Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Sherman III "Maczuga" Pułk 6. Pancerny - projekt własny
#26
Messer,
podziwiam precyzję i cierpliwość w wypracowaniu tych obłości z papieru, to się nazywa wyzwanie Smile
przy okazji pytanie techniczne: w jakim programie modelujesz 3D i rozwijasz płaszczyzny?
Robię trochę w Rhino, ale jak to potem przełożyć na 2D a konkretnie na papier?
jest niby taki programik Pepakura czy jakoś tam, ale na pierwszy rzut oka cienki...

Miał ktoś z Was koledzy podobne dylematy?
Odpowiedz
#27
(25-06-2011, 04:30)krowaklara link napisał(a):Robię trochę w Rhino, ale jak to potem przełożyć na 2D a konkretnie na papier?

Skoro pracujesz w Rhino to nie ma problemu - wystarczy użyć polecenia "rozwiń powierzchnię". Tak rozwinięte elementy drukujesz w Rhino, albo eksportujesz jako pliki .ai lub .dwg i dalej w jakimś programie do grafiki wektorowej obrabiasz dalej.
Odpowiedz
#28
Dzięki!, rozumiem, że zaznaczenie miejsc w których np. przyklejone mają być elementy robisz już w programie do grafiki wektorowej....
Ciekawi nie jeszcze czy  modelujesz w skali docelowej modelu przeliczając uprzednio wymiary, czy 1:10 a potem jeszcze zmniejszasz całość proporcjonalnie?
(korzystam z tej drugiej metody, ale niektórzy wolą pierwszą)

pozdrowienia!

Odpowiedz
#29
(25-06-2011, 06:29)krowaklara link napisał(a):Dzięki!, rozumiem, że zaznaczenie miejsc w których np. przyklejone mają być elementy robisz już w programie do grafiki wektorowej....
Ciekawi nie jeszcze czy  modelujesz w skali docelowej modelu przeliczając uprzednio wymiary, czy 1:10 a potem jeszcze zmniejszasz całość proporcjonalnie?
(korzystam z tej drugiej metody, ale niektórzy wolą pierwszą)

Wszystkie linie podziału blach, miejsca przyklejenia elementów robię w Rhino - jest łatwiej. Modele projektuje od razu w docelowej skali, dzięki temu nie mam później problemów z pasowaniem np. wręg - chodzi o uwzględnienie grubości kartonu na etapie projektowania poszczególnych elementów. Przy przeskalowaniu całego modelu na pewno później będą problemy z pasowaniem części.
Odpowiedz
#30
Z tą grubością papieru - masz racje :-) nie brałem tego pod uwagę
chyba zmienię podejście do mojego Ehrhardta, zobaczymy co z tego wyjdzie

pozdr.!
Odpowiedz
#31
Messer, rozwijanie powierzchni działa pięknie ale w przypadku wieżyczki musiałeś zastosować jakiś trik
że program część płaszczyzny pociął na paski, Rhino nie rozkłada powierzchni obłych w 2 strony
chyba że edytowałeś ręcznie, hę?
Odpowiedz
#32
"Trik" postaram się wytłumaczyć na przykładzie wycinka półkuli. Takie elementy kuliste sam tnę najpierw na odpowiednią ilość części:

[Obrazek: nowy4.th.jpg]

1. Pojedynczy wycinek półkuli - niestety jest to powierzchnia nierozwijalna.
2. Upraszczam ten wycinek do powierzchni rozwijalnej. Krzywa na dole wycinka pokazuje gdzie i jak nastąpiło uproszczenie.
3. Tak gotowy wycinek rozwijam. Dolny wymiar 5.83 odpowiada szerokości wycinka uproszczonego, zaś wymiar 5.98 odnosi się do szerokości wycinka przed uproszczeniem.
4. Teraz za pomocą jednowymiarowego skalowania "rozciągam" rozwinięty wycinek z 5.83 (powierzchnia zielona) do szerokości 5.98 (powierzchnia czerwona).

Moja półkula została podzielona na 8 wycinków, więc żeby otrzymać rozwinięcie całej półkuli kopiuje pojedynczy wycinek 7 razy i w ten sposób otrzymuje pełne rozwinięcie półkuli (można również użyć narzędzia "szyk"). Oczywiście ilość wycinków, na jakie dzielę dany obiekt ma wpływ na odwzorowanie danego obiektu. Im więcej, tym dokładniej. Uff...

Ps. W razie innych pytań odnośnie Rhino (jeśli oczywiście będę w stanie pomóc - nadal sam się uczę ) to prosiłbym o założenie odpowiedniego wątku w dziale związanym z projektowaniem. Wolałbym, żeby ta relacja odnosiła się bardziej do samego klejenia modelu niż jego projektowania.

Odpowiedz
#33
Jasne, nie ma sprawy, tyle dygresji - wracamy do meritum tego wątka Smile)
dzięki za podpowiedzi !
pozdr.
Odpowiedz
#34
Budowa wózków jezdnych rozpoczęta. Równolegle zacząłem również pracę przy gąsienicach. Poszedłem na łatwiznę i po raz pierwszy zastosuję elementy wycinane laserowo - w tym przypadku zaoszczędzę sporo czasu, zwłaszcza że chciałbym skończyć model do końca wakacji.

[Obrazek: img8244n.th.jpg][Obrazek: img8251e.th.jpg]
Odpowiedz
#35
Helou,
wszystkie elementy gąsiennic zmieściłeś na A4?
nie mam doświadczenia z laserowymi wycinankami,
jaki jest orientacyjny koszt wycinania arkusza takich drobiazgów,
zdaje się że na cenę wpływa stopień zagęszczenia detali...
Odpowiedz
#36
Elementy gąsienic to ponad 3 arkusze A4. Wszystkie elementy oczywiście można wykonać samodzielnie - nikogo nie zmuszam i nikomu nie sugeruję wykorzystywania elementów wycinanych laserowo. Sam się na nie zdecydowałem tylko ze względu na możliwość skrócenia czasu klejenia modelu testowego. Ceny nie znam - otrzymałem te elementy z wydawnictwa, w którym Sherman będzie wydany.
Odpowiedz
#37
Dalszy etap budowy wózków jezdnych:

[Obrazek: img8268m.th.jpg]
Odpowiedz
#38
Obecnie wózki zawieszenia wyglądają tak:

[Obrazek: img8416v.th.jpg]

Udało mi się także wykonać kilka ogniw gąsienic. Do zrobienia zostało jeszcze jakieś 200 sztuk...

[Obrazek: img8418l.th.jpg]
Odpowiedz
#39
Komplet kół nośnych gotowy:

[Obrazek: img8456m.th.jpg]
Odpowiedz
#40
Witaj,

jaką średnicę mają te kółka?
zastanawiam się jak rozwiązałeś kwestię tej czarnej obwódki imitującej gumę, to jest pierścień pusty w środku czy ciasno zwinięty pasek papieru?

pozdr.
Odpowiedz
#41
Kurcze na prawde bardzo wysoki poziom projektowania i klejenia prezentujesz kolego!
zazdraszczam.
Odpowiedz
#42
(28-07-2011, 11:13)krowaklara link napisał(a):jaką średnicę mają te kółka?
zastanawiam się jak rozwiązałeś kwestię tej czarnej obwódki imitującej gumę, to jest pierścień pusty w środku czy ciasno zwinięty pasek papieru?

Koła mają średnicę ok. 21 mm. "Gumowa" część koła to dwa pierścienie i dwie wręgi - według mnie w takich elementach jak koła zwijanie paska piapieru nie sprawdza się.

Tak to wygląda w przekroju:

[Obrazek: rysunkiinstrukcja.th.jpg]
Odpowiedz
#43
tak mniej wiecej myślałem...
część 61c ma na oko  jakieś 0.7-0.8mm szerokości obręczy, tylko laserem lub cyrklem da się wyciąć
zrobiłem cyrklem próbę z papierem Neusiedler 200g, jeżeli wydruk będzie na mniej spoistym papierze wycięcie tej obręczy i równe oklejenie to będzie niezłe wyzwanie dla mniej wprawnych.
nie znam dokładnie tego czołgu, ale nie myślałeś żeby to uprościć? lub ew poszerzyć symetrycznie o 1mm cz. 61b? efekt byłby podobny

jeszcze jedno pytanko
obręcze 61 i 61b sklejane są na styk sklejkami od strony niewidocznej czy na zakładkę? domyślam sie ze na zakładkę bo na styk wychodzi widoczny garb
a tego na zdjęciu nie widzę

poza tym szacunek za precyzję i przemyślane rozwązania
Odpowiedz
#44
(28-07-2011, 05:35)krowaklara link napisał(a):część 61c ma na oko  jakieś 0.7-0.8mm szerokości obręczy, tylko laserem lub cyrklem da się wyciąć
zrobiłem cyrklem próbę z papierem Neusiedler 200g, jeżeli wydruk będzie na mniej spoistym papierze wycięcie tej obręczy i równe oklejenie to będzie niezłe wyzwanie dla mniej wprawnych.
nie znam dokładnie tego czołgu, ale nie myślałeś żeby to uprościć? lub ew poszerzyć symetrycznie o 1mm cz. 61b? efekt byłby podobny

Te elementy da się bez problemu wyciąć skalpelem. Model w zasadzie jest przeznaczony dla modelarzy posiadających już wprawę w klejeniu takich pojazdów - z resztą stosowna uwaga znajdzie się w instrukcji. Mniej doświadczeni modelarze mogą takie elementy podczas klejenia po prostu pominąć. I taka informancja również będzie w instrukcji.

(28-07-2011, 05:35)krowaklara link napisał(a):jeszcze jedno pytanko
obręcze 61 i 61b sklejane są na styk sklejkami od strony niewidocznej czy na zakładkę? domyślam sie ze na zakładkę bo na styk wychodzi widoczny garb
a tego na zdjęciu nie widzę

Wszystkie tego typu elementy projektuje do sklejania za pomocą sklejek. Na zakładkę często wychodzi, tak jak napisałeś widoczny garb - co dla mnie psuję efekt.
Odpowiedz
#45
Obecny stan prac nad wózkami zawieszenia. Jak widać brakuje tylko zespołu podtrzymującego gąsienice - rolki oraz stalowej prowadnicy (jeśli tak to można nazwać ).

[Obrazek: img8495m.th.jpg]

Same wózki udało się tak zaprojektować (oraz skleić ), że można wykonać je jako pracujące - może to się przydać osobom, które będą chciały wykonać na przykład dioramę z czołgiem.
Tak mniej więcej wygląda "pracujący" wózek:

http://www.messer.cba.pl/nowy-1.gif
Odpowiedz
#46
Bardzo fajnie się to prezentuje.  :milbravo:  Podziwiam umiejętności i talent do projektowania tego typu rzeczy.

Na 110% nabędę ten model jak tylko się ukaże  PDT_Armataz_01_01
Odpowiedz
#47
Wózki zawieszenia gotowe. Na zdjęciach same oraz przyklejone już do kadłuba. Teraz mnie czeka zabawa z gąsienicami.

[Obrazek: img8503m.th.jpg] [Obrazek: img8507m.th.jpg]
Odpowiedz
#48
Messer, modelik piękny, czekam na wydanie żebym mógł sam sie do niego dobrać :mil11:

a sie tak zastanawiam, nie myślałeś nad zaprojektowaniem Priesta? tzn samobieżnej haubicy M7?
"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG
Odpowiedz
#49
(05-08-2011, 11:29)wojtus link napisał(a):nie myślałeś nad zaprojektowaniem Priesta? tzn samobieżnej haubicy M7?

Cały czas o tym myślę - rodzina pojazdów na podwoziu M3 Grant/M4 Sherman jest wielka i jest w czym wybierać. Sporo tego służyło w PSZ więc na tym jednym Shermanie raczej się nie skończy.
Odpowiedz
#50
no to bombowa wiadomość PDT_Armataz_01_01

dzięki za informacje i powodzenia w dalszym projektowaniu/sklejaniu Wink
"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,462 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,301 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,971 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 7,102 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,331 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 11,119 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,125 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,478 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,514 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,224 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości