Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Konkurs Morski
(26-02-2014, 08:20)Tuco link napisał(a):być może natraficie na wydarzenia, które będzie można powiązać z 28 lub 29 maja.
Z kolei w pierwszym poście widnieje "zakończenie w nocy z 27 na 28 maja 2015".
Tuco: ktorych dat szukać?Smile
Odpowiedz
Dobre pytanie, bo 27 maja 1941 roku ARK ROYAL dobijał (z innymi uczestnikami Big Grin) Bismarcka [wiem wiem podniosą się głosy, ale uczestniczył - jak to Zagłoba powiedział - "no to Bohuna usiekliśmy"]
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
Repulse`a odwołano z poszukiwań Bismarcka 25 maja z powodu niskich stanów paliwa, pech to pech >Sad
Odpowiedz
(27-02-2014, 11:52)yogi link napisał(a):[quote author=Tuco link=topic=12176.msg150319#msg150319 date=1393438819]
być może natraficie na wydarzenia, które będzie można powiązać z 28 lub 29 maja.
Z kolei w pierwszym poście widnieje "zakończenie w nocy z 27 na 28 maja 2015".
Tuco: ktorych dat szukać?Smile
[/quote]
:oops: :oops: :oops:
27 i 28 maja, oczywiście! Dzięki za zwrócenie uwagi - zwyczajnie gapa ze mnie, bo nawet nie mogę zrzucić winy na zmęczenie i późną porę  :mrgreen:
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
27 maja 1942 samoloty z lotniskowca "HIRYU" naprowadzone przez dwa wodnopłaty z "CHIKUMY" zaatakowały skutecznie amerykański lotniskowiec "YORKTOWN" unieruchamiając go trzema celnymi bombami.
IJN CHIKUMA w tym czasie także uszestniczyła w bitwie o Midway.
Odpowiedz
Hmmm, tomo11 skąd masz takie informacje? Bitwa o Midway to przecież początek czerwca. A Yorktown do 30 maja 1942 był w Pearl Harbor na remoncie po odniesionych uszkodzeniach na Morzu Koralowym (8 maja 1942).
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
Bitwa na Morzu Koralowym - 4-8 maja 1942
Bitwa o Midway -  4-7 czerwca 1942
Sam jestem ciekaw...
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
Wyczytalem to w historii modelu jednak analizując jeszcze raz tekst to wynika że źle zrozumiałem. 27 maja wypłynoł z portu udając się w miejsce  konfliktu
Sorki za pomyłkę.
Odpowiedz
Czyli chodziło o bitwę o Midway.
tomo11 - nic się nie stało, przypomnienie paru dat z historii wszystkim
nam się przyda.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
W ramach wyjaśnień dodam że USS YORKTOWN został trafiony 4 czerwca.
Odpowiedz
A jego los dopełnił się dopiero 7 czerwca o godz. 7.01 trafiony torpedą z I-168 dzień wcześniej o godz. 15.36, razem z niszczycielem Hammann. Co ciekawe pierwsza torpeda nastawiona płytko trafiła niszczyciel (pomagał przy holowaniu oraz przy dostarczaniu prądu na okręt - Amerykanie liczyli na uratowanie jednostki), natomiast druga z nastawem głębszym przepłynęła pod kilem i trafiła Yorktowna głęboko poniżej strefy ochronnej.
Odpowiedz
Zgłaszam następny model (ORP Piorun):
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=13070.0
Odpowiedz
Piorun przyjęty!  :grin:
I tym samym mamy w konkursie lidera - pikowskiego, który ukończył w konkursie już dwa modele, a trzeci wystawił - brawo! Radość tym większa, że jest to już czterdziesty (!) model wystawiony w WKM-ie! 8)
By na tym nie poprzestać chciałbym ogłosić, że kolejnym naszym sponsorem został radzias, który dokłada do puli model krążownika Admiral Hipper z GPM-u wraz z zestawem antypirackim - Dziękuję!!
I jeszcze jedna sprawa, otóż tomo11 dostaje premię za datę. Wykazał co działo się z Chikumą 27 maja i podał źródło. Tak więc koledzy zachęcam do studiowania historii pierwowzorów Waszych modeli.

edit: ale ortografa strzeliłem  :oops: - dzięki ZbiG-u za zwrócenie uwagi.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
24 maja 1905roku krążowniki rosyjskie wychodzą z portu
we Władywastoku. Gromoboj wpływa na minę. Wszystkie
okręty wracają do portu. Remont Gromoboja trwa do września 1905r.
Cały ten czas Rossija spędza w porcie, ani razu nie wychodząc w morze.
Reasumując - wykazałem co działo się z Rossiją w dn.27-28 maja 1905.
Żródło- wujek google.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
Robert - linki, poproszę  Tongue
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&e...GE&cad=rja
Inne źródło - "OD WOJNY KRYMSKIEJ DO BAŁKAŃSKIEJ", autor Jan Gozdawa-Gołębiewski
na str.389 cyt: "Przy pierwszym wyjściu w morze, co nastąpiło w listopadzie
1904r. Gromoboj osiadł na skałach i został tak ciężko uszkodzony, że do końca wojny przebywał w doku. Samotna Rossija nie opuszczała portu." Koniec cytatu.
Która wersja jest prawdziwa? Nie wiem. Wspólnym mianownikiem jest Rossija, która po uszkodzeniu Gromoboja nie wypływała z portu. Dokładniej wykazać już nie mogę, ale ponieważ
jako JEDYNY musiałem potwierdzić swoje słowa odpowiednimi źródłami pozostaje
mi zrezygnować z konkursu (zresztą dużej straty nie będzie bo i tak nie skleję
modelu w wyznaczonym czasie).
Dziękuję za zaufanie.
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
cyt. z regulaminu "Każdy model związany z datą zakończenia konkursu otrzyma dodatkowo 5 punktów, pod warunkiem, że wykonawca wykaże to powiązanie. "
Należało by "wykaże to powiązanie " bardziej sprecyzować, bo Japończyk chce nam z konkursu umknąć a szkoda by było, bo wiedzę na pewno ma ogromną i ja na słowo mu wierzę.
A tak ogólnie czy te daty trochę nie dyskryminują tych co kleją bez dat Smile
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
Spokojnie.
Japończyk niepotrzebnie się unosisz i nie jesteś jedynym, który powołuje się na źródła - tomo11 powołał się na instrukcję modelu (wiem, źródło raczej słabe, ale autor tekstu w instrukcji musiał się na czymś oprzeć). Faktycznie jaceko99 nie podał źródeł, ale ponieważ był pierwszym uczestnikiem, który powiązał swój model z datą sprawdziłem go sam. Żeby nie robić tego powtórnie proszę o źródła. Twojej wiedzy kwestionować zamiaru nie miałem i jeśli tak to odebrałeś to przepraszam. Oczywiście bonus za datę dostajesz.
W pierwszym poście dodam za chwilę sprostowanie:
"Wykazać powiązanie" - opisać wydarzenie związane z budowaną jednostką i poprzeć je cytatami bądź linkami.
radzias, 5 punktów to nie jest żadna dyskryminacja. Z resztą wszyscy na tym korzystają, ja na przykład nie wiedziałem kiedy była podniesiona bandera na ORP Krakowiak i nie miałem pojęcia że Rossija stała w porcie przez uszkodzenia Gromboja.

"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
Spokojnie.
Chciałem pokazać jedynie, że 99,9% okrętów zawsze można wykazać z jakąś datą.
Są oczywiście wyjątki jak szwecki galeon "Waza", który 10 sierpnia 1628r. po przepłynięciu
1 mili zatonął lub brytyjski monitor HMS Glatton oddany do służby 31 sierpnia 1918r by
16 września1918r wylecieć w powietrze. Każdy okręt jest na morzu, stoi w porcie lub
jest remontowany. Nie są to ważne zdarzenia. Przyznawanie punktów za coś
takiego jest błędem. Inaczej ma się rzecz z Piorunem pikowskiego. Wyraźnie napisał
o walce Pioruna z Bismarckiem 26 maja, następnie przez kilka godzin (dokładnie do 4 nad ranem)
27 maja poszukiwał wroga. Dodam od siebie jeszcze, że gdy Piorun wpływał do portu, marynarze
na okrętach brytyjskich witali Polaków okrzykami "HURRAY". To jest zdarzenie powiązane
z datą i okrętem. Za to powinny być punkty bonusowe, a nie za wykazanie że okręt
płynął lub był w porcie. Reasumująć - proszę o likwidację mojego bonusu i uwzględnianie tylko
ważnych dat związanych z danym okrętem.
Pozdr.
Ps.
Moja rezygnacja z WKM była napisana 1 kwietnia :mrgreen: PDT_Armataz_01_01 :mil11: PDT_Armataz_01_11
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
To żeby nie wyszło, że tylko ja nie podałem źródła :mrgreen:
http://kurier-wojenny.blogspot.com/2011/...owiak.html
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
To ja też podam źródło moich informacji:
http://uboat.net/allies/warships/ship/5423.html
Odpowiedz
Japończyk nie zgadzam się z Tobą. Punktów nie dostaje pierwowzór budowanego modelu za swoją działalność, tylko modelarz, który zechciał poszperać trochę w historii budowanej jednostki. Wiem, że dla większości okrętów można coś dopasować, ale trzeba trochę poszukać, i za to szukanie właśnie jest bonus. Waga wydarzenia nie gra tu roli. Twoje punkty zostają.
Do tej pory bonusy dotyczyły konkretnych wydarzeń i niech tak zostanie. Nie będzie bonusów za stwierdzenia typu: od marca 1944 do stycznia 1945 okręt eskortował konwoje do Murmańska. Jeśli jednak zostanie wskazany konkretny konwój osadzony w konkretnym czasie - to już inna bajka.
jaceko99, pikowski dzięki za linki.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
Michał, Ty tu rządzisz [Obrazek: 38uklon.gif]
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
Buszując w necie natknąłem się na wątek dot. wydarzenia zwanego "Cruise of the Special Service Squadron" bądź w skrócie "World Cruise".
Był to pokazowy rejs okrętów Royal Navy dookoła świata trwający od 27 listopada 1923 do 28 września 1924. Główną "gwiazdą" rejsu był HMS Hood, towarzyszył mu HMS Repulse oraz pięć lekkich krążowników (HMS Delhi, HMS Danae, HMS Dragon, HMS Dauntless i HMS Adelaide).
Okręty na tydzień (21-27 maja 1924) zacumowały w stolicy wyspy Fidżi, Suva. Na tę okoliczność wydana została nawet kilkunastostronicowa książeczka:
[Obrazek: 3094ad2f5b577cfdm.jpg]
Mapka rejsu: [Obrazek: 1b1a7c009eda55b4m.jpg]
I źródło informacji:
http://hmshood.com/history/empirecruise/index.htm


Odpowiedz
Brawo yogi - 5 punktów!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modele z Renova Model - Konkurs - zapraszam Poste 0 2,431 28-12-2019, 09:40
Ostatni post: Poste
  Wielki Konkurs Lotnictwa Morskiego - głosowanie Tuco 33 15,821 31-07-2017, 09:06
Ostatni post: Tuco
  Wielki Konkurs Morski 2 - Głosowanie Tuco 49 14,666 16-07-2017, 09:58
Ostatni post: tomo11
  Wielki Konkurs Morski 2 Tuco 95 43,785 05-06-2017, 11:34
Ostatni post: Tuco
  Wielki Konkurs Lotnictwa Morskiego Tuco 30 13,950 04-06-2017, 10:19
Ostatni post: Tuco
  Skrzydła Wielkiej Wojny - konkurs II edycja Paweł O 24 14,692 22-09-2015, 05:48
Ostatni post: cotlet
  Wielki Konkurs Morski - głosowanie Tuco 79 29,157 12-07-2015, 10:00
Ostatni post: yogi
  [Konkurs] Beauty Contest by Bonk bonk 27 12,447 27-04-2015, 10:07
Ostatni post: qbas
  Skrzydła Wielkiej Wojny - konkurs Paweł O 90 39,402 01-10-2014, 06:27
Ostatni post: JaCkyL
  Konkurs Samolotów Odrzutowych Kroolo 123 44,571 04-02-2014, 01:13
Ostatni post: kilek15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości