Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sklep wykorzystuje nasze zdjęcia ściągnięte z forum.
#26
Idąc do tytułu wątku, moje zdanie jest takie;  cieszyłbym się, że komuś spodobała się moja praca, czytaj zabawa i wybrał ją do reklamowania swojego towaru. I tak satysfakcja ze skończonego modelu czy jego galerii zostałaby dodatkowo wzbogacona. Mam już u Orlika zdjęcia efektów mojego lepienia i co prawda Orlik wcześniej zapytał czy może je wykorzystać, ale gdyby nie zapytał, wcale nie byłoby mi przykro. To jest zamierające hobby i dobrze jest wspierać je różnymi metodami oczywiście nie przestępczymi. Gdyby jakiś sklep wykorzystał bez wiedzy moje zdjęcia uznałbym, że propaguje zabawę w modelarstwo wyróżniając przy tym mnie. Natomiast jego grzeczność w takim przypadku przemilczę. Takie jest moje zdanie.
Odpowiedz
#27
Cotlet,
Tak się składa, że w dużym stopniu żyję ze sprzedaży praw autorskich. Co prawda w zupełnie innej branży, znacznie większej niż modelarstwo kartonowe i być może dzięki temu udało się przećwiczyć wszystkie scenariusze o których mówisz i jeszcze troszkę.

Otóż, bardzo możliwe jest to o czym piszesz - opracowywanie mutacji modeli, rozwijanie ich i tak dalej, i to bez naruszania praw autorskich. Trzeba tylko spróbować się skontaktować z autorem i mu za wykorzystanie jego pracy zapłacić.

Czy to znaczy, że autor będzie chciał dostać za pracę tyle samo co za pierwotny projekt sprzedany do pierwszego wydawnictwa? Może tak, może nie - zależy od autora. Czy ktoś będzie chciał wydać tą nową wycinankę, czy też nie? To też zależy od autora. Najważniejsze jest to, że w scenariuszu kontaktu z autorem poszanowana jest własność intelektualna. Jeden autor będzie chciał zarobić na wydanym już modelu ponownie złotówkę, inny będzie chciał zarobić milion. Ktoś jeszcze inny za żadne pieniądze nie udzieli prawa do publikowania wycinanki, bo uzna, że malowanie jest po prostu brzydkie.

Wszystko można uzgodnić i zawrzeć dowolną umowę - ale najpierw trzeba spróbować. Sytuacja w której ktoś chce po prostu zabrać efekty czyjejś pracy i na jej podstawie zarobić pieniądze, bez rozliczenia z pierwotnym autorem jest po prostu nieuczciwa.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odpowiedz
#28
(19-08-2014, 02:14)kajym link napisał(a):Idąc do tytułu wątku, moje zdanie jest takie;  cieszyłbym się, że komuś spodobała się moja praca, czytaj zabawa i wybrał ją do reklamowania swojego towaru. I tak satysfakcja ze skończonego modelu czy jego galerii zostałaby dodatkowo wzbogacona. Mam już u Orlika zdjęcia efektów mojego lepienia i co prawda Orlik wcześniej zapytał czy może je wykorzystać, ale gdyby nie zapytał, wcale nie byłoby mi przykro. To jest zamierające hobby i dobrze jest wspierać je różnymi metodami oczywiście nie przestępczymi. Gdyby jakiś sklep wykorzystał bez wiedzy moje zdjęcia uznałbym, że propaguje zabawę w modelarstwo wyróżniając przy tym mnie. Natomiast jego grzeczność w takim przypadku przemilczę. Takie jest moje zdanie.

Teoretycznie masz rację. Pół biedy w przypadku jak w temacie ale co byś powiedział gdyby Twoje zdjęcie znalazło się na okładce książki o modelarstwie? Książka odnosi sukces, jest tłumaczona na np niemiecki i sprzedawana za granicą. Autor ma z tego powodu wymierny zysk a Ty tylko satysfakcję, że Twoje zdjęcie ją zdobi? I to tylko Ty ponieważ np ja już nie wiem, że to Twoje zdjęcie, Twój model... Nie chodzi mi o to bym nie wiem jakie tantiemy żądał i chciwie domagał się pieniędzy - Tobie też pewnie nie ale na pewno chciałbyś by ktoś komu spodobała się Twoja praca wiedział o tym, że to TWOJA praca a nie Iksińskiego. Wtedy Twoja satysfakcja będzie dopiero pełna - tak mniemam.
Mówimy tutaj właśnie o tej podstawowej grzeczności: zapytać, poprosić, podać autora przy publikacji zdjęcia - to wszystko (i może aż tyle!). Niestety pokutuje tutaj nasz zwyczaj chodzenia na skróty, a zaczynają już dzieci w szkole przy wypracowaniach i kontynuują przy pracach magisterskich. Ale to już temat rzeka na inny wątek  Wink
Odpowiedz
#29
A mój punkt widzenia jest taki.
1 Jeśli sklep chciałby wykorzystać moje zdjęcia do pokazania jak model będzie wyglądał po sklejeniu to niech zapyta czy może; na stronie sklepu wkleja fotę oraz jej autora a także daje info kto go wykonał model oraz zamieszcza link do naszego forum np z relacją lub galerią. Dzięki temu mamy reklamę forum w sklepie internetowym Smile
2 Jeśli ktoś chciałby wykorzystywać zdjęcia w książkach, na okładkach itd no to tu już wypadałoby ustalić honorarium za fotki bo to zupełnie inny kaliber niż sklepik internetowy.
Modeli nie sprzeda tyle co wyda się książek na świecie.
pozdrawiam
Solo
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zdjęcia z pracy, dla niektórych ciekawe Waluś 267 95,120 17-08-2020, 11:36
Ostatni post: Lukee
  forum modelarskie o II RP radett 12 6,368 27-01-2017, 01:06
Ostatni post: radett
  Polak robi zdjęcia - niesamowite zielony 6 4,413 24-08-2014, 08:37
Ostatni post: dexter
  II wojna światowa - genialne zdjęcia yogi 6 4,567 17-08-2014, 04:14
Ostatni post: Kulki
  Gdzie są podobni do nas czyli linki do forum modelarskich. ceva 22 12,192 12-05-2014, 01:19
Ostatni post: dexter
  Układ Forum qbas 42 10,546 26-11-2013, 10:01
Ostatni post: dexter
  Statystyki forum Bartko28 4 2,662 12-02-2013, 10:53
Ostatni post: Bartko28
  Sklep modelarski w Łodzi fishbed 3 2,903 03-12-2012, 09:38
Ostatni post: janek1_22
  Nasze dzieciństwo( tekst dla starszych roczników 40+ i wyżej):). Andrzej Px48 62 16,356 31-03-2012, 12:20
Ostatni post: Krystian
  Zdjęcia wyciągnigniętego wraku "Kursk" Wacław 4 5,158 07-10-2011, 02:27
Ostatni post: arek2202

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości