Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Ba-64B (Wydawnictwo Modelik)
#1
Witam w kolejnej relacji.
Tym razem na ogień pójdzie radziecki pojazd opancerzony Ba-64B.
Standardowo okładka poniżej:
[Obrazek: bd1da610e709e50dm.jpg]

Będę korzystał z części porad jakie otrzymał caban7 przy sklejaniu swojego Ba. Oczywiście tradycyjnie liczę również na nowe porady.

Cele dydaktyczne:
- nauka retuszowania (wykorzystanie pasteli),
- poprawna budowa szkieletu modelu,
- klejenie "na styk"
- użycie kleju BCG (stąd wskazana moja piątkowa wizyta w DK Działdowska co by podpatrzeć jak to w praktyce wygląda Big Grin).

Start z modelem w dniu dzisiejszym - a więc pierwsze szczegóły na początku przyszłego tygodnia.

EDIT:
Kilka fotek inaugurujących działania związane z Ba Smile:
[Obrazek: 44f3e0c09b897429m.jpg] [Obrazek: 451cd20b694329c6m.jpg] [Obrazek: a2eec31298944364m.jpg] [Obrazek: 8412e791ff898da3m.jpg]
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#2
Wczoraj trochę czasu poświęciłem na wycięcie poszycia wozu pancernego. Generalnie ręka nadal niepewna - a i linijka nie zawsze pomagała. Poszycie będzie sklejane "na styk" (z podklejką z kartki zeszytowej).

Pobawiłem się też w retusz - udało mi się dobrać całkiem nieźle temperami kolorek do retuszu - nie wyszło najczyściej - ale człowiek uczy się na błędach - na przyszłość wykorzystam taśmę malarską, która powinna rozwiązać problem czystości retuszu.

[Obrazek: 46615f22713f5d9cm.jpg][Obrazek: a145d32b72e4708fm.jpg]

Po raz pierwszy też przygotowałem szkielet - też nie ustrzegłem się kilku błędów - ale ostateczny werdykt czy jest ok - dopiero po przymiarce poszycia z kadłubem (wstępne przymiarki budzą moje obawy - ale zobaczymy). Do przymiarki zastosuje patent piterskiego jaki był zaproponowany cabanowi7. Poniżej jak wygląda szkielet po upaćkaniu go odpowiednim kolorem retuszowanym:

[Obrazek: 12d52bdf29885779m.jpg]
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#3
Odnośnie retuszu - pędzelek 00 (ale to już CI gdzieś pisałem), farba rzadka i jak widzisz kroplę na końcu pędzla to za dużo. Trzymasz element nadrukiem do siebie prostopadle i malujesz delikatnymi ruchami po krawędzi do siebie. W ten sposób jeśli masz nawet za dużo farby na pędzlu, to zostanie ona po niezadrukowanej stronie. O taśmie malarskiej na niekaponowanych wycinankach zapomnij - zerwie nadruk. Jeśli masz kaponowane to nie przejmuj się taśmą. Jeśli robisz retusz i zabrudzisz farbą, moczysz pędzelek w rozcieńczalniku farby i zmywasz to co pochlapało wycinankę. Dlatego już nie chcę się bawić niekaponowanymi wycinankami.
Szkielet, czyli karton + 1 mm albo masz baaaaardzo ostry nóż, albo (i raczej) tniesz na 2 - 3 razy. A potem możesz krawędzie wyretuszować pociągnąć SG. Nie maluj po SG bo farba nie trzyma się tak dobrze.Szlif i SG i masz gładkie krawędzie nie do zdarcia.
Przymiarka - jeśli kaponujesz wycinankę, to z powodzeniem możesz stosować taśmę malarską, przeźroczystą, oczywiście też delikatnie ją zdejmując, bo zaaplikujesz swoje części depilację Big Grin. TU masz przykład, całe burty sklejone w celu przymierzenia.
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#4
Powolutku kolejne postępy w sklejaniu. Udało się okleić szkielet poszyciem oraz zmontować drzwi. Malutkie zawiasy dały mi trochę popalić, ale wyszły jak na pierwszy raz nie najgorzej. Gorzej póki co sprawa się ma z retuszem - muszę stwierdzić iż ratusz najlepiej wykonywać przy świetle dziennym - przy lampce nie zawsze efekt jest taki jaki powinien. Poniżej efekt moich działań:

[Obrazek: 3cf4064af8f49420m.jpg] [Obrazek: 7cc160df45cf4899m.jpg]

Teraz czas na podklejenie podłogi i zabawa z podwoziem.
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#5
Czołem!

Pod poniższym linkiem masz przekierowanie do mojego poradnika odnośnie retuszu. Ameryki nikt tam nie odkrywa, ale może coś-niecoś się wyjaśni Smile

http://www.papermodels.pl/index.php?topi...#msg121217

Pozdrawiam!
Maciej
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#6
Widzę że drzwi postrzępione na krawędziach. Następne doklejane elementy /ich krawędzie/ zaimpregnuj i przeszlifuj delikatnie BCG przed retuszem.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#7
Bonk - dzięki za poradnik, na pewno przejrzę,
Andrzej - również dzięki za pomoc, popróbuje może się uda zrobić coś ekstra.
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#8
Ciężko ostatnio zmobilizować się do sklejania - wczoraj po ponad tygodniu usiadłem parę godzinek aby wymęczyć cz. 3 (spód samochodu) - z efektu jestem średnio zadowolony:
- nadal słabo u mnie z bigowaniem - wydawało mi się że dobrze wymierzyłem linie do bigowania - ale niestety perfekcji zabrakło Sad,
- później męczarnia z ukształtowaniem wanny - jak widać - lekko pofalowana.

Efekt prac poniżej:

[Obrazek: 3921075caeee5c74m.jpg]
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#9
Przed klejeniem opancerzenia najlepiej długą linijką przyłożyć te miejsce bigowania i delikatnie zgiąć z wyczuciem, to byś miał równo uformowane te miejsce.

Jak się mylę to poprawcie mnie  :wink:
Odpowiedz
#10
Po dłuższej przerwie, wróciła wena na klejenie. Doszło kilka elementów na podwoziu, jednakże dłuższa przerwa nie wpłynęła pozytywnie na jakość sklejonych elementów. Jutro postaram się wrzucić fotki z dotychczasowych postępów moich prac....
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#11
Dalsze męczarnie z Ba.
Doszły hak, jeden błotnik (testowo) i dwa elementy maski.

Generalnie nadal stwierdzam ogromne problemy ze strzępieniem części (mimo korzystania z linijki i wymiany ostrza na nowe), problemy z retuszem (brak wprawy - części się brudzą) i największy problem - nakładanie kleju - dla mnie to jakiś koszmar, próbuję różnych klejów ale zawsze kończy się to podobnie - element "wymęczony" i wybrudzony do cna......

Poniżej "efekty" moich prac:
[Obrazek: c87311b682782fefm.jpg] [Obrazek: ab1a43cf31919dd6m.jpg] [Obrazek: 62c41e4a1587a9f5m.jpg] [Obrazek: 5b034120ff236256m.jpg]

[Obrazek: b257ce7a830e261dm.jpg]

[Obrazek: 1f3dcd78f4fbb70bm.jpg]

[Obrazek: 4bbcef72c4b62044m.jpg]

[Obrazek: 8115c25d91dfdf59m.jpg]
[Obrazek: 7095aeb2e1fdca27m.jpg]
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#12
Nie łam się marcelo80! Każdy jakoś zaczyna, bo inaczej się nie da. A ja czekam na kolejne zdjęcia.
Odpowiedz
#13
Kiwi - dzięki za zachętę - oczywiście się nie łamię i walczę dalej Smile.
Dzisiaj rozpocząłem najbardziej morderczą część modelu - czyli wycinanie elementów pod koła - na szczęście cyrkiel Olfa spisał się bez zarzutu.
[Obrazek: 6bc437b51ef4cbd6m.jpg] [Obrazek: 98651684320eccd1m.jpg] [Obrazek: e28fb823e70d22e1m.jpg] [Obrazek: f451c623b1c9a6d7m.jpg]
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#14
(03-11-2014, 10:31)marcelo80 link napisał(a):- na szczęście cyrkiel Olfa spisał się bez zarzutu.
Cyrkiel się spisał, a Pan celujący w środeczek tych kółeczek to nie specjalnie co...? :roll:
Powodzenia i radochy z tworzenia życzę PDT_Armataz_01_34.
Odpowiedz
#15
Niestety - z przyczyn obiektywnych (model podczas mojej nieobecności został "skasowany") - tą relację muszę zakończyć - jestem po przeprowadzce (udanej) i powoli przymierzam się do sklejenia czegoś nowego (prostego dla rozruszania paluchów).
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#16
To trzymamy kciuki za nowy model. Mogę powiedzieć że tan model kleil mi się super
Na warsztacie: Nysa 522 "Milicja"
Ukończone:Mi-28 HOVOC | Samochód Pancerny - wz.29   |  Ba-64T-40

Nieukończone:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dewoitine D.520C1, skala 1:33, Wydawnictwo WAK mirkuch 1 174 17-03-2024, 11:27
Ostatni post: Lukee
  Niszczyciel Novik modelik 1/200 Wiktor 42 14,661 18-08-2019, 09:25
Ostatni post: Wiktor
  [G] HOHENZOLLERN Tramlok Modelik norrib 3 3,685 17-05-2015, 10:40
Ostatni post: kordian
  [R] Polonez - Poltruck "Policja" - Modelik - pierwszy model Usul 11 7,148 26-09-2014, 07:36
Ostatni post: Usul
  Albatros D.V wydawnictwo Modelik 1:33- mój pierwszy dwupłat lepiacz lsw 12 5,865 09-05-2014, 08:24
Ostatni post: Paweł O
  [R] A6M2 Mitsubishi Zero - Wydawnictwo WAK marcelo80 66 19,225 12-04-2014, 01:21
Ostatni post: Huri
  [Relacja - Nieskończona] Lekki Czołg Kołowo-Gąsiennicowy BT-5 Modelik Qba007x 20 9,558 20-11-2010, 12:20
Ostatni post: Qba007x
  [Relacja - Nieskończona]MODELIK/Czołg Szybki - BT-5 Kofi 10 7,549 19-07-2010, 05:55
Ostatni post: Paolo vanKossi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości