Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Darmowe programy do projektowania modeli
#1
Witam

To pytanie powtarzało się już w kilku wątkach: jakie są darmowe programy do projektowania modeli? W większości wszyscy pisali o programach do grafiki 3D. Mi chodzi o programy do rysowania na płaskiej powierzchni typu corel.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#2
Corel jest programem do grafiki wektorowej.
Jego wolnym (od "wolności") odpowiednikiem jest Inkscape. Jak dla mnie spełniający wszelkie moje wymagania.
Można się zainteresować programem z serii "CAD-ów, np. LibreCAD, ale tego nie testowałem.
Odpowiedz
#3
Ściągnąłem inkscape'a  i wydaje mi się, że jest całkiem dobry. Mam jeszcze tylko pytanko: u góry i po lewej stronie miejsca do rysowania jest miarka. Ja mam podziałkę w pikselach. Jak zmienić żeby podziałka była w milimetrach? Próbowałem coś zmieniać ale mi nie wychodziło. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#4
Plik -> Właściwości dokumentu i zmieniasz jednostkę domyślną.
Ze swojej strony polecę jeszcze dwuwymiarową wersję SolidEdge która jest darmowa nawet do użytku komercyjnego. Można ją pobrać tutaj.
Ukończone: Wespe, KW-1, Jupiter, IS-2
W budowie: TKS x 5
Odpowiedz
#5
Dzięki. Już działa. Big Grin SoldEdge'a może też zciągne, żeby przetestować.

Pozdrawiam
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#6
Jacku, jeżeli koniecznie chcesz pracować na wektorach to nie znam nic lepszego niż Corel Draw ( ja się zatrzymałem na X5 bo mi w pełni odpowiada a pracuję na corelach już ładnych parę lat...) Od producenta możesz ściągnąć 30-dniową wersję testową z dostępem do wszystkich jego możliwości, po terminie będziesz mógł dalej na nim pracować jednak bez możliwości zapisu, eksportu itp... te 30 dni powinno Ci wystarczyć byś się przekonał jak dobrą inwestycją jest zakup licencji. Inkscape też mam ale rzadko używam za mało intuicyjny interfejs ( w porównaniu do CDR X5) oraz mniejsze możliwości. Inkscape nadaje się świetnie do zamiany kolorów skanowanych części, zwłaszcza gdy masz do obróbki plik BMP ale na tym się jego wyższość kończy moim zdaniem.
Pozdr.
Odpowiedz
#7
Witam

Wersję 30-dniową już ściągałem i faktycznie corel jest bardzo dobrym programem. Ja jednak chciałem darmowy program, ponieważ nie będę z niego dużo korzystał. Mi będzie on potrzebny tylko do dorabiania części waloryzujących. Może kiedyś, kiedy będę projektował modele pomyślę o corelu.

Pozdrawiam
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#8
Według mnie Inkscape jest momentami bardziej użyteczniejszy niż Corel i do tego darmowy. Ostatnio konwertuje model z pdf na wektory i jedynie w Inkscape otrzymałem efekt zadowalający. W Corelu poległem na tej wg. niego skomplikowanej czynności.
Odpowiedz
#9
Witam

Znowu mam pytanie co do obsługi inkscape'a. Czy jest w tym programie takie narzędzie jak miarka? Zacząłem projektować sobie modelik i kiedy chciałem zmierzyć długość lini, która nie była równoległa do żadnego boku kartki, to nie mogłem jej zmierzyć.    Cry
[Obrazek: baner2015.jpg]
Odpowiedz
#10
W wersji 0.48 nie ma takiego narzędzia. Ma być dodane w wersji 0.49. Możesz to obejść używając narzędzia pióro (Shift + F6), które na pasku stanu wyświetla długość aktualnie rysowanego odcinka. Ale moim zdaniem do takiego rysowania lepsze są programy typu CAD.
Ukończone: Wespe, KW-1, Jupiter, IS-2
W budowie: TKS x 5
Odpowiedz
#11
Mam do Panów pytanie:
W jakim programie najlepiej projektować model ?
Chodzi mi o stworzenie modelu od podstaw tak jak na przykład czyni to Pan Paweł Mistewicz.
Przez lata tworzyłem modele "ręcznie" a potem finalizowałem sprawę używając programu Corel Draw.
Kilka lat temu nabyłem kolejną wersję , tym razem X6.
Obecnie widząc minusy "ręcznego" projektowania, postanowiłem "przeskoczyć" na inny poziom.
Stąd to pytanie zadane wyżej.
Dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.
Spitfire Mk Ia [1:10]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kleje do modeli kartonowych Mirek48 2 11,897 22-02-2017, 10:45
Ostatni post: Piterkowiec
  [Pytanie/Galeria] podstawka do modeli Gonzo 7 4,871 29-01-2015, 09:01
Ostatni post: Gonzo
  Powrót po latach - pytania dot. modeli i potrzebnych rzeczy kiziordzn 7 4,007 21-03-2014, 01:59
Ostatni post: Alski
  Jaką firmę modeli kartonowych polecacie? Dobry sklep w Łodzi? Kryspin 23 11,332 06-10-2013, 04:07
Ostatni post: Kilminster
  Skąd się wzieła skala 1/33 i 1/25 modeli kartonowych cotlet 28 11,719 07-03-2013, 01:56
Ostatni post: Vincent
  [Pytanie] Dział giełda modeli katonowych. kuno01 4 2,952 12-12-2012, 06:39
Ostatni post: muzeum
  Najlepszy papier do drukowania skanów modeli. Cruiser 8 7,757 10-12-2012, 12:22
Ostatni post: Cruiser
  Drukowanie modeli Houdini 18 7,629 27-03-2012, 03:34
Ostatni post: Partyzant
  Drukarka do drukowania modeli krystianeq 23 8,203 03-12-2009, 02:36
Ostatni post: Marek S.
  Drukowanie modeli udostępnionych w sieci. tukasi 17 20,940 27-09-2009, 07:24
Ostatni post: BartiB

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości