Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[WKM2] Monitory Gdańskie - OORP "Horodyszcze" "Toruń" "Warszawa""Pińsk" GPM
#1
Witam w relacji mojej pierwszej deski.
Na matę poszedł , wydaje mi się prosty model OPR Horodyszcze wydawnictwa GPM (1:100, 6'2011, 306). Opracowany przez P. Mariana Sobela. Jest to jeden z sześciu , monitor rzeczny Marynarki Wojennej RP, w której skład wchodzą jeszcze :OORP Toruń,Warszawa,Kraków,Wilno i Pińsk.

na początek okładka z dodatkami

[Obrazek: kwhn.th.jpg]

wręgi

[Obrazek: hkxa.th.jpg],[Obrazek: sevz.th.jpg],[Obrazek: q9pt.th.jpg]

(jakość fotek, nie najlepsza ,sztuczne światło)

Prace przy modelu wykonywane będą jedynie w weekend.
Zachęcam do komentarza, jestem otarty na wszelaką pomoc , sugestię oraz słowa krytyki.

pozdrawiam
Marcin
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#2
Zdarzyło mi się jakiś czas temu skleić Warszawę. Model w zasadzie bezproblemowy, jedyne co sprawiło mi kłopot to "rynny" w których są zamontowane śruby. Musiałem je szpachlować i malować, bo tych kartonowych za chiny ludowe nie umiałem wkleić tak, żeby było ładnie. Powodzenia w budowie:-)
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Piotr D Dzięki za podpowiedz , na pewno  zwrócę na to uwagę. Tymczasem mała aktualizacja , prace nad pod poszyciem

[Obrazek: fuog.th.jpg]

[Obrazek: taxn.th.jpg]

z tektury piwnej 1mm.
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#4
Mamy tu na forum taki konkursik: http://www.papermodels.pl/index.php?topic=12176.0
Zapraszam do udziału i powodzenia w budowie życzę!
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#5
Witam.

Przyszedł czas na małą aktualizację.
Kadłub przygotowany do oklejania.

[Obrazek: jd1d.th.jpg] . [Obrazek: jv6o.th.jpg] . [Obrazek: nro6.th.jpg]

Dziękuję za zaproszenie Michale , pomyślę.

do następnego.
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#6

Witam w kolejnej odsłonie.Tym razem przedstawiam kadłub pokryty burtami z bocznymi pływakami.

[Obrazek: do9m.th.jpg] , [Obrazek: afxw.th.jpg] , [Obrazek: 9awo.th.jpg]

Poszycie denne.Zeszło trochę czasu z dopasowaniem "rynien" na śruby(papier ścierny i trochę wikolu w kolorze rdzy). Wydaje się , że jest nie najgorzej.

[Obrazek: k0im.th.jpg] , [Obrazek: s9yc.th.jpg]

i śruby

[Obrazek: prqd.th.jpg]

Do retuszu poszycia używałem farb Pactry o nr.A51 ,A103, A106 oraz Model Master RLM79

do następnego.
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#7
Witam.
Mała aktualka.
Zastrzały do pływaków
[Obrazek: a8xh.th.jpg]

Stery kierunkowe i śruby napędowe które trzeba poprawić , a w zasadzie ich wylot z kadłuba.
[Obrazek: q9ey.th.jpg]

pozdrawiam.
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#8
Witam w ostatniej aktualizacji przed końcową galerią.
Dzisiaj czas na pokazanie artylerii oraz wieży dowodzenia.

pojedyncze działo kal.75 mm  [Obrazek: rhct.th.jpg]
podwójne działo kal.75 mm  [Obrazek: d45j.th.jpg]
wieża dowodzenia [Obrazek: ghp4.th.jpg]

i razem [Obrazek: nj7k.th.jpg]

To były ostatnie w mirę duże elementy , teraz pozostaje drobnica z którą zapewne zejdzie weekend lub dwa.

do następnego
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#9
Witam

W związku z tym,że mam nieplanowane wolne od pracy (L4), postanowiłem wykorzystać ten czas na skończenie modelu.

I oto on , właśnie został zwodowany ORP Horodyszcze

[Obrazek: bbru.th.jpg] , [Obrazek: y4p1.th.jpg] , [Obrazek: bhgc.th.jpg] , [Obrazek: v90o.th.jpg]

Na końcową galerię trzeba będzie poczekać , aż wyjdzie słońce .

Model sklejało się przyjemnie bez żadnych problemów .Elementy niemal że  pasowały idealnie.Ewentualne niedociągnięcia wynikają z mojego doświadczenia , które nie jest zbyt duże.W wycinance zauważyłem dwa lub trzy małe niezgodności związane z numeracją . Polecam początkującym modelarzom.

Stoczniowcy ledwo co skończyli pracę i liczyli na jakiś urlop ,a tu nic z tego. Dzisiaj został podpisany kontrakt na wykonanie kolejnego monitora , a w zasadzie całej floty . Następny do suchego trafia ORP Toruń .


[Obrazek: tlz3.th.jpg]

do usłyszenia
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#10
I pierwszy okręt skończony, gratulacje :milbravo: i wypatruje zapowiedzianej galerii  PDT_Armataz_01_26
Odpowiedz
#11
zapraszam do galerii
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#12
Witam w drugiej części z serii Monitory Gdańskie.Zmieniłem temat wątku , i doczepiam relację z budowy ORP Toruń , wyd.GPM w skali 1:100

Na początek wręgi , tym razem standard podklejane butapren-em na tekturę 1mm. kadłub oraz pływaki 0,5 mm

[Obrazek: 5j5k.th.jpg] [Obrazek: hsbb.th.jpg] [Obrazek: x72m.th.jpg]

Po kilku godzinnym leżakowania , cięcie

[Obrazek: 7fzy.th.jpg]

Złożenie w całość i klejenie segmentów.W celu zachowania osi , oraz zwichrowań kadłuba , przytwierdziłem całość do deski wiórowej , taśmą maskującą PCV.

[Obrazek: sfsx.th.jpg]

Po wyschnięciu całości ok. 24h kadłub wyszedł idealnie prosty.

[Obrazek: lrur.th.jpg] [Obrazek: p8pg.th.jpg] [Obrazek: q0p8.th.jpg]

kadłub gotowy do montażu pod poszycia

do usłyszenia
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#13
Witam po przerwie

Jak widać poniżej prace trwają nie tylko nad ORP "Toruń" 1939. Na warsztacie również "odziane w szatę" OORP "Warszawa" stan na 1930r oraz "Pińsk" 1920r .Tym samym zgłaszam je do WKM

[Obrazek: 84e6b88a3dba1566m.jpg] [Obrazek: 2b516408c1878c4am.jpg]

Kilka słów o budowie kadłuba/ów
Przetestowałem chyba wszystkie możliwe sposoby na udany kadłub, pod poszycie ,pianka poliuretanowa oraz pianka kwiatowa . Najlepszą z tych metod  okazało się pod poszycie z kawałków tektury piwnej gr.1 mm.Pianka kwiatowa w ogóle nie przypadła mi do gustu.Materiał bardzo delikatny , mocniejsze naciśnięcie na piankę powodowało jej zniekształcenie a nanoszenie szpachli  powodowało granulowanie i łuszczenie się pianki.

Spróbowałem również z bulajami .
Wycinanie otworów igłą lekarską 1,6mm ,retusz, a następnie podklejenie otworów taśmą VHS

[Obrazek: 9e9cddb5e763d6dem.jpg]

Obecnie prace trwają nad wnękami w poszyciu dennym na śruby.
Po nieudanej plastyce wnęk  w ORP "Horodyszcze" jak i teraz postanowiłem , że łączenia zaszpachluję i pomaluję całe dno

do następnego
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#14
Piękny zestaw się szykuje , podpatruje z zadowoleniem.
Odpowiedz
#15
Witam po przerwie.
Ślimaczym tempem do przodu.Tak jak wspominałem wcześniej "wnęki" na śruby gotowe.Zaszpachlowane , pomalowane

[Obrazek: 5179b95b9523eaa0m.jpg]

Zabrałem się również za drobnicę 

[Obrazek: 336468a4bb8d3b77m.jpg]

Artyleria do trzech monitorów gotowa

[Obrazek: 44df6fa07743dabdm.jpg][Obrazek: e3f96f73516d1591m.jpg][Obrazek: 3ca13a518b0c69e4m.jpg][Obrazek: e300bc96180e86aam.jpg]

Obecnie prace trwają nad szalupami ratunkowymi

[Obrazek: 3b943b433797b236m.jpg]

do usłyszenia
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#16
Witam po dość długiej nieobecności na forum.Przerwa spora ale w "stoczni" ktoś się tam krzątał.Przybyło kilka elementów na pokładzie kluzy , polery , świetliki , włazy  i takie tam mniejsze i większe pierdoły.Nie rozpisując się przedstawiam obecny stan prac przy ORP " Toruń"

[Obrazek: 71f4562cc5681c9am.jpg] [Obrazek: 43b853513b554dfdm.jpg] [Obrazek: a1dc8622fa0c1ec6m.jpg]

Wieża dowodzenia na ukończeniu

[Obrazek: 9871bec35907fd42m.jpg]

Gotowe szalupy do OORP "Pińsk" i "Warszawa"

[Obrazek: 9677c3accacdd6eam.jpg]

Korzystając z okazji chciałbym przykleić relację do WKM2
Do usłyszenia , niebawem
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#17
No i pięknie! Smile Jakoś te płaskodenne krypy nie do końca mi podchodzą. W Twoim wykonaniu jednak aż chce się oglądać Smile

Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [WKM2][R] HMS Malaya 1:300 FantomModel 179 80,008 21-03-2023, 02:14
Ostatni post: Karas
  [WKM2][R/G] NAGATO 1:200 Dom Bumagi. Spychacz 306 122,015 03-07-2020, 12:18
Ostatni post: Togo
  [WKM2] Lekki krążownik Giuseppe Garibaldi [Modelik 1:200] Sprudin 13 9,164 27-06-2020, 10:48
Ostatni post: Japończyk
  [WKM2][R/G] HMS Good Hope, 1:300, Fantom Model yogi 199 100,319 18-02-2020, 09:58
Ostatni post: janek102t34
  [WKM2][R] HMS RODNEY 1:200 DB Arkadiusz 153 76,219 26-10-2019, 04:10
Ostatni post: jakub
  [WKM2][R] Włoski Niszczyciel DARDO - Orlik 2/2011, 1:200 Hastur 27 20,686 09-10-2019, 05:39
Ostatni post: ZbiG
  [R] Wystrzałowe dziewczyny w 1:200 - Świat z kartonu OORP Zuchwała, Zawzięta, Zaradna Bialy 12 4,720 16-03-2019, 11:25
Ostatni post: Gregory
  [R] [WKM2] Nagato DB 1:2oo Karas 223 99,423 14-02-2019, 08:28
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] Krążownik pancernopokładowy ROSSIJA Japończyk 154 68,156 11-02-2019, 10:01
Ostatni post: Lesio73
  [WKM2] [R] USS Erie WAK 1:200 radzias 51 28,142 14-12-2018, 11:26
Ostatni post: yogi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości