Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co następne? Pytanie bardzo początkującego modelarza.
#1
Na początek bardzo gorąco wszystkich witam. Jestem bardzo początkującym kartonowym maniakiem i mam dylemat moralny. Obecnie jestem w trakcie sklejania  podwodnego stawiacza min "Wilk", który zresztą od samego początku jest moją jedną wielką porażką. Mimo to nie zniechęcam i się i mam zamiar doprowadzić klejenie do końca. Obecnie traktuję go jako obiekt szkoleniowy dla moich grubych paluchów. Dziś przy okazji wizyty na "mieście" odwiedziłem atykwariat i okazyjne nabyłem trzy modele z serii Mały modelarz. I tu pojawia się moje pytanie z który wymienionych poniżej zamieszczonych według was powinienem zaatakować jako następny? Biorąc pod uwagę głównie stopień trudności i mój poziom zaawansowania, a raczej jego brak.

1. Lim- 6 MM nr 6/86
[Obrazek: 1304796491_maly-modelarz-1986.06-samolot...-lim-6.jpg]
2. Statek żeglugi przybrzeżnej "Emilia" MM 10-11/98
[Obrazek: 001.jpg]
3. ORP "Iskra" MM 4-5/97
[Obrazek: 79166003_1_1000x700_model-kartonowy-mm-4...cinski.jpg]

#2
Wilk to nie Twoja porażka. Praktycznie żadne wręgi nie są symetryczne, żadne długości nie pasują Smile Sam się w to bawiłem.
A może zajrzyj tutaj..... . Masz praktycznie gwarancję, że części pasują do siebie, modele są różne (od prostych do trochę bardziej skomplikowanych)... pooglądaj relacje na forum z klejenia tych modeli i się dowiesz
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
#3
(07-05-2014, 07:11)lasiu87 link napisał(a): (...) Jestem bardzo początkującym kartonowym maniakiem (...)

Zalatuje oksymoronem  Wink

Nie znam Lim'a nie znam Emilki ale Iskra na początek  :o

Ja bym radził jakiś samolot typu Pfalz E.1 z WAKu albo jakiś mały okręt z Modelarstwa Okrętowego - są to modele proste ale przy tym całkiem efektowne pozwalające poćwiczyć techniki które możesz wykorzystać w bardziej zaawansowanych konstrukcjach.

A z tych trzech to proponuję Lima

Pozdrawiam
#4
Chyba wszystko rozbija się o jeden temat: celujesz w latadełka czy okręty (o pancerce nie wspominałeś)?

Jeśli kręci Cię to co lata to oczywiście LIM + wszystko co zaprojektował p. Paweł Mistewicz. Są to genialne projekty, o doskonałym dopasowaniu, fenomenalnym opracowaniu graficznym + "proste w obsłudze" Wink Gorąco polecam, szczególnie A6M2 ZERO lub dowolnego Messera .

Jeśli ciągnie Cię do okrętów to z zaproponowanych dwóch Emilia.

Pozdrawiam!
Maciej
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
#5
Emilię odradzamSmile
#6
(08-05-2014, 06:59)ReVan_1991 link napisał(a): Emilię odradzamSmile

Po przejrzeniu bardzo skąpej instrukcji tegoż modelu doszedłem do tego samego wniosku. "Iskra" też do prostych jak widzę nie należy, a poza tym bardzo mi się podoba i chcę ją zostawić na wyższy poziom wtajemniczenia. Chyba następny będzie jednak Lim.
(07-05-2014, 09:18)Lukee link napisał(a): [quote author=lasiu87 link=topic=13174.msg152827#msg152827 date=1399482701]
(...) Jestem bardzo początkującym kartonowym maniakiem (...)

Zalatuje oksymoronem  Wink

Nie znam Lim'a nie znam Emilki ale Iskra na początek  :o

Ja bym radził jakiś samolot typu Pfalz E.1 z WAKu albo jakiś mały okręt z Modelarstwa Okrętowego - są to modele proste ale przy tym całkiem efektowne pozwalające poćwiczyć techniki które możesz wykorzystać w bardziej zaawansowanych konstrukcjach.

A z tych trzech to proponuję Lima

Pozdrawiam
[/quote]
Generalnie najbardziej ciągnie mnie do wszystkiego co ma cztery koła i jest najlepiej cywilne. Ale wszystko w swoim czasie. Nie chcę być stronniczy i pragnę wszystkiego spróbować Smile Na razie po wyżywam się ( czyt. poćwiczę) na Wilku Smile
#7
Jeśli zatem najbardziej ciągnie Cię do pojazdów cywilnych to wyd. Orlik przygotowało specjalną serię pojazdów dla początkujących modelarzy. Modeliki wydają się prościutkie, ale na pewno dużo się na nich nauczysz (retusz, formowanie części, poznasz właściwości wielu klejów). Do tego są niedrogie więc niepowodzenia nie będą bolesne, a stosunkowo niewielka ilość części sprawi, że efekty będą przychodziły szybko, co szczególnie na początku cieszy Smile Może na początek taki STAR A28? Gdzieś w otchłani forum jest relacja z jego produkcji, w której możesz dużo podpatrzeć Wink

Pozdrawiam serdecznie!
Maciej
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
#8
Nie lepiej kupić coś normalnego z Kartonowej Kolekcji lub WAK lub Orlik dla początkujących ?? Nie ma sensu drukować tych modeli bo nie sądzę abyś miał oryginały dość leciwych modeli. Co zakrawa mi tutaj na pobieranie z internetu "darmowch" (czyt piratów). Ciągle te same pytania i to samo.
Leniwcze na tym forum jest funkcja szukaj. Takie tematy padają na tej stronie.
#9
Dex, czy Ty aby ździebko nie przesadzasz? Smile

#10
Antykwariat pewnie xerówki sprzedaje ;-)
na macie: projekt X
#11
(08-05-2014, 01:23)ReVan_1991 link napisał(a): Dex, czy Ty aby ździebko nie przesadzasz? Smile
W którym miejscu ? Że ktoś nie chce poszukać bo nie chce mu się ? Czy domniemywam że drukuje sobie Małe Modelarze pobrane z internetu ?
Stwierdziłem też fakt że nowi zaczynają od badziewia co prowadzi do mojego pierwszego stwierdzenia że nie szukają nic innego. Usłyszeli że był MM i tak klepią.

To że dział dla początkujących nie zwalnia z tego że na pierwszych stronach tej sekcji jest kilka tematów. Owszem nie ma dokładnego pytania ale odpowiadający na nurtujące autora kwestie!

#12
Z tą "Emilią" to jak dobrze pamiętam to nie polecam, chociaż to było kilka lat temu i głowa nie była "bystra". Tongue
Bóg nie gra w kości.
Na macie: C.V. 38 (L3/38)

Skończone: M11/39 , L6/40
#13
(08-05-2014, 12:29)dexter link napisał(a): Nie lepiej kupić coś normalnego z Kartonowej Kolekcji lub WAK lub Orlik dla początkujących ?? Nie ma sensu drukować tych modeli bo nie sądzę abyś miał oryginały dość leciwych modeli. Co zakrawa mi tutaj na pobieranie z internetu "darmowch" (czyt piratów). Ciągle te same pytania i to samo.
Leniwcze na tym forum jest funkcja szukaj. Takie tematy padają na tej stronie.

Szanowny kolego dexter czy ty w ogóle prze czytałeś mój post ze zrozumieniem? Wyraźnie napisałem, że owe modele już zakupiłem w antykwariacie i posiadam je w domu. Gdybym chciał sobie model wydrukować to zapewniam Cię, że wybrałbym któryś z darmowych, a kilka już mam ściągniętych. Czuję się urażony Twoimi bezpodstawnymi oskarżeniami o piractwo i proszę Cię dla dobra wszystkich forumowiczów abyś następnym razem dwa razy się zastanowił i spróbował sprawdzić swoje podejrzenia zanim wysnujesz jakiekolwiek zarzuty. Na dowód mojej niewinności, o wysoki sądzie, zrobiłem kilka fotek najstarszego egzemplarza jaki posiadam: nr 6/86 Lim-6. Abyś znów nie oskarżył mnie o oszustwo podpisałem poszczególne arkusze swoim forumowym nick-iem.

[Obrazek: th_P1530708_zps5bd4324e.jpg][Obrazek: th_P1530707_zps8992bde5.jpg][Obrazek: th_P1530705_zps12e70922.jpg][Obrazek: th_P1530704_zps5539f1b0.jpg][Obrazek: th_P1530703_zpse0ffa1f1.jpg][Obrazek: th_P1530702_zps18c6b114.jpg]

Jeśli nadal nie wierzysz mogę zrobić również zdjęcia pozostałych modeli, które mam. W antykwariacie, w którym je nabyłem, było też kilka innych pozycji Małego Modelarza z końcówki lat 80, głównie maszyn latających, a oprócz tego kilka numerów Planów Modelarskich. Czasem warto zaglądać do takich miejsc.

Nie rozumiem również dlaczego nazywasz mnie leniem? Nie zadałem przecież pytania: "Jaki model wybrać na początek?" czy tym podobnego, ponieważ przeglądałem tego typu tematy na forum. Wymieniłem trzy konkretne modele, które nabyłem uczciwie i zadałem konkretne pytanie dotyczące tychże modeli. Napomknę również, że wcześniej szukałem jakiejkolwiek relacji ze sklejania tych modeli, ale nic nie znalazłem. Liczyłem, że jako bardziej doświadczeni koledzy modelarze pomożecie w wyborze jednego, najprostszego z tejże trójki modelu, a tymczasem ty nazywasz mnie leniem i piratem.
#14
Może ja spróbuje szybko odpowiedzieć w kwestii posądzenia o piractwo .Przeczytałem twojego posta i wiem ,że napisałeś o kupnie wyżej wymienionych modeli w antykwariacie , ale też pomyślałem jak dexter ,że coś tu jest nie tak bo zobacz sam czym różni się okładka Limka w twoim poście od tej którą prezentujesz teraz. Adres strony która tam jest prowadzi tylko do jednego wniosku .
W kwestii wyboru modelu na pierwszy raz , skoro przeczytałeś o tym tyle to dlaczego wybrałeś i kupiłeś coś co się do tego całkowicie nie nadaje , a wręcz zniechęci cię do dalszej zabawy z kartonem. Wiem kupiłeś te trzy konkretne i chcesz o nich coś się dowiedzieć, ale zrozum mnie jeśli czytam o innych modelach które nie sprawią mi problemów przy powrocie lub początkach klejenia , a kupuje na upartego coś starego i zarazem trudnego i niepewnego to mogę wyrazić swoje zdziwienie , zażenowanie i może rozczarowanie. Przecież tyle razy powtarzamy i odpowiadamy na pytanie co na początek , co jest łatwe , super spasowane. Dlatego kolega się zirytował czytając twój temat.
Nikt cię nie będzie nazywał piratem i leniem tylko przemyśl ,że twój temat mógł doprowadzić do takich sugestii.

Pozdrawiam
#15
lasiu87, zakładając konto na forum zaakceptowałeś regulamin. Patrz więc punkt 4 i nie ma już dyskusji. Jako że sam zrozumiałem tak samo jak Partyzant to tenże punkt został podtrzymany.
Drugie, sam musisz czytać ze zrozumieniem, bo nie czytasz forum o co mi bardziej chodziło.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kolejne pytanie świeżaka ? Fasol84 6 565 09-01-2024, 06:24
Ostatni post: skarczew
  Pytanie do modelarzy kolejowych (ale nie tylko). harkonnen 3 1,996 09-07-2022, 08:09
Ostatni post: łosiu
  [P] Dziurkować czy nie? - oto jest pytanie Bialy 6 3,571 14-09-2020, 02:56
Ostatni post: Jaroslav
  Modele od Modelik dla początkującego jar_21 0 2,136 21-01-2017, 12:03
Ostatni post: jar_21
  Kilka pytań od początkującego... Tadeusz Modelarz 5 4,697 26-05-2016, 08:37
Ostatni post: dexter
  [pytanie] ijn Nachi Angraf model piotr74 5 4,326 04-02-2016, 01:19
Ostatni post: piotr74
  Kilka pytań powracającego początkującego chlebik 2 3,422 29-05-2015, 09:06
Ostatni post: Kilminster
  [Pytanie] PZL-130 TC II "Orlik" z Orlika Gonzo 0 2,196 13-04-2015, 08:08
Ostatni post: Gonzo
  [Pytanie/Galeria] podstawka do modeli Gonzo 7 4,871 29-01-2015, 09:01
Ostatni post: Gonzo
  Samolot lub czołg dla początkującego MaxDamageShot 32 14,087 23-11-2014, 08:17
Ostatni post: seb545

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości