Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie starego/nowego modelarza o klej
#1
Witam Państwa.

Forum to odwiedzam od pewnego już czasu (głównie dla zabicia czasu w robocie  Wink ), lecz nadejszła wiekopomna chwila, aby zaznaczyć tu swoją obecność.
Po wielu, naprawdę wielu latach posuchy postanowiłem powrócić do mojego dawnego hobby, jakim jest oczywiście modelarstwo.
Zebrałem sprawdzone narzędzia, nabyłem nowe (skalpele, maty itp.), ale... niegdyś używałem jedynie butaprenu, o inne kleje było raczej trudno (a jeśli było łatwo to o nich nie wiedziałem z racji nieobecności internetu w kraju). Jak wiadomo butapren nie jest zbyt przyjazny życiu, wypala drogi oddechowe itp. Postanowiłem wypróbować coś innego.
Zagłębiłem się więc w lekturę tegoż forum, czytam o wielu rodzajach klejów - zakupiłem kilka do testów m.in. wikol w dwóch odmianach, magic, galaxy (producent twierdzi, że to polimerowy... bujda, klon wikolu), BCG, SG. Testuję, kleję i dochodzę do pierwszych wniosków.
Nie przedłużając: wedle Państwa wiedzy, który ogólnodostępny klej do zastosowań modelarskich miałby takie właściwości:
- brak zniekształcania papieru (wikol jest w tym wybitny, wykrzywia nawet tekturę 1mm o dużej gramaturze)
- średnio-krótki czas schnięcia (pokroju butaprenu, choć czytałem, że te nowe butapreny różnią się od tych "starych" z moich czasów), aby możliwe było nanoszenie na większe powierzchnie
- nie wnika w papier (aby nie powodował "zabrudzenia" wycinanki jak np. SG)
- nie powodował bankructwa mojego i moich wnuków

Najważniejszy jest pierwszy i ostatni, pozostałe wymogi można pominąć.
Jeżeli niepotrzebnie dubluję wątek, a odpowiedź już kiedyś się przewinęła przez forum proszę o wybaczenie, mimo przewertowania zawartości forum mogła mi umknąć.

Pozdrawiam,
rudy_rydz

P.S. Strasznie ciężko założyć tu konto, udało mi się za dwudziestym-którymś razem  Confusedmile:
Odpowiedz
#2
Biorąc pod uwagę punkt pierwszy, przedostatni i ostatni, polecam Hemol.

http://www.nokaut.pl/chemia-modelarska/w...telka.html

To jeden z moich ulubionych klejów. W razie zgęstnienia zaczyna nitkować, wtedy należy go rozcieńczyć acetonem. Klei szybko i pewnie. Wada - śmierdzi, ale znacznie mniej, niż Butapren.
Pozdrawiam.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#3
Witamy na forum!
Ja używam kleju Polimerowego Dragona (do nabycia w marketach). W zasadzie spełnia wszystkie Twoje kryteria. Zapach ma mało intensywny. Wadą jest nitkowanie.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#4
Witam.

Dziękuję za odpowiedzi.
Przyznam, że tego Hemola nigdzie nie widziałem, mimo, że objechałem wszystkie punkty z chemią w okolicy.
Jeśli go nie zdobędę skieruję się ku wspomnianemu klejowi Dragona (w OBI stała cała ichniejsza półka, pewno przeoczyłem).
Stawiam wirtualnego browara  Confusedmile:

Pozdrawiam,
rudy_rydz

P.S. Na początek powrotu do świetności wybrałem model Luchsa z WAKu, jeżeli uda się uruchomić aparat może pokuszę się o relację.
Odpowiedz
#5
Warto też nad Magicem (czyli inaczej CR'em) się pochylić. Przy odrobinie wprawy klei się nim świetnie. Spoina twarda, po wyschnięciu przeźroczysty. Bezwonny. Wada - na bazie wody więc ostrożnie z "dawkowaniem".
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#6
Witam.

Z klejów wikolopodobnych nie zamierzam rezygnować, dobrze nadają się do klejenia na styk, do podklejania niewielkich elementów, zalewania szpar, usztywniania i ogólnej konstrukcji szkieletu.
Poza tym trzeba wykorzystać do czegoś te kleje, które już kupiłem :wink:

Nieco odbiegając od tematu: polecacie, Drodzy Forumowicze, jakieś popularne farby do malowania materiałów nie-tekturowych ?
Chodzi głównie o malowanie detali typu odrutowania, uchwyty, blaszki itp. Oczywiście - cena dla ludu.
Odpowiedz
#7
Od czasu kiedy zabrakło w sklepach prawdziwego HERMOLU (po przejściu przez niezbyt udany etap kleju polimerowego) używam BCG i Universal Classic f-my Pattex. BCG do klejenia, Universal do podklejania. Do klejenia punktowego np. drutów SG.
Najważniejsze to próbować znaleźć dla siebie odpowiedni klej.
Odpowiedz
#8
A ja się stałem wyznawcą specyfiku o nazwie PATTEX UNIVERSAL CLASSIC. Działa dokładnie tak samo jak butapirazol, ale dużo mniej emituje uatrakcyjniacze zapachowe. To tyle.
Odpowiedz
#9
A  ja z kolei zacząłem eksperymentować z klejem Pattex do butów - http://www.pattex.pl/content/view/160/197/
Gdy posmaruje się obie łączone powierzchnie,  łapie całkiem silnie. Ma zaletę bycia transparentnym.
Odpowiedz
#10
Witam!!!

Co do kleju to najlepszy klej jaki używałem do modeli to był chyba Hermol Libelli. Ale niestety już go nie produkują. Zamiast tego kleju znalazłem i używam już kawałek czasu równie dobry, myślę że godny miana następcy, klej HERMOL M. Tutaj link http://www.swiatmodeli.com/hermol-p-17.html
Kupuje się na zamówienie internetowe. Zwykle produkują go co pół roku i podają datę aktualnej partii produkcyjnej. Dla mnie ten klej jest równie rewelacyjny co Hermol Libelli. Co do kleju polimerowego firmy Dragon to rzeczywiście mniej śmierdzi, ale jest po prostu zbyt gęsty i ciężej się nim posługiwać. Skleiłem tym klejem jeden model i stwierdziłem, że muszę porozglądać się za innym klejem i wtedy wpadł mi w ręce HERMOL M. Naprawdę jak ktoś używał dawniej Hermol Libelli to ten klej jest dla niego.

Pozdrawiam i Najlepszego w Nowym Roku!!!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kolejne pytanie świeżaka ? Fasol84 6 565 09-01-2024, 06:24
Ostatni post: skarczew
  Pytanie do modelarzy kolejowych (ale nie tylko). harkonnen 3 1,996 09-07-2022, 08:09
Ostatni post: łosiu
  [P] Dziurkować czy nie? - oto jest pytanie Bialy 6 3,571 14-09-2020, 02:56
Ostatni post: Jaroslav
  Klej Cyjanoakrylowy Karas 7 4,074 18-01-2017, 11:31
Ostatni post: ges
  [pytanie] ijn Nachi Angraf model piotr74 5 4,326 04-02-2016, 01:19
Ostatni post: piotr74
  [Pytanie] PZL-130 TC II "Orlik" z Orlika Gonzo 0 2,196 13-04-2015, 08:08
Ostatni post: Gonzo
  [Pytanie/Galeria] podstawka do modeli Gonzo 7 4,871 29-01-2015, 09:01
Ostatni post: Gonzo
  PYTANIE- Akizuki czy Fuyuzuki. fishbed 2 3,287 06-11-2014, 07:43
Ostatni post: fishbed
  Podklejanie, klej, tektura, strzykawki, igły i szpachla. awryg 5 5,799 08-10-2014, 07:49
Ostatni post: Lesio73
  [pytanie] Jakiś kuter torpedowy z MM. zablo1978 2 2,588 27-07-2014, 09:24
Ostatni post: arek1981

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości