Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farbki akrylowe do kartonu.
#1
Witam

Mam zamiar kupić jakieś farbki akrylowe do modelu. Obecnie robię Ursusa 1614 (projekt własny) i będzie mi coś potrzebne. Mam na razie 2 farbki Pactra "White Matt" i "Black Matt", ale trochę przesada 3zł na farbkę 10ml + wysyłka, szczególnie gdy jestem początkujący. Znalazłem na aukcjach jakieś komplety farb Phoenix :
http://allegro.pl/farby-akrylowe-12-x-12...90196.html
http://allegro.pl/farby-akrylowe-komplet...66094.html
Będą dobre?
Odpowiedz
#2
Cześć,
Po pierwsze: daj znać gdzie Pactrę za 3zł dostanę, może akurat skorzystam Smile Wink.
Po drugie: potrzebujesz farbkę do retuszu krawędzi czy do malowania całego modelu?
Po trzecie: te akryle w tubkach będą bardziej gęste - niby rozcieńczyć łatwo, bo to farbka wodna, ale czy ich konsystencja jest plusem czy minusem to już indywidualna sprawa użytkownika. Dla mnie do retuszu krawędzi lepsza jest rozrzedzona farbka, a Pactra taka jest po otwarciu słoiczka.
Po czwarte: tu masz 10, 12 kolorów w opakowaniu, a spójrz na paletę Pactry. Odezwą się głosy, że przecież można namieszać dowolnego koloru używając kolorów podstawowych. Jako mężczyzna wiem to, bo miałem plastykę w podstawówce Smile, ale nie jestem absolwentem ASP żeby umieć to poprawnie mieszać. Dodatkowo dochodzi powtarzalność: kto twierdzi, że dwa razy namiesza ten sam kolor, jest w błędzie Smile. Wycinam z arkusza kolory, pod które chcę dobrać retusz, idę do sklepu, przykładam do wzornika, kupuję te co potrzebuję. Proste. Trochę przejaskrawiam z tym mieszaniem i odcieniami (są tacy, co potrafią), ale mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli.

Jako początkujący chciałbym się podzielić moim ostatnim doświadczeniem dot. retuszu. Jeżeli chodzi Ci o malowanie całego, to poniższy wywód możesz proporcjonalnie przeskalować Smile.
Pieniądze są ważne, trzeba je uważnie liczyć (ja muszę), ale uważam też, że powiedzenie "biednego nie stać na tanie rzeczy" sprawdza się. Jak zaczynałem z retuszem kupiłem barwnik do barwienia tkanin, rozcieńczyłem kilka kolorów i trzymałem w pojemniczkach. Zrobiłem tak, bo komuś taka metoda pasowała i ją zachwalał. cieszyłem się, że mam sporo farbki w rozsądnej cenie. Zawiodłem się, bo mi nie wychodził retusz taką farbką - nie mówię że metoda zła, po prostu mi z nią nie poszło. Na nowym modelu przeglądnąłem arkusz i wyszło mi, że trzema kolorami "obskoczę" cały wymagany retusz. W mieście w którym mieszkam 10ml Pactry kosztuje 4.99zł, zapłaciłem 15zł na retusz tego modelu. Skończę go a farbki zostaną (zwłaszcza czarna na opony), w kolejnym najpierw sprawdzę co już posiadam i dokupię brakujące kolory. Wracając do kosztów dodam tylko, że na eksperyment z 5 barwnikami i pojemniczkami na nie wydałem ponad 26zł.... myślałem, że farbka tańsza i jednocześnie większa to kupię więcej i na dłużej wystarczy. Teraz wiem, że wolę kupić mniej Pactry niż kombinować. Kupiłbym od razu Pactrę (lub chociaż spróbowałbym z jednym kolorem za 5zł!) i miałbym 11zł na kolejne kolory. Biednego nie stać na tanie rzeczy.

Popróbuj z kilkoma metodami, ale na niewielkich próbkach (czyli nie kupuj kompletu akryli 12, 16, 24 kolorów). A jak Ci gęsta farbka nie podejdzie, to co? Będziesz rozcieńczał? Jaki odcień uzyskasz po rozcieńczeniu (zmieni się, nie zmieni się)? Będziesz miał 12 farb których prawdopodobnie ponownie nie użyjesz...
Odpowiedz
#3
Na początek, pomyliło mi się, ta Pactra nie za 3zł tylko za 4zł, ale i tak jest to najtańsza jaką znalazłem.
Link: http://www.swiatmodeli.eu/pl/c/Pactra/59

Farb potrzebuje do malowania całych modeli (kieruje się w modele rolnicze), dla tego szukam czegoś w większych pojemnikach.
Odpowiedz
#4
(20-08-2014, 01:00)bajos link napisał(a):(kieruje się w modele rolnicze)

Trochę odejdę od tematu. Jak byś potrzebował jakieś dane techniczne odnośnie Claasa albo Manitou to pisz śmiało.  Wink
"To co nazywamy normalnością to tylko krąg światła wokół ogniska."
T. Pratchett
Odpowiedz
#5
Do malowania całych powierzchni też stosowałem pactrę, ma ona jednak dużą wadę - małą szyjkę butelki. Dlaczego? Już piszę. Przy pierwszy modelu ok, ale przy kolejnych, jak farbka ci zeschnie się w słoiczku to jest najzwyczajniej problem, żeby skutecznie i ładnie rozmieszać farbkę. Swego czasu stosowałem ModelMastery - akryle. Pactry stosuję, ale najczęściej do retuszu. Przy malowaniu całych powierzchni konsystencja farby i jej odcień (a na to ma wpływ dokładność i jakość rozmieszania) jest szczególne ważna. Przy retuszu to szczegół, który w 99% jest niewykrywalny. Ponadto do retuszu odkryłem ostatnio pastele olejne, które stosuję albo w postaci "sklepowej" albo rozpuszczam je w specjalnej do tego celu zakupionej terpentynie. Terpentyna ok 5zł (coś koło 300ml), pastele 50 kolorów, w tym SREBRNY! (21zł). Tyle i mojego mądrzenia się w temacie, mam nadzieję, ze pomogłem trochę.  PDT_Armataz_01_14
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#6
To chyba zostanę przy tej Pactrze, a jak będzie potrzeba to się pomyśli i coś wybierze. Na razie te Pactry co mam mi wystarczą. Jeszcze nie wiadomo czy zapału mi wystarczy bo mogę do maski nie dotrwać, a się farby tylko zmarnują PDT_Armataz_01_04.
Odpowiedz
#7
Farby wodne nie nadają się do malowania całych modeli. Woda rozmiękcza karton i powstają fale.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#8
(30-08-2014, 12:13)Spychacz link napisał(a):Farby wodne nie nadają się do malowania całych modeli. Woda rozmiękcza karton i powstają fale.

Pozdrawiam.
Uwielbiam takie stwierdzenia.... a praktyka inną drogą. Oczywiście jak się nie wie co i jak.... dlatego przed malowaniem dużej powierzchni warto ją na początek zaimpregnować. Możesz to zrobić nawet zwykłym lakierem bezbarwnym w sprayu czy tzw. lakierem podkładowym. Sam nie raz używałem również BCG jako zamiennik podkładu. I dopiero malować właściwymi kolorami. Poza tym ważne jest też jak nakładamy tą farbę. Najlepszy był by aerograf ale pędzlem też można bez robienia "fal dunaju". Wtedy należy malować cienkimi warstwami dobrze rozcieńczoną farbą. Nawet Pactra "ze słoiczka" zrobi fale jak się nie wie jak malować. Także i inne akryle również nadadzą się do malowania kartonu.
Poza tym taka podkładówka pokaże Ci jeszcze ewentualne miejsca do przeszlifowania, wyrównania itp.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lakierowanie kartonu Grandi 38 27,654 08-06-2020, 08:33
Ostatni post: ojciecmajster
  Formowanie kartonu Rudolf 10 6,989 20-02-2015, 03:45
Ostatni post: MARIUSZ_G
  Pomoc w dobraniu koloru farbki do laserowych gąsienic modelu Tiger I Cruiser 9 7,604 08-11-2014, 05:51
Ostatni post: Cruiser
  Humbrol farbki Tenes 4 2,928 13-06-2014, 09:18
Ostatni post: Tenes
  Wybór farb do retuszu - tempera czy akrylowe? piter85 7 8,485 06-01-2014, 04:56
Ostatni post: Kroolo
  Usztywnianie kartonu mannanik 6 9,032 01-09-2013, 09:15
Ostatni post: Tap-Chan
  Farbki akrylowe wikam PAINTERS maniek15 11 6,351 02-09-2012, 11:49
Ostatni post: maniek15
  ,,STAR WARS"-modele z kartonu.Gdzie zdobyć? Andrzej Px48 1 3,573 20-12-2011, 05:11
Ostatni post: struna
  Malowanie kartonu bonk 7 4,772 18-07-2011, 11:48
Ostatni post: kordian
  Ciasne zwijanie kartonu. daszbor 5 3,983 10-12-2010, 06:31
Ostatni post: Dyaus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości