Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gięcie kartonowych kształtowników.
#1
Witam.

Chciałbym się zapytać w jaki sposób mogę wygiąć z kartonu (0,5mm, sztywny, przekładka klisz rentgenowskich) ładne kształtowniki, czyli kątowniki, ceowniki itp (bardziej skomplikowane kształtki można zrobić sklejając kątowniki, ceowniki i płaskowniki).
Płaskownik nie problem zrobić, gdy ma się odpowiednio ostry nożyk z kartonu wycina się idealny płaski pasek. Problem pojawia się jednak przy kątownikach. Paski te nie są szerokie, jedynie 5mm(czyli po 2,5mm na boki kątownika). Próbowałem naciąć taki pasek w miejscu zagięcia lecz dalsze próby jego wygięcia wypadły kiepsko, gdyż karton się miął. Próbowałem zaginać palcami, krawędzią linijki, ale efekty były mizerne. Macie może jakieś sprawdzone sposoby na takie coś?

Potrzebuję takich kształtowników do naśladowania konstrukcji stalowej wieży w skali 1:100 Smile
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam  :wink:
Odpowiedz
#2
Ja bym to skleił z pasków o odpowiedniej szerokości (redukowanych o grubość tektury czyli 2,5 mm i 2 sztuki 2 mm) każda ścianka z osobnego paska. Następnie weź listewkę, liniał, cokolwiek co ma 1,5 milimetry grubości i użyj jako fromatki dla ceownika. Oby miało kanty wyraźne.
Jeśli chodzi o metodę wyginania to muszę się poddać.
Odpowiedz
#3
Ja naciął bym delikatnie skalpelem co da równe zagięcie potem usztywniłbym to BCG jak wyschnie będzie solidny kształtownik. Uważać trzeba by nie przesadzić bo to klej na bazie wody więc z umiarem żeby nie powichrowało płaszczyzn jeśli nie impregnowałeś wycinanki naturalnie. Klej ładnie się wchłonie w karton więc śladów po kleju nie będzie.
Pozdrawiam.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#4
Po pierwsze to dlaczego musisz posługiwać się tak nieprzyjaznym materiałem jak sztywną tekturą? Czy nie łatwiej zrobić to z brystolu o gramaturze pow. 200g ? Wytrzymałość będzie podobna.
Po drugie kształtowniki można uformować przed odcięciem od arkusza i dopiero po uzyskaniu właściwego kształtu odciąć.
Odpowiedz
#5
Cytat:Po pierwsze to dlaczego musisz posługiwać się tak nieprzyjaznym materiałem jak sztywną tekturą?
Tak się składa, że mam tego pod dostatkiem i lubię ten materiał gdyż przynajmniej do nie wyginanych elementów jest wg. mnie idealny :wink: Spróbuję wyszperać kawałek brystolu i spróbować ale nie wiem czy nie zrobić kątowników po prostu tak jak mówi @kamiki. Zrobiłem podobny numer jeśli chodzi o ceowniki i efekt był zadowalający.

Dziękuję wam za rady  Confusedmile:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kleje do modeli kartonowych Mirek48 2 11,900 22-02-2017, 10:45
Ostatni post: Piterkowiec
  Jaką firmę modeli kartonowych polecacie? Dobry sklep w Łodzi? Kryspin 23 11,333 06-10-2013, 04:07
Ostatni post: Kilminster
  Skąd się wzieła skala 1/33 i 1/25 modeli kartonowych cotlet 28 11,722 07-03-2013, 01:56
Ostatni post: Vincent
  Gięcie kartonu pgrynk01 9 8,650 08-03-2008, 11:11
Ostatni post: pgrynk01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości