Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rosyjski monitor rzeczny "Udarnyj", Modelik 1:100
#26
Niestety muszę to powiedzieć sory. Jaki szkielet i podposzycie taki wygląd kadłuba. Podposzycie musi być dopracowane i "wygłaskane" bo jego niedoskonałości wyjdą na poszyciu. Taki jest niestety jego urok. 

Struna pyta, czy jest sens je stosować w tak małych jednostkach moim zdaniem zdecydowanie tak, bo nic mnie tak nie odpycha od modelu okręty jak wygląd kadłuba, choćby nie wiem jak był zbajerzony na pokładzie. Zastosowanie podposzycia jest w stanie pomóc uzyskać wygląd kadłuba bliski ideału. Co prawda można to samo uzyskać budując model tak jak przewidział to autor, ale trzeba będzie się z nim obchodzić jeszcze uważniej niż z przysłowiowym jajkiem.

Wojtek, myślę że potraktujesz pracę nad tym modelem jako ćwiczenie z którego wyciągniesz wnioski na przyszłość. Bez pracy nie ma kołaczy, a doświadczenie i umiejętności same nie przyjdą.

ps. Powtórzę jeszcze po raz kolejny metoda wykonania i zastosowania podposzycia nie jest mojego autorstwa. Jest to pomysł Vercyna rozpropagowany przez Leszka Stachonia, a ja go tylko stosuję.

Odpowiedz
#27
Niby taki prosty model a okazał się pułapką,prosty płaskodenny kadłub,ale prawidłowe wyprofilowanie tuneli wodnych to droga przez mękę.Dwie relacje na forum i dwa takie same problemy.Może z monitorem Kraków ktoś będzie miał więcej szczęścia.
Odpowiedz
#28
Prace przy monitorku posunęły się do przodu, o to zdziałałem przez ostatni czas:

Włazy pod pokład na dziobie:

[Obrazek: th_DSC03719.jpg] [Obrazek: th_DSC03720.jpg]

Nadbudówka rufowa:

[Obrazek: th_DSC03730.jpg] [Obrazek: th_DSC03731.jpg] [Obrazek: th_DSC03732.jpg] [Obrazek: th_DSC03733.jpg]

Główna nadbudówka na śródokręciu:

[Obrazek: th_DSC03726.jpg] [Obrazek: th_DSC03727.jpg] [Obrazek: th_DSC03728.jpg] [Obrazek: th_DSC03729.jpg]

Ogólny rzut na całość:

[Obrazek: th_Panorama1.jpg] [Obrazek: th_Panorama5.jpg] [Obrazek: th_DSC03725.jpg] [Obrazek: th_DSC03724.jpg]

Natrafiłem na kilka problemów, może nie bezpośrednio związanych z samym modelem, ale z wykonywaniem małych elementów... Mam do was prośbę, czy moglibyście powiedzieć mi jak wykonujecie małe elementy np dalimierze, karabiny itd itp.  :oops:

Kolejna prośba/problem/pytanie... jakie druciki są najlepsze tzn skąd je najlepiej brać itd? Bo u mnie to tylko ze spinaczy biurowych, albo ze słuchawek  :oops: czasem te pierwsze są z grube, a te drugie za cienkie. Dodam, że próbowałem już czerpać drut z różnych transformatorów, ale ciężko było go idealnie wyprostować, tak żeby np dało się z niego zrobić maszt. Moglibyście podpowiedzieć gdzie tego szukać, ewentualnie gdzie takie coś można kupić?  ???

To tyle, do zobaczenia w kolejnym odcinku relacji. 
Odpowiedz
#29
  Druty różnej średnicy i z różnego materiału zakupić możesz w sklepach typu OBI, CASTORAMA, PRAKTIKER, LEROY, itp.
                                                Pozdrawiam -                - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#30
Z dnem miałeś wpadkę ale resztą wykonania się mocno rehabilitujesz.  Wink ;D

Nie bardzo rozumiem na czym polega problem w wykonaniu co dokładnie sprawia Ci trudność.

Co do drutów miedzianych to proponuje nawinąć końce takiego pojedynczego drucika, do wyprostowania, na np. ołówki i naciągnąć w rękach , będzie prościutki.
Odpowiedz
#31
Największy problem sprawia mi budowanie małych podzespołów np km'y przeciwlotnicze, poskładanie dalimierza. W tych elementach jest dużo wręcz mikroskopijnych elementów, które trzeba posklejać np w rulonik, a wcześniej wyciąć. Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać, bo jak na razie wszystkie próby wykonania - WE WCZEŚNIEJSZYCH MODELACH, kończyły się fiaskiem  Cry. W monitorze postanowiłem te najtrudniejsze, a zarazem najmniejsze do wykonania elementy zrobić na samym końcu, bądź nie wykonywać ich wcale żeby nie zepsuć, już i tak mizernego efektu końcowego.
Odpowiedz
#32
Co do drobnych ruloników to jeśli rurka jest długa i wąska to powstaje problem jak taki wąski pasek zwinąć w poprzek.
Można sobie z tym radzić tak, że wycinasz jej trzy boki, a na dłuższym zostawiasz nadmiar papieru. Teraz trzeba posłużyć się np. gumką i prętami o różnej średnicy i starć się element stopniowo formować na coraz mniejszych, jak już zaczyna ten biały margines przeszkadzać to go odetnij nożyczkami. Można trochę go poślinić i poczekać aż powierzchniowo przeschnie.
Generalnie jest to długi i mozolny proces, jak się zaczniesz śpieszyć to element się pozałamuje.
Inna metoda to jeśli papier się rozwarstwia to rozdzielić i zostanie tylko cieka warstewka koloru. Wnętrze wtedy możesz zwinąć z cienkiego papieru np. milimetrowego i okleić tym kolorem.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Ścigacz rzeczny KU-30 1:100 Orlik Pablo 9 1,984 18-12-2023, 08:23
Ostatni post: Pablo
Brick P-47D 20RA Thunderbolt (Modelik - Nr 21/10) bartmalina 7 2,373 28-03-2023, 11:56
Ostatni post: bartmalina
  Rosyjski pancernik Retwizan, proj. Cuszima - Rozszerzenie nr 21. Tomasz K 42 15,153 10-07-2022, 11:10
Ostatni post: Winek
  [R] SCUD B (Modelik) Dombeer 14 4,029 28-06-2022, 10:35
Ostatni post: Dombeer
  [R/G] IS-2 /Modelik/ 1:25 kordian 12 3,377 24-06-2022, 05:29
Ostatni post: Tomasz K
Photo [R] USS Porter, Modelik 7/03, 1:200. zablo1978 6 3,117 03-01-2022, 01:07
Ostatni post: Japończyk
  [R] USS Monitor 1:200 ProArte Seba77 59 14,316 25-08-2021, 06:53
Ostatni post: Ponury
  [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 Lesio73 39 30,137 17-04-2021, 11:44
Ostatni post: grek
  [R]elacja bez gwarancji ukończenia - P47D Thunderbolt - Modelik zielony 13 5,247 29-12-2020, 03:58
Ostatni post: ZbiG
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości