Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Bf 109F-4 Kartonowy Arsenał 4/2005
#1
Witam wszystkich Forowiczów po baaaaardzo, bardzo długiej przerwie...Choć samo forum przeglądam dość często, dawno nie prowadziłem relacji z budowy modelu. W tej materii postanawiam się poprawić w najbliższym czasie. No, ale do rzeczy...Jako, że nadarzyła się okazja do zbudowania czegoś kartonowego, padło na niby prostego i szybkiego Messerschmitta. Z założenia ma to być standard z niewielkim uplastycznieniem, by wydobyć maksymalnie dużo z tego, co oferuje sama wycinanka. Na początek tablica przyrządów:

[Obrazek: th_Bf109F-4tablica_zpsbef1fa37.jpg]



Poniżej uplastyczniona przez wycięcie i przeszklenie każdego z przyrządów:

[Obrazek: th_Bf109F-4tablica1_zps53e2216a.jpg]


Elementy wyposażenia kabiny przygotowane do retuszu:

[Obrazek: th_Bf109F-4retusz_zps8ad9e586.jpg]

Nieco zabawy było z pedałami orczyka oraz z pasami, ponieważ starałem się powycinać wszelkie możliwe otwory. Klamry pasów wyszły całkiem, całkiem jak na kartonowe Wink

--
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#2
Mój mistrz nadaje!!!! WRESZCIE! Smile
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
#3
Sam mam to cudo w planie a więc uważnie będę śledzić poczynania Wink
Na macie: ???
Moje wypociny:
A6M2 Mitsubishi Zero
Nie ukończone:Ba-64
Odpowiedz
#4
Skromna prośba do Ciebie  Smile. Pokazuj jak najwięcej, jak najczęściej, i pisz ile możesz. Twoje warsztaty, nawet te "stare", pomimo  upływu lat to najlepsza szkoła dla wszystkich.
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#5
PDT_Armataz_01_23 o kurtka.... będzie co pooglądać.
Odpowiedz
#6
Toz to szok. Marcin G. nadaje! .
Popatrzę i ja, a co!
Odpowiedz
#7
Ja także popatrze
Odpowiedz
#8
Budowę modelu rozpocząłem jakiś czas temu, lecz dopiero teraz jest co pokazać. Wczoraj zamknąłem burty kabiny...

Wnętrze po retuszu:

[Obrazek: th_Bf109F-4kabinaszkielet_zpsd4d1b856.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4kabinaszkielet1_zpsece6d8eb.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4kabinaszkielet2_zps5366d928.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4pasy_zpsed53dc8f.jpg]


Doklejona prawa burta:

[Obrazek: th_Bf109F-4kabinaprawypanel_zps697742ee.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4kabinaprawypanel1_zpsd641495d.jpg]


Szkielet oklejony poszyciem:

[Obrazek: th_Bf109F-4kabinaoklejona_zps73c03a2b.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4kabinaoklejona1_zps8d279a99.jpg]


Pokombinuję trochę z elementami zewnętrznymi, szczególnie w zakresie nitów, linii podziałowych oraz luków inspekcyjnych. Zobaczymy, co z tego wyjdzie Wink Na razie jednak kilkudniowa przerwa świąteczna w perspektywie...

--
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#9
Ładnie, ładnie, ale... czy to wina kąta robienia zdjęć, czy szkiełka zegarów się wcale nie błyszczą? Wyglądają na jakieś mocno zakurzone.
Odpowiedz
#10
Szkiełka tam są, uwierz mi Smile  Cała tablica jest niestety wydrukowana dość przeciętnie (mało czarna), ponadto przyrządy mają naniesiony efekt soczewki, co sprawia, że zadruk jest jeszcze mniej widoczny...
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#11
Uff...Stanąłem przed dylematem, czy poprawiać kształt wręgów tylnej części kadłuba. Są one zbyt kanciaste w swojej górnej, a przede wszystkim w dolnej części.

[Obrazek: th_Wr1190giBf109F_zpse8eda51a.jpg]

Powinny wyglądać tak, jak na tym zdjęciu:

[Obrazek: th_Kad1420ub0_zpscc339aae.jpg]

W opracowaniu pominięte jest dość wyraźne "zapadnięcie" kadłuba, które jest widoczne jedynie pod pewnym kątem (lekko z góry). Widać to na poniższych fotkach:

[Obrazek: th_Kad1420ub1_zps2c061e18.jpg]    [Obrazek: th_Kad1420ub3_zps252c9597.jpg]    [Obrazek: th_Kad1420ub2_zps240aac89.jpg]

Jeśli wystarczy czasu, może powalczę z tym jutro...

--
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#12
Kopia wręgów, wyznaczenie nowej krzywizny i sprawdzenie, jak się zachowa poszycie i które linie się rozejdą lub nie........ Jak masz czas, można się pobawić, jak nie wyjdzie to możesz robić wg. opracowania Smile
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#13
Czas to może by się znalazł, gorzej za to z zapleczem technicznym...Jestem za granicą na kontrakcie i zabrałem ze sobą wręcz podstawowe narzędzia oraz materiały. Pomyślę i zobaczymy jutro Wink
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#14
A kto jest autorem opracowania tego modelu?
Odpowiedz
#15
Model opracowali Andrzej Haliński i Marcin Grygiel, czyli moja skromna osoba. Za grafikę odpowiedzialny Marcin Dworzecki.
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#16
Jakość każdego projektowanego modelu zależy w dużej mierze od zgromadzonych planów, rysunków, publikacji, itp. Przy projekcie tego Messerschmitta byłem niczym II pilot - opracowywał go głównie p. Haliński. Zwracałem uwagę na wyżej wspomnianą cechę konstrukcji, lecz niestety żadne z dostępnych nam wówczas planów nie pokazywały tego prawidłowo, więc wolał zostać przy takich, a nie innych przekrojach kadłuba... Ale teraz, dysponując nowymi materiałami, mogę spróbować poprawić to i owo we własnym zakresie. Jestem wszak modelarzem Wink
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#17
A wiec...udało się. I to w najprostszy sposób Smile Uzyskałem pożądaną linię kadłuba po prostu odpowiednio szlifując wręgi W4 i W5. Straty na obwodzie z tego wynikłe uzupełniłem oklejając każdy wręg paskiem kartonu o grubości 0,3mm.

[Obrazek: th_Bf109F-4wr1190giogona1_zps46e75a86.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4wr1190giogona2_zps51f249c2.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4wr1190giogona_zpsdd758b98.jpg]


Tak wygląda ogon po tych "zabiegach":

[Obrazek: th_Bf109F-4ty1420kad1420uba_zpsdbfc3552.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4ty1420kad1420uba1_zpscfe9bede.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4ty1420kad1420uba2_zpsb512aea6.jpg]


Ponadto udało się utrzymać prawidłowy kształt tej części samolotu w widoku z boku oraz z góry:

[Obrazek: th_Bf109F-4ty1420kad1420uba3_zps26f9b228.jpg]
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#18
Kanciaste wręgi tylnej sekcji kadłuba to jest wada chyba wszystkich nawet najnowszych najlepszych modeli plastikowych, kartonowych, żywicznych... Marcinie mam bardzo fajne dosyć dokładne rysunki robione przy restauracji 109 w formacie DWG, jak chcesz mogę podesłać.
edit. widzę że poradziłeś sobie szybko z problemem:-)
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#19
Pięknie wygląda Twoja praca , i ja pouczę się od Ciebie z przyjemnością .
Zastanawia mnie kabina w tym projekcie, ogólnie nie mam nic do zarzucenia ale czy tak widoczny garbik w połączeniu z kadłubem pod masztem anteny będziesz niwelować ?

[Obrazek: e81fb4617de38667.jpg]

a tu porównanie z oryginałem :

[Obrazek: 0a56d6c2e25eca7c.jpg]

Pozdrawiam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#20
Witam po świątecznej przerwie Smile Trochę czasu upłynęło i czas na aktualizację. Dziś pogrzebię przy kadłubie i może jutro będą jakieś fotki. Seb, garbik będę niwelować do 0,1 mm, albo mniej...Na razie korzystając z przerwy zagłębiłem się w materiały źródłowe i będę chciał wprowadzić nieco poprawek do modelu. O ile pozwoli na to materia, usunę oznaczenia zwycięstw z prawej strony steru kierunku oraz zaślepię prawe okienko w wiatrochronie wstawiając w to miejsce wyrzutnię rakiet sygnałowych...
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#21
Model zyskał przód kadłuba, statecznik pionowy oraz szkielet skrzydeł.

Troszkę pomieszałem przy poszyciu - skróciłem okapotowanie silnika z tyłu i z przodu, by powstała mała szczelina mająca podkreślić, że te blachy to osobne powierzchnie. Zobaczymy jak to wyjdzie po retuszu Smile Dodatkowo wkleiłem już chłodnicę oleju.

[Obrazek: th_Bf109F-4przednisegment_zps201775d7.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4przednisegment1_zps83ffeedc.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4przednisegment2_zps3034c561.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4przednisegment3_zpsa070d596.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4przednisegment4_zpsbf61fe44.jpg]


Poszycie statecznika, podobnie jak pozostałe segmenty modelu, zostały podklejone od wewnątrz dodatkową warstwą kartonu.

[Obrazek: th_Bf109F-4ogon_zps461dd588.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4ogon1_zpsa04f34bc.jpg]


A tak wygląda całość z przymierzonym "na sucho" szkieletem skrzydeł:

[Obrazek: th_Bf109F-4szkieletskrz_zps5ec7a39e.jpg]    [Obrazek: th_Bf109F-4szkieletskrz1_zps0ff5f692.jpg]
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#22
Świetna robota !  PDT_Armataz_01_34

Tę 109  tka planuję kleić zaraz po włochu więc dla mnie relacja jak najbardziej na czasie, podpatruję i trzymam kciuki !

[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#23
Ostatnich kilka wieczorów nie było tak produktywnych, jakbym sobie tego życzył - czasu wciąż mało i mało...Udało się jednak poeksperymentować odrobinę z uplastycznieniem powierzchni krytych płótnem.

W starszych modelach robiłem to tak, jak w tym I-16:

[Obrazek: th_I16ogon_zps59c92888.jpg]


Jednak w większości samolotów oraz w Bf 109 wygląda to nieco inaczej. Wyraźnie widać zarys linki służącej do zamocowania płóciennego poszycia do metalowej konstrukcji:

[Obrazek: th_07ea_zps04a79f6a.jpg]    [Obrazek: th_ster_zps08adfa28.jpg]


U mnie wyszło to tak:

[Obrazek: th_Bf109F-4ogonster_zpsd070ef99.jpg]

Element wykonany metodą "wielokrotnego tłoczenia". Fotografia nieco oszukuje, głównie ze względu na tryb makro moim zdaniem, choć fotografem nie jestem i mogę się w tej materii bardzo mylić. Wszystkie wypukłości oglądane okiem nieuzbrojonym są delikatniejsze... Tak, czy inaczej przy następnych elementach (stery wysokości i lotki) będę tę technikę dopracowywać Smile
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"
Odpowiedz
#24
Zacnie , naprawdę miło się patrzy , jestem ciekaw dalszych postępów .
Pozdrawiam serdecznie.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#25
Porównując z tymi fotkami z muzeum to wydaje mi się, że tych skośnych przetłoczeń trochę za dużo zrobiłeś? Jakoś tak "za ciasno" wyglądają. 
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Tiger I | Kartonowy Arsenał | 1:25 Wojtas 96 31,997 02-10-2023, 07:08
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] HMS Havock, Answer Kartonowy Świat nr.8, skala 1:200. zablo1978 6 4,085 13-04-2021, 06:46
Ostatni post: pikowski
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,360 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  USS Missouri - GPM 13/2005 1:200 Piotr T 20 14,982 16-08-2019, 09:11
Ostatni post: Lukee
  Bf 109F-4Trop III/JG 27. 09.1942 1/33 тест Картонная модель AleksOv 1 2,707 17-02-2019, 02:51
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Hawker Hurricane Mk.I 1:33 Kartonowy Arsenał messer 7 7,363 10-11-2018, 11:40
Ostatni post: Gregory
  [R] P-47M-RE Kartonowy Arsenał 6/2015 zbin 52 24,122 02-03-2017, 09:47
Ostatni post: zbin
  [R] P-38H Lightning (Kartonowy Arsenał 5-6/2013) zbin 55 30,738 29-11-2016, 10:21
Ostatni post: Raven
  [R/G] Legends of WWII: A6M2 Zero (Haliński - KA 3/2005) Raven 120 57,461 29-09-2016, 03:12
Ostatni post: mire-chan

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości