Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Polikarpow Po-2 LNB ,, Pociak z Krakowa ,, KK 3-4/2008
#1
Witam. Zapraszam wszystkich forumowiczów na kolejnej relacji, tematem jest Po-2 w wersji LNB ze znanej modelarskiej ,,stajni,, Pana Pawła Mistewicza. Historii maszyny przedstawiać nie muszę, bo kto o ,,pociaku,, nie słyszał. Samolot ten znajduje się w Krakowskim Muzeum Lotnictwa w Krakowie dlatego też dokumentację zdjęciową w znacznej części wykonałem własnoręcznie. Oprócz tego pomocne będą wręgi wycięte laserem, publikacja TOPSHOTS wydawnictwa KAGERO, TBiU oraz kopie orginalnej instrukcji samolotu U-2/Po-2 którą otrzymałem od Pana Piotra Mazurka który na modelarstworedukcyjne.pl buduje przepiekną replikę Po-2 w wersji hydro. To co Pan Piotr do tej pory wykonał aż dech zapiera i zachęca do pracy. Tradycyjnie na początku okładka.
[/URL] [Obrazek: th_DSCF1530.jpg]
Prace rozpocząłem zgodnie z zaleceniami autora, jednak postanowiłem model uplastycznić wykonując kratownicę, do budowy której użyłem starej karty telefonicznej. Tworzywo z karty lepiej się obrabia. Po zaszpachlowaniu nierównosci i zabezpieczeniu całość pokryłem szarym podkładem i odłożyłem do wyschnięcia. Wyszło to tak.
[Obrazek: th_DSCF1539.jpg] [Obrazek: th_DSCF1538.jpg] [Obrazek: th_DSCF1504.jpg] [Obrazek: th_DSCF1503.jpg]
Następnie zacząłem montować podłogę ze znajdującymi się na niej orczykami i drążkami. Elementy te wykonałem z drutu miedzianego i ołowianego różnej grubości. Całość gdy już porządnie wyschła pokryłem szarym podkładem.
[Obrazek: th_DSCF1548.jpg] [Obrazek: th_DSCF1547.jpg] [Obrazek: th_DSCF1546.jpg] [Obrazek: th_DSCF1545.jpg] [Obrazek: th_DSCF1508.jpg] [Obrazek: th_DSCF1506.jpg] [Obrazek: th_DSCF1505.jpg]
Na zakończenie tego etapu zostawiłem sobie wykonanie foteli. Powiem krótko dopiero szósty komplet uznałem za zadowalający i nadający się do dalszych prac. Do wykonania foteli użyłem drutu ołowianego który jest doskonały do kształtowania, jest jednak bardzo podatny na wszelkie odkształcenia. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Pozdrawiam.
Paweł O.
[Obrazek: th_DSCF1548.jpg] URL=http://i914.photobucket.com/albums/ac347/Pawel1970_/samoloty%203/DSCF1547.jpg][Obrazek: th_DSCF1547.jpg] [Obrazek: th_DSCF1546.jpg] [Obrazek: th_DSCF1545.jpg] [Obrazek: th_DSCF1536.jpg] [Obrazek: th_DSCF1535.jpg] [Obrazek: th_DSCF1526.jpg] [Obrazek: th_DSCF1525.jpg] [Obrazek: th_DSCF1522.jpg]
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#2
Nie no ładnie to wygląda, foteliki  PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34
Popatrzę jak prace sie potoczą dalej.
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#3
PDT_Armataz_01_23 łoooo kurcze :!: Pawle, przepiękna drutologia stosowana - toż to jak u okręciarzy  PDT_Armataz_01_34.
Masz we mnie wiernego kibica, bo też kukuruźnika mam w planach.

Powodzenia.
Odpowiedz
#4
Ha! Nareszcie "od słów do czynów" :-). Siadam i oglądam...
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#5
  Nasze "pociaki", czyli CSS-13 które latały w Aeroklubie Gdańskim miały fotele z blachy, a knyple zwykłe, proste, bez pałąka. No, może nie wszystkie - było mnóstwo egzemplarzy różniących się szczegółami wyposażenia. Ja mówię tylko o tych, które widziałem i w których kabinie siedziałem.
  Ale to tylko taka maleńka, wolna dygresja, "na fali wspomnień"... Piękny rozdział zapisały te poczciwe latawce w historii naszych aeroklubów. Robiły praktycznie wszystko: od szkolenia podstawowego po akrobację. Piękny Pan temat wybrałeś, Panie Pawle. Gratuluję wyboru! PDT_Armataz_01_34
  Chciałbym i ja coś takiego zbudować, ale moje umiejętności nie pozwalają mi na to: odkryty motor gwiazdowy!!!. PDT_Armataz_01_03 Otuż. No, i płaty w "etażerkę"ułożone. W ogóle, wbrew pozorom, nie jest to bynajmniej model łatwy. Tutaj potrzeba modelarza. A to co oglądam tutaj, świadczy, iż za model wziął się właśnie prawdziwy modelarz.  PDT_Armataz_01_01
  Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#6
Znakomity początek. Drutologia w kokpicie robi wrażenie.  Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:
PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34
Dekuję się na widowni i czekam na kolejną odsłonę.
[Obrazek: party0052.gif]
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#7
Pięknie się to wszystko zapowiada. Drutologia robi nieeesamowite wrażenie :o
Będę śledził postępy i mam nadzieje każde kolejne uaktualnienie będzie bardziej szokujące od poprzedniego!
Odpowiedz
#8
Witam,

Piękna sprawa  :milbravo: . Usadawiam się na widowni jako że też mam go w planach jako przerywnik lotniczy Smile.
Pozdrawiam Serdecznie
Darek "Wrajcik"
Odpowiedz
#9
Też mam ochotę na Pociaka, ale mam co robić więc najpierw popatrzę jak inni sklejają  PDT_Armataz_01_25
Na razie wychodzi świetnie! Oby tak dalej  :milbravo:
Pozdrawiam!

Odpowiedz
#10
Witam. Ciekawe jakie będą wpisy jak zmaszczę coś w następnej odsłonie?  :mrgreen:. A tak na pół żartem spore grono się zebrało, trza będzie robić dalej co nimniejszym zamierzam bo zakres interwencji w wycinankę który sobie wymyśliłem jest ......
Pozdrawiam,
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#11
Piknie, Panie, piknie  PDT_Armataz_01_34
Relacyji tej nie odpuszczę, a kibicować tyż będę  :milbravo:
Pozdwrawiam Robert
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#12
Witam. Zapraszam na nastepną część zdjęć mojej walki z kabiną pociaka. Pracy było trochę a jak robiłem fotki to wyszło że dreptam w miejscu, no ale po koleji. Pojawiły się manetki gazu, krany paliwa, tabliczka do zapisywania parametrów lotu. Całość poktyłem kolorem zielonym bardzo zbliżonym do oliwkowego. Z tablicami pilota i strzelca poszło względnie bezboleśnie. Na zakończenie fotele wzbogaciły się o sprzączki do mocowania pasów i kolor oliwkowy, próbna wersja pasów też rokuje nadzieję. Teraz tylko pozostaje złożenie tego wszystkiego w całość ( na sucho nawet wychodzi ). No to tymczasem....

Pozdrawiam,
Paweł O.
[Obrazek: DSCF1805.jpg] [Obrazek: DSCF1807.jpg] [Obrazek: DSCF1808.jpg] [Obrazek: DSCF1809.jpg] [Obrazek: DSCF1810.jpg] [Obrazek: DSCF1811.jpg] [Obrazek: DSCF1813.jpg]
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#13
No i szykuję się pełny odjazd. Wnętrze kabiny zapowiada się EXTRA, czekam co dalej wymyślisz.
Pozdrawiam Egon
Odpowiedz
#14
Poziom detalizacji robi naprawdę duże wrażenie PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam, Rafał
Ukończone: Lublin RX III, Spitfire Ia, BF 109T-2 KA
Odpowiedz
#15
Witam. Zapraszam na kolejny odcinek moich zmagań z ,, Pociakiem ,,.
Ale po kolei , zamknąłem skrzynkę kadłuba mimo iż to ksero pasowało idealnie. Po zalaniu ,, glutem ,, wyrównałem papierem ściernym wszystkie nierówności. We wrędze kończącej przestrzeń załogi wyciąłem otwór i wkleiłem imitację worka który służył strzelcowi jako schowek na magazynki do DSZK-ki. Na spodzie części nr. 20 umieściłem imitację zbiornika paliwa ( mam nadzieję że będzie coś widać ). Zamocowałem tablice przyrządów i zabrałem się za wykańczanie foteli. Na zakończenie wyciąłem ,, tajemniczą ,, dziurę w podłodze przedziału strzelca , oraz dokleiłem cięgna gazu etc.
Wstępna przymiarka poszycia rokuje nadzieję na ładny kadłub który niewątpliwie wynagrodzi pracę włożoną weń. Zapraszam do oglądania zdjęć. No to tymczasem……
Tak wygląda kadłub i przyległości:
[Obrazek: th_DSCF1816.jpg] [Obrazek: th_DSCF1817.jpg] [Obrazek: th_DSCF1818.jpg] [Obrazek: th_DSCF1819.jpg] [Obrazek: th_DSCF1820.jpg]
Tak zaś pozostała drobnica:
[Obrazek: th_DSCF1815.jpg] [Obrazek: th_DSCF1821.jpg] [Obrazek: th_DSCF1822.jpg] [Obrazek: th_DSCF1823.jpg]
A tak wygląda przymiarka na sucho:
[Obrazek: th_DSCF1824.jpg]
Pozdrawiam,
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#16
Witam. Wszyscy znają podstawową modelarską zasadę ,, trzy razy przymierz raz przyklej ,,. Warto dołożyć jeszcze jedną  ,, zainwestuj w dobrą suwmiarkę ,, którą dokładnie będziesz mierzył grubość kartonu.  Przekonanie na tzw. Oko  że to 0,5 przy obecnym projektowaniu modeli to za mało. Tak właśnie było ze mną podklejając szkielet byłem święcie przekonany że używam dwóch arkuszy grubości 0,5 mm  starałem się połączyć je cieniutką warstwą kleju. Wszystko szło pięknie do momentu przymiarki poszycia. Szlifowanie pomogło jak umarłemu kadzidło, po całym wieczorze szlifowania kombinowania desperacka decyzja przykleić jedną stronę a potem naciągnąć  resztę nasączając ją wcześniej BCG z nadzieją że się ułoży. Niestety z pierwszego poszycia zostało tyle
[Obrazek: th_DSCF1839.jpg]
Lamenty nie na wiele się zdały, trza było zaskórniaki wysupłać i nową wycinankę nabyć. Po dokładnych pomiarach z drżeniem serca i portfela przystąpiłem do ponownego oklejania. Wyszło poprawnie.
[Obrazek: th_DSCF1841.jpg] [Obrazek: th_DSCF1842.jpg]
Zadowolony z siebie przystąpiłem do dalszych prac, na początek  z kleju CR zrobiłem skórzane obicie obu kabin w oryginale jest ono z pasów skóry naszytych na tzw. Zakładkę i jest niezbyt równe. U mnie wyszło to tak . Przewiduję jeszcze retusz.
[Obrazek: th_DSCF1840.jpg]
Następnie zmontowałem przód czyli jedne z nielicznych metalowych elementów w modelu, od siebie dołożyłem imitację nitów, powinny pojawić się jeszcze zawiasy ale to się jeszcze zobaczy.
[Obrazek: th_DSCF1843.jpg]
Przymiarka całości na ,,sucho,,
[Obrazek: th_DSCF1844.jpg]
Montaż usterzenia przeszedł bez echa , a swoją drogą usterzenie pociaka jest imponujące większość Racerów z lat 30-stych miała nie wiele większą powierzchnię skrzydeł.
[Obrazek: th_DSCF1845.jpg]
Z resztek pierwszego kadłuba zaadaptowałem pokrywy włazów,  zawiasy, wzmocnienia punktów mocowania słupków baldachimu. Moim zdaniem wyszło ładnie.
[Obrazek: th_DSCF1846.jpg]
A na zakończenie rzut oka na wnętrza kabin, i to o czym każdy modelarz wie że to co widać to mały ułamek tego co jest w środku.
[Obrazek: th_DSCF1848.jpg]
I to tyle w świąteczno-weekendowej odsłonie
No to tymczasem…..

Pozdrawiam
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#17
Coś naprawdę wspaniałego, nie mogę się doczekać budowy silnika  Big Grin Bardzo zaintrygowało mnie wykonanie cz. 27d. Nie wiem jak to profesjonalnie określić - chodzi o czarne obicie krawędzi kabiny pilota. Wyszło KAPITALNIE  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#18
Pawle, czy mógłbyś przybliżyć sposób zrobienia obić. Tylko informacja, że są zrobione za pomocą kleju CR niewiele tłumaczy. Mógłbym też poprosić o zbliżenie na te obicia,  o ile to możliwe? Wyglądają bardzo miodnie i intrygująco...
Odpowiedz
#19
Witam. Tomku, tak jak pisałem zrobione przy pomocy CR-a. Przykleiłem część 27d ( prawdopodobnie) tj. dodatkowa imitacja obicia. Po wycięciu a przed przyklejeniem nagniotłem imitację gwoździ tapicerskich. Jak element już wysechł, cieknim pędzlem moczonym w wodzie delikatnie nanosiłem warstwy kleju starając się by nie wychodziło równo, podobnie jak w orginale starałem się nakładać klej metodą na zakładkę.Pracę tę należy wykonywać etapami tzn. nanosimy cienką warstwę kleju, czekamy aż wyschnie i następną. Ja położyłem trzy warstwy. W orginale to obicie nie jest wcale takie grube, więc trzeba uważać bo bardzo łatwo można przedobrzyć. Dlatego też zrezygnowałem z izolacji pochodzacej z przewodów. Zdjęcia postaram się zamieścić jak będzie słoneczny dzień, nie wychodzą mi zdjęcia z lampą. Zamieszczę też dla porównania zdjęcia orginalnego obicia.

Pozdrawiam
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#20
Dzięki Smile Myślę, że zrozumiałem cały proces. PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#21
Pawle od samego początku siedzę i podziwiam twoje wykonanie. Podoba mi się Twoje podejście i filozofia wykonania tego modelu.
To będzie mała redukcja PDT_Armataz_01_34.
Odpowiedz
#22
Witam.
Opuściłem się trochę jeśli chodzi o budowę, ale tak to już jest dzień dłuższy to i czasu relatywnie mniej. Coś tam niemniej udało się ukleić i tymże właśnie zamierzam się dzisiaj podzielić. Na początek  zapowiedziane w poprzedniej odsłonie zbliżenie na skórzane obicia obu kabin.
[Obrazek: th_DSCF2039.jpg] [Obrazek: th_DSCF2038-1.jpg]
W następnej kolejności powstał szkielet płatów wyciąłem też poszycie.
[Obrazek: th_DSCF2074-1.jpg] [Obrazek: th_DSCF2040.jpg]
Którym następnie w/w szkielet okleiłem uzupełniając o imitację śrub mocujących i wzmocnień wyrzutników bombowych. Powierzchnie dolne zostaną uzupełnione jak samolocik zyska podwozie.
[Obrazek: th_DSCF2086.jpg]
Na zakończenie kilka zbliżeń na światełko kończące ,,Pociaka,, oraz  zamontowaną przednią szybę wiatrochronu. Ubrudziłem też skórzane obicie by nie świeciło się …. zbyt mocno.
[Obrazek: th_DSCF2090.jpg] [Obrazek: th_DSCF2089.jpg] [Obrazek: th_DSCF2088.jpg]

Mam nadzieję że w najbliższym czasie poskładam wszystko w całość, nie mniej ciągnie mnie strasznie w tę stronę
[Obrazek: th_DSCF2075.jpg]
Przyjemnego oglądania. No to tymczasem….
Pozdrawiam,
Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#23
A gdzie zbliżenie na łączenie górnych płatów?? Nie ładnie, nie ładnie takie perełki chować... ;-)
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#24
Pawle aż miło popatrzeć na te Twoje modele, bomba :mrgreen:

Jeszcze lepiej wszystko na żywo wygląda Tongue
Odpowiedz
#25
  Panie Pawle.
  Zachwyca Pańska pomysłowość i wyobraźnia w wykonywaniu poszczególnych elementów - np obić obrzeży kokpitów. I wykonanie tego. To doprawdy jest ciekawe.
  I pouczające.
  Czekam na motor. To dopiero będzie pole do popisu!
  Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Lockheed P-38G Lightning KA 3-4/2008 Piotreq 49 16,156 19-03-2024, 02:24
Ostatni post: Winek
  [R] ORP Orzeł przeskalowany do 1:50 (MM 7-8-9/2008) tylko część z kioskiem StuGIV_2009 17 5,594 16-12-2020, 02:36
Ostatni post: StuGIV_2009
  [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008 michal84 34 18,027 09-03-2019, 06:01
Ostatni post: michal84
  [R+G] Polikarpow I-16 1/72 juliusz 8 4,587 01-03-2018, 10:36
Ostatni post: juliusz
  [R] Westland Sea King Mk.41 MM 10-11-12/2008 arek1981 12 9,136 05-10-2013, 07:56
Ostatni post: seb545
  Polikarpow I-16 Shinigami 61 23,610 25-05-2013, 01:01
Ostatni post: Paweł O
  Messerschmitt Bf 110 C1 MM 2008 Grandi 55 22,684 19-02-2012, 01:02
Ostatni post: bonk
  Spitfire Vb Trop / Kartonowy Arsenał 2/2008 Raven 27 18,205 19-02-2012, 01:10
Ostatni post: Piotreq
  TKS GPM 5/2008 Maćko 12 8,335 05-03-2011, 05:15
Ostatni post: cotlet
  [Relacja] Westland Seaking Mk.41 - MM 10-11-12/2008 Micz 33 18,745 28-12-2010, 12:08
Ostatni post: infinity83

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości