Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wykonać profil boczny opony?
#1
Cześć, od jakiegoś czasu sen z powiek spędza mi poprawne wykonanie profilu bocznego opony. Jest to moje pierwsze podejście do wykonywania opony w samochodzie i muszę przyznać, że to nie taka prosta sprawa. Jak widać na poniższych obrazkach mam część 70b którą trzeba uformować w kształt literki "V"
[Obrazek: 9sukvn.jpg][Obrazek: 2e17rzs.jpg]

Próbowałem trasować środek wypisanym długopisem ale efekt był przygnębiający, wszystko pogięte i ciężko zrobić ładny okrąg. Obła końcówka nożyka też nie za bardzo zdaje egzamiu. Jak udaje się wam uformować tą część bez jej rozcinania? W każdej relacji na forum oponki wyglądają przepięknie, dlatego jestem ciekaw z jakich technik korzystacie by uzyskać zadowalający efekt.
Odpowiedz
#2
Nawet najbardziej prosta czy wyrafinowana technologia nie pozwoli uzyskać świetnego,wymarzonego efektu za pierwszym podejściem. To kwestia doświadczenia i wykonania kilkudziesięciu takich elementów... Ja bym optował za cierpliwym tłoczeniem  tej części oponki końcówką uchwytu nożyka lub pędzla.
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#3
tak jak Mariusz pisze, chyba tylko wielokrotne próby zostają i tak do skutku.. Spróbuj użyć miękkiej podkładki pod mysz komputerową i na niej delikatnie ksztatłuj obłą końcówką o odpowiedniej średnicy.
Powodzenia!
Odpowiedz
#4
@MARIUSZ_G, yogi: te kształtowanie robicie na sucho czy może lekko zwilżacie papier. Oraz czy robicie to przed wycięciem takiej części czy też już jak jest wycięta?
Odpowiedz
#5
Dla wyjaśnienia, kół nigdy nie robiłem ale inne wyoblenia głównie robię na sucho (ale na podkładce), na wyciętym elemencie.
Papier zwilżam przed kształtowaniem BCG jak robię jakieś rurki, kopułki itp. Każdy ma swoje doświadczenia i się ich trzyma.
Czasami na koniec od wewnętrznej strony pociągnę BCG lub SG aby dodatkowo wzmocnić uzyskany kształt.
Odpowiedz
#6
Osobiście do tłoczenia elementów smaruję BCG pędzelkiem karton z obu stron i zostawiam do wyschnięcia.Wycinam wyschnięty element i tłoczę delikatnie , z wyczuciem na sucho. Nie zapominam o retuszu.Zazwyczaj po tłoczeniu. Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#7
Moim zdaniem są trzy metody wykonania tego elementu.
1: rozcinamy go na dwa pierścienie (wewnętrzny i zewnętrzny) po sklejeniu ich w stożki z powrotem sklejamy je ze sobą. Kiedyś na niemieckim forum tak ktoś robił koła do Willisa.
2: to opisywane tu wyoblanie na podkładce pod mysz, gumie, udzie za pomocą obłego elementu. Tu polecam relacje kolegi Piterskiego z budowy Gazika 69.
3: stosowana przeze mnie to zaginanie elementu w połowie jego szerokości w kształt litery V, do tego celu używam płaskiej pincety. Tak zaginany element sam z siebie zaczyna się zwijać, potem można delikatnie wyoblić miejsce gięcia obłym elementem. Efekty tej metody widoczne są w moich modelach, np Tu albo tu.

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#8
Nawiązując do tego co napisał mój przedpiszca:
metoda 1 - odradzam. Próbowałem - roboty sporo a efekt mizerny
metoda 3 - trochę ją modyfikuję - Otóż przed wycięciem elementu trasuję po niezadrukowanej stronie cyrklem tnącym dwa okręgi oddalone od siebie o jakieś pół milimetra, następnie delikatnie zdzieram warstewkę papieru między natrasowanymi okręgami (żeby łatwiej się formowało)
[Obrazek: 880c80acc14c6590m.jpg]

Potem formuję i sklejam. Na koniec żeby poprawić kanciastość profilu nasączam od niezadrukowanej strony miejsce gięcia super glue i szlifuję "garb" od strony zadrukowanej - oczywiście taka opona nadaje się do malowania. Efekt widać tutaj
Odpowiedz
#9
@yogi: z kopułkami nie mam problemu, sam używam bcg na co dzień ale ten kształt mnie przerasta Smile

@mariusz30003: metodą 3 mnie zaciekawiłeś, nie myślałem, żeby tak podejść do tematu Smile

@undertow: łał, to jednak prawda, że jedną rzecz można wykonać na tysiąc sposobów. Niestety nie mam takiego fajnego cyrkla jaki masz ty, wiec na razie spróbuję metody mariusza a cyrkiel przy jakiejś okazji zakupię.

To jeszcze może i ja dodam coś ciekawego co udało mi się znaleźć dziś z rana na jakimś angielskim forum. Otóż  z dosyć grubego drutu w izolacji (takiego jak jest w gniazdkach na prąd, czy trochę cieńsze jak we wiązce od zasilacza komputerowego) robimy okrąg o średnicy takiej jak narysował to " undertow" post wyżej (czyli idealnie na środku). Następnie część jest lekko zwilżana i formowana na tym drucie. Wydaje mi się, że to takie połączenie dwóch metod: jednej zaprezentowanej przez Yogie-go a drugiej przez mariusza. Będę dziś eksperymentował może coś z tego wyjdzie Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości