Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] A6M3 Hamp - ORLIK MK
#1
Witam w nowej relacji. O dziwo, czas pozwala mi podłubać przy kolejnym samolociku. Wziąłem się za zlepienie Hampa, bo .... podoba mi się :grin:
Pierwotnie model miał mieć oznaczenia Hiroioshi Nishizawy, lecz po wycięciu dwóch segmentów kadłuba zdecydowałem się zmienić zamysł i zrobić właśnie wersję Hamp'owską;-) Dzisiejsze dłubanie przedstawiam na poniższych zdjęciach. W modelu nie będę wydziwiał, bo mi się nie chce. Zrobię go w standardzie, z wytycznymi autora PDT_Armataz_01_01

[Obrazek: th_hamp_4.jpg] [Obrazek: th_hamp_3.jpg] [Obrazek: th_hamp_2.jpg] [Obrazek: th_hamp_1.jpg]
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#2
Kolejna ciekawa relacja!

A jak ze spasowalnością, autor nie naknocił? ;-)

Pozdrawiam! Cool

PS: używasz "laserowych" wręg? Czym się różnią te za 10 pln od tych za 15?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
Pasowalność jest jak najbardziej ok. Autor mi powiedział, że sie stara... cały czas się stara  :lol:

Do sklejenia wybrałem wersję offsetową. Jest ona ciut ciemniejsza w odcieniu od kredy, ale wg mnie mieści się w normie. Do modelu nie używam żadnych wręg laserowych. Wszystko made hand;-)

[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#4
OK, wszystko ładnie, ale mam pytanie: będziesz kończył swoje stare modele, do których zacząłęś relacje? Mosquito i Hurricane'a? Leżą odłogiem a tu kolejny model na warsztacie...
Odpowiedz
#5
Arovist, Hurricane jest już właściwie skończony. Relacja jest kilka postów niżej. Czekam tylko na zamówiony przeze mnie lakier humbrola i pomalowanie go na lekki macik aerografem :wink: . Mosquito będzie skończony na Porąbkę (nic ostatnio nie wystawiłem nowego, a kilka klas czeka do obstawienia. Prace nad komarem zatrzymałem na luku bombowym, bo on mi troszkę czasu zajmie - model chcę wystawić w klasie otwartej - i dlatego "odrutować" chcę go i doposażyć :wink:
A Hampa zacząłem sklejać w pracy, bo formę trzeba utrzymać na obecnym (czyli marnym) poziomie Cool Jak już wcześniej pisałem - wykonam go w standardzie - bez większych udziwnień.
pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#6
Dzisiaj udało mi się dokończyć tył kadłuba. Muszę się tutaj przyznać do małego błędu;-( W ostatnim segmencie kadłuba (obie połówki) kamuflaż jest lekko przesunięty względem poprzedniego segmentu.... Rypnąłem się przy walorce;-( Co prawda nie rozmawiałem na ten temat jeszcze z wydawcą, ale mam nadzieję, że uda się to włożyć jako erratę przy kolejnym modelu. Przepraszam za błąd...
[Obrazek: th_1-1.jpg]

Ale nie jest to aż tak wielki problem,z  którym nie można sobie poradzić samemu. Wystarczą do tego celu suche pastele i wacik do uszu;-)))
[Obrazek: th_2-1.jpg]

Zacząłem wcierać startą pastelę  w miejscu ubytku właściwego koloru i .... wyszło
[Obrazek: th_5-1.jpg] [Obrazek: th_4-1.jpg] [Obrazek: th_3-1.jpg]

Obecnie zasiadłem nad wyposażeniem kabiny...

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#7
No to mam problem bo ja kupiłem tego na kredzie i z maskowaniem tego będą kłopoty.
Ale zanim dojdę do tego etapu może coś mi wpadnie do głowy.Dziękuję Łukaszu za zwrócenie na to uwagi .Zastanawia mnie tylko jedna rzecz jak sobie poradzisz z wyposażeniem kabiny gdy jest już ona oklejona poszyciem.Nie lepiej było zrobić to zanim ją okleiłeś?Ale to tylko takie moje skromne zdanie,wiem że na pewno sobie z tym poradzisz :grin:
Czekam na cd. i liczę po cichu na szczegółowe fotki skończonej kabiny.

Pozdrawiam Toni
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#8
Toni - wklejanie wyposażenia tuż po przyklejeniu poszycia nie stwarza mi problemów. Kupiłem ostatnio fajną pensetkę i sądzę że pomoże mi ona jeszcze bardziej przy montażu poszczególnych elementów wyposażenia. Będzie dobrze :wink:
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#9
Łukaszu ani przez chwilę nie wątpiłem w to że sobie z tym nie poradzisz(co mistrz to mistrz)tylko będzie to o wiele trudniejsza operacja.Życzę powodzenia :mrgreen:
JaCkyl offsetu nie widziałem,ja mam kredę i wygląda prześlicznie ale jak się klei nie wiem bo jeszcze nie zacząłem.Przepraszam za ten OT.

Pozdrawiam Toni
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#10
JaCkyl bierz offset, kredę widziałem. Nie porównywałem z offsetem, ale to na pewno nie taka różnica jak w Oskarze Halińskiego.
Odpowiedz
#11
upały znacznie osłabiły moje chęci do robienia czegokolwiek... niemniej chcę pokazać nad czym dzisiaj się męczyłem. Zostawiłem co prawda wyposażenie kabiny (obecnie wkleiłem tylko tablicę przyrządów i km-y...
[Obrazek: th_k2.jpg] [Obrazek: th_k1.jpg]

zabezpieczyłem lakierem również ubytek koloru na ostatnim segmencie... prawda że nie widać babola;-)))???
[Obrazek: th_k3.jpg]

Ale najfajniejsza praca naszła mnie wczoraj, a którą skończyłem dzisiaj...
Zachciało mi się zrobić osłonę silnika (no i cały silnik oczywiście)... Postanowiłem trochę poeksperymentować (ale nieznacznie) z osłoną. Wszystkie pierścienie potraktowałem moim nowym nabytkiem - wyoblakami (kulka z łożyska z rączką). Sprawdził się on na medal. Po sklejeniu ich w całość zaimpregnowałem łączenia superglue i po wyschnięciu potraktowałem je papierem ściernym 600. W zamyśle miałem zalakierować tak oszlifowany element lakierem bezbarwnym, ale zdecydowałem że pobawię się czymś innym...
[Obrazek: th_klarlack.jpg]
W ruch poszły suche pastele, a konkretnie czarna pastela. Zeskrobałem ją papierem ściernym i za pomocą patyczka do uszu zacząłem wcierać w białe miejsca...
[Obrazek: th_o2.jpg] [Obrazek: th_o1.jpg]
następnie lakier i znowu warstwa pasteli czarnej...
[Obrazek: th_o3.jpg]

Efekt końcowy po 4 lakierowaniach i 3 warstwach pasteli jest taki....
[Obrazek: th_o7.jpg] [Obrazek: th_o6.jpg] [Obrazek: th_o5.jpg] [Obrazek: th_o4.jpg]

pozdr. Łukasz
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#12
Łukaszu wprawdzie nie mam w tym względzie doświadczenia ale ja bym jeszcze te łączenie poglutował, wygładził i szlifik, lakier szlifik tak by całkowicie zniwelować łączenia.
Odpowiedz
#13
Piterski - myślałem o tym lecz doszedłem do wniosku żeby zostawić widoczne łączenia choć trochę...
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#14
Żeby zapowiedz ścieraniu się nadruku przy takiej metodzie wykonania osłony stosuję grubą warstwę lakieru. Po kolei: sklejamy standardowo - klejem :mrgreen: , musi być dokładnie sklejone żeby przy szlifowaniu zmniejszyć ryzyko przetarć. Po sklejeniu super glut na łączenia wcierany bardzo często paluchem, ostatnio prawie całą osłonę silnika zalutowałem. Na to 3-4 warstwy lakieru, grubo pędzlem. Gruba warstwa lakieru zabezpiecza druk przed zniszczeniem. Po wyschnięciu szlif dosyć drobnym papierem ściernym np. 800 i poprawki 1500. Jeżeli gdzieś się przetrze wydruk to standardowo retusz suchym pędzlem lub suchymi pastelami, co kto woli. Na koniec oczywiście lakier, w moim przypadku nakładany aerografem, wyrównały się wszelkie niedokładności i jest git PDT_Armataz_01_01 Połączenia segmentów przy dokładnym sklejeniu praktycznie znikają :mrgreen:
To tylko trochę zmodyfikowana metoda stosowana przez MarcinaG i AndrzejaS, w sumie połączenie tego wszystkiego, o czym na różnych forach pisali. Nic nowego nie wymyśliłem.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#15
Waść tu sobie osłonki robisz,ogonki poprawiasz a ja muszę sam dłubać przy
kabinie(he he :grin: ). Oczywiście żartuję Łukaszu a osłonka wyszła super,aż boję się myśleć jaka też moja będzie wyglądać. :oops: ale do tego jeszcze daleka droga.Co do metody jaką zastosowałeś nie mam więcej nic do dodania niż to co powiedzieli moi szanowni przedmówcy.Mam tylko takie jedno pytanie,-czy te wewnętrzne części osłony podklejałeś jakimś kartonem lub choćby kartką papieru bo ze zdjęć nie mogę tego wywnioskować?
A pytam się dlatego bo te części są wydrukowane na cienkim papierze i nie wiem co z tym faktem zrobić :grin:
Oczekuję na cd.

Ps.
Powoli staję się także fanem Twoich opracowań,-ta kabina jak dla mnie jest super wypaśna :mrgreen:

Pozdrawiam Toni
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#16
Toni - wewnętrzna oklejka osłony silnika jest celowo wydrukowana na miękkim papierze. Łatwiej się ją formuje. Po sklejeniu również wnętrze osłony potraktowałem suchą pastelą. Bądź co bądź nie będzie wiele widać po włożeni silnika, ale chciałem poeksperymentować z kolorami PDT_Armataz_01_01
A skoro już piszesz o kabinie, może jakieś zdjęcia??? :wink:
Cieszę się że moje modele przypadają ci do gustu Cool

pozdr. Łukasz F.
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#17
Witam po przerwie. Odpoczynku już dość i czas się zabrać za kończenie relacji;-) Prace obecnie zatrzymały się na etapie montażu skrzydeł oraz oklejek skrzydło-kadłub. W kabinie pozostało kilka części i jeszcze podwozie i silnik;-)))) Poniżej moje wypociny....
[Obrazek: th_11.jpg] [Obrazek: th_10.jpg] [Obrazek: th_9.jpg] [Obrazek: th_8.jpg] [Obrazek: th_7.jpg] [Obrazek: th_6.jpg]
[Obrazek: th_5-2.jpg] [Obrazek: th_4-2.jpg] [Obrazek: th_3-2.jpg] [Obrazek: th_2-2.jpg] [Obrazek: th_1-2.jpg]

[mod]Uzupełniłem kilka brakujących zdjęć z pierwszego postu.[/mod]
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#18
Przyznam szczerze Łukaszu po obejrzeniu tych zdjęć jakoś tracę zapał do pracy nad moim{he he) :roll: Tradycyjne już pytanie czy podklejałeś czymś poszycie a jeżeli tak to jak to później pasuje do szkieletu?

Pozdrawiam Toni :mrgreen:
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#19
Toni - tylko mi się nie załamuj Confusedmile:
Poszycie nie było niczym podklejane. Impregnuję je jedynie werniksem (na zdjęciu wyżej). Jego działanie przypomina mi działanie Caponu - wsiąka w karton, naciąga go i usztywnia. Model po skończeniu będzie malowany pactrą matową lub humbrolem (mieszanka połyskowego lakieru z matowym) - ale nad wyborem jeszcze rozmyślam Cool
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#20
Dzięki Łukasz :grin: A klapy mile widziane.Wiem że jest z tym trochę dłubania ale jaki efekt Confusedhock:

Pozdrawiam Toni :mrgreen:
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,538 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  [R] Ścigacz rzeczny KU-30 1:100 Orlik Pablo 9 1,984 18-12-2023, 08:23
Ostatni post: Pablo
  [R + G] SE 5a /1:25 / ORLIK MARIUSZ_G 98 30,937 11-12-2023, 04:12
Ostatni post: romfolmar
Tongue ZIS-6. 1:25. Orlik, ale Litewski Prunce 65 27,759 20-09-2023, 12:15
Ostatni post: Prunce
  [R] Rosomak 1:25 Orlik Adamw28 4 2,339 09-08-2023, 01:14
Ostatni post: Adamw28
  [R] Kaplica Matki Bożej Śnieżnej 1:120 Orlik marcin1323 4 1,527 07-05-2023, 01:20
Ostatni post: żółtodziób
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,152 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  IFA W50L Orlik SZAD 8 4,357 02-05-2021, 03:37
Ostatni post: SZAD

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości