Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Konkurs pancerny Małego Modelarza | Su-100 | walorka
#1
Witam, początkujący na papermodels wiec proszę o wyrozumiałośćSmile przedstawiam relacje z budowy su-100. Nie jest to mistrzostwo świata ale powoli cos sie tworzy.
Jest to model Małego Modelarza z 1983 roku. Znalazłem go na aukcji w allegro na upływ tylu lat model jest wspaniale zachowany.
Mam zamiar go pomalowaćSmile wybrałem już ładny kolorek i nawet ładnie wychodzi przy okazji troszkę zakryje się niedoskonałościSmile

[mod]Niestety z początku relacji zdjęcia przepadły bezpowrotnie. Rozmawiałem o tym z Gackiem.Dlatego zdecydowałem się zmienić część wpisów, a inne usunąć by relacja nie wyglądała na pustą. [/mod]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#2
Jaroslav mógłbyś troszkę napisać mi o brudzeniu pojazdów bo widzę, że super Ci to wychodzi pozdrawiam :grin:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#3
Dzięki :grin: miło, że Ci się podoba, ale z mistrzami to nie przesadzajmy....
Cóż odnośnie przecierki suchym pędzlem pisał już sporo Kol. Czsochaj w dziale "Porady"
poczytaj sobie, a jak będzie Ci mało to wtedy opiszę Ci dokładniej cały proces :wink:
A jaki konkretnie pojazd chcesz brudzić? bo wiesz, inaczej się brudzą wozy kołowe a inaczej gąsienicowe.... w przypadku poj. kołowego musisz mieć na uwadze całą ramę, zawieszenie, błotniki itd....brud musi się znajdować we wszystkich zakamarkach podwozia, a nie powinno go być też za dużo..... ale to tylko brzmi tak trudno, w praktyce zobaczysz, że to jest bardzo proste :wink: wystarczy odrobina wyobraźni, parę farb, kilka starych zajechanych pędzelków i patyczki kosmetyczne(takie z watą na końcach)
Pozdro!
Odpowiedz
#4
Mam parę wskazówek:
1) Staraj się brudzić raczej powierzchnie niż krawędzie. Krawędzie nie wszystkie, tylko te narażone na obtarcia w realu np. przednia krawędź kadłuba, błotniki lepiej przetrzeć leciutko metalizerem najlepiej "gunmetal" z odrobiną "aluminium"
2) Same krawędzie przed zagięciem najlepiej lekko przetrasować np. szpilką, lub (ja np. zawsze tak robię) delikatnie naciąć skalpelem.
3) Do beczek się nie przyczepię bo miałem ten sam problem :wink: dlatego właśnie warto robić "kopie zapasowe" zwłaszcza starych MM - ze świeżego wydruku zwinął byś je idealnie.
4) Widzę, że tylną ścianę przedziału bojowego łączyłeś w jakiś dziwny sposób, że powstała tam spora szczelina, a wystarczyło by jak wspomniałem przetrasować krawędzie i elegancko pasowałoby na styk....
5) Troszki razi niedopasowanie części górnej osłony jarzma armaty, mógłbyś te niedokładności wyrównać delikatnie żyletką a (jeżeli nie planujesz przemalować całego pojazdu), miejsca po tej operacji zakryć "brudem"
6) Gdybyś potrzebował części zamiennych to chętnie służę pomocą :wink:

PS:  Dobrym, a rzadko stosowanym sposobem zakrycia niedokładności jest zakamuflowanie pojazdu np.roślinnością, siatką maskującą lub dodatkowym  wyposażeniem.
Oczywiście z umiarem, wóz bojowy to nie to samo co cygański tabor  :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Jaroslav
Odpowiedz
#5
Witam mam pytanko nity oraz śruby kolo działa to wykonać można z czego?? Myślałem o łepkach od szpilki ale sam nie wiem czy będą odpowiednie Confusedad: wiec pytam się doświadczanych modelarz :roll:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#6
Siema!
nity najlepiej wybić z brystolu odpowiedniej grubości igłą lekarską przyciętą tak na ok 3 cm ja niestety nie mam już zbytnio czasu, aby dokładnie Ci to opisać, ale na pewno dasz radę, a w razie co to któryś z Kolegów Ci na pewno wszystko objaśni, co do śrub to pisałem na 1 stronie mojej relacji na ten temat.
Aha bym zapomniał.....niektórzy nity wykonują z ziarenek maku.... jak dla początkującego modelarza jest to moim zdaniem spore ułatwienie i efekt na pewno lepszy wizualnie, ale ja na początku w miejsca nitów nanosiłem kropelki Wikolu oczywiście kilkakrotnie, aby uzyskać dobry efekt.... obie te metody są dobre, ale trzeba wtedy malować cały model....
Pozdrawiam i powodzenia
Jaroslav
Odpowiedz
#7
Witam czasu na budowę malutko ale niedawno troszkę wziąłem się za stworzenie brezentu, zrobiłem z ręczniczka brezencie nst z pasków skórzanych pasy mocujące brezent na kadłub oraz malutkie klamerki pasków :mrgreen: po pomalowaniu powinno wyglądać ładnie :razz:
Nity przy jarzmie działa wykonałem stosując nanoszenie Vicolu strzykawka. Kilka razy dla otrzymania zadowalającego efektu.
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#8
Pomysł z wikolem jest dobry, lecz mogłeś zastosować szpilki. Bywają szpilki z trochę większymi łebkami. Gacku, mieszaj dokładniej farbki, czekaj na naniesienie następnej warstwy co najmniej  12 godzin. SU-100 to trudny model, wiem bo u mnie kadłub czeka na już ponad 2 lata na układ jezdny. Jak go skończysz będziesz miał mnóstwo satysfakcji ze  swojej pracy nad tym modelem.  :wink: Pamiętaj, możesz liczyć na pomoc kolegów z tego forum.
Odpowiedz
#9
Witam kolegow modelarzy. Dzis troszke przysiedzialem nad modelem, w sumie średnio mi to szlo jakis taki dzien (kobieta wyjechala na 2 miesiace do niemiec Cry ) a mianowicie na zdjeciu pokazane jest co dzisiaj zrobilem i mam problem poniewaz nie moge dobrac odpowiednio farby im dluzej mieszam tym gorzej wychodzi, troszke ciezko mam nadzieje ze w koncu bedzie wygladal ten kolor w miare jednolicie. Coz czekam na porzadna krytyke oraz jak zawsze dobre rady od kolegow pozdrawiam :mrgreen:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#10
[mod]Od tego mometu relacja jest taka jak była w oryginale. Z wcześniejszych postów zachowałem te niosace wskazówki[/mod]
Mam nadzieje ze teraz będzie coś lepiej widać :mrgreen: Pozdrawiam i czekam na pomoc przy błędach w modelu
[Obrazek: 5aa46fa3d1ececbbm.jpg]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#11
Zdjecia pokazuja efekt dzisiejszej pracy. Wykonalem wlaz kierowcy kilka detali na kadlubie oraz skrzynke na lewym blotniku. Pozdrawiam :mrgreen:

[Obrazek: 84e614c5dba5cb56m.jpg]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#12
Gacek polecam program Picasa. Dwa kliknięcia i ruch suwaczkiem i proszę.
[Obrazek: su100-1.jpg]
Odpowiedz
#13
Ok moge tylko drobne objasnienie jak cos takiego moge wstawic jakbys mogl oczywiscie :mrgreen: a czesci jak troszke lepiej?? Confusedmile: Pozdrawiam
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#14
Witam wrzucam efekt dzisiejszej 5 godzinnej pracy. Bylem taki zły, nie mogłem za nic dobrac odpowiedniego koloru farby, wyszly zupelnie inne kolory, chciełem wywalic Suczkę przez okno ale sie powstrzymałem. Ostatni raz koledzy maluje model, bede staral sie konczyc ten model, jaki by on nie był :mrgreen: i zaczac mojego KV-1. Oczywiscie bedzie on waloryzowany ale napewno nie malowany!!!! Wykonalem juz jeden z 2 przewidzianych karabinow na Su-100 czyli DP-27, w malowaniu jest jescze pepeszka z bębnowym magazynkiem :lol: Wrzucam fotki z dzisiejszej pracy. Pozdrawiam wszystkich :razz:

[Obrazek: 6fab73a2117e694dm.jpg] [Obrazek: c9a24a3b73cc5709m.jpg]
[Obrazek: 5efc1c80e6702611m.jpg] [Obrazek: a3db6138512775e8m.jpg] [Obrazek: f2be4c3d09d76d11m.jpg]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#15
Gacek tu masz link http://picasa.google.pl/intl/pl/
Odpowiedz
#16
A lufa ,magazynek i inne żelastwo DP nie powinno być pomalowane bardziej na czarno??
...."czym różnię się od innych(niczym)robie to co umiem
Mam zdolności wybitne(może)Wiem że mnie rozumiesz
Wiem że dużo umiesz więc w siebie brachu uwierz..."
Odpowiedz
#17
Może ja się nie znam ale dlaczego nie malujesz całego modelu jednym kolorem tylko pojedyncze elementy ? Confusedhock:
Odpowiedz
#18
Co to w ogóle za farby, które musisz ciągle mieszać do uzyskania odpowiedniego koloru? Plakatówki? Jak już się upierasz przy malowaniu tego modelu to zainwestuj w puszeczkę Humbrola, po dokładnym wybełtaniu zawartości masz pewność, że kolor na całym modelu będzie jednolity. Teraz nie wygląda to dobrze.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#19
Co to za farby?? akrtylowki tak jak ze sklepu na plastyke. Nie mam odpowiedniego koloru wiec dobieralem mieszajac nie zawsze wychodzil mi ten sam kolor choc sie staralem. Ucze sie ciagle czegos w budowaniu modeli papierowych wiec nie warto chyba kupowac takich farb jak podal JaCkyL, przynajmniej narazie, nst model bede staral sie wykonac tylko z retuszowaniem krawedzi, juz nigdy nie bede malowal nigdy. Dzis wykonalem reszte detali na moim su. Haki trzymajace liny, zamontowalem szpadelek, przymocnowalem karabiny Pp-sz i Dp-27, wykonalem nieiwem dokladnie co to jest ale na zdjeciach archiwalnych niektore su-100 mialy na blotniku zwiniete patyki. Zostala wykonana takze trąbka oraz reflektor na boku kadluba. Zdjecia pokazuja co powstalo dzisiaj. Czekam jak zawsze na krytke :mrgreen: Pozdrawiam :razz:

[Obrazek: 2a5907a0e8aab4bdm.jpg] [Obrazek: 49ccc54a41cd1c55m.jpg]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#20
Mankamenty w tym modelu są, ale o nich już mówiliśmy wiec nie ma się co powtarzać.
Myślę jednak, że ogólnie ten model Ci się podoba i pewnie spodoba niejednemu twojemu znajomemu. Dałeś na nim trochę gadżetów przykuwających uwagę i ogólny odbiór jest dobry tak okiem laika nie modelarza :wink:. Ja przed laty też kilka modeli malowałem, ale na pewno żaden nie był tak efektowny jak twój Su-100 Confusedmile:
Odpowiedz
#21
Dziekuje koledze Piterskiemu za słowa otuchy. Model ten jest dla mnie w pewnym sensie szczegolny, powrot po 3 latach do modelarstwa, troszke sie na nim przypomnialo i duzo nowych technik na nim stosowalem, chce sie powiedziec ze troszke eksperymentalny :mrgreen: Jednak juz zadnego modelu nie bede malowal, chyba ze naprawde bym narozrabial i bym musialSmile mysle ze SU nabierze troszke bardziej wygladu z gaskamiSmile na to czekam i to tak bardzo Kocham w modelarstwie pancernym :razz: Pozdrawiam wypowiadajacych sie w mojej relacji :grin:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#22
Witam, myslalem caly czas o wykonaniu gasek w moim Su w koncu zdecydowalem uzyc czesci gasienicy ktora jest na przodzie tzw. zapas gasienicy. Mam nadzieje ze jakos to wyjdzie i bede zadowolony z efektu :mrgreen:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#23
Witam wszystkich modelarzy

Wiem wiem, dostane opieprz za lakierke Su-100, nie byl to papier lecz farba ktora nie wpila ani troszke lakieru, świeci sie jak j... psuSmile coz zrobic moze jescze macie jakies rady aby byl troszke matowy?? Klejac Su-100 czuje ze pozbywam sie zgubnego nalogu ktory do tej pory mnie meczyl czyli pośpiechu... fotki pokazuja model po lakierowaniu oraz troszke drobiazgow czyli zapas gasienicy na przod kadluba oraz wachacze kół.

Pozdrawiam wszystkich ponizej fotki z mojej pracy :mrgreen:

[Obrazek: b9cff742465b8d03m.jpg] [Obrazek: 930c206ce509e6abm.jpg]
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#24
Faktycznie wygląda jak lukrowane ciasteczko :mrgreen:
Matowy lakier załatwi sprawę.
Odpowiedz
#25
Szanowni koledzy moze jakies namiary na taki lakier w necie lub jakims sklepie?? Nazwy, symbole?? bede wdzieczny za pomoc :mrgreen:
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,157 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,056 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,037 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,612 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,983 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,771 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,699 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,363 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości