Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ
Gregory, jeżeli coś leciało z kranika, to chyba woda i to pod małym ciśnieniem. Nie mam pewności, ale możliwe, że to dodatkowy sposób sprawdzenia minimalnego poziomu wody w tendrze, wskaźnik z prawej mógł się popsuć, zaciąć itp, a woda z kranika zawsze popłynie, no chyba, że jej jest za mało i poziom jest poniżej kranika.
Podobne rozwiązanie jest zastosowane w budce maszynisty, jest wskaźnik z lewej strony (taki czerwony prostokąt z szybkami w kratkę), a po prawej 3 kurki probiercze (pod zegarami 3 poziome małe dźwigienki).    

[Obrazek: 02d.jpg]

Ale to tylko moje domysły, nie poparte wiedzą z literatury fachowej.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Może pytanie dziwne o kran ale nie wiedziałem, że w tendrach po za węglem była przewożona woda. A teraz już wiem  Rolleyes
Odpowiedz
Woda w parowozie, to podstawa działania, wszystkie kluczowe zespoły były napędzane parą wodną: silniki napędowe, turbogenerator, sprężarka. Taki tender to przede wszystkim zbiornik na wodę, której było ze 3-4 razy więcej niż węgla. Przykładowo w tendrze, którego teraz buduję model, mieściły się 32 m3 wody, czyli 32 tony, a węgla tylko 9 ton.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Nie martw się Grzesiu, ja kiedyś też myślałem, że parowozy są na węgiel Wink .... ale okazuje się, że woda jest ważniejsza i zużywana w dużo większych ilościach (tak jak napisał Precyzyjny).
A jeszcze niedawno zostałem uświadomiony co to są piasecznice i dlaczego do parowozów sypie się piasek (... myślałem, że do dogaszania kotła).
Odpowiedz
Dzięki Precyzyjny za odpowiedź, dokładnie o to mi chodziło!
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
Witam

Skończyłem całkowicie podwozie tendra, czyli zrobiłem cały układ hamulcowy, wykonałem oliwiarki, zamontowałem wózki jezdne na stałe. Łańcuszki łączące wózki z ramą zrobiłem z drutu, nawijając go na spłaszczoną plastikową rurkę. Następnie powstałą spiralkę rozciąłem nożykiem i z uzyskanych ogniwek zmontowałem łańcuszek, doginając końcówki ogniw małym jubilerskim szczypcami. Najwięcej jednak pracy wymagał zawór, który w modelu ma wymiary 14 x 12 x 8 mm i składał się z około 80 części. To ten element na pierwszych fotkach z kulką i dźwigienkami, kulka jest zrobiona z łebka od dużej szpilki.

Do zakończenia relacji z budowy tendra zostały już tylko 2-3 wpisy.

[Obrazek: IMG_32081.jpg]

[Obrazek: IMG_32151.jpg]

[Obrazek: IMG_32211.jpg]

[Obrazek: IMGP97702.jpg]

[Obrazek: IMGP97901.jpg]

[Obrazek: IMGP97921.jpg]

[Obrazek: IMGP99071.jpg]

[Obrazek: IMGP99111.jpg]

[Obrazek: IMGP99121.jpg]

[Obrazek: IMGP99131.jpg]

[Obrazek: IMGP99141.jpg]

[Obrazek: IMGP99261.jpg]

[Obrazek: IMGP99281.jpg]

[Obrazek: IMGP99331.jpg]

[Obrazek: IMGP99381.jpg]

[Obrazek: IMGP99391.jpg]

[Obrazek: IMGP99402.jpg]

[Obrazek: IMGP99404.jpg]

[Obrazek: IMGP99405.jpg]

[Obrazek: IMGP99406.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Piękny!
Świetna robota!
Gratuluję i podziwiam.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
Cudo, cudo, cudo Smile
Odpowiedz
Przygnębiający widok...

...w sensie własnej samoocenyWink
Odpowiedz
Dorobiłem parę elementów z tyłu tendra - lampy, przewody, poręcze, tabliczki, zderzaki, sprzęgi i takie tamSmile  Oznakowanie Pu29 - 1 zrobiłem przy pomocy szablonu farbką akrylową za pomocą pędzla, następnie przeszlifowałem całość papierem 1200 i przybrudziłem czarnym pigmentem. Paproch na oznakowaniu, widoczny na kilku fotkach, już został usunięty.

[Obrazek: IMGP0002.jpg]

[Obrazek: IMGP0005.jpg]

[Obrazek: IMGP0006.jpg]

[Obrazek: IMGP0010.jpg]

[Obrazek: IMGP0013.jpg]

[Obrazek: IMGP0017.jpg]

[Obrazek: IMGP9992.jpg]

[Obrazek: IMGP9995.jpg]

[Obrazek: IMGP9996.jpg]

[Obrazek: IMGP9988.jpg]

[Obrazek: IMGP0021.jpg]

[Obrazek: IMGP0018.jpg]

W następnym odcinku m.in. "węże", czyli przewody zasilające parowóz w wodę oraz inne drobiazgi. Będzie to ostatni odcinek z budowy tendra, później zostanie już tylko galeria tendra i jak zrobi się cieplej, to plenerowa galeria całego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Pikny!
Kawał dobrej roboty.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
Love me TENDER Smile
Odpowiedz
Przepiekny model. Sam tender moze byc oddzielnym obiektem zachwytu. Takze po zlozeniu w calosc pewnie bedzie kumulacja. Gratuluje kunsztu modelarskiego.
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
1 Klasa, Przepiękny model!
PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
Dzisiaj przedstawiam galerię z fotkami gotowego tendra 32D29. Przybyło na koniec kilka elementów m.in.: boczne skrzynie na narzędzia, długie grace do czyszczenia paleniska, dodatkowe drewniane podwyższenie skrzyni węglowej, łopata do węgla, miotła, drabinki, instalacja ogrzewania parowego, złącza przewodów wodnych (czyli tzw. rury). Na koniec nasypałem do skrzyni prawdziwego węgla, który kiedyś otrzymałem od drużyny parowozu Ty2 podczas parady w Wolsztynie, już bardziej parowozowego węgla być nie możeSmile
Miałem kłopot z wykonanie rur, prosty odcinek wychodził ładnie, ale jak trzeba go było wygiąć, to robiła się brzydka harmonijka, karby też nie są ładne, bo rurka termokurczliwa po obkurczeniu tworzyła dość grubą ściankę, no cóż, będę musiał jakoś z tym żyć. Wszystkie rury i przewody łączące tender z parowozem są jakby przecięte, ich końce znajdują się przy parowozie i jak się dosunie obie części, to przecięcie nie rzuca się w oczy.

Fotek narobiłem ponad 160 w różnych ujęciach. Gdy na wybór i korektę zdjęć poświęciłem więcej czasu, niż na ich wykonanie, to dałem sobie spokój z selekcją i zamieszczam wszystkie, które mi zostały, bo przecież i tak najbardziej lubicie oglądać fotki.

[Obrazek: IMGP0001.jpg]

[Obrazek: IMGP0002.jpg]

[Obrazek: IMGP0003.jpg]

[Obrazek: IMGP0004.jpg]

[Obrazek: IMGP0005.jpg]

[Obrazek: IMGP0006.jpg]

[Obrazek: IMGP0007.jpg]

[Obrazek: IMGP0008.jpg]

[Obrazek: IMGP0009.jpg]

[Obrazek: IMGP0010.jpg]

[Obrazek: IMGP0011.jpg]

[Obrazek: IMGP0012.jpg]

[Obrazek: IMGP0013.jpg]

[Obrazek: IMGP0014.jpg]

[Obrazek: IMGP0015.jpg]

[Obrazek: IMGP0016.jpg]

[Obrazek: IMGP0017.jpg]

[Obrazek: IMGP0018.jpg]

[Obrazek: IMGP0019.jpg]

[Obrazek: IMGP0020.jpg]

[Obrazek: IMGP0021.jpg]

[Obrazek: IMGP0022.jpg]

[Obrazek: IMGP0023.jpg]

[Obrazek: IMGP0024.jpg]

[Obrazek: IMGP0025.jpg]

[Obrazek: IMGP0026.jpg]

[Obrazek: IMGP0027.jpg]

[Obrazek: IMGP0028.jpg]

[Obrazek: IMGP0029.jpg]

[Obrazek: IMGP0030.jpg]

[Obrazek: IMGP0031.jpg]

[Obrazek: IMGP0032.jpg]

[Obrazek: IMGP0033.jpg]

[Obrazek: IMGP0034.jpg]

[Obrazek: IMGP0035.jpg]

[Obrazek: IMGP0036.jpg]

[Obrazek: IMGP0037.jpg]

Pozostało mi jeszcze zaprezentować podstawkę po model w postaci torowiska i zrobić finałową galerię parowozu z tendrem, ale to w następnym miesiącu.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Niesamowite!!!
Odpowiedz
Klasa Mariusz !! :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Kosmos! Fantastyczna praca!
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
Co tu pisać.
Super, ekstra !
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
W jaki sposób robisz zdjęcia, tzn używasz namiotu bezcieniowego czy inaczej sobie radzisz? Jakość modelu i same zdjęcia to jakiś odlot  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za wyrazy uznania, ocena wystawiona przez modelarzy, często prawdziwych speców i mistrzów znających się na rzeczy, jest dla mnie najcenniejsza.

Yogi, zdjęcia modelu są robione na tarasie w świetle naturalnym, ale przy lekko zachmurzonym niebie. Model leży na stole, na płycie drewnianej, taka sama płyta jest w tle.
Do zrobienia zdjęć całego modelu, mój stolik i płyty są niestety są za małe.

Dodatkowo uwagi pisane na innym forum, może tutaj też się przydadzą:

Tabliczki są zrobione z kropli żywicy rozprowadzonej na prostokącie o odpowiednim wymiarze, następnie pomalowanej na żółto i naklejonej kalkomanii z napisem Uwaga...

Miotła owszem ma trochę grube witki, ale to najcieńsze naturalne gałązki jakie udało mi się znaleźć w pobliskim lesie. Patyczki mają zaletę, że wyglądają naturalnie bez malowania. Macie jakiś inny pomysł na zrobienie takiej miotły ?

Węgiel jest najprawdziwszy, pisałem o tym w poprzednim wpisie. Węgiel potłuczony młotkiem segreguję na sicie, odpowiedniej wielkości kawałki wrzucam do słoika 0,5 l, nalewam łyżkę stołową wikolu i wody. Mieszam wszystko, aż się dokładnie oblepi, następnie nakładam na model. po wyschnięciu nic się nie brudzi i wszystko trzyma się razem.

Na koniec na zachętę jedno zdjęcie całego modelu, nie zwracajcie uwagi na kiepski fotomontaż z tłem, galeria końcowa będzie robiona w plenerze.

[Obrazek: 1200.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
No dobra, co następne ? :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
TU nie ma co piać. Tu trzeba podziwiać i gratulować !!! Piękny model, pięknego parowozu. NIESAMOWITE Big Grin Big Grin Big Grin PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_37
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
Pomęczę Was jeszcze ostatni raz przed pokazaniem końcowej galerii. Dzisiaj fotki podstawki po model wykonanej w formie torowiska. Nie jest to jakaś super diorama z roślinami tylko płaski fragment bez nasypu, jaki można było spotkać na obszarze stacji lub parowozowni. Szyny i podkładki torowe są od Maria, podkłady z listewek drewnianych, trochę podrapanych szczotką druciana, tłuczeń z kamyków ozdobnych kupionych kiedyś w Ikei. Kamyki wrzuciłem do słoja, nalałem trochę farby akrylowej, dodałem trochę wikolu i wody (proporcje 2:1:1). Po wymieszaniu nakładałem łyżeczką na podstawę, na której wcześniej ponaklejałem pomalowane podkłady. Po nałożeniu tej papki, wytarłem podkłady, poczekałem jak wyschnie i przykleiłem torowisko. Następnie całość brudzona pigmentami i pryśnięta lakierem akrylowym bezbarwnym matowym - metalizer na szynach należy wcześniej zabezpieczyć taśmą np. Tamiya.

[Obrazek: IMGP0986.jpg]

[Obrazek: IMGP0988.jpg]

[Obrazek: IMGP0989.jpg]

[Obrazek: IMGP0994.jpg]

Na koniec jeszcze stara fotka, na którą natrafiłem przypadkowo w internecie. Zdjęcie zostało zrobione w 1964 roku, przedstawia parowóz Pu29, chyba w gdyńskim porcie, bo widać żuraw i jakieś cysterny.

[Obrazek: Pu29_Gdynia_-_1964.jpg]

Na razie nie mam w planie następnego modelu. Zawsze pisałem, że czuję się bardziej czytelnikiem niż modelarzem. W swojej bibliotece mam 1875 książek, czytam około 100 rocznie, więc trochę czasu mi zajmie przeczytanie wszystkiego.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Mariusz weź mi tu nie sciemniaj, takie zdjęcie nie istnieje, to twój model Smile
Torowisko 1 klasa , jak cały model :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,558 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,960 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Trawler "Lappland" czyli płyniemy na łowy, HMV, 1:250 yogi 39 7,334 15-02-2023, 02:07
Ostatni post: Raven
  Argentyński rogal czyli croassant d'argent, a po prostu citroen K1 radett 57 15,214 26-04-2022, 09:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  [R]"Tankhafen" czyli budujemy port naftowy... HMV, 1:250 yogi 90 24,637 08-05-2021, 09:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [R] „Kleine Werft” czyli budujemy małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 149 53,459 02-02-2020, 09:38
Ostatni post: yogi
  PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski rowin 46 22,308 28-11-2019, 02:16
Ostatni post: Raven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości