Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Posty w relacjach i galeriach
#1
Witam szanownych forumowiczów, tak z wieczora naszła mnie taka refleksja odnośnie wiadomości jakie zamieszczamy w relacjach i oczywiście w galeriach naszych ukończonych modeli. O ile sprawa dotycząca relacji jest dla mnie prosta, wpisuje się jak mam coś do powiedzenia (coś można doradzić, pokierować, zapytać itp) chociaż przeważnie obserwuję poczynania w milczeniu, to już sprawa galerii i tego jak niewiele tam komentarzy nasunęła mi tą refleksję. A mianowicie, większość zdecydowana na tym forum popełniła przynajmniej jeden model w który włożono wiele pracy i "wysiłku", mnóstwo czasu i zaangażowania, po czym niejako wystawia swoją ukończona pracę w formie dokumentacji fotograficznej i..... no właśnie. Obserwuję dział galerii ustawicznie i czuję pewien niedosyt, pojawia się co i rusz jakiś model lepiej lub gorzej zrobiony i w zdecydowanej większości praktycznie nic się nie dzieje, tzn. wpisów jest jak na przysłowiowe lekarstwo, odwiedzin oczywiście zdecydowanie więcej lecz czy każdemu(no prawie) nie zależy na opinii innych forumowiczów, mogą być achy i ochy, może być krytyka (byle sprawiedliwa) no i sama obecność namacalna. Szczególnie młodzi stażem modelarze na pewno czuli by się w jakiś sposób docenieni za czas i nakład kosztów wszelakich jaki włożyli w prezentowany model. To tyle jeśli chodzi o moje przemyślenia na ten temat, oczywiście można się z tym zgodzić lub nie, można wyrazić swoją opinię lub olać ten tekst, w każdej sytuacji będzie dobrze  :mil11:
Przypis: powyższy tekst nie dotyczy jego autora coby nie był posądzony o to że upomina się o poklask za modele  :mil11:  PDT_Armataz_01_28  PDT_Armataz_01_34 i żeby nie było to ja wpisuję się też za rzadko  PDT_Armataz_01_16
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Szczerze mówiąc dlatego wstawiam galerie w relacjach. A co do początkujących i młodych to racja, nie ma motywacji Wink
Odpowiedz
#3
  ... - i w tym się rzecz macała.
  Starym wyjadaczom komentarze nie są niezbędne. Młodszym zaś stażem (chociaż niekoniecznie wiekiem) rzeczowy doping na pewno natchnie twórczo i dopomoże im w dalszym lepieniu wyciętych uprzednio papierków. Czują się oni wówczas dowartościowani. I, wyciągając wnioski z życzliwych porad - będą lepili te papierki coraz lepiej! Są tego przykłady.
  Poza tym istnieje bardzo ładny zwyczaj gratulowania za wykonaną pracę; w każdej dopatrzeć można się jakiejś pozytywnej cechy. Na nagatywne czasem dobrze przymknąć oko, lub zwrócić uwagę w jakiś żartobliwy nieraz sposób. Z doświadczenia wiem, iż pochwały bardziej zachęcają do wysiłku, niż ruganie, czy wymądrzanie się i robienie z siebie "bógwico".
  Czasami warto również przypatrzeć się metodom i sposobom "świeżych", nie skażonych jeszcze rutyną modelarzy. Są one naprawdę nieraz wielce ciekawe poprzez swoją nietuzinkowość i świeże spojrzenie na "oklepany" jakiś już temat.
  Uczymy się przez całe życie. Albowiem. Na cudzych błędach jest taniej i mniej nerwowo. Otuż.
  Staram się zauważać każdy nowy model na naszej galerii. I odpowiednie gratulacje wykonawcy nadać. A jest tego niemało. Więc komentuję tylko te, o których potrafię coś powiedzieć - tzn lotnicze i okrętowe. Jak mogę ocenić np jakiś pojazd, skoro tego nie robię!
  Forum papermodels z założenia życzliwe jest dla wszystkich - zachęca to do wysiłków nawet kompletnych abnegatów i leniów - wiedzą oni, iż ich abnegacja i wypieszczone lenistwo w jakiś sposób uszanowane będzie. Więc, w taki, czy inny sposób się starają. Nie wypada inaczej. Albowiem.
  Są, co prawda osoby ostre w osądach, mające o swoich umiejętnościach zdanie najwyższe i uważające się za wyrocznię we wszystkich sprawach. Mające przy tym za nic modelarzy mniej sprawnych, budujących modele li tylko dla przyjemności tworzenia, czy, po prostu raczkujących dopiero. Są one (te osoby) w tak mnimalnej liczbie, iż się ich po prostu nie zauważa. Manię takich osób nazywamy megalomanią.
  Myślę iż po tak długiej epistole część osób obojętnie raczej podchodzących do zdjęć na galerii zmieni troszeczkę podejście do zagadnienia. Zachęcam. Dla niektórych wykonawców - szczególnie młodych, jest to bardzo potrzebne.
  Pozdrawiam wszystkich Zacnych Kartoniarzy -
                                                            ZbiG. 
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#4
Leon,
masz panie racje, jak będzie ku temu okazja na pewno postawię odpowiednią porcję złocistego napoju.

Macie z resztą racje wszyscy. To czy będzie wpis w galerii czy nie będzie zależy wyłącznie od nas. Ostatnio aktywność użytkowników spadła przez niechciane reklamy, a i też przez to że sporej większości się nie chce.

Aby zmienić się to musimy Panowie wziąć się poważnie do pracy, do pisania na forum, uczestniczenia na forum. Forum jak wszystkie społeczeństwa rozwijają się, czasami mają dobre a czasami złe chwile.

Może macie propozycję jak dodatkowo pobudzić życie forum.
Odpowiedz
#5
Moim zdaniem to po prostu jest...lato Tongue
Zauważalny jest spadek aktywności na wszystkich forach modelarskich. Dlaczego? Lato, wakacje, wyjazdy, remonty urlopy... Ciepło sprawia, że nie siedzimy przy komputerach. Prowadzę serwer z grą i zauważyłem spadek o 1/4 graczy w stosunku do zimy. Za to w deszczowe dni serwer pęka w szwach. To raczej normalna tendencja. Sam mam teraz remont i prawie nie dotykam modelu  PDT_Armataz_01_31

Niemniej idee wyrażone wcześniej są słuszne - również tak myślę.

Za tydzień wracam do kartonu.

Pozdro
Na Warsztacie: StuG IV ; GIAT AMX-56 Leclerc ; Leopard 2 ;
Ukończone: PzKpfw VI TIGER ; MW3 Vulture
Odpowiedz
#6
Tapczan,
nie rozumiesz do końca o co chodzi.
Gdzie są stali bywalcy Aro, Uri, Janek, Ceva mało się udziela. To nie jest spadek wakacyjny. Piterski siedzi cicho jak mysz pod miotłą.
Odpowiedz
#7
  ... - a, może ta forma dzielenia się działalnością przy kartonie już się "przejadła"? Bardzo dużo modeli powtarza się. Albowiem. Poziom wykonania poszczególni modelarze windują na poziom nieosiągalny dla większości; - może to zniechęcać rzeszę szarych sklejaczy, a starzy wyjadacze nie są znów aż tak wydajni, aby ciągłość trwania zapewnić.
  Być może, jest potrzebna jakaś modyfikacja. - Jaka? Nie wiem.
  A może dobrze zrobiłaby jakaś przerwa: np wakacyjna?
  Przelądnąć należałoby również inne fora (przecie istnieją takowe!), - być może wymienione osoby na nich się udzielają?
  ... - "Nic nie może przecież wiecznie trwać"... - jak śpiewała jedna z naszych piosenkarek...
   Pozdrawiam - ZbiG.

  PS: - a może to ja piszę ZA DUŻO?
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#8
(20-07-2011, 10:25)dexterteam link napisał(a): Tapczan,
nie rozumiesz do końca o co chodzi.
Gdzie są stali bywalcy Aro, Uri, Janek, Ceva mało się udziela. To nie jest spadek wakacyjny. Piterski siedzi cicho jak mysz pod miotłą.
Może nie wszystkim już się chce pisac na forach wszelakich? Ja np wole posklejać niż klepać jedego posta za drugim.
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#9
Ja sam mało piszę, ale powód jest własnie wymieniony przez Dexa, ze "starymi" użytkownikami były różne tematy. Piterski zawsze miał coś do powiedzenia, kujot i Janek starzy pancerniacy, Arowist ze specyficznym sposobem wypowiedzi, czasem Sprudin się pojawi, Dexa też w relacjach nie widać, Czarek zrezygnował z funkcji admina i też niewiele pisze. Uriego to nie wiem kiedy widziałem, Ceva ogranicza się do galerii, a o gacku już nie wspomnę. Partyzanta, Krystiana i Kroola też nie pamiętam kiedy widziałem poza własną relacja Kroola. Super że są nowi użytkownicy ale to nie to samo co stara gwardia.
Odpowiedz
#10
Pozwolicie, że zrobie mały offtop, ale jakoś nie mogę się powstrzymać.
Chociaż staram się zrozumieć sentymenty dotyczące "starej gwardii" i ich obecności/aktywności na forum to jakoś mnie boli, że po raz kolejny pojawiają się komentarze że nowi użytkownicy to nie to samo, gorsi jacyś, wcześniej padło w domyśle że przyczyniający się do "miałkości" forum, itd. Może mnie boli, bo sam jestem w miarę nowym użytkownikiem?
Może tego typu uwagi zachować do prywatnych wiadomości, bo na forum kolą w oczy niektórych.
Albo zamienić forum na jakiś zamknięty klub towarzyski :Smile <sarkazm zamierzony>

Piter nie zrozum mnie źle, widzę, że stonowałeś swoją wypowiedź, żeby nikt nie czuł się obrażony, ale nadal pozostaje rozgraniczenie "MY" i "oni". Proszę nie traktować mojej wypowidzi jako jakiegoś ataku, raczej jako wyraz mojego delikatnego "rozgoryczenia".
Odpowiedz
#11
Nie, żebym czuł się szykanowany, czy gorszy, (bom nowy)  :-D ale cotlet tu pan masz absolutną rację.
Dziwne to "jęczenie" o tych czy tamtych.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#12
cotlet nigdy nie stwierdziłem że nowi użytkownicy są gorsi i rzecz jasna tak nie uważam, chodzi raczej o sentyment, po prostu mi osobiście brakuje aktywnej obecności kilku użytkowników.
Uważam również po upływie czasu że rozbicie działu relacji na główny i dla początkujących spowodowało częściowo właśnie taką separację ponieważ nowi użytkownicy w sporej części zaczynają swoje relacje w dziale dla początkujących.
Odpowiedz
#13
Witam, no to wieczornych przemyśleń ciąg dalszy sobie i Wam zafunduję, każdy kto wypowiedział się w tym temacie ma oczywiście rację (w każdym razie na pewno po części) forumowicze z dużym stażem pamiętają czasy gdy to forum tętniło życiem i to bez względu na młodych, bo przecież każdy kiedyś zaczynał, więc nie ma się co dziwić że wspominają ten okres z nostalgią  PDT_Armataz_01_01  Obecnie mam wrażenie że forum jednak oklapło i raczej nie tylko ze względu na okres wakacji. Piter jak mniemam nikogo nie chciał obrazić, lecz jak to bywa w życiu czasem potrzebna jest tak zwana lokomotywa co pociągnie odpowiednio to życie forumowe i pozwoli nabrać rozpędu, i tak wcześniej było, a te "lokomotywy" Piter wymienił z nicków, a gdzie się podziały konkursy wszelakie które tak ożywiały życie forumowe ??? i te dyskusje często całkiem ostre że aż admini musieli podejmować interwencje. Młodzi stażem nie mają chyba powodu się czuć urażeni, tylko trzeba pisać, przecież każdemu miło jest widzieć że praca nad modelem wzbudza zainteresowanie, jak są komentarze, pochwały, krytyka, coś się dzieje. To po mojemu działa tak że wpisz się komuś to ten ktoś wpisze się tobie, niech forum tętni życiem. Młodzi powinni wnosić coś nowego, nowe spojrzenie na różne sprawy a nie czuć się przytłoczonymi przez wymiataczy kartonu, trzeba dążyć do zrównania się z najlepszymi, nikt nie rodzi się z nożyczkami w ręku (no może za wyjątkiem cevy, Janka, kujota i paru innych) To by było tyle na dzisiaj, na koniec dodam że ja również poddałem się tej tendencji, lecz jak tylko poukładam sobie w życiu zawodowym i będzie więcej czasu to wracam do klejenia z relacjami, a co.........  :mil11:  PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam
Odpowiedz
#14
Konkursy  PDT_Armataz_01_34
Z mojej strony zaproponuję projekty grupowe, tylko w innej formule niż to ma w tej chwili miejsce. Określona tematyka (którą można wspólnie wybrać) i określony czas na zakończenie budowy. Na zakończenie PG losowanie nagród dla tych co dobrnęli do końca. Z przyjemnością bym wrzucił do puli nagród coś od siebie. Ze "starą gwardią" czy bez PDT_Armataz_01_27  Wink
Odpowiedz
#15
Jak kiedyś na forum było mniej użytkowników to chyba była lepsza integracja i coś się działo, później kilku użytkowników trochę ucichło (niektórzy nawet całkiem), wielu nowych przybyło, którzy w większości są "cichsi"  (oczywiście są i gaduły) i już chyba nie ma takiego "tłoku" na forum... W dodatku dział dla początkujących idzie swoją drogą i mało kogo z niego widać wypowiadającego się w tych górnych działach i na odwrót.... chyba użytkownicy boją nie wiadomo czego i nie wypowiadają się u góry.... a z góry uważają, że nie mają czego szukać u dołu...
Z założenia dział dla początkujących był dobry, ale mam wrażenie że to stworzyło podział na "mistrzów" i tych co "im do pięt nie dorastają. Tak, wiem że to takie skrajne, ale u niektórych jakoś tak to odbieram... i tak jak u góry napisałem, "młodzi" piszą między sobą, a "starsi" między sobą.... oczywiście z wyjątkami...

Oczywiście to taki mój luźny może troszkę wyolbrzymiony pogląd i nikogo nie chce nim obrazić :wink:, no może jedynie zmobilizować do większego "ruchu" na forum.
Odpowiedz
#16
(20-07-2011, 10:25)dexterteam link napisał(a): Tapczan,
nie rozumiesz do końca o co chodzi.
Gdzie są stali bywalcy Aro, Uri, Janek, Ceva mało się udziela. To nie jest spadek wakacyjny. Piterski siedzi cicho jak mysz pod miotłą.

No cóż, do końca pewnie nie zrozumiałem, ale przyznaj sam, że na innych forach też jakoś tempo ostatnio zwolniło. Oczywiście, boli brak relacji ze strony tych najlepszych, kleją cicho po kątach, a przecież to w ich relacjach jest/było najwięcej och-ów i ach-ów.

Podział na działy był już chyba kiedy dołączyłem, a mimo to nie było źle. Konkursy - to fakt - nieco ożywiały atmosferę i myślę, że jakieś nowe by się przydały.
Na Warsztacie: StuG IV ; GIAT AMX-56 Leclerc ; Leopard 2 ;
Ukończone: PzKpfw VI TIGER ; MW3 Vulture
Odpowiedz
#17
Konkursy w piciu piwa też bywały? Bo jeśli tak, to ja bardzo chętnie ...  PDT_Armataz_01_30
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#18
Ja podjąłem próbę ożywienia projektów grupowych, wpisałem informację na ich temat w kilku relacjach, mam nadzieje że uda się o nich przypomnieć.
Odpowiedz
#19
Ok właśnie widziałem inicjatywę godną uznanie. Z tym że przynajmniej kilka osób w tych projektach się już udziela. Ja sam namawiałem na priv co niektóre osoby do dołączenia do WoP.
Sam z chęcią widziałbym rozbudowanie części informacyjnej w projektach grupowej, w sensie stworzenia tam nie tylko zbioru galerii ale i zasobu wiedzy o maszynach, pilotach i wydarzeniach.
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#20
Panda, jak masz pomysł to dawaj.

Można nawet stworzyś strony tematyczne z adresem np wop.paermodels.pl tylko warunek, ktoś musiałby to utrzymać i aktualizować.
Odpowiedz
#21
A tak poważnie, to projekty grupowe - fajna sprawa!  :milbravo:
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
#22
Mój problem z obecną formułą projektów grupowych jest taki, że nie angażuje on użytkowników w tym samym czasie w zabawie. Projekty grupowe są otwarte, od czasu do czasu ktoś zrobi relację w ich ramach i w nagrodę dostaje banerek. Mója sugestia oznaczałaby określony czas na trwanie projektu grupowego i losowanie nagród za skończenie modelu. W takim wypadku kilka osób na raz, w tym samym czasie, bawiąc się wspólnie brałoby udział w projekcie. Coś jak konkurs, tylko nie związany z żadnym wydawcą i bez głosowania na zwycięzcę.
Moje dwa grosze...
Odpowiedz
#23
Witam.
Sprawa pierwsza:
Rzeczywiście forum trochę "siadło",ale i tak w porównaniu z innymi jesteśmy chyba najaktywniejsi.Chodzi o ilość postów na codzień,chociaż nie obserwuję wszystkich modelarskich na bieżąco.
Sprawa druga:
cotlet podpisuję się pod twoją sugestią obiema rękami.  PDT_Armataz_01_34 Chodzi oczywiście o projekt grupowy.Moja propozycja-kleimy najnowszy model jaki ma się ukazać w MM to jest"Mosquito".Myślę,że samoloty cieszą się największa popularnością,model ma być w polskich barwach,może się ukaże wczesną jesienią(chyba,że wydawnictwo wykręci nam psikusa,t,j wyda co innego albo wydanie się diametralnie opóźni  :mil1: ) i np.do końca roku udałoby się projekt zakończyć.Druga propozycja tak samo j.w. tylko zabieramy się za najnowszy model Hala jaki ma się ukazać  PDT_Armataz_01_11 ,tutaj problemem może być mała ilość modelarzy,którzy się zdecydują na model z "wyższej półki",ale z drugiej strony pozostaje odrobina tajemniczości- co się ukaże?Co do nagród to sami możemy sobie je ufundować np.każdy uczestnik projektu z góry deklaruje jaki, najlepiej model,przeznacza do puli nagród ,co byłoby warunkiem startu w takim projekcie,oczywiście niezależnie od tego czy uda mu się dobrnąć do końca.Można też zabrać się za "konserwę " np. z "Hobby Model".która jest już na horyzoncie .I to na razie tyle ,może macie inne ciekawsze propozycje?
Pozdrawiam.
Nigdy nie mów nigdy
Bitwa pod Cuszimą:"Admirał Nachimow","Imperator Nikołaj I","Asashio"(typ "Shirakumo"),torpedowce 42 i 66

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#24
Drakon,
świetny pomysł. Podpisuję się oboma rękoma.
Odpowiedz
#25
drakon-dobry pomysł,ale moim zdaniem lepszy był by model z GPM-u  lub Modelika. Po prostu większa rozpiętość tematów(co za tym idzie niespodzianka może być większa) i przedział cenowy bardziej dostępny
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości