Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Operacja "Dunaj" - polski T-55 / GPM
#1
Witam
Kolejny wygrzebany z szafy model. Jak to zwykle ze mną bywa zawsze mam kilka rozgrzebanych projektów. Tytułowy T-55 z GPM miał być z założenia modelem typowo relaksacyjnym, urlopowym. Do co do tej pory jest sklejone powstało jakieś 3 lata temu właśnie na ulropie. Teraz przyszła jego kolej na wykończenie. Obejrzałem sobie to co dawno temu skleiłem i stwierdziłem, że wstyd coś takiego pokazywać. Zapadła decyzja o malowaniu.
Żeby nie było tak prosto wybrałem malowanie z Czachosłowacji w 1968 roku, operacja "Dunaj"
[Obrazek: 00_zpsae8f9f29.jpg]
Największą bolączką opracowania GPM są koła, za gruby bandaż psuje cały efekt modelu. Kiedyś skleiłem te koła nie patrząc na zgodność z rzeczywistością, teraz to jest dla mnie niedopuszczalne. Dzięki Kordianowi (pozdrawiam!) wszedłem w posiadanie kół z BAT-M z Model-komu, elementy wycinane laserowo i resztki z wycinanki. Przydadzą się!
[Obrazek: 02_zps6eff5d12.jpg]
Mam także małą, ale jakże przydatna książeczkę Top-shot z Kagero z dokumentacja zdjęciową T-55.
Dawno temu zaopatrzyłem się także w laserowe gąsienice, również produkcji GPM, czas je wykorzystać.
[Obrazek: 03_zps3fe7008e.jpg]
[Obrazek: 04_zps0dc3882f.jpg]
Model na dzień dzisiejszy wygląda tak:
[Obrazek: 05_zps8fbd6f5f.jpg]
[Obrazek: 06_zpsb7b89b52.jpg]
Felerne koła, wylądują w śmietniku.
[Obrazek: 07_zps26ddd9f5.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
Nikt nic nie pisze to ja coś napiszę  PDT_Armataz_01_27
Powoli działam, wykańczam części rozgrzebane dawno temu, żeby nie pogubić, ale i tak co nie co zaginało. Nic to, wydrukuje sobie  ;D


Dawno rozgrzebane beczki-dodatkowe zbiorniki paliwa. Poprawiłem wg. zdjęć i jakoś to teraz wygląda. Wszelkie śrubki w modelu to plastikowy profil przycięty na odpowiedni wymiar. Nigdy więcej rozwarstwiających się laserowo wycinanych "nakrętek", pieniądze wyrzucone w błoto.
[Obrazek: 12_zps60303814.jpg]
Podstawowe zbiorniki i instalacja paliwowa. Miałem trochę zagadkę, jak mają być położone przewody paliwowe. Za dużo jest zdjęć w internecie  PDT_Armataz_01_27  Wszelkie przewody z drutu miedzianego, gumowe łączenia z gumowych izolacji z drucików. Wszelkie opaski zaciskowe z ogólnodostępnej folii aluminiowej.
[Obrazek: 08_zps656cf9e4.jpg]
Detale:
[Obrazek: 10_zpsb91bf53a.jpg]
[Obrazek: 11_zps11eec417.jpg]
[Obrazek: 09_zps2c2b8fc1.jpg]
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#3
Ciężko wraca się do tematu "z pudełka". Warsztat poszedł do przodu i widzimy co można poprawić lub jak wykonalibyśmy to dziś inaczej, lepiej, ale znając Twoje wcześniejsze dokonania o finał jestem spokojny. Pewnie stąd "cisza" w relacji, a licznik odwiedzin pyka.  PDT_Armataz_01_28 Działaj dalej. PDT_Armataz_01_34
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#4
Lubię podglądać Twoje konserwy masz do nich niewątpliwy talent ... Wink
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#5
Hello Smile
Działam dalej, powolutku do przodu.
Zawieszenie praktycznie skończone, umieszczone w modelu na sucho, musi być ruchome, aż do momentu malowania. Wszystko trzyma się na wykałaczkach Smile
Na ostatnim zdjęciu profile z których robię wszelkie śrubki w tym modelu.
[Obrazek: 13_zpse061ddde.jpg]
[Obrazek: 14_zps26adec7a.jpg]
[Obrazek: 15_zpsb2fcea0e.jpg]
[Obrazek: 16_zps79224fea.jpg]
Pozdrawiam  PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#6
Po orlikowych pierdzirurkach aż strach się bać efektu końcowego Smile Będzie jakaś dioramka? Smile
rdzewieją: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 (GPM 10/2010) | JAGDPANZER IV Ausf.F (Modelik 11/06) | XP-61E (Orlik 11/2009)

się robią: StuG 40 F OSTKETTEN (GPM 13/2009) | Ju-88 C-6 Nightfighter (KA 5-6/2012)
Odpowiedz
#7
Oczywiście, że będzie podstawka, ale to jeszcze długa droga Smile
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#8
Ale te paskudnie skopane koła nośne to wyrzucisz prawda? Jakoś mi nie pasują do Twojego poziomu.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#9
Model wychodzi bardzo ładnie  PDT_Armataz_01_34
Mam pytanie... Skąd wziąłeś profile, z których powstają śruby?
Odpowiedz
#10
Oczywiście, że wywalę te koła. Pokazałem je tylko dlatego, że już kiedyś były sklejone. Jak ulepie nowe to porównamy Smile

Gdzie kupiłem? Ja akurat na Lubelskich Spotkaniach Modelarskich, ale wszystko można kupić w internecie. Przykładowy sklep.
To po prostu plastikowy patyczek, ciacham to nożykiem i przyklejam początkowo bcg, potem unieruchamiam cyjanoakrylem. Polecam!
Pozdrawiam  PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#11
Też robię śruby z profili. Wychodzi taniej niż laserowo wycinane, a i wyglądają czasami lepiej.
Pozdrawiam!

Odpowiedz
#12
ale świetny patent z tymi profilami! Muszę spróbować...
rdzewieją: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 (GPM 10/2010) | JAGDPANZER IV Ausf.F (Modelik 11/06) | XP-61E (Orlik 11/2009)

się robią: StuG 40 F OSTKETTEN (GPM 13/2009) | Ju-88 C-6 Nightfighter (KA 5-6/2012)
Odpowiedz
#13
Tia tylko jak te śrubki równo odcinać? macie jakieś patenty./korytko z gilotyną czy coś takiego/
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#14
A kto powiedział, ze ma być super równo? :grin:
Niby mam taki super-hiper-wypasiony przyrząd, ale praktycznie go nie używam. Ciacham "z reki", odrobina wprawy i jest ok.
[Obrazek: przyrzad_zpsc1f69dec.jpg]
Boczne paski ograniczają ruch profilu, a przedni ustala grubość. Zrobione ze starej karty bankomatowej, żeby było twarde i wytrzymałe na ciachanie.
Jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam  PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#15
Haha! Potrzeba matką wynalazku  PDT_Armataz_01_28 Urządzenie bardzo zaawansowane technicznie :p
Odpowiedz
#16
A ja mam pytanie: czym robisz takie dziury jak na zbiornikach:
[Obrazek: 12_zps60303814.jpg]
Do otworów pomiędzy 2mm a 5mm średnicy mam taki rewolwerowy dziurkacz. Natomiast nie wiem czym robić zarówno większe jak i mniejsze otwory. Mniejsze wiercę ręczną wiertarką, ale przez to krawędzie są wyszczerbione a nie takie gładziutkie jak tutaj. Podobnie wybijanie igłą czy innym ostrym narzędziem nie daje takich czystych rezultatów jak u Ciebie.
Odpowiedz
#17
Stawiam na wybijanie igłą a potem obcięcie wystającego 'kołnierza' żyletką.
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#18
Wszystkie małe otworki są wycinane obciętą i zaostrzoną igłą lekarską. Nie obcinam nic z drugiej strony, szlifuję lekko bo i tak maluję Smile W standardzie zależy jak się wydziubie dziurka, czasami trzeba ściąć "wybulony" papier.
Nic nowego nie wymyśliłem Smile
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#19
Powoli dłubie swojego T-55, robię nowe koła teraz, niedługo pokażę.
W międzyczasie Piotrek z Michałem [size=1em]wypuścili nowe dodatki żywiczne do skali 1:25 m.in. główny reflektor do pojazdów rosyjskich oraz lampy obrysówki. Dostałem taki zestaw do testów, jeszcze raz wielkie dzięki chłopaki! Przydadzą się. [/size]
[size=1em][Obrazek: 01_zps0d2e2966.jpg][/size]

[size=1em]Oryginalny reflektor prezentuje się tak: [/size]
[size=1em][Obrazek: 03_zps19f76fdd.jpg][/size]
[size=1em][Obrazek: 02_zpsdcdca769.jpg][/size]
[size=1em]Zdjęcia polskiego T-55 dzięki uprzejmości[/size][size=1em] Erlenda [/size][size=1em]Jansona, dziękuję![/size][size=1em]W modelu GPM reflektor prezentuje się tak, szczerze mówiąc tak sobie, dosyć uproszczony. Do malowania trzeba by się pobawić w dorabianie kilku drobnych detali.[/size][size=1em][Obrazek: 04_zpsdec80da1.jpg][/size][size=1em][Obrazek: 07_zps6b413d2a.jpg][/size][size=1em]Teraz produkt PanzerArt:[/size][size=1em][Obrazek: 05_zpsc63c5d56.jpg][/size][size=1em][Obrazek: 06_zps69d10d57.jpg][/size][size=1em]Oczywiście kanał wlewowy należy usunąć i wykończyć zakończenie lampy. Żywica/tworzywo łatwe w obróbce, ostry nożyk i papier ścierny załatwiają sprawę. Próbowałem Confusedmile: [/size][size=1em]Na zdjęciach w dużym powiększeniu widać fakturę druku 3d, gołym okiem też to można zobaczyć jak się dobrze przyjrzeć. Przed malowaniem na pewno przetrę detal drobnym papierem ściernym (1500 lub więcej). Po pomalowaniu i będzie wyglądać o wiele, wiele lepiej niż kartonowy detal.[/size][size=1em]Myślę, że bez większego problemu da się wyskrobać wnętrze lampy i zrobić odbłyśnik i żarówkę Confusedmile: Choć to już sam nożyk może nie wystarczyć. Bardzo mi się podoba taki dodatek![/size][size=1em]Lampy obrysowe:[/size][size=1em][Obrazek: 08_zps65d92da0.jpg][/size][size=1em]W modelu GPM składają się z takich części:[/size][size=1em][Obrazek: 10_zps0e1b6459.jpg][/size][size=1em][Obrazek: 11_zps0db17dda.jpg][/size]
[size=1em]Powodzenia temu kto to ładnie sklei w w tzw. "standardzie". Nie dość że małe to i zakończone przez wielu nielubianymi listkami. Dosyć trudny element i raczej wyglądający na bardzo papierowy. Nie lubię takich pierdółek robić więc pewnie bym wystrugał te lampki z jakiejś zapałki czy wykałaczki.[/size][size=1em]Chłopaki mnie wyręczyli i mamy o to taki o to zestaw żywicznych dodatków:[/size][size=1em][Obrazek: 09_zpsb1954ec5.jpg][/size][size=1em]Dobre detale, bardzo drobne i dobrze widoczne, trudne do dobrego odwzorowania z kartonu. Podoba mi się![/size][size=1em]Kolejne testy już przy malowaniu modelu.[/size][size=1em]Dodatki są już do nabycia w sklepie u Piterpanzera Lampa obrysowa i reflektor. Polecam![/size][size=1em]Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36 [/size][size=1em]  [/size]
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#20
Cztery śruby trzymające szkło żywicznego reflektora to ja widzę do nacięcia pod śrubokręt.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#21
Dodatki są wysokiej klasy warte zakupu.
PDT_Armataz_01_34
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#22
No owszem ładnie , zastanawia mnie jednak że takie dodatki odbiegają trochę od modelarstwa kartonowego a kiedy już pomalowane, na konkursach sędzia się zastanawia czy dany element  to kunszt modelarstwa czyt też żywica ... hmm Nie mam nic do modelu Jacka więc bez linczu się obędzie , ale kto zabroni polemiki . Wink
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#23
Obiecałem koła więc oto one, prawie skończone.
Tyle trzeba poskładać do tzw. kupy - jedno koło to 50 elementów.
[Obrazek: 17_zpsdc975cd7.jpg]
[Obrazek: 18_zpsedaa658d.jpg]
[Obrazek: 19_zps1f883447.jpg]
[Obrazek: 20_zps03114601.jpg]
[Obrazek: 21_zps27677b21.jpg]
Poskładane, białe elementy są wycinane laserowo, a kolorowe pochodzą z modelu BAT-M, taki miks. Dojdą jeszcze na wszystkich kołach, na bandażach wypukłe przetłoczenia zrobione z drucika. Widać na kilku testowych zrobionych dla przetestowania metody produkcji.
[Obrazek: 22_zps03d20afd.jpg]
[Obrazek: 23_zps227600a0.jpg]
[Obrazek: 24_zps66192c8c.jpg]
[Obrazek: 25_zpsc85e3efc.jpg]
Następnym razem pewnie już koła będą skończone i czołg będzie już na nich stał  :mrgreen:
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#24
Ciekaw jestem ile godzin pracy zaoszczędziły Ci te laserowe duperele Smile Bardzo bardzo ładnie to wszystko wygląda Big Grin

Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#25
(04-01-2015, 09:53)Sprudin link napisał(a): Ciekaw jestem ile godzin pracy zaoszczędziły Ci te laserowe duperele Smile
Tylko kilka wieczorów i masę soczystych okrzyków. :mrgreen:
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ Precyzyjny 390 192,538 02-03-2021, 02:27
Ostatni post: henkos
  PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski rowin 46 22,308 28-11-2019, 02:16
Ostatni post: Raven
  [R] Polski czołg lekki 4TP Sklej Model NR1 Windir 7 6,780 25-04-2018, 07:37
Ostatni post: Windir
Wink [WKM2] [R] Polski niszczyciel "Wicher II" - WAK four 4 4,194 13-06-2017, 06:18
Ostatni post: four
  [R] Polski samochód Fiat 125p - Milicja - 1:25 Answer vs. Świat z kartonu karol1985 50 23,689 24-04-2016, 11:10
Ostatni post: karol1985
  [R/G] Polski czołg pływający PZInż. 130 jaceko99 23 10,022 17-07-2015, 03:53
Ostatni post: Raven
  [R] Polski motocykl SFM Junak M07/M10 - projekt własny - skala 1:9. mariusz30003 24 17,306 25-09-2013, 03:07
Ostatni post: camilllo
  [R] Polski czołg lekki 4TP wyd. Sklej-Model Jurgen 18 9,751 15-09-2013, 10:29
Ostatni post: Jurgen
  [Relacja] Polski czołg lekki 7TP dwuwieżowy 1/25 Kartonowa Kolekcja Jasiek 36 19,918 07-07-2013, 12:55
Ostatni post: Piotreq
  [R + G] Polski Vickers, czyli... 7TP. WAK, nr 5/2009 Piotreq 71 24,820 29-02-2012, 01:14
Ostatni post: Piotreq

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości