Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzydła Wielkiej Wojny - konkurs
#1
Witam.

28 lipca 1914  wobec nieuwzględnienia części postulatów cesarstwo Austro-Węgier zrywa stosunki dypolmatyczne z Serbią i wypowiada jej wojnę. W ten oto sposób, choć współcześni nie mieli o tym jeszcze pojęcia, rozpoczęła się I wojna światowa. Wojna ta wywróciła do góry nogami zastany od stuleci porządek świata. Upadły monarchie narodziły się nowe byty państwowe. Nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Wielkie zmiany poczyniono też w sposobie prowadzenia działań wojennych, kawaleria zaczęła powoli schodzić ze sceny, i co najważniejsze działania wojenne przeniosły się w trzeci wymiar. Mimo iż przed rozpoczęciem działań wojennych samolot miał już swój debiut w służbie marsa, polegli juz pierwsi lotnicy, zginełi już pierwsi cywile pod bombami a nawet samolot niczym koń rycerza miał już barwy to w dalszym ciągu uważany był za zabawkę. Gdy cztery lata później podpisywano zawieszenie broni w każdej ze stron konfliktu lotnictwo było samodzielnym rodzajem broni a lotnicy bohaterami narodowymi.
W przyszłym roku 28 lipca minie setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny dlatego też wspólnie z Cotletem pragniemy zaprosić wszystkich forumowiczów do konkursu Skrzydła Wielkiej Wojny który oficjalnie ruszy w 99 rocznicę i będzie  trwał przez okrągły rok.
Jak przystało na porządny konkurs ma w nazwie Wielki, będzie miał też nagrody. Zachęcamy również do udziału kolegów z innych for oraz tych którzy tylko kibicują. Z racji tego że emocje powinny być dozowane reszta  informacji w niedzielę.
Tak więc zgodnie z zapowiedzią przedstawiam regulamin konkursu:


                                                                  Konkurs Skrzydła Wielkiej Wojny.

1. Konkurs rozpoczyna się 28 lipca 2013 a kończy 28 lipca 2014.

2. Brać udział może każdy zarejestrowany na forum modelarz i skleić w tym czasie dowolną ilość modeli samolotów.

3. Modele poddane są pod ocenę wszystkich forumowiczów, na zasadzie jeden człowiek jeden głos.

4. Z racji tego że konkurs będzie trwał rok, liczą się tylko te modele których budowa została rozpoczęta po 28 lipca 2013 a galeria końcowa zaprezentowana do 28 lipca 2014 do godziny 23.59.

5. Nie jest przewidziany podział na skalę, oraz modele standardowe i waloryzowane.

6. Z racji tego że wiele modeli z okresu Wielkiej Wojny jest wydawanych w malowaniach powojennych, podstawowym kryterium dopuszczającym  model do udziału w konkursie będzie rok budowy oryginału i sprawdzenie czy maszyny tego typu brały udział w działaniach wojennych bądź szkoleniu w okresie lipiec 1914 listopad 1918.

7. Natomiast jeżeli modelarz zdecyduje się na waloryzację modelu który został wydany w malowaniu z okresu powojennego np. Albatros D-III wydawnictwa ,, Mały Modelarz ” w malowaniu z walk w roku 1920. To po waloryzacji musi posiadać malowanie odpowiadające użytkowaniu w okresie Wielkiej Wojny. Podobnie jeżeli wycinanka posiada dwa malowania to do konkursu można zgłosić tylko malowanie z okresu Wielkiej Wojny.


                                          LISTA UCZESTNIKÓW KONKURSU


1. LVG B.I  (Orlik) - Piotr D.   -- Relacja -- Galeria
2. Airco D.H.2 (Modelik) - Kosmynauta  -- Relacja
3. Sopwith Camel (Mały Modelarz) - Redbaron  -- Relacja
4. Sopwith Camel (Mały Modelarz) - Maniek15 -- Relacja
5. Nieuport 25 (Answer) - juliusz  -- Relacja -- Galeria
6. Nieuport 11 Bebe (Kartonowa Kolekcja) - Lukee -- Relacja -- Galeria
7. Rumpler C.I (Wektor) - kołodzieju -- Relacja -- Galeria
8. Albatros B.IIa (GPM) - Paweł O  Relacja -- Galeria
9. Fokker DVII (Fiddlers Green) - Michał   -- Relacja --Galeria
10. Sopwith Pup (Mały Modelarz) - michal_andy  -- Relacja
11. Sopwith F1 Camel (Mały Modelarz) - Master Blaster  -- Relacja -- Galeria
12. Aviatik-Berg 30.40 (MPM Model) - kiwi  -- Relacja -- Galeria
13. Thomas-Morse S4C Scout (WAK) - CysieK  -- Relacja -- Galeria
14. Pfalz D. XII (KŚ) - kirasier  -- Relacja --Galeria
15. Morane G (WAK) - Michał  -- Relacja -- Galeria
16, Albatros B.I (Orlik) - Kilek15  -- Relacja -- Galeria
17. Morane G (WAK) - Juliusz -- Relacja -- Galeria
18. Nieuport 23 (KŚ) - kirasier -- Relacja
19. Fokker E.V 152/18 - ReVan_1991 -- Relacja -- Galeria
20. Fokker E.V 154/18 - ReVan_1991 -- Relacja -- Galeria
21. Fokker E.V 187/18 (CWL 00.1) - ReVan_1991 -- Relacja -- Galeria
22. Fokker E.V 190/18 (CWL 00.4) - ReVan_1991 -- Relacja -- Galeria



Pozdrawiam
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#2
Po tym jak Paweł przypomniał nam, brudnym masom na forum o rocznicy wymyślenia prysznica przestałem się dziwić jego lekkiemu wynaturzeniu w tym kierunku. Pomysł na uczczenie setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej modelarskim konkursem samolotowym, był Pawła jedyną normalną inicjatywą jaka wykluła się w jego głowie. Nie chcecie usłyszeć pozostałych rocznic i sposobów ich świętowania...

W ostatnim czasie wysypało na forum konkursów a tutaj jeszcze jeden! Początkowo obawialiśmy się, że kolejny konkurs będzie jednym za dużo, ale nie trzeba wielkiej spostrzegawczości, żeby dostrzec jakąś równowagę w tematyce. Konkurs samolotów odrzutowych z jednej strony spektrum, a z drugiej szmaciaki z początków lotnictwa. Myślę, że relacje z budowy obu konkursów będą bardzo interesująco się prezentowały koło siebie! Poza tym, nie brakuje wolnych członków forum, którym taki konkurs da motywację do systematycznej pracy nad modelem. Znajdą się pewnie i tacy samolociarze, którzy są w stanie zaliczyć oba konkusy.
Nic bardziej by nas z Pawłem nie ucieszyło, jak pojawienie się z relacją osób, które tylko biernie podglądają forum, albo takich, które nie są zbyt aktywne. Fajnie byłoby zobaczyć nie tylko doświadczonych modelarzy, ale też tych początkujących. Żeby zachęcić do tego będziemy się starali nagrodzić nie tylko zwycięskie osoby, ale szerszą grupę uczestników.

Przypuszczam, że bliżej 28 lipca Paweł ogłosi szczegółowe zasady zabawy.
Odpowiedz
#3
Wreszcie konkurs dla wielbicieli normalnych samolotów ;-)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#4
Genialny pomysł! W tym na bank wystartuję, zwłaszcza, że mam 2 modele spełniające kryteria Wink

Co do ultimatum austro-węgierskiego, to w dobie globalizacji warto wspomnieć, że warunkiem, który dla Serbów był nie do przyjęcia była swoboda ścigania sprawców zamach przez służby austriackie na terytorium Serbii. O to wybuchła pierwsza wojna światowa...
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#5
Cieszę się że jest odzew czyli nasi górą  PDT_Armataz_01_34
Redbaron zgadza się ten jeden nie spełniony warunek stał się przyczyna wybuchu I wojny światowej. Niestety do dzisiaj pokutuje teza że było nią zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
Ja się tylko chciałem wytłumaczyć  :oops: z moich fascynacji Wielką Wojną. Otóż powszechnie pokutuje stwierdzenie że pierwsza wojna to okopy Verdun i Czerony Baron. Otóż nie działania na podobną a nawet większą skalę rozgrywały się na terenie naszego kraju. Zapraszam kolegów do rozglądnięcia się po swoim regionie, jestem prawie pewien że zadziwi Was to co znajdziecie. O ale chyba znowu się rozpisuję. Do następnej aktualizacji.  PDT_Armataz_01_20
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#6
Będę się upierał, że front zachodni ostatecznie okazał się rozstrzygający, jednak front wschodni zdecydowanie ciekawszy Big Grin Tannenberg czy bitwa pod Łodzią jako bitwy manewrowe czy Gorlice, jako piękne przełamanie umocnionego frontu. No i dramatyczne oblężenie Przemyśla!

U mnie w Toruniu akurat spokój był, choć sama plotka o pojawieniu się Kozaków w pobliżu spowodowała w twierdzy ostrą panikę.... a tak, to miasto odgrywało rolę takiej twierdzy na tyłach z dużym poligonem - magazyn oraz szkolenie i formowanie nowych jednostek - o ile pamiętam, latem 1915 r. wystawiono tu cztery dywizje!
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#7
No tak tu się można spierać co by było np. gdyby rosjanie wygrali bitwę Limanowską oraz przeszli przez przełęcz Użocką. I to właśnie w historii jest piękne.

P.S.

Qurde 1000 postów mi stuknęło, to zapewne też jakaś historia  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#8
Dokładnie, Polska to obszar gdzie prowadzone były równie intensywne działania wojenne. Rowerując trochę po regionie natknąłem się jakiś czas temu na tabliczki informujące o przebiegu szlaku frontu wschodniego, który w mojej okolicy ciągnie się od Dębicy po południowe granice Polski w rejon Beskidu Niskiego. Pamięć o tamtych wydarzeniach zachowała się w licznych cmentarzach wojennych. Dla zainteresowanych mapka z przebiegiem szlaku: http://www.wrota.podkarpackie.pl/res/tur...t/mapa.jpg
Odpowiedz
#9
Dzięki Grandi przyda się na wakacyjnych szlakach  PDT_Armataz_01_34. Zapraszam do uczestnictwa w konkursie.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#10
Nmzc. Jeśli chodzi o mnie to aktualnie kończe kleić Cobre, niewiele już zostało  Smile W sumie chce spróbować swoich sił w KSO i pewnie tak będzie, ale wśród tych kilku zaczętych modeli mam Fokkera Dr I MM (wręgi kadłuba i trochę detali, ale większość jeszcze przede mną ) więc jeśliby taki zaczęty model łapał się w ramy regulaminu to czemu nie  PDT_Armataz_01_24
Odpowiedz
#11
Szczegóły konkursu w niedzielę 28 lipca.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#12
Jest niedziela jest regulamin zapraszam na początek relacji http://www.papermodels.pl/index.php?topi...rl].Bardzo prosimy by było czytelnie poprzedzać relację skrótem [SWW],  jak Skrzydła Wielkiej Wojny. Z racji tego że napięcie powinno się stopniować o nagrodach w konkursie poinformujemy stopniowo w ciągu najbliższego tygodnia. Mam nadzieję że Tomek dopowie resztę.
Myślę więc że konkurs można uznać za rozpoczęty.
Dla modelarza który pierwszy rozpocznie relację niespodzianka.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#13
Zgłaszam swój udział;-)
http://www.papermodels.pl/index.php?topi...#msg141183
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#14
No to wystartowaliśmy cieszę się wielce Piotrze z tak szybkiego odzewu i to nie Fokker DrI ani Sopwith Camel ale niszowe LVG-I.
W czwartek będę w Muzeum Lotnictwa w Krakowie a tam stoi LVG-II służe swoim aparatem.

P.S.

Niespodzianka dla pierwszego uczestnika niebawem.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#15
Witam.
Czy są jakieś szanse na podziały wiekowe klasyfikacji modeli? Np. Junior, Senior?


Pozdrawiam, Maniek
Odpowiedz
#16
Maniek raczej nie przewidujemy podziału na kategorie wiekowe, co zaś się tyczy tego drugiego pytania to jak najbardziej można parami.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#17
Mi nie o to. Chodziło mi o to, czy będą podziały na Junior, Senior.

Dziękuję.
Odpowiedz
#18
Nie ma takiego podziału. Seniorzy konkurują z juniorami, choć pamiętajmy, że chodzi tu przede wszystkim o zabawę i wzajemne mobilizowanie się.
Odpowiedz
#19
Dziękuję Tomku, lepiej bym tego nie ujął.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#20
Tak jak pisałem już poprzednio jak na porządny konkurs przystało zawiera on słowo Wielki w nazwie i będzie miał dużo bardzo nagród. Na pierwszy ogień poszła nagroda dla modelarza który pierwszy założy relację na forum oto i ona :

[Obrazek: DSCF5680_zps96a876db.jpg]

Nagrodę otrzymuje Piotr D.

Dla mniej zorientowanych koleżanek i kolegów są to tzw. krótkie świece do niemieckich silników lotniczych z początkowego okresu I wojny oraz napisy na opony systemu Continental ( dokładnie takie ma właśnie LVG, Albatrosy, Aviatiki).
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#21
A będzie jakaś nagroda za zajęcie ostatniego miejsca? :razz:
Odpowiedz
#22
Tak, jak zajmiesz ostatnie miejsce w konkursie to Ci wyślę wycinankę gratis.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#23
Dziękuję za nagrodę, na pewno się przyda;-)

No ludzie, zgłaszać się do końkursu, bo zaraz sam wystartuję z kolejnym modelem;-)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#24
(31-07-2013, 11:14)Piotr D. link napisał(a):No ludzie, zgłaszać się do końkursu, bo zaraz sam wystartuję z kolejnym modelem;-)

Cierpliwości, młody palaczu trawy, cierpliwości... Poczekaj tak do połowy sierpnia. :wink:

Kroolo - serio?
Odpowiedz
#25
100% serio - jeśli zajmiesz ostatnie miejsce w konkursie, to masz ode mnie nagrodę pocieszenia.
na macie: projekt X
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modele z Renova Model - Konkurs - zapraszam Poste 0 2,401 28-12-2019, 09:40
Ostatni post: Poste
  Wielki Konkurs Lotnictwa Morskiego - głosowanie Tuco 33 15,706 31-07-2017, 09:06
Ostatni post: Tuco
  Wielki Konkurs Morski 2 - Głosowanie Tuco 49 14,412 16-07-2017, 09:58
Ostatni post: tomo11
  Wielki Konkurs Morski 2 Tuco 95 43,344 05-06-2017, 11:34
Ostatni post: Tuco
  Wielki Konkurs Lotnictwa Morskiego Tuco 30 13,774 04-06-2017, 10:19
Ostatni post: Tuco
  Skrzydła Wielkiej Wojny II - Głosowanie cotlet 47 14,434 01-10-2015, 09:03
Ostatni post: Paweł O
  Skrzydła Wielkiej Wojny - konkurs II edycja Paweł O 24 14,586 22-09-2015, 05:48
Ostatni post: cotlet
  Wielki Konkurs Morski - głosowanie Tuco 79 28,807 12-07-2015, 10:00
Ostatni post: yogi
  Wielki Konkurs Morski Tuco 171 60,750 03-06-2015, 06:09
Ostatni post: Tuco
  [Konkurs] Beauty Contest by Bonk bonk 27 12,317 27-04-2015, 10:07
Ostatni post: qbas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości