Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HMS Victory - Shipyard
#76
Superancko to wygląda  PDT_Armataz_01_23
Teraz tylko patrzeć, jak patynka równo postępuje.
Odpowiedz
#77
Pięknie się zapowiada. To miedziane poszycie robi wrażenie.
Pozdrawiam.
Andrzej
Odpowiedz
#78
Witam szanowne grono.
Mogło się wydawać, że relacja umarła ale zapewniam, że budowa jest kontynuowana. Przez ostatni czas pracowałem nad furtami, pasami wzmocnień i mozolnym malowaniem modelu. Dla wielu może się to wydawać profanacją, ale postanowiłem zamknąć większość furt działowych, które uprzednio z takim mozołem wycinałem. Przede wszystkim zdecydowała o tym zmiana koncepcji wyglądu modelu. Otóż na jednym z forów widziałem model z zamkniętymi furtami i spodobał mi się ten szachownicowy układ furt do tego stopnia, że postanowiłem to zrobić także w swoim modelu. Nie będzie zatem widocznych dział na dwóch dolnych pokładach, jak to zwykle czynią modelarze przy budowie Victory. Nie ukrywam, że drugim motywem takiej decyzji choć nie zasadniczym, była narastająca niechęć do wykonywania tak dużej ilości dział. Lenistwo wzięło górę Big Grin .

Przed przystąpieniem do malowania w pierwszej kolejności nakleiłem pasy wzmocnień.

[Obrazek: 708122e10ce982c6m.jpg]

Na Victory pas wzmocnień układano w tzw. „anchor stock”. Na głównym pasie planka wygląda w ten sposób, że u podstawy jest prosta, natomiast w górnej części krawędzie planki zwężają się od środka do jej boków (rys. poniżej).

[Obrazek: 35a2e93e91e60b7fm.jpg]

Środkowy pas wzmocnień tworzą natomiast planki, które u podstawy są proste, natomiast w górnej części krawędzie zwężają się do jej boków z tym, że jedna ze zwężających się krawędzi jest trzykrotnie dłuższa od drugiej (rys. poniżej)

[Obrazek: a8730791e891de0fm.jpg]

Dociekliwi znawcy tematu mogą zauważyć, że kształt planek ułożonych przeze mnie na głównym pasie jest nieco odmienny niż na innych modelach. W wielu modelach zarówno na głównym pasie wzmocnień tzw. main wale, jak i na środkowym pasie wzmocnień, planki układane są tak jak na drugim z rysunków. Różne źródła podają na temat układu tych planek odmienne informacje. Ja wykonałem je według opisu z książki Longridge'a. Co ciekawe, na obecnym okręcie w ogóle nie zauważycie planek ułożonych w tzw. anchor stock.

Po wykonaniu furt i pasów wzmocnień zaczął się mozolny proces malowania. Całość została pokryta biała farbą podkładową, a następnie pomalowana żółtą farbą. W dalszej kolejności wykonałem czarne pasy i furty. Jeśli ktoś twierdzi, że malowanie modelu jest łatwe, to pozostaje w głębokiej nieświadomości. Ilość pracy, którą trzeba wykonać przy malowaniu takiego modelu jest przerażająca. Wielokrotne malowanie, szlifowanie, maskowanie, zdzieranie taśm, ponowne maskowanie to istna droga przez mękę. Generalnie nie polecamSmile Przy pracach wydarzył się jeszcze mały wypadek, bo taśma 3M zerwała mi w kilku miejscach farbę na stewie dziobowej i musiałem ją szpachlować, szlifować i malować od nowa. Ostatecznie całość została pokryta matowym werniksem.

A obecnie model wygląda tak jak poniżej

[Obrazek: 80fa287367ad62c1m.jpg]

[Obrazek: 1059fd9deb29436cm.jpg]

Cdn...
Odpowiedz
#79
Wygląda pięknie, ale to może połowa roboty, a może i nie bo takielunek będzie hardcorem.
W każdym razie kciuki trzymam za powodzenie, bo zapowiada się fantastycznie.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#80
ooo Panie, prawdziwy i wyjątkowy egzemplarz w myśl zasady quality over quantity. Podziwiam zacięcie.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#81
Choć od ostatniego Twojego wpisu mineło sporo czasu to nawet nie pomyślałem, że mógłbyś zarzucić projekt. A znając Twoje podejście to obawiam się, że przy olinowaniu przerwy mogą być jeszcze dłuższe Wink
Odpowiedz
#82
Drobne prace w części dziobowej

[Obrazek: 5c99240f3c389e4dm.jpg]

[Obrazek: 016adb716faa949fm.jpg]

[Obrazek: 74f62c924bff95c2m.jpg]

[Obrazek: 67ba25904523581dm.jpg]

CDN...
Odpowiedz
#83
Podziwiam wytrwałość - kilka lat minęło... Victory to Victory...
Pozdrawiam!
Jan Olfan

Buduj! Buduj! - Jacky Fisher
Odpowiedz
#84
Tak, taka praca uczy cierpliwości. I kilka lat pewnie jeszcze minieSmile
Odpowiedz
#85
Ty to jesteś jakiś turbo dzik z tym modelem, fixacja poza skalą. hehehe w dzisiejszych czasach, szybkich przyjemności, to troche nie pasuje do Twojego stylu. heheheeh.
Podziwiam i szanuje zawziętość i zaangażowanie. Model perełka, nawet poszycie denne zdążyło już ładnie się zestarzeć z godnościa.
Zazwyczaj ludziom pisze, wytrwałości życzę, Tobie chyba nie trzeba: ]
Powodzenia i zdrowia: ]
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#86
Karas. Nie ukrywam, że kusi mnie czasami odstąpić od pracy nad tym modelem i w ramach odskoczni skleić coś odmiennego. Niemniej jednak wiem, że przy swoim podejściu do modelowania i chronicznym braku wolnego czasu, powrót do tego modelu byłby trudny. Dlatego tkwię przy tej materii z uporem maniakaSmile Oby tylko zdrowie dopisało, bo chęć do pracy nadal jest i budowanie Victory ciągle mnie bawi. A co do części dennej to faktycznie ładnie miedź zbrązowiała. Jeszcze trochę poczekam i całość polakieruję, aby zatrzymać dalszy proces patynowania.
Odpowiedz
#87
Piękne dno. To żeś się Pan nadziergał. Blaszka czy folia miedziana?
Pozdrawiam na ostro
Modelarz papierowo-okrętowy
The best scale 1:200
Odpowiedz
#88
japs - Część denna jest wyłożona samoprzylepną, miedzianą taśmą dla witrażystów.
Odpowiedz
#89
Witam. Sporo wody w rzekach upłynęło od ostatniej aktualizacji, ale prace nad modelem nadal trwają; może do emerytury zdążę Big Grin , jeśli tylko zdrowie będzie dopisywało.

Pracuję obecnie nad elementami dziobu i kosza dziobowego. Kratownica na dziobie została wykonana z preszpanu, z wyjątkiem gretingów. Tutaj skorzystałem z laserowo wycinanych elementów, celem przyspieszenia (o ile w moim przypadku to w ogóle możliwe Smile ) procesu budowy. Kratownica dziobowa nie jest na razie przyklejona, bo w pierwszej kolejności muszę wykonać boczne, zdobne listwy, do których jest ona mocowana.

[Obrazek: DSC-3286-18-18-38.jpg][/url]

[Obrazek: DSC-3343-18-18-38.jpg][/url]

[Obrazek: DSC-3344-18-18-38.jpg][/url]

[Obrazek: DSC-3338-18-18-38.jpg][/url]

[Obrazek: DSC-3345-18-18-38.jpg][/url]
Odpowiedz
#90
Postęp faktycznie niewielki, najważniejsze, że jednak jest.
Wykonanie bez zmian, super!
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#91
Winku. Faktycznie postęp prac jest niewielki, ale tak naprawdę jest to efekt prac rozpoczętych dopiero po ostatnim spotkaniu w Osowej (wcześniej się obijałemSmile). Prace nad modelem malowanym są jednak bardzo czasochłonne. Każdy element przed malowaniem należny odpowiednio przygotować. Najpierw lakierowanie, następnie szlifowanie, dalej farba podkładowa, znowu szlifowanie i ostatecznie kilka cienkich warstw właściwego koloru. Generalnie nie polecam malowania modeli i chyba już nigdy takiego nie popełnię. Za dużo przy nim pracy.Smile
Odpowiedz
#92
To jest coś dla mnie niepojętego, a zarazem zazdroszczę woli budowania 1 okrętu przez tyle czasu i w takiej jakości. Niezmiernie podziwiam.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#93
Jarek, mam nadzieję, że to nie jest Twój model życia - czyli budowany jeden przez całe życie.
Chcielibyśmy jeszcze pooglądać więcej Twoich modeli.
Oczywiście nie popędzam tylko mobilizuję.
Pozdrawiam Wszystkich

Winek (WiesławK)

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#94
Winek słusznie prawi.  
Jeśli do emerytury nie zdążysz to forumowy kolektyw przywróci Ci wcześniej państwowo podwyższony wiek emerytalny  Cool .
Nie przepraszaj za brak miniaturek, ja bardzo ich nie lubię. I jeszcze jedno, (wiem że od i zdania się nie zaczyna) akurat nasze forum daje możliwość na niezależne zdjęcia, tak że na fotosika można wypiąć cztery litery.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Le Coureur 1:96 - shipyard - prośba o pomoc Maverick91 19 4,973 29-10-2023, 10:35
Ostatni post: homa
  [Relacja] HMS Mercury Shipyard Merkava 13 7,639 22-11-2017, 10:37
Ostatni post: Seahorse
  [WKM2] [R] Czarny Kruk 1:96 Shipyard Bialy 10 5,615 12-01-2017, 12:04
Ostatni post: Bialy
  [Relacja] HMS Bellona Shipyard Merkava 23 16,854 26-11-2015, 10:38
Ostatni post: dexter
  [WKM] Pinta shipyard - pierwszy żaglowiec, pierwsza relacja. Szymon 4 4,135 21-09-2015, 01:59
Ostatni post: Black_Cat
  Pinta 1:96 Shipyard, Fotorelacja ogniomiot 10 6,826 21-08-2013, 12:03
Ostatni post: Tuco
  [R] HMS BOUNTY -Shipyard- pilas 16 10,743 28-11-2010, 11:03
Ostatni post: pilas
  [Relacja] HMS Victory MM 2005 DaFiX 32 18,307 13-07-2010, 11:29
Ostatni post: Slaizer
  [Relacja] SANTA MARIA Shipyard kolodzieju 15 11,697 31-05-2010, 03:30
Ostatni post: raziel79
  [Relacja] Shipyard: Santa Maria gl00my 7 6,280 15-02-2010, 05:43
Ostatni post: gl00my

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości