Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Polikarpow I-16 "Ишачок" (Haliński 3/2004)
#1
Witam, to moja pierwsza relacja, chciałem przypomnieć, ze już kilka lat minęło od mojej zabawy z modelami.
Zaczynam więc od I-16 dla mnie bardzo interesujący model
[Obrazek: th_SN852170.jpg]
proszę o wyrozumiałość i ewentualne uwagi i pomoc.
[Obrazek: th_SN852171.jpg]
początek budowy-kabina. Niewielki retusz robię temperami, nie wiem czy to dobry pomysł- no ale niech tam.
[Obrazek: th_SN852174.jpg]
Odpowiedz
#2
ale chyba z retuszem to ci nie poszło,zaopatrz się w dobre pędzle,i dobre noże bo chyba niektóre wręgi też trochę "ściąłeś".Powodzenia
Odpowiedz
#3
Jak na powrót do modelarstwa to chyba trochę szarpnąłeś sie z przysłowiawą motyką na Słońce PDT_Armataz_01_07 Modele ze Stegny to najwyższa półka. Temat na pewno bardzo ciekawy, ale sama wycinanka naprawdę trudna. Powodzenia życzę PDT_Armataz_01_34
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#4
przyznam się, że to moje początki jeżeli chodzi o cięci nożem, mam problem z cięciem prostopadłym, na razie wychodzi mi pod niewielkim kontem próbowałem to skorygować dlatego takie opłakane skutki, a jeżeli chodzi o pędzle jaki jest najlepszy nie znam się na tych oznaczeniach.
Odpowiedz
#5
Do retuszu części najlepsze te oznaczine numerkiem "0" lub "00"
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#6
:oops: wiem że pozycje pana Halińskiego są z wyższej półki jeżeli chodzi o umiejętności, powinienem zaczynać od MM, tylko dokładność opracowań p. Halińskiego poraża, wiem że może to zły wybór jak na początek, no ale już zacząłem....  
Odpowiedz
#7
a czy taki pędzle można kupić w zwykłym papierniczym, czy w jakimś specjalistycznym sklepie, retusz robiłem marketowym o oznaczeniu 2.
Odpowiedz
#8
Musisz popytać, w papierniczym powinny być, zależy jak sklep zaopatrzony, jak nie w papierniczym to w sklepie dla plastyków będzie na pewno, jeżeli oczywiście masz tkai sklep gdzieś w pobliżu jeśli nie ratuje Cie alledrogo.pl
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#9
postaram się poszukać w mojej mieścinie może gdzieś odnajdę. W czasie gdy lepiłem modele czyli dobre parę lat do tyłu, nigdy nie robiłem retuszu, czytałem o retuszu pastelami, plakatówkami, zdecydowałem jednak na retusz temperami, moim zdaniem jeden z tańszych sposobów. Czekam jednak na wasze opinie i sugestie czy to był dobry wybór?
Odpowiedz
#10
Na razie jestem na tym etapie, pewnie jest tam dużo błędów:
[Obrazek: th_SN852181.jpg]  [Obrazek: th_SN852181.jpg]

[mod]Kapsel ,taka drobna uwaga.Zdania zaczynamy z dużej litery i jeśli coś napisałeś i po chwili chcesz jeszcze coś dopisać to wystarczy edytować posta którego przed chwilą wysłałeś i dopisać co tam trzeba. Tyle z mojej strony.Pozdrawiam[/mod]
Odpowiedz
#11
ja mam coś takiego    http://more4kids.pl/page,produkt,id,8419...edzle.html ale są też i takie  http://www.modele.oh.pl/s/italeri_pedzel...06.html.Do retuszu polecam ci akwarele PACTRA są bardzo dobre ale to moje odczucie i dość łatwo jest dobrać kolor.Karton polecam ci zaimpregnować np. caponem.Można też to robić lakierem połyskowym a później matowym w spray w CASTORAMIE je znajdziesz koszt 15 zł za szt.No i na koniec tą linijkę wywal co masz bo jest do dupy najlepszy jest kawałek wyszlifowanego kątownika ale oczywiście dobrze skrojonego PDT_Armataz_01_36
Odpowiedz
#12
Jako miłośnik sowieckich maszyn latających będę z uwagą przyglądał się budowie Iszaczoka. Pamiętaj, że Hale mają to do siebie iż są świetnie opracowane ale nie wybaczają błędów modelarza, jeden popełniony ciągnie się do końca budowy.
Powodzenia  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#13
(11-08-2010, 07:23)Dombeer link napisał(a):Pamiętaj, że Hale mają to do siebie iż są świetnie opracowane ale nie wybaczają błędów modelarza, jeden popełniony ciągnie się do końca budowy.
Powodzenia  PDT_Armataz_01_34

Też tak słyszałem Wink lol

A tak na poważnie, to kapsel powodzenia przy budowie grubaska!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#14
Dzięki za uwagi, kupiłem linijkę metalową która okazała się być aluminiowa i jest beznadziejna. Dziś pobiegam, chyba mam coś przypominający metalową listwę, wydaje mi się odpowiednia. Tempery mam niestety trochę badziewiaste, jakiejś firmy krzak, postaram się zaopatrzyć w odpowiedni pędzel bo tym moim nie mogę nic zwojować.
Udało mi się jeszcze wczoraj stworzyć siedzenie pilota:[Obrazek: th_SN852184.jpg]  [Obrazek: th_SN852190.jpg]
Odpowiedz
#15
  No, no - ostre wziąłeś tempo. I może dlatego fotelik jest trochę jakby wyszczerbiony? Niby nie jest to istotne, bo: "niewidoczny", aliści wycinanka p. Halińskiego i zasiadanie w gronie najlepszych na forum zobowiązuje...
                   Pozdrawiam -                   - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#16
To mocowanie pasów to na ramionach pilota tak powinno być?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#17
kapsel-bądż "czujny" przy montażu górnej części poszycia tuż za kabiną pilota,można zaliczyć zmokę. Tak poza  tym powodzenia PDT_Armataz_01_22 to samolocik z rodzaju P 11,Po2-jak by teraz powiedzieć:taka "przejściówka"między samolotami Neuport i Spitfire
Odpowiedz
#18
Zgodnie z rysunkiem.
Odpowiedz
#19
OK, to chyba chodzi o grubość drutu - dlatego mi się to dziwne wydało. Polecam relację JaCkyla.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#20
To co on zrobił z tym modelem to wirtuozeria, za cieniutki jestem do takiej precyzji. Jak pewnie zauważyliście mój wątek jest trochę w innym dziale. Na hura wrzuciłem go w dział który niestety jest dla mnie zbyt wygórowany, nie zauważyłem że na tym forum jest dział idealny dla mnie. Dlatego jestem tu czyli, w dziale dla początkujących, ale jest mi tu bardzo dobrze. Smile
Odpowiedz
#21
Dziś "udało mi się" popełnić drążek sterowy oraz orczyk. Chodząc dziś z żona po zakupach udało mi się trafić na legendarny BCG. Na razie nie będę jeszcze z nim eksperymentował, bo jestem za słaby na to. Użyłem go tylko jako rozpuszczalnik do temper, wydaję mi się że dzięki temu farba nie kruszy się i nie odchodzi nawet z drutu, ale może to tylko moje złudne odczucie.
[Obrazek: th_SN852194.jpg]  [Obrazek: th_SN852199.jpg]  [Obrazek: th_SN852201.jpg] 
Odpowiedz
#22
Dokładnie - orczyk i drążek bardzo ładne!  :milbravo:
Ale z pasami pilota, to poszedłeś na łatwiznę - myślę, że jakieś pokombinowanie z klamrami przyniosłoby pożądany efekt i nie byłoby wcale trudniejsze od tego orczyka.
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#23
Ciekawy pomysł z BCG i temeperami. Używasz samego BCG, czy rozcieńczasz go jakoś z wodą lub czymś?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#24
BCG możesz śmialo wykożystać do formowania papieru
Odpowiedz
#25
Spróbuję użyć go do formowania, ale bardzo ostrożnie, czytałem że nie umiejętnie użyty może pofalować i zniszczyć element, dlatego podejdę do tego z dozą ostrożności. Jeżeli chodzi o mieszanie BCG z temprami wpadłem na to podczas malowania drążka, ciężko mi powiedzieć o proporcjach czy konsystencji, po prostu domieszałem go trochę do farbki zamiast rozcieńczać ją wodą. Po pomalowaniu drążka z drutu farba fajnie się trzyma i nie wykrusza się, jak przy malowaniu samymi temperami bez użycia BCG. 
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
Wink [R] Legends of WWII: Tomahawk IIB (Haliński - KA 1/2012) Raven 23 12,249 10-07-2020, 01:30
Ostatni post: Logiełka
  Radziecki czołg średni T-34/76 Halinski PAWCYK 50 25,858 19-06-2020, 08:12
Ostatni post: PAWCYK

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości