Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[RELACJA]USS Alabama BB-60 1943r 1:400
#1
Witam

Jako, że w moim małym głosowaniu wygrała Dakota, otwieram wątek z jej budowy Wink
Wycinanką podstawową jest pancernik South Dakota od pana Halińskiego. Jednakże nie musi być to akurat ten, żaden problem, zależy, który ma ciekawszy kamuflaż 8)
Do wyboru South Dakota BB-57, Indiana BB-58, Massachusetts BB-59(ciężko zapamiętać pisownie ;D) i Alabama BB-60.
Proszę o jakieś ładne foto, lub link gdzie znajdę coś wystarczającego Smile, dodam, że już trochę fotek zgromadziłem, ale głównie pomogą konstrukcyjnie(chciałbym trochę poprzeczkę podnieść). Ładnie się prezentuje Indiana z 1942r, np na tym foto:


[Obrazek: USS_Indiana_BB-58_1942.jpg]

Po wyborze odpowiednio zmodyfikuję tema postu Wink

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#2
No to zaczynaj !! Przyglądam się , im bardziej kolorowo tym lepiej :-)
Pzdr
Odpowiedz
#3
Tą stronę kolega oczywiście zna: http://navsource.org/
:mrgreen:
Popatrzę z przyjemnością zwłaszcza że SoDa to piękne okręty...
Chuck Norris potrafi okopać się w wodzie...

[Obrazek: sig,313269,7,1,4,1,11111101000000000000,1,___.jpeg]

[Obrazek: 181f3d86b992ab6b.png]
Odpowiedz
#4
Wszystkie cztery okręty w 1942 r. tuż po wejściu do służby miały ten sam wzór kamuflażu Ms 12R, choć oczywiście układ plam był różny, włączając Alabamę, którą wcielono jako ostatnią: próby morskie przechodziła w grudniu 1942.

Co do konkretnej jednostki, oraz wersji to już decyzję musisz podjąć sam. Są fajne plany Massachussetts w skali 1:350 dołączone do Technical Reference tego okrętu (autorstwa Waldkowiaka, pomniejszone z oryginalnych 1/192), jest oczywiście Warship Pictorial nr 32: wiele wielkoformatowych zdjęć okrętów typu na rozkładówkach (niektóre zdjęcia mają długośc 50 cm), jest też monografia Alabamy Roberta Sumralla. Na amerykańskim hostingu zdjęciowym flickr.com znajdziesz setki kolorowych zdjęć okrętów zachowanych jako muzea.

Samo opracowanie modelu kartonowego South Dakoty z AH jest legandarne pod względem przykładu...hmm...no nikt nie widział jej sklejonej, niektórzy próbowali, nie dali rady. Czeka Ciebie więc duże wyzwanie.
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
#5
No to spore wyzwanie mnie czeka ;D. Dla upartego nic trudnego, nigdy nie podchodzę do modeli z założeniem, że będzie wszystko pasować i jestem zapobiegawczy. To, że nie widziano go sklejonego jeszcze bardziej mnie zachęca do pracy Big Grin. I dzięki Sven za info wiedziałem, że można na Ciebie liczyć Wink

Wybór padł na USS Alabama BB-60 z 1943r, w takim oto kamuflażu:

[Obrazek: bb60-01.jpg]

Teraz już tylko otwierać GIMPA i czekać na efekty Cool

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#6
Świetnie, że zdecydowałeś się na ten okręt. USS South Dakota i jej bliźniaki to moim zdaniem najładniejsze amerykańskie pancerniki. A ten kamuflaż niewątpliwie nadaje im uroku. Marzy mi się, że któryś z nich ukaże się kiedyś w 1:200.
Powodzenia.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
To co powyżej przedstawiłeś to Alabama właśnie w kamuflażu o którym pisałem: Ms 12R, który nosiła bardzo krótko, zasadniczo chyba tylko od grudnia 1942, do początku 1943, czyli praktycznie tylko przez okres prób morskich i ćwiczeń zanim został skierowany do pierwszych działań wojennych czyli do momentu gdy trafił na Atlantyk do wspierania Royal Navy. W 1943 r. okręt nosił kamuflaż Ms 22. Najwcześniejsze zdjęcie okrętu w tym kamuflażu jest datowane na 3 marca 1943, natomiast ostatnie (kolorowe) zdjęcie w kamuflażu pierwotnym Ms 12R to coś ok. stycznia 1943.
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
#8
Ambitne. Tym mocniej trzymam kciuki za projekt PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#9
Ja też.
Coraz bardziej podoba mi się ta skala.
Odpowiedz
#10
Dziękuję za doping, na pewno was nie zawiodę Smile

Był jeszcze Indiana w bodajże Ms 32 taki trzy kolorowy kanciasty, ale nie przypadł mi do gustu, z resztą mam już Missouri w takim przygotowany PDT_Armataz_01_28

Skala 1:400 jest dobra dla tych, którzy mają mało miejsca w mieszkaniu i nie czują się zbytnio na siłach robić tę mrówczą pracę w 1:200 Wink

Więc teraz, aż obrobię ją na kompie i dopiero pierwsze foty arkuszy i drobnicy, bo od tego zacznę 8)

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#11
Powodzenia. Będę śledzić postępy.
Odpowiedz
#12
No to do dzieła Smile
Odpowiedz
#13
A więc działam.....

Po cięzkich zmaganiach Dakota powróciła na karton, w nowym wcieleniu. No i od razu zabrałem się do klejenia. Po 4 godzinach zmagań powstały oto te niekompletne wieże alt głównej.

[Obrazek: th_IMG_2395.jpg] [Obrazek: th_IMG_2392.jpg]

Zdjęcia takie sobie, ale lampy doświetlające odmówiły posłuszeństwa Tongue
Myśle, że model będzie sklejalny, choć nie rozgryzłem o co chodzi przy nadbudówce, ale dam rade.

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#14
Bardzo się cieszę, że  ruszyłeś z budową.
Odpowiedz
#15
Witam

Też się cieszę, że się cieszysz PDT_Armataz_01_28

Tak tydzień mi zajęło obrabianie go. Mogłem kamuflaż zrobić deko jaśniejszy(zapomniałem, że kolor na monitorze będzie ciemniejszy w połączeniu z barwionką ;D), ale za to pokład miodzio Big Grin, taki miał być w Rusiu....
Mam ochotę je dokończyć i się pochwalić, ale Admirał musi dostać burty i windy, więc dziś się tym zająłem 8-)
Chęci są, więc robota będzie szła, tylko najpierw elementy pokładu, potem kadłub.


PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#16
A ja się cieszę, że Wy się cieszycie i że mogę takie rzeczy poogladaćBig Grin
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#17
Podobno to pierwsza relacja z budowy tego wydania(aż mi się wierzyć nie chce), więc postaram się w miarę dokładnie opisać budowę dla potomności.

Ukończyłem wieże alt gł, brakuje tylko tratw, zasobników i działek, ale to podczas masówki wykonam. Dodałem też od siebie trochę elementów, chciałem, też zrobić na brzegach wieżyczki te niskie relingi, ale moja magiczna siateczka skręca się po wycięciu i brak mi nerwów, stanowiska 20mm, tez są przeinaczone :-P. Lufy proszą się o pokrowce, ale to się zobaczy(podpatrzę w Missouri).

[Obrazek: th_IMG_2440.jpg]

Poprzednie foto były tragiczne, więc teraz postarałem się o lepsze, choć warunków brak....

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#18
Ruto, z kartonem idzie Ci świetnie, tylko zrób coś z tymi lufami. Zupełnie nie pasują i moim zdaniem psują cały efekt. Zobacz jak robi lufy Jhradca w swoim Wichrze (post z 07.10.07)

http://www.konradus.com/forum/read.php?f...11&filtr=1

Wiem, że zupełnie inna skala, ale może spróbujesz. Szkoda, żeby psuły efekt końcowy.

Pozdrawiam i kibicuję dalej.
Odpowiedz
#19
Faktycznie po obejrzeniu jeszcze raz oryginału zauważyłem, że są "gładsze", poprostu te nawoje za grube. Zrobię jeszcze raz tą samą techniką i dodam fartuchy(z modeliny chyba). Co do linku, to nie moja liga, nie dorosłem do robienia takich skosów(zniecheca mnie ilość pracy) Tongue, ale cieszy mnie zainteresowanie moimi wypocinami takiego fachowca Smile

Pierwszy poziom nadbudówki. Nie sprawił problemu, tylko pokład lepiej wycinać po wewnętrznej stronie linii....

[Obrazek: IMG_2443.jpg]

PS. Wstyd mi za ten pomarańczowy retusz, ale błędy są po to, aby się na nich uczyć...

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#20
Żaden ze mnie fachowiec. Jest tu cała masa lepszych, a Twoja praca to nie wypociny. Uważam, że bardzo dobrze Ci idzie (gdyby nie te lufy :twistedSmile.
Skoro nie chcesz robić tak jak w linku, to oklej je chociaż cieńszym papierem i zeszlifuj krawędzie (te wzdłuż lufy) drobnym papierem ściernym. Spróbuj może okleić też cały drut, tak aby oklejka wystawała poza ten drut i żeby powstał otwór w lufie.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#21
Cześć.

Rzadko się zdarzało, żeby pokłady amerykańskich okrętów były w kolorze naturalnego drewna, zazwyczaj był to deckblue. Myślę, że i w tym przypadku tak było.
Na stronie navsource jest sporo fotek Alabamy, np takie:

http://www.navsource.org/archives/01/016015.jpg

Jeśli z góry założyłeś, że pozostawiasz pokłady "drewniane" to przepraszam za wtręt.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
W przypadku tego malowania, czyli Ms 12R wszystkie pokłady, powierzchnie poziome, oraz tzw "pół-poziome" były malowane kolorem Deck Blue (20-B). Zdjęcie wstawione przez Leszka pochodzi właśnie z okresu prób morskich, oraz szkolenia załogi, które Alabama przechodziła dokładnie w tym kamuflażu od grudnia 1942 do stycznia 1943. Ale patrząc na inne kolorowe zdjęcia pokładu Alabamy z tego okresu widzę, że farba miała połacie już tak jakby wytarte, nieco schodziła odsłąniając jaśniejsze pola.
[Obrazek: thumb_90_29_06_18_1_45_27.png]
Odpowiedz
#23
Witam

(25-11-2010, 07:52)Leszek Stachoń link napisał(a):Jeśli z góry założyłeś, że pozostawiasz pokłady "drewniane" to przepraszam za wtręt.

Pozdrawiam.

Rozmawiałem o tym już ze Spychaczem w relacji Ryśka Tongue Poprostu nie podoba mi się tak, bo wszystko się by zlało, a taki pokład mi się bardziej podoba(zwłaszcza, że dopiero niedawno odkryłem GIMPA i byłem bardzo zadowolony, iż mogę tak to wykonać,  w Rysiu nie pykło przez laser, a tu jest tak jak chciałem i nie wiem czy zauważyliście, ale jest też brud na pokładzie i rdza gdzieniegdzie), to jest właśnie przykład Twojej tezy, że musi to dawać zadowolenie Wink
Wszelkie uwagi mile widziane, np:

(25-11-2010, 10:49)Spychacz link napisał(a):Skoro nie chcesz robić tak jak w linku, to oklej je chociaż cieńszym papierem i zeszlifuj krawędzie (te wzdłuż lufy) drobnym papierem ściernym. Spróbuj może okleić też cały drut, tak aby oklejka wystawała poza ten drut i żeby powstał otwór w lufie.

Pozdrawiam

Bardzo ciekawy pomysł(to właśnie urok forum) na pewno go wypróbuje, tylko mam duże zamówienie(święta idą) i nie tyle czasu, co siły mi brak na budowę. Dziś miałem zrobić następny poziom, ale jednak dam sobie spokój mimo chęci. Może jutro wieczorem, albo w sobotę coś przedstawię...

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz
#24
Dobrze to zaczyna wyglądać  PDT_Armataz_01_34
Będę często podpatrywał  :mrgreen: bo jednak komuś, kiedyś dawno temu udało się popełnić ten okręcik w oryginalnej skali  :oops: :wink:
[Obrazek: e61e71ed459b647em.jpg]
(Niestety napotkał już nie jeden huragan od czasu wodowania w poprzednim wieku  PDT_Armataz_01_28)

PS. Trzymam kciuki !
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#25
PDT_Armataz_01_11 PDT_Armataz_01_11 PDT_Armataz_01_11 PDT_Armataz_01_11 PDT_Armataz_01_11
Poproszę fotkę zbliżenia nadbudówki, powoli zaczynam rozgryzać ten rys, ale byłaby bardzo pomocna, o ile jest możliwość...

PZDR
USN W NATARCIU
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  USS Alabama, (BB-60), BM, 1:200 Sven 27 10,617 20-04-2023, 10:33
Ostatni post: Sven
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,152 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości