Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Centaur IV i Cromwell VI/VIII w 1DPanc
#1
Poszukuję informacji odnośnie wykorzystania przez 1 Dywizję Pancerną pojazdów Centaur IV oraz Cromwell modeli VI oraz VIII, według stanu liczbowego w 10PSK powinno znajdować się 6-8 takich pojazdów, znalazłem do tej pory niestety jedną planszę barwną, oraz dwa lub trzy zdjęcia(Niezłe jakościowo dopancerzonego VIII, jest w "Pojazdach PSZ 1939-1947"). Czy Centaury, o ile były(wątpię, ale cóż nadzieja matką głupich) posiadały kadłubowe Besy? Czy może na wzór brytyjskich Royal Marrines miejsce to było zakryte płytą pancerną.

Na zachętę Cromwell VI lub VIII(raczej ten) z km
[Obrazek: 10HRR_05.jpg]
Odpowiedz
#2
Przejrzałem swoje zbiory i mogę dorzucić trzy zdjecia Centaurów (jeśli będziesz takimi zainteresowany), ale niestety z 5 Pułku Pancernego 16 Samodzielnej Brygady Pancernej. Na dwóch zdjeciach Centaury mają zakryte otwory po km-ach, na jednym km jest normalnie zamontowany.
Prawdopodobnie w którymś z tomów "Od Acromy do Zwycięzcy" jest szansa na jakieś zdjęcia Centaura z 1DPanc.
Odpowiedz
#3
Acromę przejrzałem - to co mam i w 8 zeszycie jest dokładnie to samo zdjęcie co w Kawalerii Pancernej PSZ i Pojazdach PSZ. Czyli dopancerzone VI lub VIII za pomocą ogniw T62 z Shermana i Cromwellowskich. Ciekawa opcja o tyle gdyż na ogniwach znalazł się biały trójkąt 1 szwadronu oraz "45" 10PSK. Smaczku dodają połówki kół jezdnych na "uszach" wieży. Jakieś inne zdjęcia tego egzemplarza tzn, czy w lewej strony na wierzy mogła być skrzynka? Kadłub "C" z kominkiem?
[Obrazek: d5f4c87d1801a592m.jpg]
Zamówiłem Cromwella i Centaura z Militarii jak znajdę coś ciekawego to wrzucę przez skaner może się przyda, może jednak coś jeszcze wypłynie Choć na Centaura już nie liczę, ale może ktoś ma jeszcze jakieś materiały

Dzięki za zainteresowanie, poproszę w/w zdjęcia może coś się wybierze ciekawszego.
Odpowiedz
#4
Tak to jest jak się za szybko czyta- teraz dopiero zauważyłem, że chodzi Ci o Centuara IV a zdjęcia o których wspomniałem to Centaur I z "Broni Pancernej w PSZ 1939-1945" Zbigniewa Lalaka. Jeśli masz Kawalerię Pancerną to i pewnie tę pozycję posiadasz.
Odpowiedz
#5
Na tą jeszcze poluję Kawalerię ustrzeliłem ostatnio na allegro w świetnej cenie Tongue
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Cromwell w Polsce Piter 7 6,138 25-06-2013, 05:42
Ostatni post: modelstory

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości