Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Książka "projektowanie papierowych modeli okrętów" Andrzeja Samka
#1
Witam. Kupiłem ostatnio na giełdzie staroci książke Andrzeja Samka
pt:projektowanie papierowych modeli okrętów. wyd MON-u 1956r.

SPIS ROZDZIAŁÓW
Wstęp
Podział modeli papierowych
Materiały i narzędzia
Wykonywanie redukcyjnego planu modelu
Projektowanie i klejenie siatek elementów modelu
Geometria kadłuba
Geometrria nadbudówek
Wykańczanie modelu
Pływalność modeli papierowych
Zakończenie

Według mnie idealna dla początkujących projektantów.
Mam tu do was pytanie : czy słyszeliście wy o niej a jeśli tak to co o niej myślicie?
Odpowiedz
#2
O w mordę... 56rok... kto to teraz ręcznie projektuje... Może jakaś tam teoria może być i uniwersalna, ale ogólnie rzecz ujmując obecnie to raczej mało przydatna ta książka.
Odpowiedz
#3
Ja na przykład ręcznie projektuję  PDT_Armataz_01_27, komputera tylko zamiast kartki i ołówka używam, czasami bez szkicu na papierze nie da rady.
Teoria tam zawarta może się w szkole przydać do zrozumienia brył przestrzennych czy nauki geometrii wykreślnej. A w dziedzinie modelarstwa może być pomocna tym co mają chęci na przeróbkę już gotowej wycinanki.
Są jeszcze książki innych autorów poświęcone kartonowemu lotnictwu i pancerce.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#4
(28-12-2011, 12:02)mariusz30003 napisał(a): Ja na przykład ręcznie projektuję  PDT_Armataz_01_27, komputera tylko zamiast kartki i ołówka używam, czasami bez szkicu na papierze nie da rady.
Teoria tam zawarta może się w szkole przydać do zrozumienia brył przestrzennych czy nauki geometrii wykreślnej. A w dziedzinie modelarstwa może być pomocna tym co mają chęci na przeróbkę już gotowej wycinanki.
Są jeszcze książki innych autorów poświęcone kartonowemu lotnictwu i pancerce.

Dokładnie tak ja. Pakiet Corel Draw X6 używam do przeniesienia swych "myśli" na "elektroniczny papier".
Nie jestem co prawda wirtuozem w tej materi jeśli chodzi o projektowanie ale Corelem daję sobie wyśmienicie radę.

Teraz mam zamiar wejść w projektowanie 3D. Może coś z tego wyjdzie.
Ale u podstaw tego wszystkiego leży znajomośc zasad o których piszesz powyżej.
Spitfire Mk Ia [1:10]
Odpowiedz
#5
Podstawą tego wszystkiego jest "geometria wykreślna" znana pod terminem "kreski".
Kiedyś uczyli jej na studiach, nie wiem jak jest teraz.
Czy bez znajomości podstaw geometrii (nawet tej ogólnej) można cokolwiek rozumieć i kleić?
Może można.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#6
(02-08-2022, 09:52)Winek napisał(a): Podstawą tego wszystkiego jest "geometria wykreślna" znana pod terminem "kreski".
Kiedyś uczyli jej na studiach, nie wiem jak jest teraz.
Czy bez znajomości podstaw geometrii (nawet tej ogólnej) można cokolwiek rozumieć i kleić?
Może można.

Kleić można...
Gorzej z projektowaniem co czasami widać w spasowaniu części, zwłaszcza starszych modeli...  Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [darmowa książka] Podstawy projektowania modeli kartonowych w Blenderze (j. ang) Odyniec 1 4,563 03-04-2010, 09:16
Ostatni post: krystianeq
  Projektowanie modelu samochodu UNOfire 4 6,481 30-11-2009, 08:40
Ostatni post: mariusz30003

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości