Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Opr. Własne] Małoszyce - kaplica grobowa z XIX w.
#1
[Opr. Własne] Małoszyce - kaplica grobowa z XIX w.

Siemanos.

Miejscowość Małoszyce położona jest w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w południowej części gminy Nowa Wieś Lęborska, 3 km na południe od Lęborka. Jest to dawna wieś folwarczna malowniczo położona wśród pól uprawnych i pastwisk na falistej powierzchni polodowcowej moreny dennej.

Małoszyce należą do starszych miejscowości powiatu lęborskiego. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z aktu kupna ziemi gdańskiej przez Zakon Krzyżacki od Brandenburgii z 1310 roku. Ród Macieja z Małoszyc, a później też wymienionego Mikołaja z Małoszyc przetrwał tutaj zapewne do 1507 roku kiedy miejscowy folwark wykupiło miasto Lębork. Najwyraźniej Lębork nie miał wiele pożytku z tej włości, bowiem stopniowo podupada ona i już w roku 1553 miasto odsprzedało urząd sołtysa w Małoszycach za 80 chełmińskich marek. W 1792 roku przez Małoszyce przebiegała droga pocztowa z Warmii przez Lębork-Oskowo-Słupsk do Berlina. Von Oeynhausen nabył Małoszyce za 52.000 talarów w roku 1842, on też polecił w 1857 roku zbudować miejscową, prywatną kaplicę grobową. W Małoszycach zbudowano w 1896 roku pierwszy w powiecie napędzany parą wodociąg o 700 metrowej długości.

Odwiedzając Małoszyce, warto zwrócić uwagę na dawny dwór zbudowany przez von Lettowa prawdopodobnie w 1833 roku, na co wskazuje data umieszczona nad drzwiami prowadzącymi z sieni do holu.

Odwiedzając Małoszyce, warto zwrócić uwagę na kaplicę grobową z 1857 roku, obecnie zamienioną na kościół filialny. Obiekt usytuowany jest w głębi przydworskiego parku (na osi alei złożonej z cisów i świerków) otaczającego od północy zabudowania folwarczne. Orientowana, założona na planie prostokąta bryła składa się z jednej kondygnacji murowanej z cegły. Kaplica postawiona jest na kamiennym cokole, a w narożach ujęta skarpami. Elewacje boczne – dłuższe (północna i południowa) artykułowane są parami okrągłołukowo zamkniętych okien. W elewacji frontowej (zachodniej) wejście, poprzedzone niskimi stopniami, jest ujęte filarami i zwieńczone łukiem okrągłym oraz gzymsem. Po bokach łuku dobrze widoczny majuskułowy napis: ANNO 1857. Nad portalem umieszczone jest ponadto wąskie okno, także zamknięte łukiem. Do przeciwległej elewacji przylega płytki, otynkowany pseudoryzalit z okrągłołukową niszą. W polu łuku znajduje się prostokątna płycina z dwiema tarczami herbowymi z labrami. Nad pseudoryzalitem widać wąską okrągłołukową niszę z tynkowanym krzyżem, a w szczytach od wschodu i zachodu dekorację z uskokowo ułożonych cegieł. Całość nakrywa dach dwuspadowy, z którego od zachodu wyrasta sygnaturka na planie kwadratu, nakryta daszkiem stożkowym z iglicą zakończoną krzyżem.

[Obrazek: th_Oryg_01.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_02.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_03.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_04.jpg]

[Obrazek: th_Oryg_05.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_06.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_07.jpg]  [Obrazek: th_Oryg_08.jpg]

Od kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten obiekt bardzo mi się spodobał i wiedziałem, że będzie to mój pierwszy model architektoniczny jaki wykonam od podstaw. I tak też się stało. Jakiś czas temu, będąc w okolicach podjechałem do Małoszyc i wykonałem kilkadziesiąt zdjęć wspomnianego budynku. Pewnego, pięknego wieczoru rozpocząłem rysowanie wstępnego szkicu elewacji budowli. Postanowiłem wykonać kaplicę w skali 1:50, wg stanu sprzed zniszczeń jakie dokonały się na budynku po wojnie.

[Obrazek: th_Szkic_01.jpg]  [Obrazek: th_Szkic_02.jpg]  [Obrazek: th_Szkic_03.jpg]

Na pierwszy ogień, jak można się domyślać poszła kamienna podmurówka. Wszystkie tekstury, zabrudzenia itp. zostały wygenerowane w PhotoShopie bez użycia oryginalnych zdjęć. W elewacjach bocznych, na górze podmurówki widoczne są dwa otwory wywietrznikowe komory grobowej. Otwory są obmurowane cegłą w ich czerń otrzymałem poprzez doklejenie zamkniętych „pudełeczek” pomalowanych wewnątrz na czarno.

[Obrazek: th_Rel_01.jpg]  [Obrazek: th_Rel_02.jpg]  [Obrazek: th_Rel_03.jpg]

Kolejnym etapem było wykonanie betonowych schodów. Całość drukowana na papierze 170 g i podklejanego na tekturkę piwną. Oczywiście wszystkie widoczne krawędzie starałem się dobrze podretuszować. Niestety, ze względu na niejednolitą teksturę betonu, nie było to takie proste i nie wyszło za bardzo.

[Obrazek: th_Rel_04.jpg]  [Obrazek: th_Rel_05.jpg]  [Obrazek: th_Rel_06.jpg]

Najdłużej, jak do tej pory trwały prace przy elewacjach kaplicy. Cegły zostały również wygenerowane w PhotoShopie, po czym wydrukowane na maszynie cyfrowej. Tradycyjnie użyłem tutaj tekturki piwnej. Na zdjęciach widać początek prac nad dachówkami. O nich w następnym poście.

[Obrazek: th_Rel_07.jpg]  [Obrazek: th_Rel_08.jpg]  [Obrazek: th_Rel_09.jpg]  [Obrazek: th_Rel_10.jpg]

Kilka zbliżeń na sposób wykonania detali.

[Obrazek: th_Rel_11.jpg]  [Obrazek: th_Rel_12.jpg]  [Obrazek: th_Rel_13.jpg]  [Obrazek: th_Rel_14.jpg]

W czasie pracy nad modelem okazało się, że boczne, dość długie ściany mają tendencję do zapadania się do wewnątrz. Zmusiło mnie to do wzmocnienia ich konstrukcji wklejonymi do wnętrza listewkami (5x5 mm).

[Obrazek: th_Rel_15.jpg]

Całość, złożona na sucho wygląda mniej więcej tak.

[Obrazek: th_Rel_16.jpg]  [Obrazek: th_Rel_17.jpg]

W następnej odsłonie tej krótkiej relacji pokażę jak wykonałem witraże, oraz jak skończyłem dach.

Jeżeli są jakiekolwiek pytania na temat techniki wykonania niektórych elementów to śmiało. Z pokorą przyjmę na klatę również wszelkie uwagi krytyczne.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#2
Zaskakujesz Czarek ,zaskakujesz .Jak nie betoniarka ,to grobowiec  :milbravo: Mam pytanie : czy jest możliwośc ,,wysępienia,, od ciebie arkusza takich cegiełek w skali H0 ( 1/87) ??
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#3
Siemanos.

dominik294, a jakie te cegiełki mają być ?? Jakie kolory, czy przybrudzone, czy czyste ?? W jakim wątku ułożone ?? Może jakieś zdjęcie poglądowe, to postaram się coś dopasować.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#4
Siemanos.

No to czas na kolejną odsłonę relacji kaplicy grobowej z Małoszyc pod Lęborkiem. Na zdjęciach poniżej widać dokładnie jedno ze skończonych okien - na pierwszym od przodu, natomiast na drugim od wnętrza budowli. Mam nadzieję, że na zdjęciach dokładnie widać sposób, w jaki zamocowałem witraże we wnękach. Okno wypełnione jest zasymulowanym witrażem.

[Obrazek: th_Rel_18.jpg]  [Obrazek: th_Rel_19.jpg]

Do stworzenia witraży użyłem wyciętych laserowo kartonowych „siatek” będących jego ramkami.

[Obrazek: th_Rel_20.jpg]

Laserki naklejam na kawałek przeźroczystej folii - używając kleju w sprayu. Następnie maluję od tyłu kolejne kolory - natryskowo przy użyciu folii maskującej. Gotowe szybki naklejam na podkładkę stabilizującą wykonaną z tekturki piwnej, która ma otwór o wielkości paska symulującego wnękę w ścianie budowli. Dzięki temu witraż świetnie pasuje do otworu, bardzo łatwo go tam umocować oraz, co najważniejsze mogę go zamocować w zasadzie pod koniec budowy modelu.

[Obrazek: th_Rel_21.jpg]  [Obrazek: th_Rel_22.jpg]

Mam nadzieję, że wszystko, co tu napisałem jest w wystarczającym stopniu czytelne. Jako, że budowle to niszowa dziedzina modelarstwa kartonowego nie będę Was tu zanudzał  dokładną technologią stworzenia witraży. O wiele dokładniej sposób wykonania powyższych witraży opisałem na Forum Modelarzy Architektonicznych MiniArchitektura.eu TUTAJ
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#5
Siemanos.

Dominiku294, teksturki cegiełek masz pod tym linkiem http://miniarchitektura.eu/viewtopic.php?t=81
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#6
Siemanos.

Dachy, iglica i kilka drobiazgów skończone. Oto fotki

[Obrazek: th_Rel_23.jpg]  [Obrazek: th_Rel_24.jpg]  [Obrazek: th_Rel_25.jpg]

Dach na kalenicy został zakończony charakterystycznymi gąsiorami. Pojedynczy gąsior ma ok. 7 mm długości. Po skończeniu dachów biję się z myślami czy przyciemniać te dachówki czy nie. Teraz jak już nie widać białego podkładu na dachu to ten pomarańczowy kolor stał się całkiem do zniesienia. Oglądałem ostatnio kilka świeżo odremontowanych dachów i szczerze mówiąc taka kolorystyka również się zdarza. Co o tym myślicie ??

[Obrazek: th_Rel_26.jpg]  [Obrazek: th_Rel_27.jpg]

Teraz pozostało już zaprojektować portale wejściowe, wykonać je i dorobić do modelu jakąś podstawkę.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#7
Bardzo smakowity kawał projektanckiej roboty jeżeli chodzi o bryłę obiektu i pomysły techniczne typu witraże , dachówki i byłby to również wspaniały model do wydania w Modeliku , WAK-u ,STM Model ze względu na idealną wręcz  kolorystykę preferowaną przez te wydawnictwa . Niestety projektujesz konkretny obiekt widoczny na zdjęciach i kolorystyka tam występująca nijak się ma do tego co widzimy na  modelu kartonowym . Przypominam ,że modelarstwo kartonowe tym się różni od innych jego rodzajów ,że model kartonowy powinien posiadać właściwą kolorystykę po wydrukowaniu jest to chyba oczywista oczywistość .Tu niestety tak nie jest  i co z tego ,że model jest dokładnie opracowany pod względem kształtu i szczegółów jak zastosowane kolory psują odbiór całości .  Gdyby jakiś zdolny grafik komputerowy poprawil kolory i ewentualnie naniósł ślady upływu czasu i warunków atmosferycznych widocznych na budynku to model byłby OK.
Odpowiedz
#8
Siemanos.

No to pierwszy z portali w zasadzie gotowy. Jeszcze wymaga trochę dopieszczenia, ale ogólny wygląd został osiągnięty.

[Obrazek: th_Rel_28.jpg]  [Obrazek: th_Rel_29.jpg]  [Obrazek: th_Rel_30.jpg]

Całość prezentuje się mniej więcej tak.

[Obrazek: th_Rel_31.jpg]  [Obrazek: th_Rel_32.jpg]  [Obrazek: th_Rel_33.jpg]  [Obrazek: th_Rel_34.jpg]

Teraz pozostało zrobienie drugiego portalu, który znajduje się z tyłu budowli i prowadzi do krypt grobowych oraz wykonanie podstawki, żeby te schody tak w powietrzu nie wisiały Smile Projekty portalu zostały już wysłane do wydruku - teraz już tylko czekam na nie.

[glow=red,2,300]Passer Montanus swoim postem udowodniłeś tylko i wyłącznie to, że jedynym, ornitologicznym rozwinięciem skrótu PM jest "Ptasi Móżdżek", ale to już jest Twój problem.[/glow]
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#9
... a ja święcie wierzyłem, że twardziel Bruce Willis potrafi przyjąć krytykę na klatę :roll:
Odpowiedz
#10
Cześć

Bardzo podoba mi się ten projekt Smile świetnie opracowane a co za tym idzie wykonane, tak naprawdę jestem cały czas zakochany w architekturze kiedyś kleiłem wszystko co pokazało się w tym temacie teraz zrezygnowałem bo już nie mam warunków do przechowywania dużych budowli. Takie projekty skłaniają do myślenia o powrocie w te klimaty modelarskie.
Na kolorystykę jakoś nie zwróciłem uwagi poza dachówkami, ale pewnie jeszcze będziesz to trochę brudził itd. więc jestem spokojny o efekt finalny.

Tak ogólnie z podwójnym uśmiechem Smile Smile bez niepotrzebnego oceniania Smile..  kurcze chłopaki podejmujcie normalną rozmowę, wymianę poglądów itd. naprawdę nie zawsze jest tak, że jak ktoś napisze jakieś uwagi to ma na celu obniżenie czyjejś wartości. Inna sprawa to, to że słowo pisane zawsze czytane przez dwie różne osoby może być różnie odebrane na plus lub na minus.

Finał bliski więc czekam na obszerną galerię końcową.

Pozdro
Odpowiedz
#11
Astra,
Z zainteresowaniem zaglądałem do Twojej relacji. Wysoki poziom jaki prezentujesz, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, itd. - wszystko to sprawiało, że z przyjemnością oglądało się Twoje poczynania.
Twoje obraźliwe słowa, zasłużone lub nie, były przykrym zgrzytem. Z zażenowaniem czytałem Twój ostatni post i ciężko nie podchodzić do niego sarkastycznie. Mogę tylko się domyślać dlaczego tak a nie inaczej zareagowałeś, ale to mnie czy innych użytkowników forum chyba nie intersuje. Nie chodzi Ci przecież o merytoryczną stronę uwagi o kolorach  :roll:
Nie takich standardów konwersacji powinniśmy się trzymać.
Wierzę, że znajdziesz trochę dystansu do całej sytuacji ... Niektóre rzeczy da się jeszcze odwrócić, w końcu to magiczny-elektroniczny świat gdzie można wybielić historię (dotyczy to też tego wpisu :winkSmile.
Odpowiedz
#12
Siemanos.

Budowa kaplicy dobiegła końca - zapraszam do zapoznania się z galerią końcową.

[Obrazek: th_Galeria_00.jpg]

GALERIA
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Kaplica Matki Bożej Śnieżnej 1:120 Orlik marcin1323 4 1,527 07-05-2023, 01:20
Ostatni post: żółtodziób
  Vickers Mk.E Typ A - 1:25 - opracowanie własne messer 29 12,513 07-09-2017, 11:12
Ostatni post: messer
  [R] MG-Schartenstand D "Heinrich" Schron bojowy dla km w 1:50 Opracowanie własne :) Nico 4 6,397 10-07-2016, 09:17
Ostatni post: Nico
  [R] USS WEST VIRGINIA 1940 r 1:200 opracowanie własne. Darecki IV 19 7,967 25-06-2015, 11:07
Ostatni post: dokker
  [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne. Astra28 27 12,269 04-05-2013, 07:42
Ostatni post: Astra28
  [G] Budowla Vlcí - Kaplica sw. Waclawa 1:150 Piotr C 1 2,045 20-02-2011, 01:23
Ostatni post: szebi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości