Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Powrót po latach - pytania dot. modeli i potrzebnych rzeczy
#1
Witam.
Po długiej przerwie w budowie modeli (może poza eksperymentami - jest na forum mój temat w galerii) postanowiłem coś zdziałać.

W planach są dwa modele - F-16 i Mig-29A. O ile z drugim nie ma problemów - padło na, jak mi się wydaje najlepiej opracowany aktualnie model, tj. z wydawnictwa Haliński to z efkami mam problem.
Marzą mi się wersje F-16D (z dodatkowymi zbiornikami paliwa), standard F-16C oraz wersja dwumiejscowa. Tutaj przepraszam z góry za brak pełnego i być może poprawnego oznaczenia, znam się tyle o ile. Myślę, że wiecie o co chodzi.

Pierwsze pytanie.
Jaki model (wydawnictwo i oczywiście dostępność) jest wart uwagi jeśli chodzi o F-16 ? Zdaje się, że wersji D oraz dwumiejscowej nie dostanę, pozostaje F-16C. Wydaje mi się, że jedynym wartym uwagi jest C/D Block 52+ z Małego Modelarza. Jeśli się mylę to poprawcie.
Ważne jest też dla mnie aby samoloty były w "naszym" malowaniu. Żadne inne (chyba, że w bardzo podobnym malowaniu) w grę nie wchodzą więc tym bardziej ograniczam wybór.
A może warto na coś poczekać ? Coś w planach ?

Podobnie z migiem - raczej nic lepszego niż od Halińskiego nie znajdę, ale może...

Pytanie drugie.
Modele zazwyczaj ciąłem nożyczkami, tym razem chciał bym przerzucić się na nóż.
Druga potrzebna rzecz to coś do retuszu. Pastele czy lepiej farby ?
Klej też ważny - zawsze kleiłem butaprenem ale wolał bym coś innego, stary butapren ma tendencję do rozklejania się (przynajmniej z tego co zauważyłem przy jedynym modelu jaki aktualnie mam), no i strasznie brudzi.
Lakier do zabezpieczenia gotowego modelu. Matowy czy z połyskiem ? Nie widziałem na żywo z bliska samolotów o których mowa w temacie dlatego prosił bym o rady. Na pewno farba na efkach i migach nie wygląda jak papier ale też nie świeci się jak psu nos.

Lista zakupów miała by wyglądać tak:
- Dobry, tani nóż do wycinania wszystkich elementów modeli
- Coś do retuszu, również jak najtaniej
- Klej/kleje
- Lakier do zabezpieczenia modelu, j/w

Ma być tanio a dobrze. Może coś doradzicie, ewentualnie jeśli o czymś zapomniałem to można dopisać.

Jeśli mógł by ktoś pomóc to był bym bardzo zadowolony.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Dobra rada zacznij od czegoś prostszego.
Odpowiedz
#3
W sumie to co ja teraz sklejam na rozruch w sam raz, tj. Mitsubushi Zero z wydawnictwa WAK.
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#4
Przeglądnij spis relacji i tam poszukaj interesujących Cię modeli stamtąd dowiesz się czy go się skleja łatwo czy trudno i czy są z nim problemy.

Retusz najlepiej na początek zwykłe farbki mieszaj próbuj itp., najczystsze cięcia są nożykiem ale tylko na prostych liniach. Resztę to co Cię interesuje znajdziesz w dziale "Porady i techniki modelarskie"  Tu
Bóg nie gra w kości.
Na macie: C.V. 38 (L3/38)

Skończone: M11/39 , L6/40
Odpowiedz
#5
Panowie, nie wątpcie we mnie Smile
Trudno to było zrobić coś takiego jak w linku a dałem radę, też po długim okresie bez klejenia.
http://uncannyflats.com/wp-content/uploa...67jeqp.jpg

Plany się nie zmieniają, ważne abym znalazł najlepsze dostępne opracowania. Czuję się na siłach i wiem, że podołam biorąc pod uwagę poprzednie doświadczenia i przywiązanie do detali.
Skompletuję wszystko i zrobimy relację, sami ocenicie.
Odpowiedz
#6
(20-03-2014, 12:52)dexter link napisał(a): Dobra rada zacznij od czegoś prostszego.
dexter ma racje, ten MiG to jeden z najtrudniejszych modeli na rynku. jak chcesz byc zadowolonym z efektów poćwicz na czymś prostszym. Potem sklej jakiś model od Hala, żeby zrozumieć na co w tych modelach zwracać uwagę. potem potnij Miga.
F-16 block 52+ z MM to wg. mnie jeden z najgorzej opracowanych modeli na rynku. Da się go jako tako skleić (patrz moja galera- link w podpisie) ale szkoda nerwów i zdrowia. Może sklej ten z waku w 1:50 tak na rozruszanie palców. w 1:33 to tylko ten od hala albo z MM z '99 oba w barwach USA

Co do sprzętu:
koniecznie nożyk; najlepiej olfa AK-3
Farbki do retuszu, polecam Tempera, (Koh i Nor ; czy jakoś tak), tanie i dobierzesz niemal każdy odcień (ja przechowuje kolor w opakowaniach na soczewki kontaktowe, można używać i po roku od zmieszania)
Klej, Butapren; BCG; wikol; SG (jeśli polakierujesz wycinankę przed wycięciem Caponem to z butaprenem nie ma problemu, da się szybko usunąć.). Ja ostatnio dużo kombinuje z BCG, ale jest to trudny klej i trzeba powoli się go uczyć. Wciąż jednak korzystam też z butaprenu, wikolu. SG jest niezbędny.
co do lakierowania: najpierw błysk, potem mat, zawsze. !

Powodzenia.

Edit: Fajny Smok
Odpowiedz
#7
(20-03-2014, 01:05)kiziordzn link napisał(a): Panowie, nie wątpcie we mnie Smile
Trudno to było zrobić coś takiego jak w linku a dałem radę, też po długim okresie bez klejenia.
http://uncannyflats.com/wp-content/uploa...67jeqp.jpg

Plany się nie zmieniają, ważne abym znalazł najlepsze dostępne opracowania. Czuję się na siłach i wiem, że podołam biorąc pod uwagę poprzednie doświadczenia i przywiązanie do detali.
Skompletuję wszystko i zrobimy relację, sami ocenicie.
Nie masz warsztatu (tego fizycznego i wypracowanego) i naprawdę to co pokazałeś a MiG to dwa różne krańce klejenia. Modele z AH nie mają prawie wcale tolerancji błędu.
Odpowiedz
#8
Witaj kolego. Piszesz : "Panowie, nie wątpcie we mnie Smile". Z jednej strony zadajesz pytania jak kompletny laik ( albo leniuch któremu nie chciało się poszukać na forach ), z drugiej Ci którzy trochę już kleją wyraźnie piszą ,że model należy do b trudnych.  To mi się nie "klei" w kupę. Ale powodzenia, może nas miło zaskoczysz . Tak tez bywało.

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Darmowe programy do projektowania modeli jaceko99 10 7,794 02-08-2022, 06:07
Ostatni post: Bedfordshire
  Co by tu na początek po latach na matę wziąć? algarotti 28 6,398 02-05-2022, 09:57
Ostatni post: skarczew
  wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady poljasiek 2 2,741 05-02-2018, 07:32
Ostatni post: poljasiek
  Kleje do modeli kartonowych Mirek48 2 11,896 22-02-2017, 10:45
Ostatni post: Piterkowiec
  [Pytanie/Galeria] podstawka do modeli Gonzo 7 4,870 29-01-2015, 09:01
Ostatni post: Gonzo
  Jaką firmę modeli kartonowych polecacie? Dobry sklep w Łodzi? Kryspin 23 11,330 06-10-2013, 04:07
Ostatni post: Kilminster
  Powrót do hobby po 20 latach :D Wiatr1000 5 2,926 02-09-2013, 11:11
Ostatni post: Wiatr1000
  klej do butów poliuretanowy Dragon, czy żółknie po latach? Vincent 4 3,521 31-08-2013, 12:30
Ostatni post: ZbiG
  Model od MM na powrót wojtekj 6 2,976 14-08-2013, 03:55
Ostatni post: Navi
  Skąd się wzieła skala 1/33 i 1/25 modeli kartonowych cotlet 28 11,717 07-03-2013, 01:56
Ostatni post: Vincent

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości