Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podklejanie - o co w tym chodzi?
#1
Cześć. Jak dotąd nie zrobiłem ani jednego projektu, ale chciałbym zacząć. Ściągnąłem z internetu skan modelu Pz. III ausf. G frimy kartonow hobby (jak skończe robić "piracką" wersję to kupię normalną, żeby przypadkiem nie rozwalić prawdziwego modelu, który kupiłem za realne pieniądze, chyba rozumiecie Big Grin).
Ale do rzeczy. Jest tam napisane coś takiego : "podkleić kartonem", a na innej części "podkleić tekturą o grubości 1mm", albo "podkleić 2 warstwami tektury". Chodzi o coś takiego? http://allegro.pl/karton-tektura-modelar...60443.html
A, i jeszcze jedno pytanie. Jakbym już drukował ten model, to drukować go na kartce A3? Bo jest to skala 1:16, a w pliku obok nazwy jest napisane A3. Drukowałbym to na kartce bloku technicznego, ale słyszałem, że trzeba to drukować na paierze odpowiedniej gramatury. Jak to z tym jest? Z góry dzięki za odpowiedzi.
#2
Nie podążaj tą ścieżką albowiem zaprowadzi Cię ona do Krainy Cieni, gdzie mroczne serca cierpienia znosić muszą, uprzednio dawszy się zwieść "łatwej" drodze.

Nie drukuj "piratów" tylko kup sobie w miarę prosty oryginał - pomijam, że to nieuczciwe - ale drukowanie modeli do sklejania nie jest łatwą sprawą (gramatura papieru, kalibracja kolorów, utrzymanie skali). Jak wydrukujesz bez przemyślenia to zaraz będziesz żałował, że wziąłeś się za takie durne hobby nie wziąwszy nawet do bani, że hobby nie jest durne tylko Ty popełniłeś błędy już na starcie...

Podklejanie to sposób na pogrubienie/usztywnienie części - przyklejasz część oznaczoną na tekturę/karton odpowiedniej grubości i potem wycinasz już taką podklejoną część - radzę stosować odpowiednie grubości bo projektanci zazwyczaj uwzględniają grubość elementów i potem może Ci nic nie pasować  PDT_Armataz_01_31

EDIT: Ten link to aukcja z tekturą 1 mm - dokładnie takiej możesz potrzebować, ale od razu kup sobie też 0,5 mm. Najważniejsze - popatrz na aukcje tego użytkownika - widzisz, że ma też sporo modeli? Wybierz coś przy okazji kupowania tektury i nie baw się w piractwo - Małe Modelarze nie są złe a kosztują niewiele  PDT_Armataz_01_34
#3
Spokojnie, rozumiem i wiem, że piracenie jest złe, ale jak już wyjaśniłem. Chcę zrobić "pirata", żeby wiedzieć już na starcie co i jak, żeby podczas klejenia prawdziwego modelu mieć już jakieś pojęcie, dlatego potem bym odkupił prawdziwy, a firma nic nie traci (przynajmniej według mojego rozumowania Big Grin). Dobra, to sprawa tektury jest rozwiązana, ale co z tym kartonem? Big Grin Nie ma tam podanej grubości, więc dalej tego nie rozumiem.
#4
Jeżeli chcesz i tak kupić model, to kolejność powinna być właśnie odwrotna i to nie ze względu na uczciwość. Mnie się też zdarza kleić model wydrukowany, bo chcę przeprowadzić próbę, nie niszcząc oryginału. Wtedy skanuję oryginał, który już mam, w rozdzielczości 300dpi (czego nie znajdziesz w internecie) i drukuję z zachowaniem skali na papierze 200g/m[sup]2[/sup]
Nie mam wtedy problemów z jakością, skalowaniem, kolorami itd.
A karton, to zwykle brystol (jeśli nie ma podanej grubości), taki sam, na jakim jest wydrukowany model.
#5
No kurde, że też o tym nie pomyślałem :facepalm: Big Grin Chodzi o to, żeby kupić model, i potem zeskanować i na nim spróbować. Wielkie dzięki, to już wszystkie kwestie rozwiązane.
#6
Izari , a co byś zrobił po tym jak skleiłbyś pirata i stwierdził ,że jednak model nie jest wart kupienia bo ma jakieś błędy ? lub stwierdziłbyś ,że skoro skleiłem już model to nie chce mi się już kleić teraz oryginału ?.
#7
Nie stwierdziłbym tak. Jak już coś "ukradłem", to trzeba to oddać (w tym wypadku odkupić). A jeśli miałby jakieś błędy? Hmm, to pewnie próbowałbym je naprawić. Jeśli miałbym 2, to zrobilbym jakąś większą dioramę, a do tego czołgi miałyby inny kamuflaż. Ale zrobię tak jak napisał kokosz, kupię i zeskanuję, żeby w przypypadku rozwalenia/zgubienia jakiejś części mieć zapas.
#8
(08-06-2014, 09:08)izari link napisał(a): .... Ale zrobię tak jak napisał kokosz, kupię i zeskanuję, żeby w przypypadku rozwalenia/zgubienia jakiejś części mieć zapas.
I bardzo rozsądnie, tylko uważaj z drukowaniem bo jak źle dobierzesz papier to potem się zdziwisz... a 200g/m2 nie każda drukarka pociągnie
#9
200g to IMHO trochę za wiele, 160-180g wygodniej formować, no i na takiej gramaturze chyb są drukowane "oryginały".
na macie: projekt X
#10
izari jak już bardzo chcesz wydrukować i skleić coś na próbę to możesz też rozejrzeć się za darmowym modelem, których jest cała masa. Wtedy nikt nie będzie się Ciebie czepiał o piractwo.
#11
Dabiut na forum i już trafić na czarną listę. To jest coś ....
#12
Lesiu, tak, wiem, całkiem niedawno trafiłem na stronkę paper-replika, gdzie ludzie podsyłają swoje "projekty".
Dexter, nie za bardzo Cię rozumiem. Aż tak źle postąpiłem pisząc, że chciałbym najpierw wydrukować pirata?
Ps. to jak z tym papierem? Jakbym chciał coś wydrukować to na papierze 170g? Bo ludzie podsyłali mi linki do czegoś takiego:
http://www.centrumpapieru.pl/cena,1421,p...50ark.html
#13
(09-06-2014, 04:15)izari link napisał(a): Dexter, nie za bardzo Cię rozumiem. Aż tak źle postąpiłem pisząc, że chciałbym najpierw wydrukować pirata?

Chyba jednak wiesz jak odpowiadasz. Myślę, że nie warto brnąć w to co chcesz zrobić. W prawie jest coś takiego jak zamiar popełnienia przestępstwa jak i współudział. W związku z tym i nadanym prawem wątek zamykam.

Co do drukowania i wszelkich potrzebnych informacji możesz jednak uzyskać jeśli postępujesz zgodnie tutaj panującymi zwyczajami i prawem. Krótko mówiąc nie bądź leniwy i uzyj funkcji szukaj.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ile czasu sklejacie modele?? Chodzi o czas sklejenia. homa 5 2,331 02-01-2022, 11:15
Ostatni post: henkos
  Podklejanie, klej, tektura, strzykawki, igły i szpachla. awryg 5 5,852 08-10-2014, 07:49
Ostatni post: Lesio73
  Podklejanie Jurek 8 4,365 03-09-2009, 05:36
Ostatni post: neuropathic
  Podklejanie dużych częsci - pytań kilka Varran 1 2,247 08-03-2009, 11:27
Ostatni post: Partyzant

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości