Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o prawa autorskie
#1
Mam pytanko do szanownych kolegów. Mam zamiar wydać sobie prywatnie, bardzo nisko nakładowy model kartonowy. Powiedzmy że jakieś 100 egz. Nie chcę zapeszyć, dlatego nie będę jeszcze zdradzał żadnych szczegółów na temat samego modelu. Interesuje mnie natomiast co innego. Jak to wygląda od strony prawnej. To znaczy, jeśli wydaję model jakiegoś konkretnego budynku, czy muszę mieć zgodę właściciela, albo zgodę fabryki na wydanie modelu jakiegoś pojazdu. Idąc tym tropem, czy muszę mieć czyjąś zgodę na wydanie modelu pojazdu np z Gwiezdnych Wojen, czy innego filmu?

Jako że do sprawy podchodzę bardzo poważnie i jestem już na dość dalekim etapie przygotowań, proszę o konkrety w miarę możliwości.
Zapraszam na stronę mojego nowo utworzonego wydawnictwa : http://swiatzkartonu.eu
Odpowiedz
#2
Ahoj!

Ciążko jest coś doradzić. Podałeś za mało szczegółów. Jeżeli jest to obiekt strategiczny lub zagroda sąsiada z którym się lubisz jak Kargul z Pawlakiem to problemy moga być. Z budowlami publicznymi nie powinieneś mieć raczej problemu. Co do praw autorskich, to ty jesteś autorem wycinanki. Projektując wycinankę za pewne korzystałeś z jakiś planów. Napisz z jakiej dokumentacji korzystałeś podczas projektowania i sprawa załatwiona. Warto poinformować właściciela posiadłości o swoich planach. Z reguły nie stwarzaja problemów, wręcz przeciwnie, jeszcze ci pomogą. Znam to z własnego doświadczenia (kontakt ze stoczniami) I powiem Ci, na prawdę warto jest to zrobić Jeżeli to co zaprojektowałeś jest obiektem sakralnym pogadaj z proboszczem, jesli to jakiś zamek czy pałac odwiedź dyrektora obiektu.
Co zaś się tyczy modeli z "filmów". Tutaj musisz uważać. Nazwy filmów jak np. Star wars czy Piraciu z Karaibów to nazwy własne zastrzeżone i tych znaków bez zgody nie mozesz używać.  Kilka lat temu Revell wypuscił na rynek model plastikowy statek CALYPSO. Nie wiem co ich podkusiło by dopisać na pudełku statek J. Cousteau. Potem był proces spadkobierców wielkiego odkrywcy z Revell'em za wykorzystanie bezprawne nazwiska i Revell ten proces przegrał, a model zniknał ze sprzedaży.To tyle z mojej strony. Życzę suksesów wydawniczych. Budowle z kartonu to rzadkość. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Pytanie] solid edge MISIEK 15 8,086 08-04-2011, 08:35
Ostatni post: MISIEK
  [Pytanie] Corel Draw - jak przeciąć ? Marek S. 15 12,714 20-11-2010, 11:33
Ostatni post: wieslaw_
  [pytanie]Wydruk modelu w innej skali? Mihu 3 6,061 04-07-2008, 05:57
Ostatni post: Mihu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości