Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podklejanie, klej, tektura, strzykawki, igły i szpachla.
#1
Z góry uprzedzam - będzie trochę długo.
Cześć. Właśnie przyszły do mnie modele  Cool . Zabrałem się za czytanie instrukcji i zobaczyłem
*podkleić kartonem 0.1mm
**podkleić kartonem 1mm
I np. przy takich częściach [Obrazek: dow02x.jpg]
trzeba to zrobić tak?
Wyciąć cały kwadrat z częściami 28a, przykleić ten kwadrat idealnie na brystol i potem zabrać się za wycinanie już podklejonych części?
2 sprawa to brystol, tektury i bloki.
Tekturę mam zamiar kupić taką (po 3 sztuki, żeby było na zapas Big Grin)
http://allegro.pl/karton-tektura-modelar...96097.html
http://allegro.pl/karton-tektura-modelar...28761.html
Do podklejania 0.1mm używałbym bloku technicznego. Takie rozwiązanie^ dobrze sie sprawdzi?
3.
Strzykawki i igły. Lubię detale, więc przy osłonach kaemu, włazach i łączeniach płyt chciałbym zrobic spawy. Wymyśliłem sobie, że do tego użyłbym gęstego wikolu http://www.nowyelektronik.pl/opisy/64158.jpg w kolorze czołgu i go nakładał przez strzykawkę, albo szpachlę modelarską przez strzykawkę, a potem bym ją pomalował pod kolor czołgu.
Ale odszedłem od tematu strzykawek i igieł - jakie średnice kupić? Jak wejdę do apteki i poprosze o strzykawkę o średnicy np. 1mm do da mi samą "budę" bez strzykawki, czy w zestawie ze strzykawką?
4.
Chciałbym też robić dioramy. Mam już kilka pomysłów, ale nie wiem, jakich materiałów użyć.
Do robienia budynków mam taką fajną tekturę/sklejkę o grubości 3mm (chroniły meble w paczce), ale jakbym np. chciał zrobić mur, to musiałbym to czymś okleić - modeliną czy czym?

Sorka za długość, ale chciałem szczegółowo przedstawić swoje pytania - jeśli zadałem jakieś pytanie, które się już pojawiło - pewnie przeoczyłem na forum.
Z góry dzięki.


Odpowiedz
#2
Ad.1: Tak, nakleić na brystol i wycinać.

Ad.2: Tekturka 0,5mm to wszelkie opakowania po kaszach, herbatach itp, ale jak chcesz mieć czysto, bez zadruku to proszę bardzo ;-) Blok techniczny (brystol) ma ok 0,2mm grubości. Bliżej do 0,1mm grubości ma kartka papieru xero/drukarki. 

Ad.3: igła to igła, a strzykawka to strzykawka... kupujesz co potrzebne. W aptece największa dostępna igła to 1,2mm.

Ad.4: Możesz obkleić czym chcesz, możesz zagipsować, zaszpachlować, zalać żywicą: jak Tobie będzie wygodniej i jaki masz pomysł. Może spróbuj wydrapać płytę karton-gips?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
(29-09-2014, 04:08)Kroolo link napisał(a): Ad.1: Tak, nakleić na brystol i wycinać.

Ad.2: Tekturka 0,5mm to wszelkie opakowania po kaszach, herbatach itp, ale jak chcesz mieć czysto, bez zadruku to proszę bardzo ;-) Blok techniczny (brystol) ma ok 0,2mm grubości. Bliżej do 0,1mm grubości ma kartka papieru xero/drukarki. 

Dzięki, pewnie skorzystam jednak z tych opakowaniach po kaszach.
Ale zapomniałem o najważniejszym... o kleju Big Grin BCG, vikol, butapren, a może jeszcze coś innego?
Ale już idę przeszukiwać resztę tematów w poszukiwaniu kleju.

Ad.3: igła to igła, a strzykawka to strzykawka... kupujesz co potrzebne. W aptece największa dostępna igła to 1,2mm.

Ad.4: Możesz obkleić czym chcesz, możesz zagipsować, zaszpachlować, zalać żywicą: jak Tobie będzie wygodniej i jaki masz pomysł. Może spróbuj wydrapać płytę karton-gips?

Uuu, coś mi ucięło odpowiedź...
No to od początku.
Dzięki, chyba skorzystam jednak z opakowań po ryżu Big Grin
A teraz następne: czym zaimpregnować ten karton? Czytałem, że bezbarwnym lakierem, mógły ktoś napisać jakim dokładnie?

I ostatnie: jaki klej: wikol, bcg, butapren czy coś jeszcze innego?
Odpowiedz
#4
Lakier do impregnacji kartonu to np. FLY COLOR , MOTIP itp .
Można też CAPON-EM z domaluxu rozcieńczonym w stosunki 1:2 , 1:3 z nitro .Niektórzy też kładą go bez rozcieńczania prost z puchy.

A kleje to przydadzą się wszystkie te co wymieniłeś + introligatorski (magic)
Pozdrawiam

Warsztat
Odpowiedz
#5
Mam pytanie, jaki teraz klej jest najbardziej efektywny oraz nie truje tak jak niegdyś budapren którym kleiłem gdy byłem młody...
Odpowiedz
#6
(08-10-2014, 01:13)egypto9 link napisał(a): Mam pytanie, jaki teraz klej jest najbardziej efektywny oraz nie truje tak jak niegdyś budapren którym kleiłem gdy byłem młody...
Obecne budasie już chyba nie trują, w każdym razie mam takowego f-my Dragon i prędzej bym zwymiotował niż odleciał. Ale budaś u mnie to tylko do podklejania dużych powierzchni.
Cała reszta idzie klejem CR z Boryszewa ... to coś zbliżonego do wikolu tudzież tzw. kleju introligatorskiego lub też Magic'a (bez wdawania się w szczegóły).
Rzesze fanów ma także Brand Clear Glue (BCG), niektórzy używają kleju polimerowego, Pattexów...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tektura? Ale jak? Ale skąd? Batman 3 624 27-10-2023, 02:56
Ostatni post: skarczew
  Tektura kredowa. KOCUREK 10 3,704 13-07-2021, 04:19
Ostatni post: Kuncol02
  Klej Cyjanoakrylowy Karas 7 4,078 18-01-2017, 11:31
Ostatni post: ges
  Podklejanie - o co w tym chodzi? izari 12 5,035 09-06-2014, 06:08
Ostatni post: dexter
  0,8 vs 1mm tektura maniek15 25 10,093 11-01-2014, 11:57
Ostatni post: ZbiG
  Tektura modelarska 0,9mm piter88 4 2,966 01-09-2013, 04:49
Ostatni post: Navi
  klej do butów poliuretanowy Dragon, czy żółknie po latach? Vincent 4 3,521 31-08-2013, 12:30
Ostatni post: ZbiG
  Tektura - jaką wybrać, czym się różni piter85 8 9,593 26-04-2013, 12:10
Ostatni post: piter85
  Pytanie starego/nowego modelarza o klej rudy_rydz 9 6,112 03-01-2013, 12:53
Ostatni post: Airman
  Tektura Mateusz156 5 2,847 07-05-2012, 05:32
Ostatni post: seniorelcid

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości