Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porady dotyczące malowania aerografem.
#1
Chciałbym w tym miejscu poprosić o wszelakie porady dotyczące malowania aerografem. Zakupiłem taki sprzęt i nim zacznę nim "wojować" to należało by się coś dowiedzieć. Szczególnie interesuje mnie przygotowanie modelu do operacji nakładania farby. Często widać w relacjach jak jest już praktycznie cały model sklejony i dopiero wtedy jest malowany i tu mam zagwozdkę bo za nic nie wiem jak farba ma dotrzeć w każdy zakątek modelu. Wiem, że porady są na forach dla plastikowców, ale kartonówki pewnie maluję się trochę inaczej. Jakie farbki polecacie? Do tej pory używałem farb firmy Pactra, ale obiło mi się o uszy,że do aero nie bardzo się nadają. Będę wdzięczny za każdą poradę. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Kartonówki maluje się tak samo jak plastiki, obowiązują z grubsza te same zasady. Jedyną różnicą jest w zasadzie skala, bo na większych modelach łatwiej maluje się kamuflaż "z ręki".
Polecam zajrzeć tutaj. Jeśli nigdy nie malowałeś aerografem, to powinna być to dla Ciebie lektura obowiązkowa.
Farby pactry nadają się do malowania aerografem, ale nie ryzykowałbym malowania nimi modelu kartonowego. To farby "na wodzie" więc jeśli model nie będzie dobrze zaimpregnowany, to efekt będzie epicki;-)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
(22-03-2013, 10:13)Piotr D. link napisał(a): To farby "na wodzie" więc jeśli model nie będzie dobrze zaimpregnowany, to efekt będzie epicki;-)

Oj będzie będzie... Capon, na to ze 2 warstwy jakiegoś olejnego lakieru (humbrol czy coś...) i dopiero na to można akryle. Inaczej będą epickie fale Dunaju Smile
na macie: projekt X
Odpowiedz
#4
Ja nie mam takich obserwacji - moja Panthera nie była niczym zabezpieczana - tzw. goły papier - i nic mi się nie pofałdowało. Zależy ja się używa aerografu. Jednak capon zmniejsza chłonność papieru więc margines bezpieczeństwa się zwiększa.

Co do rad - to nie ma sensu czegokolwiek pisać - wszystko jest na forach PCV. Wiadomo - na początku trzeba trochę przemyśleć kolejność klejenia - jak dokleisz koła, to już nie pomalujesz i nie pobrudzisz wanny kadłuba tak dokładnie jak bez kół. Wszystko wychodzi podczas prac.
Odpowiedz
#5
Do tej pory malowałem Pactrami modele raz tylko przejechane lakierem w sprayu i było wszystko ok. Myślałem o Humbrolach, ale znów w tym przypadku problemem jest ponoć zbyt gruby pigment.. Dzięki za poradnik zamieszczony dwa posty wyżej przez Piotra D.- Rewelacyjnie wszystko wyjaśnione. Niedługo pokażę Kw-2 pomalowanego pędzelkiem farbkami Pactry, a potem próby z aero. Pozdrawiam i oczywiście liczę na kolejne głosy w tym wątku.
Odpowiedz
#6
To nie jest tak, że farby pactry nie nadają się do malowania kartonówek. Z nimi jest trochę tak jak z klejeniem za pomocą wikolu albo bcg - trzeba umieć i robić to z wyczuciem.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#7
Hej.
Ja maluje w zasadzie tylko akrylami na bazie wody lub alkoholu. Raczej nic mi się nie faluje. Warunek powierzchnia (zwłaszcza duże płaskie) muszą być dobrze doklejone. Trzeba unikać bąbli powietrza (nie doklejonych powierzchni). Inaczej podczas malowania bąbel się wybrzuszy.  Ale też nie ma strachu po jak wyschnie powinno wrócić do normy (choć czasem lubi zostać).

Tak naprawdę to nie ważne czym się maluje. Ważne jest natomiast żeby to co się maluje było odpowiednio przygotowane.
Krawędzie wymuskane, wyszlifowane, bez paproszków, w miarę odtłuszczone.

Malować cienkimi warstwami.
Farba konsystencji mleka 3.2% łaciate Wink
To co się da malować na gotowym modelu a jeśli się nie da to najlepiej wszystkie elementy malować razem (w sensie w tym samym czasie). Pozwala to uniknąć różnic w odcieniach między malowaniami i mocno redukuje papranie się przy myciu areografu.
Odpowiedz
#8
Znalazłem taki link i uznałem ,że może się przydać komuś kto szuka porad tak jak ja.
http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=104&t=5871
Odpowiedz
#9
Niedawno zaopatrzyłem się w plujke, i szukałem informacji na temat malowania itd. I przypomniałem sobie filmiki które kiedyś podesłał na jakimś forum Kordian. Tak przy okazji filmiki są autorstwa tej samej osoby która na modelworku przedstawia sie jako reggy  :lol:. A że jestem leniwy, to podaje link do profilu, zamiast do poszczególnych filmów. Jeśli ktoś nie zna, a bardziej do niego docierają ruchome obrazki i dźwięki, to chyba będzie pomocne  8)

P.S. przyznaje się bez bicia że dokładnie nie czytałem dwóch wątków z modelworka przedstawionych wcześniej. Jeżeli pojawiają sie tam linki do filmików, to sory za spam  ;-)
"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady poljasiek 2 2,754 05-02-2018, 07:32
Ostatni post: poljasiek
  Star 266 i malowanie aerografem. fishbed 6 3,740 13-05-2013, 11:28
Ostatni post: Dombeer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości