Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Diorama Parowozownia skala 1:87
#1
Witam! Pochwalę się robotami w toku. Jak w temacie jest to parowozownia dwustanowiskowa z "Kolei małych i dużych" nr 1\2008 projektu p. Sobela oraz do kompletu parowóz Tki3 z wydawnictwa "Zetka" Model Kartonowy nr 1\04, też jego projektu. Wszystko w skali 1\87.
Budynek skleja się przyjemnie, ale egzemplarz jaki posiadałem miał kilka błędów. Po pierwsze przesunięcie całego wydruku w górę ok. 3-4 mm na stronie z  dachem i oklejkami okien, co spowodowało, że o tyle były te elementy przycięte. Po drugie narożne przypory (2 sztuki) zostały o jeden raz przekręcone za dużo i niestety, patrząc od przodu (duże wrota) były tylko na ten róg z lewej i drugi po przekątnej w dwóch kompletach, a zabrakło na pozostałe dwie.
Zdjęcia parowozowni i parowozu:
[Obrazek: DSCN4587.JPG]
[Obrazek: DSCN4588.JPG]
[Obrazek: DSCN4589.JPG]
[Obrazek: DSCN4590.JPG]
[Obrazek: DSCN4592.JPG]
[Obrazek: DSCN4594.JPG]
[Obrazek: DSCN4595.JPG]
[Obrazek: DSCN4597.JPG]
[Obrazek: DSCN4598.JPG]

Był też jeden mój błąd. Zewnętrzną oklejkę muru nie potrzebnie podkleiłem na karton, no i wynikły z tego drobne problemy z dopasowaniem. Myślę, że wybrnąłem z nich obronną ręką. Ale w związku z błędem jaki opisałem wcześniej, o przesunięciu wydruku jako całości w górę, dorobiłem swoje oklejki okien o odpowiednich wymiarach. Podobnie rozwiązałem problem podpór, dokupiłem wydrukowane na papierze cegły i dorobiłem swoje podpory narożne oraz w ciągu muru. Oryginalne pozostały tylko nadproża okien oraz podmurówka.
Parowóz jest dobrze zaprojektowany i wydrukowany. Nie jest łatwy do sklejenia, nie polecam go początkującym. Będzie ustawiony na torze do parowozowni z otwartą dymnicą. Sklejam go w standardzie.
Do kompletu wykonuję jeszcze elementy p.pożarowe: skrzynia na piach, tablica z instrukcją, wiadro, szufla do piachu, bosak oraz tłumnica. Skrzynie mam już gotową, pracuję nad resztą wyposażenia. Zrobiłem ją z kawałeczków forniru pociętego na odpowiednią długość i pomalowałem farbą akrylową. Pokrywę przykryłem kawałeczkiem bibułki papierosowej wstępnie pomalowanej na "blaszany" kolor, a dopiero po przyklejeniu razem z resztą skrzyni na czerwono (nie za mocno, aby było widać jej "blaszaność"). Zostało mi jeszcze naniesienie napisu oraz spatynowanie. Ale to będzie dopiero jak wszystko umieszczę na miejscu.
Zdjęcia skrzyni
[Obrazek: DSCN4572.JPG]
[Obrazek: DSCN4573.JPG]
[Obrazek: DSCN4574.JPG]
Wykonałem też sam piec widoczny we wnętrzu oraz zakończenie ślepego toru. Ale te elementy opiszę dokładniej w innych postach.
Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale to wszystko buduję od lipca zeszłego roku, bardzo powoli, no i zebrało się trochę uwag, które trzeba było napisać.
Pozdrawiam
Tegwoj
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
Widziałem, macałem wygląda to naprawdę fajnie.  :milbravo: :milbravo: :milbravo: :milbravo:
Odpowiedz
#3
Mnie też się podoba. Czekam z niecierpliwością na dalsze fotki.
Pozdrawiam
Ewa
Odpowiedz
#4
Brawo za podjecie ciekawego tematu.Ale....jest kilka ale.Ode mnie.-kolejowego maniaka. Skrzynia na piasek sklejona bardzo niechlujnie,mam wrażenie że na szybko.Szczególnie uchwyty boczne.Parowozownia-okna. Nie miałeś sztywnego PCV? Wystarczylo dociąc byle jaka okladkę. Parowóz.-Wyciąłeś wejścia,należało wyciąć szyby.Model dużo by zyskał.Zeby nie bylo ,że tylko narzekam ,tło bardzo dobre,budynek mimo problemów trzyma wymiary. Daj na dach kilka pasków papieru xero i je pomaluj na ciemniejszy kolor. Będą imitowały papę, i realizm większy.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#5
  Bardzo, bardzo przyjemna dioramka; wprowadza w jakiś nostalgiczny nastrój. I patrząc na nią odczuwam, że coś z życia bezpowrotnie umknęło...
  Pamiętam jeszcze olbrzymią parowozownię Gdańsk - Zaspa z obrotnicą i piękną wieżą ciśnień (nb stoi ona do dnia dzisiejszego w sąsiedztwie budowanego na jakieś tam mistrzostwa zupełnie zbędnego stadionu). Przez parę lat na terenie tej parowozowni stało kilkadziesiąt parowozów różnych typów - powoli odchodziły one w nicość, aż odeszły wszystkie.ŻAL...
  Był też w Gdańsku dworzec kolei wąskotorowej, który początkował sieć kolei wąskotorowej na całe Żuławy wraz z przyległościami.Jeździły tam śmieszne i rozczulające swoją dzielnością parowoziki - samowarki. Gdzieniegdzie odnaleźć można ślady torowisk, czy przystanków tych kolei. Szczątkowe pozostałości wąskotorówki są jeszcze na Mierzei Wiślanej jako sezonowa atrakcja turystyczna, ale parowozu - samowarka chyba już nie ma. Na stacji kolejowej w Kościerzynie na Kaszubach jest (jeszcze!) skansen starego taboru kolejowego, ale jest on zagrożony likwidacją - brak kasy!
  Ech, wspomnienia...
                                  Pozdrawiam i dziękuję                  - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#6
Witam!
Dziękuję za miłe słowa.
AndrzejuPx48, parowóz już miał tak zaprojektowane drzwi i wyciąłem jak były, w środku widać było tylko biały karton i celem wzmocnienia konstrukcji oraz poprawy wyglądu budki podkleiłem w środku czarnym brystolem barwionym w masie. Z oprzyrządowania były tylko manometry i nastawnik (chyba tak ta dźwignia się nazywa) odcięcia pary. Nie czułem się za bardzo na siłach (jeszcze Smile ) aby coś dodać od siebie w środku.
Dach budynku będzie poprawiany, nie dokleiłem jeszcze wywietrzników i komina właśnie z myślą o wykonaniu papy. Okna, no cóż, mea culpa, zastosowałem co miałem pod ręką czyli folię z papierosów.
Skrzynia na piach w rzeczywistości ma wymiary ok. 12/6/6 mm i na zdjęciu jest sporo powiększona, no ale to nie tłumaczy dlaczego ją tak kiepsko wykonałem, Postaram się jeszcze poprawić.
Skleiłem ją z przyciętych pasków forniru o długości 12 oraz 6 mm szerokości 2 mm. Jak próbowałem wycinać boki o potrzebnych wymiarach to materiał mi się rozwarstwiał pomiędzy słojami mimo wysycenia go wcześniej klejem (BCG). Suchy trzaskał jeszcze szybciej. Uchwyty są już pomalowane.
Mam zamiar stylizować dioramę na lata 20/30 zeszłego wieku i moje pytanie do Ciebie brzmi czy występowały w tamtych latach na stacjach , parowozowniach itp. skrzynie i tablice p-poż. z wyposażeniem jak opisałem w pierwszym poście. Nie chciał bym strzelić babola, a zdjęć szukałem wszędzie ( internet, KMiD itd.).
Pozdrawiam
Tegwoj
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#7
Oczywiscie ,sprzęt p poż byl na każdej/szanującej się/ stacji. Postaram sie pokazać zdjęcia stojaka. Na pewno byly wiadra malowane na czerwono i bosaki./długie kije z hakiem/.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#8
Dziękuję Andrzeju, o barwie to wiem, zdjęcia zawsze przydatne. Nie wiem tylko czy w zestawie był koc p-poż. (azbestowy, bądź z innego materiału) oraz tłumnica do gaszenia np. płonącej suchej trawy.
Pozdrawiam
Tegwoj
Ps. Zdjęcia jak by nie stały na drodze "copyrajty" Wink wrzuć do wątku, nie obrażę się, a może komuś się przydadzą.
T.
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#9
Witam!
Czas na małą aktualizację prac. Wszystkie zdjęcia wykonane z PPM*.
1) Tablica p-poż. z instrukcją i kocem od fronty i tyłu:

[Obrazek: DSCN4607.JPG]

[Obrazek: DSCN4615.JPG]

2) Skrzynia na piach:

[Obrazek: DSCN4609.JPG]

[Obrazek: DSCN4611.JPG]

3) Wiadro oraz szufla do piachu:

[Obrazek: DSCN4613.JPG]

4) Oraz całość:
[Obrazek: DSCN4605.JPG]

* - PPM - podstawowy przymiar modelarski
Przepraszam za kolorystykę zdjęć, ale monitor ostatni fika mi koziołki i niezbyt dobrze oddaje barwy. Jedynie ostatnie zdjęcie jest dość dobrze zbliżone do oryginału.
Pozdrawiam
Tegwoj
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#10
Dobrze wygląda.
Dodaj tylko jeszcze bosak strażacki.Obowizkowo musi wisieć /poziomo/ pod daszkiem.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#11
PDT_Armataz_01_34
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#12
  Bezwzględnie fajna rzecz. Będę jednak trochę upiredliwy, ja, stary zrzęda: kolor! (A raczej jego odcień).
                          ...a poza tym pozdrawiam i z przyjemnością kontempluję      - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#13
Andrzeju bosak i tłumnica będą obowiązkowo, ale na wczoraj ich wygląd był niezdatny do pokazania. ZbiG wiem o zdjęciach, ale jak pisałem monitor mi trochę szwankuje i przekłamuje kolory. Jak dojdę co mu jest to podmienię na lepsze.
Pozdrawiam
TYegwoj
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,538 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
Tongue [T/R] Dar Pomorza ,Mały Modelarz 7-8-9/2022(2023), skala 1:200 - docelowo 1:87 ma.es.trio 0 2,013 12-07-2023, 12:03
Ostatni post: ma.es.trio
  [R] USS Intrepid, JSC 9, skala 1:400. zablo1978 23 3,703 14-06-2023, 11:12
Ostatni post: Raven
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,721 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] USS Hornet, SZKUTNIK, skala 1:300 i 1:200. zablo1978 6 1,530 25-04-2023, 08:27
Ostatni post: Winek
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  [R] Bolzano, JSC 52, skala 1:400. zablo1978 23 5,502 05-02-2023, 07:10
Ostatni post: Lukee
  [R] Liberator B-24 J, 1:50, MPW teczka nr 4 plus 3 razy inna skala plus dodatki i bon ma.es.trio 0 1,327 17-01-2023, 10:14
Ostatni post: ma.es.trio

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości