Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
klej do butów poliuretanowy Dragon, czy żółknie po latach?
#1
Jak w tytule -klej poliuretanowy do butów Dragon, czy żółknie po latach? Pytam bo przy sklejaniu czasem korzystam z Butaprenu a widzę że ten jest przeźroczysty. Sporo osób klei Dragonem lub podobnym od dawna. Chodzi mi o okres co najmniej 4-5 lat Wink. I jak trzyma się papier na wytłoczkach kabin - lepiej od Butaprenu?
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#2
Jak mogę coś polecić, to podobny do starego kleju HERMOL firmy Libella, klej HERMOL M. A tu strona internetowa gdzie można go zakupić: http://www.swiatmodeli.com/hermol-p-17.html
Kleję nim już trochę i jestem zadowolony.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Nie wiem jak ten przezroczysty, ale ja zuywalem niedawno butaprenu dragona i wedlug mnie jest to najgorszy klej z jakim kiedykolwiek sie spotkalem. Chyba zmienili w nim sklad, bo smierdzi inaczej niz wczesniej (wczesniej kupilem w tym samym sklepie i tak samo wygladajacy) i co charakterystyczne dla butaprenu, to klejenie na styk, w tym wypadku nie dzialalo. Tyle K.. i Ch... co rzucilem podczas uzywania tego kleju to szewc nie slyszal. Totalnie nie polecam!
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
#4
Tego poliuretanowego używałem kiedyś do podklejania wręg, ale poza czadowym smrodem nie był lepszy od butaprenu Pattexa. Poza tym po rozprowadzeniu na powierzchni tektury błyskawicznie wysychał.
Odpowiedz
#5
  Przez nierozważne użycie tego kleju postradałem model MIG-a 19. Oprócz zaskakująco błyskawicznego schnięcia - smród tego kleju jest nie tylko "czadowy", ale również niezwykle trwały, a ból głowy zapewniony, i, - cięższy, niż podczas najcięższego kaca. Nie używam go nawet do podklejania wręgów. Szkoda zdrowia.
  Chodzi tu o produkt f-my "DRAGON" z Krakowa, pt "Klej butapren - kontaktowy elastyczny". Norma: ZN-06K-BN.
  Czy żółknie po latach? - Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć. Mam wrażenie, iż wszystkie kleje z grupy butaprenów żółkną po upływie kilku do kilkunastu lat. Niektóre nawet przesiąkają na wylot, poprzez karton, tworząc na spoinach brzydkie, brunatnożółte plamy.
  Nie spotkałem się natomiast z klejem polimerowym - "do butów". Z klejami polimerowymi - owszem: na jachcie podklejałem styropianem pokład i burty właśnie na klej polimerowy. Straszliwie śmierdział on DENATURATEM i tym właśnie specyfikiem był rozpuszczalny.
  Jednakowoż po upływie około 15 lat spoiny nie pożółkły. Sam klej skrystalizował się i siła jego trzymania uległa osłabieniu.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co by tu na początek po latach na matę wziąć? algarotti 28 6,509 02-05-2022, 09:57
Ostatni post: skarczew
  wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady poljasiek 2 2,751 05-02-2018, 07:32
Ostatni post: poljasiek
  Klej Cyjanoakrylowy Karas 7 4,132 18-01-2017, 11:31
Ostatni post: ges
  Podklejanie, klej, tektura, strzykawki, igły i szpachla. awryg 5 5,844 08-10-2014, 07:49
Ostatni post: Lesio73
  Powrót po latach - pytania dot. modeli i potrzebnych rzeczy kiziordzn 7 4,031 21-03-2014, 01:59
Ostatni post: Alski
  Powrót do hobby po 20 latach :D Wiatr1000 5 2,961 02-09-2013, 11:11
Ostatni post: Wiatr1000
  Powrót po latach i zagwozdka przy klejeniu segmentów. Zdzichu 4 3,370 20-01-2013, 01:37
Ostatni post: Zdzichu
  Pytanie starego/nowego modelarza o klej rudy_rydz 9 6,186 03-01-2013, 12:53
Ostatni post: Airman
  Jaki klej...? Nado 3 2,481 15-08-2011, 10:57
Ostatni post: Nado
  Lakier poliuretanowy Bullet 4 4,606 10-12-2010, 06:07
Ostatni post: Dyaus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości