Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początkujący dla początkujących.
Witaj na forum.

Bardzo dużo ludzi z modelarstwem miało taką samą sytuację jak ty. 30 lat to nie jest za późno na powrót, na to nigdy nie jest za późno Smile
1. Retusz możesz robić czym chcesz (pamiętaj tylko że karton niezbyt lubi wodę więc ostrożnie z nią) ja do tego celu używam zwykłych farb akrylowych w tubkach.
2. Jak masz dźwigać cały modelarski majdan po hotelach, dobrze żeby miał kompaktowy rozmiar i łatwo się przenosił więc na pewno przyda ci się kilka pojemników na:
- narzędzia, w tym kleje,
- wycięte części,
- sklejony częściowo model,
- teczka na wycinankę i tekturę,
- śmieci,
3. Z przydatnych narzędzi i materiałów to:
- nożyk i mata, ale to już masz,
- pęseta ostro zakończona,
- metalowa linijka,
- wykałaczki do nakładania kleju,
- papier ścierny, lub pożycz od żony takie papierowe pilniczki do paznokci są bardzo dobre,
- wycinaki, te do skóry powinny wystarczyć, ja zbyt często ich nie używam,
- paleta do mieszania farb,
- zakraplacz (pipetka) do dozowania wody przy rozcieńczaniu farby,
- czasami przydają się wiertła różnej średnicy, nie tylko do wiercenia, ale także do nawijania na nie pasków papieru, gdy trzeba rurki o określonej średnicy,
- cyrkla Olfy nie posiadam więc tu nie pomogę,
- druciki różnej średnicy na anteny,
- coś do gięcia i cięcia tych drucików,
No i to chyba tyle. Pamiętaj tylko że nie wszystko trzeba kupować, niektóre rzeczy można zastąpić. Np ja zamiast linijki używam ostrza z noża segmentowego, trochę stępionego i tę ostrą stronę zakleiłem taśmą żeby się nie skaleczyć.

Życzę powodzenia w powrocie do modelarstwa i liczę na to że pokażesz swoje modele jak już jakiś skończysz, lub założysz relację Smile
Odpowiedz
Cyrkiel przy pojazdach (szczególnie gąsienicowych) to bardzo wskazana rzecz - oszczędzi Ci dużo czasu.

Wycinaki? Każde wycinaki są dobre pod warunkiem, że są ostre a grubość ostrza nie jest zbyt duża. Tzn. zwykły wycinak kaletniczy dobrze "obsłuży" Ci cienki papier ale jak już będziesz wycinał otwory w grubej tekturze to wtedy może Ci przeszkadzać, że ostrze zbyt szybko się rozszerza i deformuje karton
Zakończone: PaK 40 T-20+ZIS-3 Monitor ORP "Wilno" TK-3
W budowie: USS England
Odpowiedz
Serdecznie dziękuję za odzew Wink Z racji, że znów piszę z hotelu, tak na szybko zapytam:

Co w takim razie polecacie do wycinania dużej ilości małych kół w takim przypadku jak model z podwoziem z rodziny PzKpfw IV czy np. T-28 - wybijaki czy cyrkiel Olfy? W razie czego kupić cyrkiel CMP-1 czy CMP-1/dx? Nie chodzi już o cenę ale o jakość, wygodę itp.
Czy do wycinania zakrzywionych krawędzi kupić jakiś przymiar? Może jakieś krzywiki z metalu? Czy ciąć z ręki?
Dodam, że niektóre z narzędzi jak wiertła do zwijania rurek, drut miedziany z uzwojeń, pilniki iglaki, papiery ścierne, kombinerki itp. posiadam.
Za wszelkie inne sugestie bardzo dziękuję Wink Jak coś mi się jeszcze przypomni to zapytam.
Odpowiedz
Hej.
Ja do kół panzerów użyłbym cyrkla, wycinaki to raczej do małych otworów. Mój wybijak ma rozmiary od 2 mm do 5 mm. Zakrzywione krawędzie tnę nożykiem z ręki (lub nożyczkami), ale nie tnę od razu na wylot tylko przejeżdżam nożykiem 2 lub 3 razy. Najpierw do połowy grubości kartonu żeby wyznaczyć linię cięcia, potem jadę jeszcze raz i dopiero 3 cięcie oddziela części. Więc krzywiki wg mnie to niepotrzebny wydatek. Tzn mam je ale plastikowe i używam ich jak potrzebuję coś narysować a nie do cięcia.
Odpowiedz
Jeszcze chwilę Wam poprzynudzam. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe. A zatem…

1) Co w końcu według Was wybrać do retuszu: profesjonalne akrylowe farby modelarskie czy pozostać przy akwarelach dla artystów?
2) W kwestii zwijania rurek i stożków – czy takie narzędzie, które znalazłem w pewnym sklepie dla „plastikowców” byłoby przydatne dla „kartoniarza”? Poniżej link do strony producenta:
http://www.rptoolz.com/?p=181
Czy zwyczajnie szkoda pieniędzy?
3) Czym i w jaki sposób wycinać takie trudne miejsca, jak np. otwory ulgowe w kołach napędowych czy napinających? Nierzadko mają one dość nieregularny kształt. Chodzi mi o to by po wycięciu krawędzie owych otworów były gładkie a nie postrzępione. W przypadku gdy owe otwory są okrągłe wystarczy chyba zwykły wycinak kaletniczy. Jak jednak poradzić sobie z innymi kształtami?

To chyba na razie wszystko. Dalej kompletuje sprzęt i myślę co by tu kupić do sklejenia.
Pozdrawiam i dziękuję.
Odpowiedz
Hej.
1. Jak pisałeś wcześniej, masz już w domu akwarele, więc sprawdź jak się nimi retuszuje. Ja używam zwykłych akryli z papierniczego i też się sprawdzają. To czym retuszujesz to tylko kwestia gustu. W całym retuszu chodzi przecież tylko o zamalowanie białej krawędzi. Inaczej ma się sprawa jeśli chcesz malować cały model. Wtedy profesjonalne farby akrylowe są lepsze.
2. Wg mnie strata pieniędzy, zwykłe rurki zwiniesz na czymkolwiek, da radę zwinąć stożki tylko przy użyciu pęsety. Do tego stożki niezbyt często występują w pancerce.
3. Trudne miejsca wycinaj nożykiem, metodą "dzięciolenia". tzn zamiast ciąć wzdłuż linii, nakłuwaj pionowo karton raz koło razu, jak dzięcioł.
Na początek wystarczą ci farby, nożyk, mata, linijka, pęseta i klej. Do sklejenia kup jakiś prostszy model, z niewielką ilością części. Nie ma się co czaić, tylko trzeba zacząć kleić Smile
Odpowiedz