Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ
Brawo! Teraz czekamy na tender Smile
Odpowiedz
Mam nadzieję, że się wyspałeś Smile

Gratuluję! Ogrom pracy za Tobą ale wydaje mi się, że osiągnąłeś ideał .... I dziękuję Ci za wrażenia jakich mi dostarczyłeś tą relacją i modelem Smile
Odpowiedz
To jest inny poziom modelarstwa. Gratuluję cierpliwości i osiągniętego efektu.

Piękny model.

Pozdrawiam,
Bonk
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
I cóż tu pisać - Piękny...
Odpowiedz
witam
dla mnie ten model to mistrzostwo świata... mam nadzieję ze go wystawisz w takim konkursie PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
Krytykę też można wpisać?  No to na nasze forum Ty się nie nadajesz. Po co.  Ludzi dołować? o frustracje przyprawiać?  czy może skłaniać marzyć jak o szóstce w lotka?  No dobrze, marzenia nie są karalne, więc sobie pomarzę.
Odpowiedz
No to ja podsumuje te 7 lat jednym słowem :
MAJSTERSZTYK!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gratulacje!
PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za miłe uwagi.

Mefisto, pewnie gdzieś pojadę na wystawę z tym modelem, ale gdzie, na razie na 100 % nie wiem. Mam w planach wyjazd do Wrocławia, Inowrocławia, Szczecina, może też Przeciszowa.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Panie Precyzyjny, aż wbiło mnie w fotel jak zobaczyłem wykonaną przez Pana lokomotywę.
Szacun wielki za mistrzowską jakość wykonania , a także 7 letnie zaparcie i wolę.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
Witam dłuższej przerwie w prowadzeniu relacji, minął rok, ale widzę po wpisach, że specjalnie nikt nie tęsknił Smile

To, że nie było wpisów na forum nie znaczy, że przy modelu nic się nie działo. Wprost przeciwnie, najpierw zaprojektowałem cały tender od podstaw, następnie skleiłem wszystkie elementy składowe tendra. Teraz będę je po kolei malował, dostawiał do gotowych elementów i prezentował efekty mojej pracy na forum.

Na początek elementy podwozia tendra, czyli wózki jezdne z kołami. Połączenie wózków z ramą tendra jest dość uproszczone, nie mam żadnych planów tego elementu, a na zdjęciach prawdziwego tendra niewiele widać. Podobnie będzie w modelu, to co teraz widać od góry, po sklejeniu będzie prawie niewidoczne. Wózki nie są jeszcze kompletne, brakuje hamulców, całość ostatecznie będzie jeszcze dobrudzona różnymi pyłami. Na zdjęciach w słońcu wózki wydają się być bardzo czerwone i błyszczące, w rzeczywistości widać lepiej czarne i tłuste zabrudzenia, a wózki są bardziej matowe, jak na ostatnim zdjęciu.

[Obrazek: IMGP91221.jpg]

[Obrazek: IMGP91231.jpg]

[Obrazek: IMGP91241.jpg]

[Obrazek: IMGP9127.jpg]

[Obrazek: IMGP9132.jpg]

[Obrazek: IMGP9140.jpg]

[Obrazek: IMGP9149.jpg]

[Obrazek: IMGP9163.jpg]

[Obrazek: IMGP9171.jpg]

[Obrazek: IMGP91581.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Na pewno ktoś tęsknił. Może nawet powstały "Grupy Wspólnej Tęsknoty"  Big Grin
Prawda jest taka, że nie ma co poganiać takiej roboty.
Ciesze się, że dalej dłubiesz, bo jest na co popatrzeń, mimo że kolejnictwo jest dla mnie obcą dziedziną.
Odpowiedz
To, że nikt Cię nie poganiał to nie znaczy, że nie tęskniliśmy Smile
Odpowiedz
Koła chyba z żywicy lane, maźnice -mistrzostwo świata :-)
Jak skończysz(myślę że 5 lat wystarczy:-) ), to mam dla ciebie nową propozycję:
[Obrazek: F1DjRxb.png]
Pozdrawiam :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Darecki IV, koła niektóre z żywicy, ale pierwsze dwa zrobiłem z kartonu, a dokładnie warstw wycinanych laserowo, sklejanych ze sobą i szlifowanych. Ale jak zrobienie 2 kół zajęło mi 10 dni, od pilnika zrobiły mi się odciski i nawdychałem się kleju cyjanoakrylowego, to dałem jedno koledze do zrobienia żywicznych klonów. Mam kilka zdjęć koła - matki od tendra w początkowej fazie szlifowania. Psiknięcie podkładem w czasie pracy ułatwia szlifowanie, bo widać dokładnie wszystkie niedoróbki.

[Obrazek: IMG_7120.jpg]

[Obrazek: IMG_7121.jpg]

[Obrazek: IMG_7325.jpg]

[Obrazek: IMG_7331.jpg]

A tutaj dodatkowo zdjęcie elementów składowych ramy wózka przed zmontowaniem.

[Obrazek: IMG_2973.jpg]

Tender jest w końcowej fazie prac, gdybym się postarał, to bym go skończył w miesiąc. Ale nie samym tendrem żyje człowiek, model robię co jakiś czas, jak mi się zachce, nie uważam się za modelarza, więcej czytam (około 70-100 książek rocznie), więc chyba jestem czytelnikiem Smile
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Cytat:Ale jak zrobienie 2 kół zajęło mi 10 dni 


Nie mam pytań.  Big Grin
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
Znam twoje metody, i nie mam nic przeciwko stosowaniu żywicznych kół, sam je stosuję bo szlifowanie tylu sztuk to masakra -szkoda życia :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Dla mnie jesteś magikiem ?
Uwielbiam tak prezentowane prace...
Ja już nie pokazuje warsztatowych wypocin .
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
Wózki jeszcze nie ukończone, hamulce są na etapie brudzenia, ale do szczęścia brakuje mi słonecznej pogody, bo w pochmurny dzień można z pigmentami przesadzić. Tymczasem przedstawiam jak wykonałem skrzynię wodno-węglową tendra. Jest ona po początkowym ubrudzeniu, ostateczne nastąpi po przyklejeniu wszystkich elementów wyposażenia. W środku widać otwory technologiczne, ten od przodu służył do nakładania na kątownik przy suszeniu, a te 2 otworki na górze umożliwiały bezproblemowe chwytanie palcami tendra w trakcie pracy, bez obawy, że zostawię na farbie lub pigmencie odciski palców. Po nasypaniu węgla do skrzyni, otwory te będą niewidoczne.

Otworki pod nity tym razem były wycinane laserem, próby ręcznego wycinania igłą od strzykawki skończyły się niepowodzeniem, z powodu słabej wytrzymałości kartonu. Na niektórych krawędziach odległość między nitami wynosi tylko 0,6 mm i karton się po prostu rozrywał, po zrobieniu kolejnego otworka.  

[Obrazek: IMGP91831.jpg]

[Obrazek: IMGP91861.jpg]

[Obrazek: IMGP9192.jpg]

[Obrazek: IMGP91971.jpg]

[Obrazek: IMGP92561.jpg]

[Obrazek: IMGP92641.jpg]

[Obrazek: IMGP92701.jpg]

[Obrazek: IMGP92752.jpg]

Tender będzie bardziej ubrudzony niż parowóz, ale i tak w miarę delikatnie. Skrzynia z boku w większej części jest ciut jaśniejsza, bo tam przy nawadnianiu wylewała się woda i spływając, robiła ślady zacieków i zakamienienie.

Na fotkach prawdziwych pojazdów widać, że nieraz było tak brudno, że nie było widać farby, zwłaszcza przy podwoziu. Poniżej fotka z kolekcji Geoffa Plumba przedstawiająca identyczny tender, wózki tak naprawdę są czerwone, widać to na pokrywach maźnic.

[Obrazek: brudzenie_tendra_pt31.jpg]

Zgadnie ktoś, ile nitów będzie wykonanych w modelu tendra ?
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
w ch...j

Big Grin
Odpowiedz
na pewno 3000
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
cztery tysiące dwieście trzydzieści siedem, może osiem.
Odpowiedz
Pewnie są nitowania w miejscach, których nie widzimy. Stawiam na 5328 szt.  Smile
Odpowiedz
Niesamowite Smile

A nitów jest 3600
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za miłe uwagi.

Pora wyjaśnić nitową zagadkę.W całym tendrze będzie wykonanych 4007 szt. nitów. Nity są różnej wielkość, najwięcej jest 1 mm, ale są też 0,5 mm i 1,5 mm. Uprzedzam, że nie musiałem ręcznie liczyć nity, zrobiłem to w programie Corel Draw, w którym powstał projekt tendra. Wystarczyło zgromadzić wszystkie elementy, w których zaplanowane były nity, a następnie wybrać odpowiednią warstwę i wszystkie nity, a właściwie otworki pod nity, zaznaczyć. Program w ułamku sekundy podaje wynik, że znaczono 4007 obiektów (na rysunku zaznaczyłem zielonym).

[Obrazek: nity.jpg]

Najbliższy prawdy był kolega Kilminster, który podał na innym forum liczbę 4232.

Dla uzupełnienia dodam, że w modelu jest około 9000 szt. drobnicy, czyli nitów, śrub, podkładek, nakrętek i zawleczek. Cały model, uwzględniając każdy oddzielny element, z nitami 0,5 mm włącznie, będzie składał się z około 35000 części.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Lukee też był blisko  Big Grin

Powiedz w jakim pliku, rozszerzeniem najlepiej zanieść materiał do firmy, która wycina laserem?
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,116 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,558 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,960 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Trawler "Lappland" czyli płyniemy na łowy, HMV, 1:250 yogi 39 7,335 15-02-2023, 02:07
Ostatni post: Raven
  Argentyński rogal czyli croassant d'argent, a po prostu citroen K1 radett 57 15,215 26-04-2022, 09:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  [R]"Tankhafen" czyli budujemy port naftowy... HMV, 1:250 yogi 90 24,637 08-05-2021, 09:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [R] „Kleine Werft” czyli budujemy małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 149 53,471 02-02-2020, 09:38
Ostatni post: yogi
  PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski rowin 46 22,308 28-11-2019, 02:16
Ostatni post: Raven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości