Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja - Nieskończona] ORP Jaskółka relacja łączona by pabloo & Japończyk
#1
Witam
Za namową kolegi Japończyka. Postanowiłem przeprowadzić relację z ORP Jaskółka. Okręcik buduje od 8 września ubiegłego roku, ale idzie powolutku. Dla mnie najważniejszy jest Sheffield.
Kilka słów o modelu
Jest opracowany przez pana Bohdana Wasiaka. Dno jest spasowane super, ale jajka zaczynają się z dziobem Smile. Miałem pomysł aby to zaszpachlować i pomalować. Nie wyszło ojjj nie wyszło. Kupiłem drugi egzemplarz i rozpocząłem kleić burty od nowa. I w tym miejscu apeluję. JEŚLI KTOŚ NIE UMIE MALOWAĆ. NIECH ZA TO SIĘ NIE BIERZE. na pewno wyjdzie źle.
Koniec gadania. Czas na fotki. Moze być "lekki" przeskok czasowy, ale większość ważniejszych fotek tu jest.
Okładka:
[Obrazek: 523a91dd5bca3953m.jpg] [Obrazek: 320341b488af4068m.jpg] [Obrazek: 02f473d96e8627abm.jpg] [Obrazek: 969bfb73d1ff4833m.jpg] [Obrazek: f0e0c817bc8138dbm.jpg] [Obrazek: 4da16f206db0769bm.jpg] [Obrazek: 3bb4b746beb9f62bm.jpg] [Obrazek: c78f158779fff7a5m.jpg]
Fotki będę wklejał po 10 aż nadgonię prace.
pozdrawiam
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#2
Fajnie, że pokazałeś Jaskółkę. Prawdę mówiąc miałem ukryty plan. Ponieważ "na boku" też sklejam Jaskółkę (jako model treningowy), to czy mógłbym dołączyć się do Twojej relacji?
We dwóch zawsze raźniej :mil11:
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#3
  Na początku lat 80-tych leżąc w szpitalu (A.M. Gdańsk) bardzo długo, bo ponad pół roku skleiłem m.in. "JASKÓŁKĘ" - kartoniaczek bardzo udany, tylko, kolory! - fatalne.
Ale to już nie jest winą p. Wasiaka, tylko poziomu ówczesnej poligrafii. Modelik poszedł do jednego z panów doktorów, który pamiętał ten okręt jeszcze ze swoich lat młodości.
  Robótka przy kartonie była przyjemna, tylko te okoliczności towarzyszące...
      Pozdrowienia -                  - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#4
Może nie znam się na modelarstwie okrętowym, ale co tam robi tektura falista?
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#5
(20-05-2010, 10:14)Japończyk link napisał(a): Fajnie, że pokazałeś Jaskółkę. Prawdę mówiąc miałem ukryty plan. Ponieważ "na boku" też sklejam Jaskółkę (jako model treningowy), to czy mógłbym dołączyć się do Twojej relacji?
We dwóch zawsze raźniej :mil11:
Pozdrawiam Robert
Dołączaj się śmiało Będzie fajnie. Już zmieniam tytuł wątku. Smile Ale się cieszę.

(21-05-2010, 09:00)Kofi link napisał(a): Może nie znam się na modelarstwie okrętowym, ale co tam robi tektura falista?
Szkielet jest zbudowany na tekturze falistej ale wzmocnionej 2 opakowaniami CA Smile. JA osobiście nie miałem z nim żadnych problemów.
Ogólnie fajnie że model wzbudza wspomnienia. Smile
Dzięki za miłe słowo Smile
Pozdrawiam.
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#6
W oczekiwaniu na pierwszy post Japończyka.
Napiszę i wkleję fotki tego co mi się nie podobało. Warto zweryfikować czy to moje błędy czy błędny opracowania.
1. Charakterystyczny uskok pokładu. Jak widać jest troszkę pod złym kątem narysowany.
[Obrazek: a95a4374489d68b0m.jpg]
2. Dziób. Według mnie lekka porażka projektanta. Nie mogłem za nic się z nim dogadać. Padł pomysł malowania- totalna klapa
[Obrazek: 64dc7e41c0e5a309m.jpg]
I burty spasowanie fajne, ale swoim pomysłem malowania spiep!@#$% je.
Przed:
[Obrazek: ea6288bea1564a24m.jpg]
Po:
[Obrazek: 525f0fb23d175bf3m.jpg]
Z rufą były małe ścinki ale było fajnie.
[Obrazek: 38e77eab87cc82d6m.jpg]
I dno. w tym modelu jestem z tego najbardziej zadowolony:
[Obrazek: 82ff402de1969ff7m.jpg]
Ogólnie fajnie:
[Obrazek: 589fc63b2af79049m.jpg]
I moja mała flota Smile
[Obrazek: d9a21993f0604b27m.jpg]
Są to jeszcze zdjęcia " archiwalne" Ale od jutra będą świeże, najnowsze fotki.
Pozdrawiam
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#7
Albo qbas ma racje:
Już ostatnia najnowsza porcja fotek.
Wszystko co pokazałem do tej pory. Były to zdjęcia stare, kiepskiej jakości. Model wtedy był zamalowany na burtach, ale pomysł malowania nie wypalił. Kupiłem drugi model, wkleiłem nowe burty, dziób i pokład a tak to wygląda:
[Obrazek: 0cca5867799512d9m.jpg] [Obrazek: 825992c269936dd3m.jpg] [Obrazek: 25ae8c6867ccd0c7m.jpg] [Obrazek: 517cabfa51a80ee5m.jpg] [Obrazek: 3f742238c90183d5m.jpg] [Obrazek: 353116455eaab7dem.jpg] [Obrazek: 0fb30b5eb3442980m.jpg] [Obrazek: 441a0558b8853dbem.jpg]
A tak wyglądają burty w wersji ostatecznej. Wraz z dziobem.
[Obrazek: f96b275f76290944m.jpg] [Obrazek: 7e16cdcc57fc217em.jpg] [Obrazek: d5df7f8e8d371480m.jpg]
Lepiej ?? pozdrawiam.
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#8
Postaram się w niedzielę dać jakieś fotki mojej Jaskółki. Niestety na razie to tylko szkielet (i to też nie cały)
Na ostatnich zdjęciach z Warspite widać kawałek Jaskółki. Jakoś tak weszła w kadr PDT_Armataz_01_22
dokker - podstawowa relacja ma pierszeństwo Big Grin
Pozdrawiam Robert



Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#9
pabloo - dlaczego w drugiej Jaskółce nie zrobiłeś otworów w bulajach? W pierwszym modelu wyszły Ci bardzo dobrze.
Leniuszek z Ciebie  PDT_Armataz_01_18
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#10
Co do bulajów to już nie miałem siły Smile Wkurzyłem się nieźle i już nic nie kombinowałem. ZbiG masz rację może kiedyś dorobię się olfy Smile. Z waloryzacji na pewno będzie lakier, i bomby głębinowe lub miny morskie, ale to potem. W wycinance nie ma elementów karabinów przeciwlotniczych tak więc trzeba je będzie zrobić.
Pozdrawiam.
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#11
Chyba na QWKAK-u nie mamy kadłuba Jaskółki chociaż Wichura przynosił swego czasu dwa.
Nie pamiętam jednak by miał kłopoty z dziobem, na pewno miał z rufą.
Uri kleił Jaskółkę wydaną przez Pana Halińskiego. Przyśnijcie go to może pokarze co i jak mu wychodziło.
Odpowiedz
#12
Wygląd mojej Jaskółki na chwilę obecną:
[Obrazek: f252715f0b8b76b0m.jpg] [Obrazek: 7867cd1be37572f8m.jpg] [Obrazek: e63489c32f58a2bcm.jpg] [Obrazek: a6b7e442b7fa3ab3m.jpg] [Obrazek: 21ea5d3883e49730m.jpg]
pabloo - jak się dowiedziałem na zlocie, to będziemy mieli "małe" problemy z modelem. Podobno Jaskółka jest "troszkę" nieudanym modelem
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#13
Do pabloo
Postaraj się dać za tło jakiś blok techniczny/rysunkowy najlepiej biały, naprawdę nie potrzebujemy oglądania bałaganu na drugim planie. Kilka zdjęć już jest Ok z tłem ale jeszcze pokombinuj z lepszym naświetleniem.... Rozumiem że to spory model ale spróbuj jakoś tak podzielić i zakryć tło, żeby wyszło. Popróbuj....  I przyłóż się do starannego wycinania.

Do Japończyk
Nie wiem jak Tobie ale mi wydaję się, że spod bandery Halińskiego to za dużo błędów nie powinno być, co innego z MM'a. Generalnie podoba mi się Twoja praca, wszystko elegancko powycinane, nie ma zadziorów, tak trzymaj PDT_Armataz_01_34

PS.
Sam jeszcze jestem świeżakiem, także to tylko subiektywna ocena.

pozdrawiam.
Odpowiedz
#14
(24-05-2010, 05:07)absurd link napisał(a): Do Japończyk
Nie wiem jak Tobie, ale mi wydaję się, że spod bandery Halińskiego to za dużo błędów nie powinno być, co innego z MM'a.

Może nie powienienem się wtrącać, ale kilka modeli  zostało  wydanych również w Małym Modelarzu ( "Jaskółka" , "Dzik" i F4F Wildcat  ) , jedyne czym się różnią to w przypadku Wydawnictwia Pana Halińskiego  jest znacznie lepszy karton i jak sądzę poligrafia .

Fajnie Japończyk idzie Ci szkielet . Karton kreda ?
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#15
absurd - dzięki za miłe słowo. Też się uczę (przypominam sobie).PawełL ma rację (między nami kartonowcami każdy może się wtrącać), wydanie p. Halińskiego różni się od MM tylko jakością papieru (kreda PDT_Armataz_01_27) i malowaniem.
pabloo - czy w Twoim modelu masz na całym okręcie zaznaczone miejsca relingu? Co do bulajów, to do końca relacji będę Ci wypominał Twoje lenistwo. Tak fajnie Ci wyszły (2x lepiej od moich), że aż żal że zabraknie ich w nowej Jaskółce
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#16
Też mi teraz szkoda. Ale mam jeszcze nad czym pracować, czy to nad poprawą fotek czy poprawą jakości wycinania elementów.
Co do relingów. Nie miałem narysowanych miejsc relingu na pokładzie, ale ja sobie go wyznaczyłem co 10 mm.
Pozdrawiam.
Problemy są po to aby je rozwiązać Smile
Na warsztacie HMS Sheffield ORP Jaskółka HL-2 "Haroldek"
GALERIE & Projekty:
W przygotowaniu Big Grin
Odpowiedz
#17
Mała aktualka:
[Obrazek: 2b4963c17b8c2c7fm.jpg]
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#18
Cytat:[...] mi wydaję się, że spod bandery Halińskiego to za dużo błędów nie powinno być, co innego z MM'a. [...]
Popatrz na datę wydania tego modelu. To nie jest ten sam poziom co teraz i nie mam na myśli tylko uszczegółowienia.
Zresztą jak Robert wstawi zdjęcia przyklejonych pokładów to będzie widać o czym mówię.
Odpowiedz
#19
Witam.
Panowie pozwolą,że wtrącę dwa słowa.
(25-05-2010, 09:25)Piterski link napisał(a): [quote author=absurd][...] mi wydaję się, że spod bandery Halińskiego to za dużo błędów nie powinno być, co innego z MM'a. [...]
Popatrz na datę wydania tego modelu. To nie jest ten sam poziom co teraz i nie mam na myśli tylko uszczegółowienia.
Zresztą jak Robert wstawi zdjęcia przyklejonych pokładów to będzie widać o czym mówię.
[/quote]
Obydwoje autorzy sklejają  dwa różne modele.MM to opracowanie B.Wasiaka a ten drugi model od "Hala"to opracowanie na podstawie projektu Sławomira Jakucia(było wydane w MM w latach 80-tych).
O ile o modelu autorstwa p.Wasiaka nie będę się wypowiadał,bo go nie sklejałem,to ten drugi,który był wydany kiedyś w MM miałem przyjemność budować.Poza kolorystyką n.p. fioletowe burty,szary pokład(a powinien być czarny) model budowało mi się rewelacyjnie.Nowe wydanie,to od Hala ma poprawioną kolorystykę i kilka szczegółów i jest na pewno w pełni sklejalne.Życzę przyjemnej pracy. PDT_Armataz_01_22
Pozdrawiam.
Nigdy nie mów nigdy
Bitwa pod Cuszimą:"Admirał Nachimow","Imperator Nikołaj I","Asashio"(typ "Shirakumo"),torpedowce 42 i 66

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#20
Na forach, kilka lat temu, koledzy pokazywali jak im to nie pasowała szerokość pokładów ale nie w wydaniu z MM tym z lat 80, ale właśnie tym od Hala.
Sam jestem bardzo ciekaw co z tego wyjdzie. Uri mógłby pokazać co tam zmalował w swojej Jaskółce to wszystko było by jasne.
Ja swojego Ławoczkina też kiedyś kleiłem i uważałem, że model był super spasowany do momentu jak go skleiłem drugi "teraz" raz.
Tak to czasami jest z tą modelarską pamięcią. :wink:
Odpowiedz
#21
Co do zdjęć pokładu, to troszkę czasu zajmie ich wykonanie. Jak pisałem wcześniej głównym modelem jast  Warspite. Razem z pablem (pabloo?jak prawidłowo odmienić?) traktujemy Jaskółki jako modele treningowe, przerywnikowe,
odstresujące, odtumaniające, przywracające do rzeczywistości, relaksujące (niepotrzebne skreślić).
Pozdrawiam Robert.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#22
Witam PDT_Armataz_01_11
Postanowiłem troszkę odpocząć od mojego głównego tematu i zakończyć budowę kadłuba Jaskółki. Niestety Piterski znowu miał rację PDT_Armataz_01_27.
Po przymiarce pokładu okazało się że dwie wręgi na prawej burcie muszę zeszlifować zaś część lewego pokładu lekko wystaje za wręgi.
Kilka wręg było za wysokich. Te problemy raczej nie są z mojej winy ponieważ starałem się bardzo dokładnie wykonać podstawowy szkielet kadłuba.
Po przymiarce burt okazało się, że w miejscu łączenia burt z wręgami wychodzą krowie żebra. Jest to związane niestety z papierem kredowym, na
którym wydany został model. Zostałem zmuszony do wprowadzenia kilku zmian w szkielecie:
Części G4-G6 dostały wzmocniania poprzeczne
[Obrazek: 1b690c4e829fd969m.jpg]
Do części rufowej dodałem coś w rodzaju podposzycia a części G7LiP dostały poprzeczki
[Obrazek: c60d157a111f4404m.jpg] [Obrazek: ce33becefea4446fm.jpg]
Wychodzi na to, że z samym szkieletem jeszcze troszkę się zejdzie PDT_Armataz_01_16
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#23
Witam.
Postanowiłem zrobić oszkloną sterówkę (może drzwi otwarte :?Smile) i z tego powodu mam pytanie :
Czy wie ktoś jak wyglądała w środku sterówka Jaskółki? Wiem, że może być z tym kłopot dlatego inaczej:
Jak powinna wygłądać sterówka? Na pewno koło sterowe na środku przy oknach. Pod oknami szafki
z żyrokompasem. Pod tylną ścianą fotel (krzesło) dla kapitana.
Co jeszcze i gdzie?
Pozdrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#24
http://www.dreadnoughtproject.org/plans/
Czwarty link od dołu strony - może coś pomoże
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Tatra 815 6x6 NTH ciągnik siodłowy PHMT Zuru 7 5,774 02-01-2018, 09:45
Ostatni post: Zuru
  Me-109 Kartonowa Kolekcja Relacja maciekz45 15 9,210 09-12-2015, 06:12
Ostatni post: maciekz45
  [R] Woroszyłowiec-relacja marcinp 23 11,100 08-01-2015, 12:07
Ostatni post: marcinp
  PZL P.11c modelarz kartonowy-pierwsza relacja na forum lepiacz lsw 4 3,775 07-05-2014, 11:42
Ostatni post: marcelo80
  [Relacja-koniec] Piper L-4H "Cub" KK 11. Zuru 10 5,400 10-12-2013, 09:03
Ostatni post: Zuru
  [Relacja - Nieskończona] Francuski niszczyciel "LE TERRIBLE"" spider1636 16 11,486 02-10-2013, 06:16
Ostatni post: swiecaa
  [Relacja] 2s1 Gozdzik 1:25 piter88 7 4,631 28-09-2013, 06:58
Ostatni post: piter88
  Dusty z filmu "Samoloty" - model Michała [Relacja +Galeria] juliusz 9 5,820 28-09-2013, 03:49
Ostatni post: KRÓWEK_01
  [Relacja/Galeria] Holk Gdański z 1400 roku 3/2003 MM - powrót po latach Kosmynauta 17 9,796 03-03-2013, 02:16
Ostatni post: Kosmynauta
  Relacja z budowy kościoła w Porąbce sebekNT 19 6,642 01-03-2013, 11:03
Ostatni post: Andrzej Px48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości