Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ
Solo, też zwróciłem uwagę na szczelinę w tej nakrętce, będzie to poprawione.

Raczej po kilku przemyśleniach zdecyduję się na pomalowanie elementów przeniesienia napędu sprayem na czerwono. Kładzie się on cieniutką warstwą i nie zalewa detali. A na czerwonym można zrobić bardzo dobrze widoczne oleiste czarne zabrudzenia i metaliczne obtarcia metalizerem metodą suchego pędzla. 

Coś jak na zdjęciach Oelki z http://www.parowozy.com.pl, autorem fotek jest Wojtek Lis.

[Obrazek: 12.jpg]

[Obrazek: 28.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Mimo iż nie mam skali porównania jak duża jest ta nakrętka, to i tak myślę, że dla Ciebie nie będzie z tym większych problemów.

Co ciekawe zauważyłem że w Olce jest nakrętka koronowa z zawleczką a w Pu29 nie. Ktoś orientuje się dlaczego?
Czy ta nakrętka jest jakoś inaczej zabezpieczona przed odkręceniem?
Odpowiedz
Czy coś dzieje się dalej, bo już przez pól roku cisza?
Odpowiedz
Witam po długiej przerwie, Ci co liczyli na większe postępy w budowie modelu może będą zawiedzeni, bo to tylko kilka zdjęć. Pora pokazać jak poradziłem sobie z wykonaniem układu napędowego parowozu. Nawet nie starałem się specjalnie, aby usuwać jakieś grudki z nierozpuszczonych pigmentów i inne paprochy, bo chyba wygląda to bardziej naturalnie. Zdjęcia słabo oddają wszystkie barwy, zabrudzenia, smary, zaoliwienie, na żywo jest to lepiej widoczne.

[Obrazek: IMG_3730_zps805e51ff.jpg]

[Obrazek: IMG_3732_zps52105292.jpg]

[Obrazek: th_IMG_3677_zps7fdebacd.jpg] [Obrazek: th_IMG_3680_zpse221d94e.jpg] [Obrazek: th_IMG_3681_zps91e94e3d.jpg] [Obrazek: th_IMG_3682_zps387272c4.jpg] [Obrazek: th_IMG_3605_zpsed21f293.jpg]


[Obrazek: th_IMG_3702_zps8d5026f0.jpg] [Obrazek: th_IMG_3671_zps9ff83b18.jpg] [Obrazek: th_IMG_3604_zps2b6360bd.jpg] [Obrazek: th_IMG_3636_zps82bc867e.jpg] [Obrazek: th_IMG_3633_zps8ac7bdb3.jpg]

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Na moją pomoc nie licz.
1. Nie znam się na lokomotywach.
2. Za cienki jestem.
3. Tu się nie da nic zrobić lepiej.
(kolejność punktów przypadkowa)

Mogę jedynie wyrazić swoją opinię: mistrzostwo świata i opad szczęki.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Powinienem zacytować Spychacza, ale cytowanie nie działa.
Napiszę więc krótko: szacunek. To jest modelarstwo przez wielkie M.  :milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
Confusedhock:

Kiedy zobaczyłem pierwsze zdjęcie, myślałem, że jest to zdjęcie prawdziwego pojazdu, a nie modelu. Nie znam się co prawda na parowozach, ale wygląda to przepięknie.
Odpowiedz
Dobrze, że po tle można jeszcze odróżnić co jest zdjęciem lokomotywy a co jej modelu  :milbravo:
Odpowiedz
Witam

Potrzebna mi Wasza pomoc. Konkretnie szukam osoby, która mieszka w Warszawie lub tam będzie w najbliższych dniach, ma czas i ochotę udać się do Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej 1, by porobić kilka zdjęć. Stoi tam parowóz Pu29, którego model buduję.

[Obrazek: Pu29-3gnsz.jpg]

Wykonuję właśnie w swoim modelu stojak kotła wraz z popielnikiem...

[Obrazek: P80581061_zps5da57dd4.jpg]

i stwierdziłem w swoich zbiorach brak zdjęcia popielnika od dołu. Znajduje się tam właz, klapa do czyszczenia popielnika, na zdjęciu niżej w zielonym prostokącie.

[Obrazek: popielnik_zpsd609bd0a.jpg]

Poproszę uczynną osobę, jeśli się taka znajdzie, o zrobienie kilku zdjęć popielnika od dołu, tak aby było widać jaki ten właz ma kształt i zamocowanie. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzeum czynne:

PONIEDZIAŁEK w godz. 10.00 - 14.00 wstęp wolny.
WTOREK - NIEDZIELA w godz. 10.00 - 17.00
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Poraża mnie Twoja dokładność , i wkład włożonej pracy...
Jestem pełen uznania.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
Odwołuję poszukiwania osoby chętnej do pomocy, znalazł się już chętny kolega.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję koledze Kijasowi za pomoc w wykonaniu zdjęć.

Tutaj jedno ze zdjęć, które zrobił Kijas, pokazujące właz popielnika

[Obrazek: DSC_0035.JPG]

Resztę zdjęć można zobaczyć w galerii:
https://plus.google.com/photos/110612760...0870146833

Nie miałem zdjęć, był kłopot, mam zdjęcia, to teraz mam znowu problem. Ten właz (?) na zdjęciu w ogóle nie wygląda jak właz narysowany na oryginalnych planach parowozu

http://www.naukaipostep.pl/wp-content/up...20335p.jpg

W planach jest owalny, w rzeczywistości okrągły. Nie mam pojęcia, jakby ten właz miał się otwierać, bo chyba takie było jego funkcjonowanie, aby opróżnić popielnik. Nie widać żadnego mocowania, zawiasów, dźwigni za pomocą których można by było otworzyć klapę włazu.

Może jego wygląd, kiedy był używany, powinien być podobny do włazu, który zrobił Uboottd w swoim modelu ? Tak to wygląda na jego fotce zamieszczonej na stronie para.zonk.pl

[Obrazek: czajnik41.jpg]

Pytanie do znawców tematu: czy tak ten właz mógł tak wyglądać w czasach, gdy parowóz był czynny, czy też został on zaślepiony na stałe wyłącznie w celach ekspozycji muzealnej i obecny jego wygląd różni się od poprzedniego ?
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
A czy jeszcze jakiś parowóz miał taki sam właz? Czy tylko Pu29?
Ja mogę podskoczyć do lokomotywowni Kraków-Płaszów ale z gabarytowo podobnych lokomotyw stoi tam tylko Pt47 i chyba Ty51.
Mogę się wybrać i obfocić tylko czy jest sens?

Odpowiedz
Solo, dzięki za dobre chęci. Inne parowozy też miały taki właz, ale te, które wymieniłeś miały zupełnie inną konstrukcję, Ty51 podobnie jak w popielniku Ol49 widocznym na tym zdjęciu:

[Obrazek: 162.jpg]
Zdjęcie pochodzi ze strony http://parowozowniawolsztyn.pl

a w Pt47 były też uchylne klapy, ale nie w poprzek jak w Ty51, czy Ol49 tylko wzdłuż popielnika po obu stronach.

Podobny właz jak w Pu29 był np. w parowozie Ty23, który stoi jako eksponat w skansenie w Chabówce i Jaworzynie Śląskiej oraz na dworcu w Skierniewicach.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Będę niebawem w Świdnicy bo się wybieram do rodziny na urlopik.
Z chęcią przejadę się do Jaworzyny Śl. Może w sobotę lub w niedzielę odwiedzę skansen bo już parę lat tam nie byłem. Więc jeśli nikt nie zrobi fotek wcześniej to ja zrobię.
Odpowiedz
Solo jeśli będziesz miał możliwość porobienia zdjęć, to bardzo mnie to cieszy, z góry dziękuję. Musisz wiedzieć, że pod takim popielnikiem jest dość ciemno i zdjęcia trzeba robić przy lampie błyskowej.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Tak wiem że bywam tam ciemnoSmile Jakby co to będę miał ze sobą mały statywik żeby podziałać coś na dłuższym czasie Smile

Mam nadzieję że uda mi się zaglądnąć do Jaworzyny.
Odpowiedz
Witam .Wczoraj wracając z urlopu zajechałem do Chabówki zwiedzić skansen z parowozami a dzisiaj dopiero czytam że potrzebne są zdjęcia . Przykro mi że nie mogę pomóc


Odpowiedz
Byłem w Jaworzynie ale niestety. Popielnik jest taki jak ze zdjęcia z popielnikiem Olki.

Tak że nie pomogę za wiele Sad
Odpowiedz
Zobaczyłem twoją wiadomość z fotkami z 28 lipca, i myśle sobie oglądając - cholera, trzeba mieć zapał, żeby jechać gdzieś i robić zdjęcia orginału, żeby model zbudować, i to tak trudny.

I potem uświadomiłem sobie, że TO jest model. Niewiarygodne, gratuluje!
Odpowiedz
Solo, dziękuje za wykazanie dobrych chęci. Na razie zrobię ten właz tak jak jest obecnie zachowany, później zawsze mogę zrobić łatwo poprawki.

Ogniomiot, dziękuję za wyrazy uznania, ale do oryginału jeszcze mi daleko, jednak staram się, by było jakieś podobieństwo.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Tak patrzę na tą relacje i jestem w głębokim szoku, w życiu bym nie uwierzył że to karton.
Fantastyczne.
Życzę powodzenia i może się uda przyspieszyć prace w końcu wiele pucharów czeka do wzięcia.
Czekam na kolejne odsłony.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzisiaj skromny ciąg dalszy budowy. Zrobiłem podpory po kocioł i pod budkę maszynisty
oraz resorowanie tylnego wózka (uproszczone, bo po zamontowaniu podłogi budki maszynisty będzie prawie niewidoczne).

[Obrazek: IMG_3854_zps940dd83c.jpg]

[Obrazek: th_IMG_3853_zpsc1589922.jpg] [Obrazek: th_IMG_3888_zps7e08a720.jpg] [Obrazek: th_IMG_3893_zpsa889ded2.jpg]

[Obrazek: th_IMG_3897_zps24e61e0d.jpg] [Obrazek: th_IMG_3872_zps547df423.jpg] [Obrazek: th_IMG_3876_zps16017c1a.jpg]

[Obrazek: th_IMG_3901_zps52806cd6.jpg] [Obrazek: th_IMG_3902_zps08449bfa.jpg]

Trwają prace przy budowie kotła, główna część jest gotowa i pasuje idealnie do podpór. 

[Obrazek: th_IMG_3944_zps8aea7b46.jpg] [Obrazek: th_IMG_3922_zpsc879746a.jpg]

Teraz zabieram się za robienie osprzętu, który będzie zamontowany na kotle parowozu.

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.

PS. Darek12073, moja żona stwierdziła, że wazoników już wystarczy, dla niej to są blaszaki kurzołapy.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Podziwiam prace jaką wykonałeś przy tym parowozie, jest na kim się wzorować.
Bóg nie gra w kości.
Na macie: C.V. 38 (L3/38)

Skończone: M11/39 , L6/40
Odpowiedz
PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23
tyle od mnie.
Świetna robota.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,116 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,559 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,962 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Trawler "Lappland" czyli płyniemy na łowy, HMV, 1:250 yogi 39 7,343 15-02-2023, 02:07
Ostatni post: Raven
  Argentyński rogal czyli croassant d'argent, a po prostu citroen K1 radett 57 15,219 26-04-2022, 09:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  [R]"Tankhafen" czyli budujemy port naftowy... HMV, 1:250 yogi 90 24,646 08-05-2021, 09:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,362 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [R] „Kleine Werft” czyli budujemy małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 149 53,498 02-02-2020, 09:38
Ostatni post: yogi
  PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski rowin 46 22,316 28-11-2019, 02:16
Ostatni post: Raven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości