Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samolot PZL 102 "KOS"
#1
  Mam pytanie:
  Czy pamięta ktoś piękny sportowo - szkoleniowy maleńki samolocik PZL 102 "KOS"?
  Piękna to była maszynka, niezwykle prosta w budowie i przyjemną sylwetkę posiadała. Wyprodukowano tylko bardzo krótką serię sprzedaną za granicę zresztą (min.do Libanu), ale przecież latawiec ten należy również do historii polskich skrzydeł!
  Budowałem tego kartoniaka w latach sześćdziesiątych; wydany był prawdopodobnie przez wydawnictwo MON.
  Gdyby któryś z Wiece Szanownych Panów Autorów wycinanek chciał zainteresować się tym tematem, mielibyśmy piękny modelik na dodatek nadający się zarówno dla asów kartoniarstwa, jak i dla tych mniej "asowych", a przy tym maleńki, ale przecież kawałek historii naszego lotnictwa...
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#2
Dla ułatwienia sobie życia projektowego  kupujemy 27 numer "Planów Modelarskich " i jedziemy z koksem .
Odpowiedz
#3
                                                           PIĘKNIE!!!!!!!!
   Jestem ustysfakcjonowany błyskawicznym odzewem. Myślę, że to będzie bardzo wdzięczny modelik. Proponowałbym, o ile to możliwe, zaprojektować go w skali 1:33 w wersjach dla początkujących i zaawansowanych kartoniarzy. Oczywiście, nic nie narzucam, ale sądzę, iż to najpopularniejsza skala, a samolocik nadaje się do wykonania w różnej skali trudności...
   Na cóż nam szukać wzorów za granicą (np"Chipmunk", czy "Jodel"), kiedy mamy swoje, wcale nie gorsze, a nawet lepsze!
   Pozwolisz, że zapytam: czy samolot "KANIA" (2) konstruowany min do holowania szybowców, mający zastąpić wysłużonego już wówczas CSS 13 (PO2) jest Ci również znany? "Plany Modelarskie" wydały kiedyś, w latach sześćdziesiątych bodajże, jego rysunki również...
   Samolot skonstruowano w mało efektownym układzie - typowy "parasol"; ale jaki efektywny!
   Na pokazach lotniczych na lotnisku w Gdańsku, a były takowe organizowane co roku przez wojsko i Aeroklub Gdański na okoliczność Dnia Lotnictwa w sierpniu, w ok 1960 (a może trochę później?) roku widziałem, jak samolot ten wystartował z czterema (!!!) szybowcami na holu!.
   -  "Cudze chwalimy, swego nie znamy"...
   A czteromotorowy MD 12?... A PZL "WICHER"? A cała gama podniebnych piękności - szybowców?...
                            Pozdrawiam i śmiem w imieniu zapomnianych epizodów historii naszego lotnictwa, tudzież konstruktorów gorąco podziękować.
                                                                                                                                            - ZbiG -
   PS: - wiele jeszcze innych, nie tylko w dziedzinie lotnictwa projektów i wynalazków przepadło gdzieś w pomroce dziejów udupionych bądź przez zazdrosną konkurencję, czy koniunkturalizm polityczny (WIELKI BRAT!). Niektóre z nich przeflancowano na obcy grunt, inne po prostu wykradziono!
   Wdzięczne to zadanie modelarstwa i modelarzy przypominać nowym pokoleniom o tych faktach. Nie wypadliśmy sroce spod ogona i swój udział w rozwoju techniki światowej (i nie tylko techniki) mamy! Teraz  "Polska to dziwna i dzika kraj", ale przecież nie zawsze tak było!
   Mam wielką nadzieję, iż projekt pięknie gwiżdżacego ptaszka "wypali", - i, -i z góry gorąco dziekuję! - i, jeżeli można, pierwszy piszę się w szeregi klientów na niego.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#4
ZbiG niestety muszę Cię zmartwić . Dokonałeś  kolejnej nadinterpretacji moich wypowiedzi . Fakt ,że podałem numer "Planów Modelarskich " na podstawie  których " Być Może " da się opracować model kartonowy tego samolotu ,oraz napisałem , że " jedziemy z koksem " - wcale ,a  wcale nie jest równoznaczne z tym , że to właśnie ja mam zaprojektować ten  niszowy temat .
Odpowiedz
#5
   Szkoda. Miałem nadzieję na dobrze opracowaną, ciekawą historycznie wycinankę. W masowym zalewie różnych takich tam meserszmitów i zer, czy innych junkiersów i spitfirów byłby to swego rodzaju rodzynek. Albowiem służący do latania aparat niekoniecznie musi być narzędziem mordu; może być źródłem odczuć estetycznych całkiem innego, wyższego rzędu...  
  Ha! - Mówi się: trudno... "Niszowy temat"...
  I przepraszam za kolejną nadinterpretację wypowiedzi. Mój błąd. Moja wina. Postaram się unikać ich w przyszłości. Unikać w ogóle.
                                                                                         - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#6
Ja bym mógł koledze opracowanie tegoż samolociku zaproponować... tyle, że on to robi ręcznie, a takie coś teraz nikogo nie interesuje  ???
Odpowiedz
#7
    Ręcznie... - a jak ma robić: nożnie? Modele rysowane ręcznie mają "duszę"; Autor zostawia na wycinance swój jakiś charakterystyczny rys. Modele końputerowe są na pewno w jakiś sposób "lepsze". Ale, niekoniecznie przez to przyjemniejsze...
  Zaciekawiłeś mnie, Bullet tą propozycją opracowania wycinanki. Jeżeli można, to prosiłbym o więcej informacji; może na PW?
                              Pozdrawiam -                - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#8
Witam. To i ja niesmiało swój akces składam. Bullet jeżeli będą potrzebne plany to proszę pisać na pw postaram się pomóc. Jest tyle przepieknych polskich konstrukcji i NIE WIERZĘ że nie znajdą się nabywcy, jeżeli stworzyć z tego np. cykl bądź serię wzorowaną na plastikowych tzw. short run-ach. Nie trzeba od razu 3000 tysięcznego nakładu.
Pozdrawiam.
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#9
                              DZIĘKUJĘ.
  I myślę (co prawda, z trudem wielkim, tylko raz na jakiś czas i niewiele, gdyż to męczy), iż nie muszą to koniecznie być modele "wypasione na full", często bowiem dokumentacja takich obiektów jest niepełna (jak czegoś ćwierć, albo pół...), czy zgoła fragmentaryczna.  Jednak: chcieć, to móć!
  I tym zawołaniem pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym tematem -        - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#10
Z ciekawości wpisałem W Googlach "PZL 102 Kos" aby zobaczyć jak wygląda ten samolocik i w jednym z wyników było coś takiego:
http://forum.lotniczapolska.pl/read.php?17,12254,18465
Ktoś na tym forum w 2007 roku oferował nieodpłatnie dokumentację tego samolotu i podał @.
Może to kogoś zainteresuje z tutaj zainteresowanych Big Grin.
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#11
Wątpię, żeby to było jeszcze aktualne, ale napisałem. Jednak nie zdziwię się, gdy zostanę przez tego kogoś wyśmiany  :mrgreen:
Odpowiedz
#12
Poproszę Marka może podejmie temat kosa.
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#13
    Zbyt piękne, abym uznał to za możliwe. Ktoś tam kiedyś uznał to za temat "niszowy", czy jakoś tak...
                        Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie -                - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#14
Bo to JEST temat niszowy ,a jego opracowanie wcale nie zmienia jego statusu .
Odpowiedz
#15
(02-10-2010, 01:53)mikoaj68 link napisał(a):Poproszę Marka może podejmie temat kosa.
Jeśli to się powiedzie, zatem ja nie będę już potrzebny.
Odpowiedz
#16
Tak właśnie przeglądam sobie plik "Nowe Oferty 16-10-2010" w kategorii "Modele kartonowe" i co widzę:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1277286843

W myśl zasad na forum oświadczam, że nie jest to moja aukcja, ot tylko nawiązanie do tematu postu.
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#17
  To właśnie ten, który wykonałem. Niestety, do dzisiejszych czasów nie zachował się.
  Prawda, że piękny?
  Wrajcik! dziekuję za przypomnienie!
  Kupiłbym, ale cena zbyt słona nawet dla mnie...
                  Pozdrawiam -              - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#18
Wichra w 33 mogę obiecać, bo mam go na swojej liście...
Odpowiedz
#19
  Jestem ZA. Będzie, to biorę. ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#20
No to ja tez poczekam na "Wichra" Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości