Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Grumman F4F Wildcat - MM - 1:33
#1
Witam!
Prace nad BT-5 przerwałem do czasu ukończenia nowego modelu. Powód? Obiecałem sobie, że w tym roku pojadę na konkurs do Rzeszowa, a nie bardzo mam z czym. Postanowiłem, więc rozpocząć kolejną wycinankę. Trochę jestem zły, bo mam już 3 niedokończone projekty. Mam nadzieję, że z Wildcatem pójdzie szybko i zdążę go skończyć do połowy września.

W innych relacjach i galeriach tego modelu czytałem, że papier jest słabej jakości. Przed sklejeniem (po raz pierwszy) pokryłem arkuszem dwoma warstwami błyszczącego lakieru akrylowego w sprayu. Z papierem problemów brak, natomiast genialnie skalpel po tym "jeździ"

Segment 11 i 12 sklejone już razem:
[Obrazek: th_DSCF7329.jpg] [Obrazek: th_DSCF7328.jpg] [Obrazek: th_DSCF7327.jpg] [Obrazek: th_DSCF7326.jpg] [Obrazek: th_DSCF7325.jpg] [Obrazek: th_DSCF7333.jpg] [Obrazek: th_DSCF7315.jpg] [Obrazek: th_DSCF7317.jpg] [Obrazek: th_DSCF7318.jpg] 
Wręga 12A była trochę za duża. Musiałem ją przycinać i szlifować co dało taki efekt:
[Obrazek: th_DSCF7331.jpg]

Segment z podwoziem:
[Obrazek: th_DSCF7343.jpg] [Obrazek: th_DSCF7342.jpg]  [Obrazek: th_DSCF7341.jpg] [Obrazek: th_DSCF7340.jpg] [Obrazek: th_DSCF7338.jpg] [Obrazek: th_DSCF7335.jpg] [Obrazek: th_DSCF7334.jpg]
I golenie:
[Obrazek: th_DSCF7356.jpg]
Segment z wnętrzem kabiny pilota.
[Obrazek: th_DSCF7354.jpg] [Obrazek: th_DSCF7354.jpg] [Obrazek: th_DSCF7348.jpg]
Fotel pilota wg. instrukcji jest wklejany w późniejszej fazie.

Model nie jest idealny, ale może w klasie "Debiut Uczniowski" ostatniego miejsca nie zajmie. :-)

Do jutra chcę skończyć cały kadłub. Czy zdążę się zobaczy.
Pozdrawiam!

PS Przepraszam za jakość zdjęć, ale karta pamięci jeszcze do mnie nie wróciła, a pamięci wewnętrznej mam tylko 50mb i musiałem focić przy mniejszej rozdzielczości.
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#2
Jak sobie zapowiedziałem, wczoraj do północy skleiłem kadłub.
Łączenia nie wyszły najlepiej. W segmencie z kabiną zabrakło około 1mm poszycia w górnej części segmentu.
[Obrazek: th_DSCF7378.jpg] [Obrazek: th_DSCF7367.jpg] [Obrazek: th_DSCF7365.jpg] [Obrazek: th_DSCF7362.jpg] [Obrazek: th_DSCF7360.jpg]
Trochę zbliżeń:
[Obrazek: th_DSCF7380.jpg] [Obrazek: th_DSCF7377.jpg] [Obrazek: th_DSCF7375.jpg] [Obrazek: th_DSCF7373.jpg] [Obrazek: th_DSCF7372.jpg] [Obrazek: th_DSCF7371.jpg] [Obrazek: th_DSCF7370.jpg]

Skleiłem też szkielet lewego skrzydła. Skrzydła skleję po sklejeniu statecznika pionowego, gdyż kilka części jest wydrukowane z drugiej strony rysunku montażowego.
[Obrazek: th_DSCF7381.jpg] [Obrazek: th_DSCF7382.jpg] [Obrazek: th_DSCF7386.jpg] [Obrazek: th_DSCF7387.jpg]

Pozdrawiam
Kofi
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#3
Skleiłem statecznik pionowy oraz lewe skrzydło.
Statecznik wyszedł jako tako. Natomiast skrzydło bardzo mi się podoba. No może poza końcówką. Za cholerę nie mogę dobrać farbek do retuszu więc robię to pastelem najpierw czarnym, potem granatowym i przecieram palcem, co wychodzi lipnie.
[Obrazek: th_DSCF7418.jpg] [Obrazek: th_DSCF7421.jpg] [Obrazek: th_DSCF7423.jpg]
[Obrazek: th_DSCF7438.jpg] [Obrazek: th_DSCF7442.jpg] [Obrazek: th_DSCF7447.jpg]

Jeszcze całość kadłuba:
[Obrazek: th_DSCF7415.jpg] [Obrazek: th_DSCF7414.jpg]
Taki bonusik, robione przez profesjonalnego amatora fotografii:
[Obrazek: th_DSCF7410.jpg] [Obrazek: th_DSCF7413.jpg]

Zdjęcia wyszły fatalnie. Eksperymentowałem w manualu z białym tłem.
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#4
Przynudzam trochę... Undecided


Przykleiłem oba skrzydła oraz "garb" nad kadłubem.

Końcówka prawego skrzydła, wyszła trochę lepiej. Elementy garbu zeszły się o niebo lepiej niż segmenty głównego kadłuba. Do pełni zadowolenia brakuje mi tylko tego, że przez głupotę by nie stracić symetrii, której i tak za wiele nie ma, natrasowałem środek ostatniego elementu, co ma fatalne w skutkach konsekwencje. Niestety nie udało mi się tego naprawić i musiałem przykleić tak jak to widać na photo

[Obrazek: th_DSCF7498.jpg] [Obrazek: th_DSCF7499.jpg] [Obrazek: th_DSCF7502.jpg] [Obrazek: th_DSCF7504.jpg] [Obrazek: th_DSCF7476.jpg] [Obrazek: th_DSCF7477.jpg] [Obrazek: th_DSCF7478.jpg] [Obrazek: th_DSCF7484.jpg] [Obrazek: th_DSCF7485.jpg] [Obrazek: th_DSCF7486.jpg] [Obrazek: th_DSCF7487.jpg] [Obrazek: th_DSCF7488.jpg] [Obrazek: th_DSCF7490.jpg] [Obrazek: th_DSCF7493.jpg] [Obrazek: th_DSCF7494.jpg] [Obrazek: th_DSCF7496.jpg] [Obrazek: th_DSCF7497.jpg]

I widok na całość:
[Obrazek: th_DSCF7505.jpg] [Obrazek: th_DSCF7475.jpg] [Obrazek: th_DSCF7495.jpg]

CDN... mam nadzieję :-P
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#5
Cześć  Smile

Mam wrażenie, że się spieszysz z tym modelem. Oglądając zdjęcia segmentów oraz innych elementów w moim odczuciu wygląda to tak jak byś robił to "jako-tako" czyli żeby się w miarę dobrze trzymało. Na zbliżeniach połączeń segmentów widać, że niektóre wręgi są źle dopasowane do poszycia. Wydaje mi się, że powinieneś więcej czasu spędzać nad poszczególnymi elementami. Chyba lepiej jest mieć jeden porządnie sklejony model niż 3 takie sobie... :mrgreen:

Pozdrawiam Wink

Odpowiedz
#6
Jeszcze taka mała rada odnoście retuszu: dobieraj kolor tak aby był trochę jaśniejszy od tego w wycinance.

(18-08-2010, 11:47)Kofi link napisał(a):(...)Przed sklejeniem (po raz pierwszy) pokryłem arkuszem dwoma warstwami błyszczącego lakieru akrylowego w sprayu. Z papierem problemów brak, natomiast genialnie skalpel po tym "jeździ"(...)

Być może dałeś zbyt grubą warstwę lakieru? Do tego trzeba dojść samemu, po kilku wycinankach będziesz wiedział ile dać lakieru aby wszystko było okSmile

Pozdrawiam Smile

Odpowiedz
#7
Dawno nic nie pokazywałem. Szkoły początek, prócz tego montowałem namiot bezcieniowy. Zdjęcia robione w nim, niestety z automatu, nie mogłem ogarnąć ustawień manuala, żeby nie robił prześwietlonych zdjęć.

Udało mi się zlepić
1. podwozie
[Obrazek: th_DSCF7585.jpg] [Obrazek: th_DSCF7587.jpg] [Obrazek: th_DSCF7590.jpg] [Obrazek: th_DSCF7591.jpg] [Obrazek: th_DSCF7597.jpg] [Obrazek: th_DSCF7596.jpg]
Odwrotnie nakleiłem jeden z goleni, oraz jeden z elementów drucianych jest za wysoko przyklejony, co dało to, że jest jeden na drugim. Po raz pierwszy robiłem bardziej szlifowane koła.

2. owiewkę
[Obrazek: th_DSCF7600.jpg] [Obrazek: th_DSCF7595.jpg] [Obrazek: th_DSCF7624.jpg] [Obrazek: th_DSCF7610.jpg]
Owiewka wyszła najlepiej w mojej frajdolarskiej karierze. Chociaż też trochę porysowana i trochę zaparowana od SG jest.

3. Osłona kabiny i śmigło.
[Obrazek: th_DSCF7644.jpg] [Obrazek: th_DSCF7641.jpg] [Obrazek: th_DSCF7639.jpg] [Obrazek: th_DSCF7637.jpg] [Obrazek: th_DSCF7636.jpg] [Obrazek: th_DSCF7627.jpg] [Obrazek: th_DSCF7626.jpg] [Obrazek: th_DSCF7633.jpg] [Obrazek: th_DSCF7632.jpg] [Obrazek: th_DSCF7631.jpg]
Na razie przyłożone do reszty na sucho.

Zdjęcia całościowe:
[Obrazek: th_DSCF7619.jpg] [Obrazek: th_DSCF7618.jpg] [Obrazek: th_DSCF7614.jpg] [Obrazek: th_DSCF7611.jpg] [Obrazek: th_DSCF7610.jpg] [Obrazek: th_DSCF7606.jpg] [Obrazek: th_DSCF7591.jpg]

Mam teraz dwa pytania.
1. Tylne podwozie, zrobione jest z drutu tzw. wiązki, gdyż nic innego tej grubości nie znalazłem. Zalałem drut SG, żeby był sztywniejszy. Jednak nadal jak koło jest tak zgięte, jak być powinno drut nie wytrzymuje naporu i się ugina.
Jest jakiś sposób by go usztywnić?
2. Gdzie należy przykleić bomby? Nigdzie nie jest to pokazane w instrukcji.

Pozdrawiam
Kofi
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz
#8
    Kofi!!! Do cholery! Lenistwo jest, co prawda rękojmią zdrowia, ale to dopiero w pewnym wieku! I to ma być tylne, hm,kółko? I Ciebie nie wstyd? Ajajajaj!
  Zrozumiałem,iż goleń podwozia tylnego zrobiłeś z drutu wiązałkowego. Ewidentny błąd. Drut wiązałkowy jest za miękki. Spróbuj rozprostować spinacz biurowy i z tego drutu wykonać goleń. Na pewno będzie dobrze.
  I osadź na goleni kółko, a nie wielobok nieforemny.
                              Pozdrawiam i więcej staranności życzę -          - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#9
Szczerze, to owiewki nie powinieneś traktować SG - to bardzo marny pomysł. Ja się o tym przekonałem na Bf-109.

Najlepiej użyj  do tego kleju Poliuretanowego Ansercol z GPM-owskiego sklepa (Ja teraz sklejam tylko nim) jest lepszy niż butapren Smile Zamiennie możesz wykorzystać jakiś inny hermolowaty, ale nigdy SG ;p

Na Warsztacie: StuG IV ; GIAT AMX-56 Leclerc ; Leopard 2 ;
Ukończone: PzKpfw VI TIGER ; MW3 Vulture
Odpowiedz
#10
Mnie Piterski przekonał do butaprenu i suszarki Wink [bodaj w mojej relacji Raidena jest to, a jak chcesz oryginał, to poszukaj relacji Piterskiego - chyba z Curtissa o ile dobrze pamiętam] Jak dla mnie działa bardzo dobrze, choć do tej pory szkliłem tą metodą jedynie miejsca w segmentach kadłuba. Do kabiny się dopiero przymierzam.
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#11
  Zdejm kółka, popraw je, ogonowe zrób lepsze, zrób goleń kółka ogonowego ze spinacza. Postaraj się przy śmigiełku, a reszta niech zostanie tak, jak jest. Za jakiś czas wrócisz do tego modelu, aby porównać go z nowymi, lepiej wykonanymi i zobaczysz, jaki skok jakościowy wykonałeś!
                Cierpliwości i wytrwałości życzę, a na pewno dojdziesz do tego, że będziesz zadowolony ze swojej pracy:
                - i to będzie właśnie ta RADOCHA!!!
                                                                  Pozdrawiam -                    - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#12
Kofi- ulep go do końca, na następnych modelach poćwicz nowe techniki np formowania papieru itp nawet jakby to miało to byc tragiczne w skutkach(model w kosz).Następnie po jakimśtam czasie powróć do tego modelu(wildcat), zrób go jeszcze raz, a ten(obacny) niech leży na półce. Porównując oby dwa za głowę się chycisz jak zobaczysz jakie postępy poczyniłeś.
PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam i nie przejmuj się!
Odpowiedz
#13
Jak będziesz kleić te podwieszane zbiorniki paliwowe to możesz mieć problem. Ja miałem, gdyż elementy ich pokrycia były o wiele za krótkie  :Smile Nie wiem, czy to wina źle wyciętych przeze mnie ich wręg (ten model skleiłem niegdyś, i to fatalnie, nie wiedziałem nawet jak dokładnie łączyć ze sobą segmenty). Tak więc pewnie będzie trzeba przeszlifować sporo wręgi zbiorników... No ale, ale jak do tych części dojdziesz to się sam przekonasz.
Odpowiedz
#14
Dla formalności:
[Obrazek: DSCF7846.jpg]
[Obrazek: th_DSCF7847.jpg] [Obrazek: th_DSCF7844.jpg] [Obrazek: th_DSCF7843.jpg] [Obrazek: th_DSCF7842.jpg] [Obrazek: th_DSCF7840.jpg] [Obrazek: th_DSCF7835.jpg] [Obrazek: th_DSCF7832.jpg] [Obrazek: th_DSCF7830.jpg] [Obrazek: th_DSCF7826.jpg] [Obrazek: th_DSCF7825.jpg] [Obrazek: th_DSCF7814.jpg] [Obrazek: th_DSCF7813.jpg]
I to by było na tyle.

Podziękowania dla:
Refala
TadeoSa
DaFiXa
Paolo vanKossi-ego
Rolanda
DUUUZYBONK47-a
ZbiG-a (szczególne)
Tap-Chan-a
Redbaron-a
Dombeer-a
ReVan_1991-a
Bullet-a

Do zobaczenia!
[Obrazek: userbarstrony.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kuter rzeczny BKA orlik 1/50 galeria Wiktor 2 1,943 05-04-2019, 10:08
Ostatni post: Wiktor
  [Relacja] Tatra 815 6x6 NTH ciągnik siodłowy PHMT Zuru 7 5,774 02-01-2018, 09:45
Ostatni post: Zuru
  Me-109 Kartonowa Kolekcja Relacja maciekz45 15 9,211 09-12-2015, 06:12
Ostatni post: maciekz45
  [R] Woroszyłowiec-relacja marcinp 23 11,100 08-01-2015, 12:07
Ostatni post: marcinp
  PZL P.11c modelarz kartonowy-pierwsza relacja na forum lepiacz lsw 4 3,775 07-05-2014, 11:42
Ostatni post: marcelo80
  [Relacja-koniec] Piper L-4H "Cub" KK 11. Zuru 10 5,400 10-12-2013, 09:03
Ostatni post: Zuru
  [Relacja - Nieskończona] Francuski niszczyciel "LE TERRIBLE"" spider1636 16 11,487 02-10-2013, 06:16
Ostatni post: swiecaa
  [Relacja] 2s1 Gozdzik 1:25 piter88 7 4,631 28-09-2013, 06:58
Ostatni post: piter88
  Dusty z filmu "Samoloty" - model Michała [Relacja +Galeria] juliusz 9 5,821 28-09-2013, 03:49
Ostatni post: KRÓWEK_01
  [Relacja/Galeria] Holk Gdański z 1400 roku 3/2003 MM - powrót po latach Kosmynauta 17 9,798 03-03-2013, 02:16
Ostatni post: Kosmynauta

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości