Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] HMS Bellona Shipyard
#1
Witam serdecznie,

wiem, że dla wielu wybór tematu jak i modelu prze zemnie może być zaskakujące, no ale poniekąd nie miałem wyjścia. Dlaczego? Otóż moja lepsza połówka od dłuższego czasu męczyła mnie, żebym zbudował jej jakiś żaglowiec do nowo wyremontowanego salonu. Jaki? Wg jej kryteriów: "ładny"  Big Grin
No i tak przy okazji spaceru przyprowadziła mnie do "Walentynki" w Gdyni (swoją drogą byłem pozytywnie zaskoczony ilością modeli do wyboru oraz szerokością asortymentu, osobiście polecam). przeglądamy sobie i.....no właśnie, zauważyła Bellonę, oczy się zaświeciły i już wiedziałem, że jestem na przegranej pozycji.  Big Grin 

I w taki właśnie sposób, na mojej tapecie pojawił się HMS Bellona z wydawnictwa Shipyard.
[Obrazek: fe58cb0d6368cb04m.jpg]

Póki co uporałem się ze szkieletem i paroma szczegółami na środkowym pokładzie artyleryjskim.
[Obrazek: a9567a2457bccedbm.jpg][Obrazek: 2215c455000dd9c5m.jpg][Obrazek: 93ced4ea62511906m.jpg][Obrazek: 794b5b7de9cc08b3m.jpg][Obrazek: c1d707ac714fd767m.jpg][Obrazek: b867939f4864ce35m.jpg][Obrazek: e0dd5172141be0cam.jpg]

Szkielet póki co tylko wstępnie oszlifowany, przed dalszą obróbką muszę wykonać 28 lawet dział dolnego pokładu artyleryjskiego i kilka lawet średnich dział ze środkowego pokładu artyleryjskiego. Potem tylko ramy luków strzelniczych i można powoli zacząć oklejanie kadłuba.

Z góry przepraszam za jakoś zdjęć, niestety na dzień dzisiejszy nie dysponuję odpowiednim aparatem, tak więc muszę posiłkować się telefonem. Myślę, że do czasu drobnicy i konkretniejszych ujęć dorobię się w miarę jakościowo aparatu.

Pozdrowienia ;-)
Odpowiedz
#2
Zdjęcia jak na telefon  PDT_Armataz_01_34. Cieszy mnie, że co raz więcej żaglowców na forum. Na pewno będę tutaj zaglądał. Powodzenia w budowie.
Bóg nie gra w kości.
Na macie: C.V. 38 (L3/38)

Skończone: M11/39 , L6/40
Odpowiedz
#3
modelik nie jest łatwy - powodzenia
na pewno będe podglądał
Odpowiedz
#4
nie narzekaj Smile - moja "druga połówka" rzucała moimi modelami, gdy się kłócilićmy. Rzucała, bo już nie jest drugą połowką...

Bellona to koleny model jaki będę sklejał, zaraz po tym jak skończę Papegojana. Polubiłem żaglowce. Są bardzo trudne, ale trudy wynagradzają efektem końcowym.
rdzewieją: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 (GPM 10/2010) | JAGDPANZER IV Ausf.F (Modelik 11/06) | XP-61E (Orlik 11/2009)

się robią: StuG 40 F OSTKETTEN (GPM 13/2009) | Ju-88 C-6 Nightfighter (KA 5-6/2012)
Odpowiedz
#5
To lightowo macie z tymi "jednymi/drugimi"... Moja nie niszczy, nie rzuca, tylko niezbyt przepada za tym, że spędzam czas klejąc. Zamiast oczywiście poświęcać go rodzinie. No i awantury o to ile z nią, dziećmi, ile na kompie, na lepieniu... No i na modelach gruba warstwa kurzu...

Co do Bellony- kibicuję. Ale jaj będą dopiero, jak dojdziesz do sznurków... To mnie rajcuje w szmatowcach!!
Odpowiedz
#6
Ja myślę Hubercie że skończysz ten model.

Nie wiem jak sobie wychowaliście żony, dziewczyny lub kochanki. Moja modele mi kupuje i mam na to specjalne miejsce w domu. Dzieci zaczynają kleić ze mną, może nie modele ale zawsze coś.
Odpowiedz
#7
Witam,

walka trwa nadal, powoli, ale do przodu.
Zdjęcia nadal bez szału i w zasadzie tylko pokazujące ogół, bo póki co nie ma nic szczególnego...każdy wie jak powstaje kadłub  Big Grin

[Obrazek: 21d6196db163490fm.jpg][Obrazek: 077f2ca9fd85f851m.jpg][Obrazek: 6fa4e804404955e2m.jpg][Obrazek: e3c6bf8bf53c42c7m.jpg][Obrazek: 5f07242e4369c7fam.jpg][Obrazek: 1f542aa32fe7cc9dm.jpg][Obrazek: 3c379e0fc4b1fe39m.jpg]

Niestety co do modelu jestem na prawdę bardzo zawiedziony.
Wydawało mi się, że płacąc niemal 100zł za wycinankę wydawnictwa takiego jak Shipyard mogę oczekiwać na prawdę porządnego projektu....niestety, okazuje się, że jednak nie.
W modelu jest masa potknięć, zazwyczaj są to niewielkie usterki, wszystko do skorygowania, ale patrząc na złożoność i skomplikowanie modelu jest to na prawdę irytujące. Model nie jest relaksujący, w pewnych momentach szczerze mówiąc nawet irytujący. Przykładem na przykład jest wskazana na jednym ze zdjęć szpara. Nie twierdzę, że wszystkie potknięcia to wina modelu, w pewnym procencie są to również moje błędy, aczkolwiek moim zdaniem nie popełniam aż tylu błędów.
Inną ciekawostką są tzw. paski zadrukowane na czerwono jako rama wewnętrzna luków strzelniczych. Jak widać na jednym ze zdjęć, część wykonałem sam, po swojemu....dlaczego? Tworzą je 2 elementy tworząc jedną długość....problem tylko w tym, że są różnych szerokości....mimo cięcia po zewnętrznej obrysu części...i żadne nie pasują do elementów pionowych ramy, ani do elementów wystających z wręg (obecnie usuniętych). Wszystko trzeba przerabiać i non stop dopasowywać, mierząc odległości na pokryciu zewnętrznym kadłuba.

Innym problemem są rysunki, przy wykonaniu kadłuba bazuje się na jedynie DWÓCH rysunkach ogólnych...:

[Obrazek: dbeb2a73e4ba6555m.jpg]
[Obrazek: 0408212eab237f56m.jpg]

...nie uwzględniających położenia ani numeracji połowy części...wszystkiego trzeba się domyślać samemu - koszmarnie irytujące. Za to uwaga....w wycinance jest masa KOLOROWYCH, kredowych, pięknych zdjęć i historyjek na temat samego okrętu...szkoda tylko, że zdjęcia przedstawiają model wykonany z drewna, który nijak nie pokrywa się z modelem papierowym wykonywanym z tejże wycinanki...brak komentarza.

W każdym razie więcej opowiem przy następnej wizycie na forum, na chwilę obecną uciekam do pracy!
Cześć!

Odpowiedz
#8
Dramatyzujesz. PDT_Armataz_01_28 Fakt model jest skomplikowany ale biorąc taki temat na matę wiadomo, że lekko nie będzie. Pamiętam, że obramowania luków też poprawiałem. Tej wskazanej szczeliny widać nie będzie. Ornamenty można zrobić z wikolu kładąc kilka warstw i pomalować, Pytanie czy stawiamy na standard? Model wart jest tych kilkunastu miesięcy pracy. PDT_Armataz_01_34
Powodzenia.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#9
Proponuję, abyś wszystkie ambrazury wykonał tak jak na pierwszym zdjęciu tj. przykleił je do wewnętrznej strony poszycia, a następnie taki element poszycia kleił do szkieletu. Dużo łatwiej jest w ten sposób zachować prawidłowe położenie elementów pionowych i poziomych składających się na ambrazury względem otworów wyciętych w pierwszej warstwie poszycia. Przetestowałem to w Victory i efekt jest co najmniej przyzwoity.
Odpowiedz
#10
Witam,

dawno tu nie zaglądałem, ale aktualnie mam problem z dostępem do internetu.
Mam pytanie do osób z trójmiasta, mianowicie nie mogę nigdzie dostać gotowych masztów i rei do Bellony, a dotychczasowy producent (RB-MODEL) zwija swoją działalność, skazuje mnie to na wykonanie ich na własną rękę. No i trójmieszczanie, nie znacie może jakichś stolarzy, którzy wykonują takie rzeczy za w miarę rozsądną cenę? Ew. może któryś z kolegów modelarzy ma potrzebny sprzęt i jest w stanie wykonać dla mnie te maszty i reje?

Pozdrowienia ;-)
Odpowiedz
#11
Witam!

Żeby nie było, Bellona nadal na tapecie, niebawem dodam kilka fotek.
Chciałbym zrobić taki mały @up pytania z postu poprzedniego, oraz prośbę o pomoc kolegów w wyborze szpachlówki. Jakby mógł mi ktoś tak z grubsza wyjaśnić, jak dobrze poszpachlować niedoskonałości podposzycia, jak zabezpieczyć kartonowe podposzycie, a przede wszystkim JAKIEJ? szpachlówki użyć... (z góry mówię, użyłem opcji "szukaj" ale na nic konkretnego nie trafiłem Sad )
domyślam się, że najlepsza będzie miękka do drewna, ale przełaziłem mnóstwo marketów w Gdańsku i wybór jest tak ogromny, że aż głowa boli.... Może któryś z kolegów poleci mi konkretny sprawdzony produkt, może któryś z kolegów z trójmiasta wie, gdzie takowy nabyć....nie chciałbym zniszczyć modelu eksperymentami, a nie stać mnie również na zakup kilku różnych szpachlówek tylko po to, by je przetestować.....

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#12
No to ja zaproponuję produkt Wamodu p.n. Zmywalna Szpachla Akrylowa - wodorozcieńczalna szpachlówka akrylowa do polistyrenu, drewna, metalu i kartonu.
Jestem z niej niebywale zadowolony bo łatwo się nakłada i szlifuje, nie śmierdzi a po stwardnieniu da się ją usunąć rozcieńczalnikiem Wamodu - jeśli chodzi o wady to zauważyłem jedną: przy wypełnianiu głębokich ubytków zauważalny jest skurcz.
Koło 6 zł za 60 gramowy pojemniczek.
Odpowiedz
#13
Szanowny Rydwanie.
Wiem, że na porady w tym stanie faktycznym jest nieco za późno, ale lepiej to, niż wcale.
Właściwie poradzę na końcu, wpierw zapytam:
1) czy zaimpregnowałeś arkusze np. kaponem ?- jest to niezbędne przy budowie w standardzie - co bardzo pochwalam i będę Ci kibicował, aby Ci się udało projekt domknąć (też coś tam w temacie dłubię),
2) czy już masz za sobą podobne sklejone modele z kartonu?,
3) czy zadałeś sobie trud w przeglądnięcia innych relacji z budowy takich jednostek i w tej technologii?
W tej kwestii domyślnie odpowiem, że pewnie nie, widząc Twoje boje z podposzyciem.
Użycie szpachli może sprawę jeszcze uratować, ale gdybyś uważnie prześledził tę relację:
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=12968.0
sprawa mogłaby się potoczyć nieco inaczej. Bardzo zachęcam Cię do postępowania wzorem Paragrafa.

Tak czy siak trzymam za Ciebie kciuki jako obywatel mąż osobistej pierwszej żony  PDT_Armataz_01_29 bo wiem co znaczy zobowiązanie wobec damy serca, też takie podjąłem.
Trzymaj się i nie poddawaj. Od Ciebie bowiem zależy nasz - mężów - HONOR (zważ, że wiele żon Ciebie ogląda i gdy Ci nie wyjdzie... będą z nas, modelarzy delikatnie mówiąc, się "nabijać"  :-D
czego też ani Tobie ani nam nie życzę.
Powodzenia!
Odpowiedz
#14
Witam. Co do szpachli to każdy ma swoją ulubioną, wybraną metodą prób i błędów.
Ja np.używam "samochodowej" śmierdzi cholernie i obrabia się kiepsko ale jest
mocna i szybko schnie...
Fajnie by było gdybyś kolego wrzucał fotki w takiej formie
[Obrazek: 21d6196db163490fm.jpg]
to znacznie ułatwia oglądanie Twojej pracy... :mrgreen:
Odpowiedz
#15
Szanowni koledzy, czas na moją wypowiedź Big Grin

Szalony Artysto:
Otóż:

Nie, nie impregnowałem arkuszy, przyznam Ci się szczerze, jest to dla mnie technologia z kosmosu, podobnie jak z tą szpachlówką widziałem w sklepach tyle dziwnych Caponów, pisanych zarówno przez C jak i przez K, w pojemnikach od kilku mililitrów po po kilkanaście litrów...kupować i sprawdzać po kolei....koszmar!
A co do modeli, owszem, zdażyło mi się kiedyś popełnić kilka modeli, natomiast żagiel jest to mój pierwszy (no nie licząc jakiejś tam Kogi czy wodnika X lat temu Smile )
I tak, wiem, brzdko mówiąc "zPOMIDORowałem" szkielet i początek, tak ważny dla takiego modelu, dodatkowo rozpocząłem jego budowę grubo ponad rok temu i tak jakoś też leżał sobie i niszczał w zamkniętej stoczni.

Powiem Ci też, że na chwilę obecną...nie oczekuję takich efektów jak u Precyzyjnego, na pewno relację prześledzę dokładnie, ale myślę, że tak jak Ty czy on, mam jeszcze czas, aby takiej Precyzji Big Grin się nauczyć Smile Oczywiście nie zmienia to faktu, że będę walczył o jak najlepsze efekty w tym konkretnym egzemplarzu Big Grin Zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią, jest to model, który obiecałem zbudować dziewczynie....konkretnie Bellonę, w głowie przeszło mi przez myśl...hmm może wezmę to w diabły, zakupię drugi egzemplarz i zacznę od nowa z dodatkowym zapasem części....tylko najgorszy jest fakt, że fajnym zwieńczeniem tej heroicznej walki były by gotowe dodatki takie jak gotowe maszty i reje, piękne na wymiar żagle, toczone z mosiądzu działa....fajnie, tylko do tego konkretnego modelu....nie są już dostępne w sprzedaży....:/ A ona innego nie chce :p

No nic, nagadałem się, będę myślał....;-)
Odpowiedz
#16
1) kapon firmy Dulux lub jakikolwiek inny, Bez rozcieńczania, nakładaj pędzlem ze dwie warstwy (druga po wyschnięciu pierwszej). Pomaluj części, które masz nie zamontowane oraz wklejone w okręt (pokłady itp.).

2) maszty, chyba słabo szukałeś:
http://sklep.gpm.pl/akcesoria/zaglowce-d...zty-i-reje

3) z całym szacunkiem dla Precyzyjnego, w Twoim przypadku polecałem Ci relację Paragrafa  Smile ale nie właź w okładanie plankami. Chodziło mi o wzmocnienie podposzycia, a co mi tam,  też Ci zapodam:
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.p...24&t=46286

4) Nie pękaj. Poprzeglądaj relacje, przemyśl ze cztery kroki naprzód. To co wykonałeś jest do uratowania.
Pamiętaj o honorowym zobowiązaniu wobec KOBIETY  :mil11: i KOBIET innych to oglądających też!

Odpowiedz
#17
Popieram Art-a, nie pękaj tylko zgłaszaj swój okręt do WKM2  :twisted:
Serdecznie zapraszamy.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#18
Japończyku, zaczynałem z nim w WKM 1, wiec już model daaawno został rozpoczęty i myślę, że nie było by fair, gdybym przykleił go do następnego konkursu Tongue

Art, będę działał! A co do Precyzyjnego i Paragrafa, po prostu się pomyliłem, oglądałem relacje ich obu w tym samym czasie pisząc posta i tak jakoś wyszło Tongue
Tego Caponu poszukam i zastosuję się do Twojej propozycji, a co do masztów, to "Produkt niedostępny", niestety konsultowałem się mailowo jakiś czas temu zarówno z wydawnictwem Shipyard jak i producentem owych masztów i już ich produkcja nie będzie wznawiana....chyba, że znacie jeszcze jakieś inne firmy, lub może znawcy żaglowi wiedzą, czy masztów od innej jednostki nie można w tę konkretną wpasować hmm?
Odpowiedz
#19
(22-11-2015, 01:13)Merkava link napisał(a): Japończyku, zaczynałem z nim w WKM 1, wiec już model daaawno został rozpoczęty i myślę, że nie było by fair, gdybym przykleił go do następnego konkursu Tongue
Pozwolę się z Tobą nie zgodzić  :twisted:
Będzie fair jak cholera  Wink
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#20
Oho, Merkava nadaje... popatrzymy popatrzymy, pomożemy w razie czego Wink
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#21
(23-11-2015, 11:14)Tuco link napisał(a): [quote author=Merkava link=topic=13216.msg169816#msg169816 date=1448190802]
Japończyku, zaczynałem z nim w WKM 1, wiec już model daaawno został rozpoczęty i myślę, że nie było by fair, gdybym przykleił go do następnego konkursu Tongue
Pozwolę się z Tobą nie zgodzić  :twisted:
Będzie fair jak cholera  Wink
[/quote]

Dodam jeszcze tylko, że wszystko jest zgodne z regulaminem konkursu, tak więc proszę
o zgłoszenie modelu do konkursu i dodanie WKM2 Smile
Pozdr.
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#22
No Sprudziu nadaje ale chyba tak samo nic się nie nauczył jak dawniej.
Odpowiedz
#23
dexter,

co masz na myśli?
Odpowiedz
#24
(26-11-2015, 04:35)Merkava link napisał(a): dexter,

co masz na myśli?
a poczytaj Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Le Coureur 1:96 - shipyard - prośba o pomoc Maverick91 19 4,969 29-10-2023, 10:35
Ostatni post: homa
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,152 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  HMS Victory - Shipyard Paragraf 93 47,594 23-01-2022, 01:20
Ostatni post: kajym
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości