014, 01:50
Ostatni post: Kitek
  Jaki czołg dla początkujących? dawer2253 2 2,853 21-10-2013, 09:01
Ostatni post: Merkava
  Początkujący z wątpliwościami kuban 8 4,328 13-02-2012, 12:54
Ostatni post: ZbiG
  Początkujący okręciarz noctruno 4 3,306 14-12-2010, 09:56
Ostatni post: noctruno
  Poczatkujacy modelarz. zielony 26 9,599 25-04-2009, 11:08
Ostatni post: slaveman
  [Poczatkujący] Model papierowy i klejenie krawędzi T4ng10r 3 4,166 04-01-2009, 04:48
Ostatni post: Kroolo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości